Ultimate Social Media PLUS 2.3.9 - en to it_IT translation catalogue (360 entries)

en:  Font style:
it_IT: Stile del font:

en: (allows people to subscribe to you directly, without leaving your blog)
it_IT: (permette agli utenti di iscriversi direttamente senza lasciare il tuo blog)

en: A good & well-fitting design is not only nice to look at, but it increases chances that people will subscribe and/or share your site with friends:
it_IT: Un design ben fatto e ben inserito non solo è bello a vedersi, ma aumenta anche le possibilità che i visitatori si iscrivano e/o condividano il tuo sito con gli amici:

en: A smart automatic animation can make your visitors aware of your icons in an unintrusive manner
it_IT: Una animazione automatica "smart" far risaltare le tue icone in un modo poco intrusivo.

en: Access Denied
it_IT: Accesso negato

en: Adjust size to space on website?
it_IT: Adattare la dimensione allo spazio sul sito?

en: After posts
it_IT: Dopo gli articoli

en: Alignment of icons:
it_IT: Allineamento delle icone:

en: Alignment of share icons:
it_IT: Allineamento delle icone di condivisione:

en: Alignment:
it_IT: Allineamento:

en: Alignments
it_IT: Allineamenti

en: Animate them (your main icons)
it_IT: Falle animare (le tue icone principali)

en: Any other wishes for your main icons?
it_IT: Altri desideri per le tue icone principali?

en: Background Color:
it_IT: Colore dello sfondo:

en: Background color:
it_IT: Colore di sfondo:

en: Before posts
it_IT: Prima degli articoli

en: Black
it_IT: Nero

en: Border Color:
it_IT: Colore del bordo:

en: Border Shadow:
it_IT: Ombreggiatura del bordo:

en: Border Thinckness:
it_IT: Spessore del bordo:

en: Border?
it_IT: Bordo?

en: Bottom left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Bottom:
it_IT: Bordo inferiore:

en: Button color:
it_IT: Colore del bottone:

en: Can have a strong promotional effect.
it_IT: Può avere un forte effetto promozionale.

en: Center
it_IT: Al centro

en: Center left
it_IT: A sinistra

en: Center right
it_IT: A destra

en: Centered
it_IT: Centrate

en: Channel Id
it_IT: Nome Canale

en: Channel Id:
it_IT: Nome Canale:

en: Check it out
it_IT: Controlla

en: Check out their reviews:
it_IT: Guarda queste recensioni:

en: Chrome Blue
it_IT: Blu Cromo

en: Chrome Grey
it_IT: Grigio Cromo

en: Claim your feed to get full access.
it_IT: Reclama il tuo feed per ottenere accesso completo.

en: Click here
it_IT: Fai clic qui

en: Click on "Create new app"
it_IT: Fai clic su "Crea una nuova app"

en: Click on << Insert into post >>
it_IT: Fai click su << Inserisci nell'articolo >>

en: Click on << Insert into post >>
it_IT: Fai click su << Inserisci nell'articolo >>

en: Click on << Upload >> below
it_IT: Fai click su << Carica >> qui sotto

en: Collapse
it_IT: Riduci

en: Collapse area
it_IT: Riduci l'area

en: Color
it_IT: Colore

en: Copy & paste HTML code:
it_IT: Copia e incolla il codice HTML:

en: Crystal
it_IT: Cristallo

en: Cubes
it_IT: Cubi

en: Custom
it_IT: Personalizza

en: Custom Icons
it_IT: Icone Personalizzate

en: Cute
it_IT: Carino

en: Deactivate it
it_IT: Disattivala

en: Default
it_IT: Di default

en: Define text & design (optional)
it_IT: Definisci testo e aspetto (opzionale)

en: Disable auto-scaling feature for mobile devices ("viewport" meta tag)
it_IT: Disabilita la scalatura delle icone sugli smartphone (meta tag "viewport")

en: Disable float icons on mobile devices
it_IT: Disabilita icone flottanti sugli smartphone

en: Dismiss
it_IT: Rimuovi

en: Display rectangle icons
it_IT: Visualizza icone rettangolari

en: Display the icons I selected above
it_IT: Visualizza le icone selezionate sopra

en: Display them:
it_IT: Visualizzale:

en: Do you want to display "counts" next to your main icons?
it_IT: Vuoi mostrare i "conteggi" vicino alle icone principali?

en: Do you want to display a pop-up, asking people to subscribe?
it_IT: Vuoi visualizzare un pop-up per chiedere ai visitatori di iscriversi?

en: Do you want to display the counts?
it_IT: Vuoi visualizzare i conteggi?

en: Do you want to show a subscription form (increases sign ups)?
it_IT: Vuoi visualizzare un modulo di iscrizione (aumenta le iscrizioni)?

en: Don’t activate link
it_IT: Non attivare il link

en: Don’t review and exit
it_IT: Non recensire ed esci

en: Email icon
it_IT: Icona di email

en: Email is the most effective tool to build up a followership.
it_IT: Le email sono lo strumento più potente per ottenere follower.

en: Enjoy this site? Please follow and like us!
it_IT: Ti piace questo sito? Seguici e metti un like!

en: Enough waffling. So do you want to display counts?
it_IT: Abbiamo parlato troppo. Vuoi visualizzare i contatori?

en: Enter Access Token
it_IT: Inserisci l'Access Token

en: Enter Access Token Secret
it_IT: Inserisci l'Access Token Secret

en: Enter Consumer Key
it_IT: Inserisci la Consumer Key

en: Enter Consumer Secret
it_IT: Inserisci il Consumer Secret

en: Enter Google API Key
it_IT: Inserisci la Google API Key

en: Enter Instagram User name
it_IT: Inserisci il Nome Utente di Instagram

en: Enter Youtube Channel id
it_IT: Inserisci il Nome del Canale di YouTube

en: Enter Youtube User name
it_IT: Inserisci il Nome Utente di YouTube

en: Enter a random Name, Description and Website URL (including the "http://", e.g. http://dummysitename.com)
it_IT: Inserisci un falso Nome, Descrizione e indirizzo di sito (includendo lo "http://", p.es. http://sitowebfasullo.com)

en: Enter the figure manually
it_IT: Inserisci il numero manualmente

en: Entry field
it_IT: Campo di immissione

en: Error
it_IT: Errore

en: Error : Please fix your theme to make plugins work correctly. Go to the Theme Editor and insert the following string:
it_IT: Errore : modifica il tuo tema per far funzionare correttamente i plugin. Vai all'editore dei temi e inserisci questa linea di codice:

en: Error: It seems that CURL is disabled on your server. Please contact your server administrator to install / enable CURL.
it_IT: Errore: sembra che CURL sia disabilitato sul tuo server. Contattare l'amministratore del server per installare / abilitare CURL.

en: Error: Please fix your theme to make plugins work correctly. Go to the Theme Editor and insert the following string as the first line of your theme's footer.php file:
it_IT: Errore: ripara il tuo tema per far funzionare i plugin correttamente. Vai all'editor dei temi e inserisci questa linea di codice all'inizio del file footer.php del tuo tema:

en: Every
it_IT: Ogni

en: Every time user scrolls to the end of the page
it_IT: Ogni volta che il visitatore arriva a fondo pagina

en: Everybody uses email – that’s why it’s
it_IT: Tutti usano le email – ecco perché

en: Everybody uses email – that’s why it’s much more effective than social media to make people follow you
it_IT: Tutti usano le email - ecco perché è un sistema più efficace dei social per ottenere follower

en: Facebook is No.1 in liking, so it’s a must have
it_IT: Facebook è il numero uno nei like, non puoi farne a meno

en: Facebook is crucial, esp. for sharing.
it_IT: Facebook è ottimo p. es. per condividere.

en: Facebook is the giant in the social media world, and even if you don’t have a Facebook account yourself you should display this icon, so that Facebook users can share your site on Facebook.
it_IT: Facebook è il gigante dei social media, ed anche se non hai un account Facebook dovresti considerare di mettere questa icona, in modo che utenti Facebook possano condividere il tuo sito.

en: Facebook «Visit»-icon:
it_IT: Icona «Visita» su Facebook:

en: Fade In
it_IT: Apparizione

en: Flat
it_IT: Piatto

en: Float them on the page
it_IT: Fissale sulla pagina

en: Follow icon
it_IT: Icona di follow

en: Follow me on Linkedin:
it_IT: Essere un mio follower su LinkedIn:

en: Follow me on Twitter:
it_IT: Essere un mio follower su Twitter:

en: Follow-button:
it_IT: Bottone Seguimi:

en: Font color
it_IT: Colore del font

en: Font color:
it_IT: Colore del font:

en: Font size
it_IT: Dimensione del font

en: Font size:
it_IT: Dimensione del font:

en: Font style:
it_IT: Stile del font:

en: For most blogs it’s http://blogname.com/feed
it_IT: Per la maggior parte dei blog si tratta di http://nomeblog/feed

en: Get new posts by email:
it_IT: Ricevi i nuovi articoli via email:

en: Glossy
it_IT: Lucido

en: Go to
it_IT: Vai a

en: Go to "Keys and Access Tokens" tab and click on "Generate Token" in the "Token actions" section at the bottom
it_IT: Vai alla scheda "Chiavi e Token di Accesso" e fai click su "Genera Token" nella sezione "azioni dei Token" in fondo

en: Go to the widget area and drag & drop it where you want to have it!
it_IT: Vai all'area dei widget e fai drag & drop nella posizione voluta!

en: Go to the widget settings and drag and drop it to the sidebar:
it_IT: Vai alle impostazioni dei widget e fai drag & drop sulla sidebar:

en: Go to your theme editor:
it_IT: Vai all'editor dei temi:

en: Google+ is also important due to SEO reasons, so important to have as well
it_IT: Google+ è anche importante per motivi di SEO, quindi bisogna averlo

en: Google+ «Visit»-icon:
it_IT: Icona «Visita» su Google+:

en: Height
it_IT: Altezza

en: Here you can upload custom icons which perform the same actions as the standard icons.
it_IT: Qui puoi caricare icone personalizzate che avranno le stesse funzioni di quelle standard.

en: Here you have two options:
it_IT: Qui hai due opzioni:

en: Houzz is the No.1 site & community in the world of architecture and interior design.
it_IT: Houzz è il sito più visitato e la comunità più attiva nel campo dell'architettura e del design di interni.

en: I already did
it_IT: Già fatto

en: I'm done!
it_IT: E' fatta!

en: Icon Box Layout
it_IT: Aspetto del box delle icone

en: Icons per row:
it_IT: Icone per riga:

en: If question 8 gets displayed in a funny way then please reload the page by pressing Control+F5(PC) or Command+R(Mac)
it_IT: Se la domanda 8 viene visualizzata in modo strano ricarica la pagina facendo Control+F5(PC) o Command+R(Mac)

en: If user clicks on your icons, do you want to open the page in a new window?
it_IT: Se l'utente fa click su una delle tue icone, vuoi aprire la pagina in una nuova finestra?

en: If you decided to show your icons via a widget, you can add the effect that when the user scrolls down, the icons will stick at the  top of the screen so that they are still displayed even if the user scrolled all the way down. Do you want to do that?
it_IT: Se hai deciso di visualizzare le tue icone con un widget, puoi aggiungere l'effetto per cui se l'utente scorre la pagina verso il basso, le icone rimangono fisse in alto sullo schermo, anche se si è raggiunto il fondo pagina. Vuoi aggiungere questo effetto?

en: If you have a Twitter-account then adding this icon is a no-brainer. However, similar as with facebook, even if you don’t have one you should still show this icon so that Twitter-users can share your site.
it_IT: Se hai un account Twitter metti senz'altro questa icona, ma anche se non ce l'hai, così come per Facebook, conviene metterlo in modo che utenti Twitter possano condividere il tuo sito.

en: If you have questions, or something doesn`t work as it should, please read the FAQ:
it_IT: Se hai domande, o se qualcosa non funziona come dovrebbe, leggi la FAQ:

en: If you`re not happy, please get in touch with us at support@ultimatelysocial.com, so that we can sort it out.Thank you!
it_IT: Se hai problemi, contattaci a support@ultimatelysocial.com, ti daremo una mano. Grazie!

en: If you’ve given your icon only one function (i.e. no pop-up where user can perform different actions) then you can define here what text will be displayed if a user moves his mouse over the icon:
it_IT: Se hai dato all'icona un'unica funzione (ovvero non esce il pop-up con opzioni multiple) puoi definire qui quale testo sarà visualizzato muovendo il mouse sopra l'icona:

en: In addition to the email- or follow-icon you can also show a subscription form which maximizes chances that people subscribe to your site. To get access to the emails who subscribe, please
it_IT: Oltre alle icone di email o di condivisione puoi anche avere un modulo di iscrizione che aumenta le possibilità che i visitatori si iscrivano al tuo sito. Per avere accesso alle email degli iscritti, devi

en: In general, the more icons you offer the better because people have different preferences, and more options means that there’s something for everybody, increasing the chances that you get followed and/or shared.
it_IT: In genere, è meglio offrire più icone, perché la gente ha gusti diversi, e più opzioni possono soddisfare più persone, aumentando le tue possibilità di avere follower o di essere condiviso.

en: Increasingly important and beneficial for SEO.
it_IT: Di importanza crescente e ottimo per il SEO.

en: It also makes sense if you already offer an email newsletter:
it_IT: Ha senso se già offri una newsletter via email:

en: It comes across as more professional and gives your site more “credit”
it_IT: Ha l'aspetto più professionale e dà al tuo sito maggior "credito"

en: It depends
it_IT: Dipende

en: It depends:
it_IT: Dipende:

en: It’s a psychological fact that people like to follow other people, so when they see that your site has already a good number of Facebook likes, it’s more likely that they will subscribe/like/share your site than if it had 0.
it_IT: E' una questione psicologica che alcune persone siano follower di altre, per cui quando vedono che il tuo sito ha già un buon numero di like su Facebook, è più facile che sottoscrivano/diano un like/condividano il tuo sito piuttosto che se ne avesse 0.

en: Kindly go to setting page and check the option "Place them manually"
it_IT: Vai alla pagina delle impostazioni e seleziona l'opzione "Posizionamento manuale"

en: Language & Button-text
it_IT: Lingua e testo del bottone

en: Language for Like & Share buttons (Facebook, Twitter, Google+):
it_IT: Lingua per i bottoni Like e Condividi (Facebook, Twitter, Google+):

en: Learn more about RSS
it_IT: Approfondisci sulla RSS

en: Learn more.
it_IT: Per saperne di più.

en: Leave empty if you dont want to define this
it_IT: Lascia in bianco se non lo vuoi definire

en: Left
it_IT: A sinistra

en: Left Align
it_IT: Allineamento a sinistra

en: Left:
it_IT: Bordo sinistro:

en: Like my blog on Facebook (+1)
it_IT: Il mio blog Ti piace su Facebook (+1)

en: Like my blog on Google+ (+1)
it_IT: Mettere un like al mio blog su Google+ (+1)

en: Login to your Google account, go to
it_IT: Fai il login al tuo account Google, vai a

en: Mandatory
it_IT: Obbligatorio

en: Margin From:
it_IT: Margine da:

en: Mouse-Over effects
it_IT: Effetti di Mouse-Over

en: Mouseover text
it_IT: Testo di Mouseover

en: Move over the Facebook-icon…
it_IT: Muovi il mouse sull'icona di Facebook

en: Move over the Google+ icon…
it_IT: Muovi il mouse sulla icona di Google+...

en: Move over the LinkedIn-icon…
it_IT: Muovi il mouse sulla icona di LinkedIn...

en: Move over the Pinterest-icon…
it_IT: Muovi il mouse sulla icona di Pinterest...

en: Move over the Twitter-icon…
it_IT: Muovi il mouse sulla icona di Twitter...

en: Move over the YouTube-icon…
it_IT: Muovi il mouse sulla icona di YouTube...

en: Move over the “+ icon” to see the sharing options
it_IT: Muovi il mouse sulla “icona +” per le opzioni di condivisione

en: Need top-notch Wordpress development work at a competitive price?
it_IT: Hai bisogno di sviluppatori WordPress qualificati a prezzi competitivi?

en: New feature in the Ultimate Social Media PLUS plugin:
it_IT: Nuova funzionalità del plugin Ultimate Social Media PLUS:

en: New window
it_IT: Nuova finestra

en: New: You can now also show a subscription form on your site, increasing sign-ups! (Question 8)
it_IT: Novità: ora puoi anche visualizzare un modulo di iscrizione sul tuo sito, aumentando le iscrizioni (Domanda 8)

en: No, not good enough
it_IT: No, ancora non ci siamo

en: No.1 network for business purposes. Use this icon if you’re a LinkedInner.
it_IT: Il network principale per scopi lavorativi. Metti questa icona se hai un account LinkedIn.

en: Not offering an email subscription option means losing out on future traffic to your site.
it_IT: Non avere una iscrizione email sul proprio sito equivale a perdere traffico futuro.

en: Note: Also if you already offer a newsletter it makes sense to offer this option too, because it will get you more readers as explained
it_IT: Nota: se offri già una newsletter è sensato mettere anche questa opzione, in modo da aumentare i tuoi lettori

en: Nothing needs to be done here – your visitors to share your site via «all the other» social media sites.
it_IT: Qui non devi fare niente – i tuoi visitatori di condividere il tuo sito attraverso «tutti gli altri» social media.

en: Nowhere
it_IT: Da nessuna parte

en: Of course, if you start at 0, you shoot yourself in the foot with that. So we suggest that you only turn this feature on once you have a good number of followers/likes/shares (min. of 20 – no worries if it’s not too many, it should just not be 0).
it_IT: Ovviamente se parti da zero ti dai la zappa sui piedi. Ti consigliamo di attivare questa funzione solo quando avrai un buon numero di follower/like/condivisioni (min. 20 – non ti preoccupare se sono pochi, basta che non siano zero).

en: Ok, Review it
it_IT: Ok, facciamo questa recensione

en: Ok, activate link
it_IT: Ok, attiva il link

en: Ok, fine, however for using this plugin for FREE, please support us by activating a link back to our site:
it_IT: Bene, in cambio dell'uso gratuito di questo plugin, potresti aiutarci mettendo un link sul tuo sito:

en: Ok, keep it active for the time being, I want to see how it works
it_IT: Ok, per ora lasciala attivata, voglio vedere come funziona

en: Ok, you deserved it
it_IT: Ok, te lo meriti

en: On Homepage
it_IT: Sulla Homepage

en: On Post Pages
it_IT: Sugli Articoli

en: On blog posts only
it_IT: Solo sugli articoli del blog

en: On every page
it_IT: Su tutte le pagine

en: On selected pages only
it_IT: Solo su alcune pagine

en: Once
it_IT: Una volta

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Options:
it_IT: Opzioni:

en: Or use the shortcode [DISPLAY_ULTIMATE_PLUS] to display them wherever you want.
it_IT: Oppure usa lo shortcode [DISPLAY_ULTIMATE_PLUS] per visualizzarli dove vuoi.

en: Orange
it_IT: Arancione

en: Order of your icons
it_IT: Ordine delle tue icone

en: Overall size & border
it_IT: Dimensione generale e bordo

en: Pin my blog on Pinterest (+1)
it_IT: Condividere il mio blog su Pinterest (+1)

en: Pixels
it_IT: Pixel

en: Place it on your site
it_IT: Posizionalo sul tuo sito

en: Place the following string into your theme codes:
it_IT: Metti la stringa che segue nel codice dei tuoi temi:

en: Place them manually
it_IT: Piazzali manualmente

en: Please enter it just before the following line of your header.php file:
it_IT: Inseriscila subito prima di questa linea di codice nel tuo file header.php:

en: Please go to the plugin page to set your preferences:
it_IT: Va alla pagina del plugin per impostare le tue preferenze:

en: Please hold CTRL key to select multiple pages
it_IT: Premi il tasto CTRL per selezionare pagine multiple

en: Please make sure you have entered the URL for Visit my Google+ page at: like https://plus.google.com/u/0/b/[pageid] in Google+ settings under question number 2.
it_IT: Assicurati di aver inserito l'indirizzo per "Visita la mia pagina Google+ a:" tipo https://plus.google.com/u/0/b/[pageid] nelle impostazioni di Google+ alla domanda numero 2.

en: Please make sure you have entered the Username for "Follow me on Twitter:" in twitter settings under question number 2.
it_IT: Assicurati di aver inserito lo Username per il "Seguimi su Twitter:" nelle impostazioni di Twitter alla domanda numero 2.

en: Please pick which icon type you want to use:
it_IT: Scegli le icone che vuoi usare:

en: Please provide the url to your Houzz profile (e.g. http://www.houzz.com/user/your_username).
it_IT: Inserisci l'URL del tuo profilo Houzz (p.es. http://www.houzz.com/user/il_tuo_nome_utente).

en: Please specify which counts should be shown:
it_IT: Specifica quali conteggi siano visualizzati:

en: Please visit us at
it_IT: Visitaci a

en: Preview:
it_IT: Anteprima:

en: RSS is still popular, esp. among the tech-savvy crowd.
it_IT: RSS è ancora popolare, soprattutto tra gli smanettoni.

en: RSS stands for Really Simply Syndication and is an easy way for people to read your content.
it_IT: RSS vuol dire Really Simply Syndication ed è un modo semplice per divulgare i tuoi contenuti.

en: Read more
it_IT: Leggi

en: Recommend my business or product on Linkedin
it_IT: Raccomandare la mia attività o prodotto su LinkedIn

en: Rectangle icons spell out the «call to action» which increases chances that visitors do it.
it_IT: Le icone rettangolari hanno quel "non so che" che induce il visitatore a farci clic sopra.

en: Remove credit link
it_IT: Elimina il link di attribuzione

en: Retrieve the number of Google +1 (on your blog)
it_IT: Ottieni il numero dei Google +1 (sul tuo blog)

en: Retrieve the number of Instagram followers
it_IT: Ottieni il numero di follower su Instagram

en: Retrieve the number of Pins
it_IT: Ottieni il numero di Pin

en: Retrieve the number of Subscribers
it_IT: Ottieni il numero degli Iscritti

en: Retrieve the number of Twitter followers
it_IT: Ottieni il numero dei follower su Twitter

en: Retrieve the number of google+ followers
it_IT: Ottieni il numero dei follower google+

en: Retrieve the number of likes of your blog
it_IT: Ottieni il numero dei like al tuo blog

en: Retrieve the number of likes of your facebook page
it_IT: Ottieni il numero dei like allat tua pagina Facebook

en: Retrieve the number of shares
it_IT: Ottieni il numero di condivisioni

en: Retrieve the number of subscribers automatically
it_IT: Ottieni il numero degli iscritti automaticamente

en: Right
it_IT: A destra

en: Right Align
it_IT: Allineamento a destra

en: Right:
it_IT: Bordo destro:

en: Save
it_IT: Salva

en: Save All Settings
it_IT: Salva tutte le impostazioni

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saving
it_IT: Salvataggio in corso

en: Scale
it_IT: Scala

en: Select the icons you want to show:
it_IT: Seleziona le icone che vuoi visualizzare:

en: Sends your new posts automatically to subscribers. It`s FREE and you get full access to your subscriber`s emails and interesting statistics:
it_IT: Invia automaticamente i nuovi articoli agli iscritti. E' gratuito e ti darà accesso alle mail degli iscritti e ad alcune interessanti statistiche:

en: Shaded Dark
it_IT: Ombreggiato Scuro

en: Shaded Light
it_IT: Ombreggiato Chiaro

en: Share my blog with friends (on Facebook)
it_IT: Condividi il mio blog con i tuoi amici (su Facebook)

en: Share my blog with friends (on Google+)
it_IT: Condividere il mio blog con gli amici (su Google+)

en: Share my page on LinkedIn
it_IT: Condividere la mia pagina su LinkedIn

en: Share-button covers all other platforms for sharing
it_IT: Il bottone di Condivisione funziona per tutte le altre piattaforme di condivisione

en: Show them before or after posts
it_IT: Visualizzali prima o dopo di un articolo

en: Show them via a widget
it_IT: Visualizzali con un widget

en: Show this icon if you have a Houzz account.
it_IT: metti questa icona se hai un account Houzz

en: Show this icon if you have a Instagram account.
it_IT: Mostra questa icona se hai un account Instagram.

en: Show this icon if you have a Pinterest account (and you should set up one if you publish new pictures regularly – that can increase your traffic significantly).
it_IT: Mostra questa icona se hai un account Pinterest (dovresti averlo se pubblichi molte foto - ciò potrebbe aumentare il tuo traffico in modo significativo).

en: Show this icon if you have a youtube account (and you should set up one if you have video content – that can increase your traffic significantly).
it_IT: Metti questa icona se hai un account YouTube (dovresti averlo se hai contenuti video - in modo da aumentare il tuo traffico in modo significativo).

en: Shuffle them automatically
it_IT: Scartale automaticamente

en: Silver
it_IT: Argento

en: Simply answer the questions below (at least the first 3) by clicking on them - that`s it!
it_IT: Rispondi alle domande qui sotto (almeno alle prime 3) facendoci click sopra - è tutto!

en: Size and spacing of your icons
it_IT: Dimensione e spaziatura delle tue icone

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: So: do you want to display those at the end of every post?
it_IT: Allora: le vuoi visualizzare alla fine di ogni articolo?

en: Spacing between icons:
it_IT: Spaziatura tra le icone:

en: SpecificFeeds icon
it_IT: icona Specific Feeds

en: Steps:
it_IT: Passi:

en: Sticking & Disable on mobile
it_IT: Icone fisse e Disabilita su smartphone

en: Strongly recommended:
it_IT: Molto raccomandato:

en: Subscribe button
it_IT: Bottone di Iscrizione

en: Subscribe to me on Youtube
it_IT: Iscriversi al mio canale su YouTube

en: Text Options
it_IT: Opzioni di testo

en: Text above entry field
it_IT: Testo sopra il campo di immissione

en: Text and Design
it_IT: Testo e Design

en: Text to appear before the sharing icons:
it_IT: Testo che appare prima delle icone di condivisione:

en: Text:
it_IT: Testo:

en: Thank you for installing the Ultimate Social Media PLUS plugin. Please go to the plugin's settings page to configure it:
it_IT: Grazie per aver installato il plugin Ultimate Social Media PLUS. Vai alla pagina di impostazione del plugin per configurarlo:

en: The Google+ icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do
it_IT: L'icona di Google+ può fare varie azioni. Scegli qui sotto quelle che ti interessano. Se scegli più azioni, gli utenti avranno più scelta su ciò che vogliono fare

en: The Google+ icon should allow users to...
it_IT: L'icona di Google+ dovrebbe permettere gli utenti di...

en: The LinkedIn icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do
it_IT: L'icona di LinkedIn ha varie funzionalità. Scegli qui sotto quelle che vorresti attivare. Se selezioni varie opzioni, gli utenti avranno la possibilità di scegliere quali usare

en: The LinkedIn icon should allow users to...
it_IT: L'icona di linkedIn dovrebbe consentire agli utenti di...

en: The Pinterest icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do
it_IT: L'icona di Pinterest ha varie funzionalità. Scegli qui sotto quelle che vorresti attivare. Se selezioni varie opzioni, gli utenti avranno la possibilità di scegliere quali usare

en: The Pinterest icon should allow users to...
it_IT: L'icona di Pinterest dovrebbe consentire agli utenti di...

en: The Twitter icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do
it_IT: L'icona di Twitter può servire a varie cose. Scegli quelle che vuoi utilizzare. Se selezioni più opzioni, gli utenti avranno una maggiore scelta

en: The Twitter icon should allow users to...
it_IT: L'icona di Twitter dovrebbe permettere agli utenti di...

en: The Youtube icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do
it_IT: L'icona YouTube può servire a varie cose. Seleziona le funzionalità che ti interessano. Se selezioni più opzioni, gli utenti avranno una scelta più ampia

en: The best social media plugin on the market. And 100% FREE. Allows you to add social media & share icons to your blog (esp. Facebook, Twitter, Email, RSS, Pinterest, Instagram, Google+, LinkedIn, Share-button). It offers a wide range of design options and other features.
it_IT: Il miglior plugin per social media sul mercato. Gratuito al 100%. Ti consente di aggiungere icone dei social e di condivisione sul tuo blog (per primi Facebook, Twitter, Email, RSS, Pinterest, Instagram, Google+, LinkedIn, bottoni di condivisione). Varie opzioni di design e molteplici funzionalità.

en: The facebook icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do
it_IT: L'icona di Facebook può servire in vari casi. Seleziona qui sotto le funzioni. Se selezioni più funzioni, gli utenti possono scegliere ciò che vogliono fare

en: The facebook icon should allow users to...
it_IT: L'icona di Facebook dovrebbe permettere agli utenti di...

en: The icons have been compressed by Shortpixel.com for faster loading of your site. Thank you Shortpixel!
it_IT: Le icone sono state compresse da Shortpixel.com per essere caricate più velocemente sul tuo sito. Grazie Shortpixel!

en: The plugin was translated by (your name). Need translation work to get done? Contact (your name) at (your email)
it_IT: Il plugin è stato tradotto da andywar65. Ti servono traduzioni? Contattami a 65@andywar.net

en: The selections you made so far were to display the subscriptions/ social media icons for your site in general (in a widget on the sidebar). You can also display icons at the end of every post, encouraging users to subscribe/like/share after they’ve read it. The following buttons will be added:
it_IT: Le selezioni fatte fino ad ora servivano a visualizzare le iscrizioni / icone dei social media per il tuo sito in generale (in un widget posto nella colonna laterale). Puoi anche visualizzare le icone alla fine di ogni articolo, incoraggiando gli utenti ad iscriversi / mettere un like / condividere ciò che hanno letto. I bottoni seguenti possono essere aggiunti:

en: The youtube icon should allow users to...
it_IT: L'icona YouTube dovrebbe permettere agli utenti di...

en: Theme options
it_IT: Opzioni del Tema

en: Then click on "Test OAuth" at the top right and you will see the 4 token key
it_IT: Poi fai clic su "Prova OAuth" in alto a destra ed otterrai le 4 chiavi token

en: Then on the left menu bar go to “APIs & auth”, “Credentials” and click “Create new key” in the “Public API access” section
it_IT: Poi sul menu di sinistra vai a “APIs & auth”, “Credentials” e fai click su “Create new key” nella sezione “Public API access”

en: There seems to be an error on your website which prevents the plugin to work properly. Please check the FAQ:
it_IT: Pare che ci sia un errore nel tuo sito che impedisce al plugin di funzionare correttamente. Controlla le FAQ:

en: There you select “browser key” and click “Create”. You will then be shown your API key
it_IT: Qui selezioni la “browser key” e fai click su “Create”. Sarà visualizzata la tua API key

en: Therefore, you can select to display the count next to your icons which will look like this:
it_IT: Per cui puoi decidere di visualizzare il contatore a fianco delle icone che avranno questo aspetto:

en: Thickness
it_IT: Spessore

en: Thin
it_IT: Sottile

en: Third-party service AddThis allows your visitors to share via many other social networks, however it may also slow down your site a bit.
it_IT: Il servizio di Terze parti Add This permette ai tuoi visitatori di condividere tramite vari social, anche se rischia di rallentare un po' i tuo sito.

en: This plugin is 100% FREE and will fulfill all your subscription/sharing/liking needs!
it_IT: Questo plugin è FREE al 100% e gestirà tutte le funzioni di iscrizione / condivisione / Like!

en: This plugin is 100% free. Please do us a BIG favor and give us a 5 star rating
it_IT: Questo plugin è gratuito al 100%. Ci puoi aiutare con una recensione a 5 stelle

en: Those are usually all you need:
it_IT: Questo è ciò di cui hai bisogno:

en: Title
it_IT: Titolo

en: To find your Channel name go to "My Channel" in Youtube menu bar on the left and take your channel name from there.
it_IT: Per trovare il nome del tuo Canale vai a "Il Mio Canale" nel menu a sinistra di YouTube e prendi il nome del tuo canale da lì.

en: To find your Product or Company ID, you can use their ID lookup tool at
it_IT: Per trovare l'ID del tuo Prodotto o Compagnia, puoi utilizzare il loro strumento di ricerca ID a

en: To find your Username go to "My channel" in Youtube menu bar on the left & Select the "About" tab and take your user name from URL there (e.g. https://www.youtube.com/user/Tommy it is "Tommy").
it_IT: Per trovare il tuo Nome Utente vai a "Il Mio Canale" nel menu a sinistra di YouTube, seleziona la scheda "Chi Siamo" e prendi il tuo nome utente dalla URL (p.es. in https://www.youtube.com/user/Tommy è "Tommy").

en: To get the API key for G+:
it_IT: Per ottenere la API key per G+:

en: To get this information:
it_IT: Per ottenere questa informazione:

en: Top left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top right
it_IT: In alto a destra

en: Top:
it_IT: Bordo superiore:

en: Transparent
it_IT: Trasparente

en: Tweet about my page:
it_IT: Fare un Tweet della mia pagina:

en: Twitter «Visit»-icon:
it_IT: Icona «Visita» su Twitter:

en: Upload a custom icon if you have other accounts/websites you want to link to.
it_IT: Carica una icona personalizzata se hai altri account/siti web a cui vuoi collegarti.

en: Upload custom icons
it_IT: Carica le icone personalizzate

en: Upload the icon into the media gallery
it_IT: Carica l'icona nella libreria dei media

en: Use the shortcode
it_IT: Usa questo shortcode:

en: User Name
it_IT: Nome Utente

en: UserName:
it_IT: NomeUtente:

en: Visit Houzz
it_IT: Visita Houzz

en: Visit me on Twitter:
it_IT: Visitarti su Twitter:

en: Visit my Facebook page at:
it_IT: Visita la mia pagina Facebook:

en: Visit my Google+ page at:
it_IT: Visitare la tua pagina Google+:

en: Visit my Linkedin page at:
it_IT: Visitare la mia pagina LinkedIn a:

en: Visit my Pinterest page at:
it_IT: Visitare la mia pagina Pinterest a:

en: Visit my Youtube page at:
it_IT: Visitare la mia pagina YouTube a:

en: Visit us on ultimatelysocial.com
it_IT: Visitaci a ultimatelysocial.com

en: We cannot track this. So enter the figure here:
it_IT: E' un dato che non possiamo ottenere. Inserisci manualmente:

en: We found errors in your javascript which may cause the plugin to not work properly. Please fix the error:
it_IT: Abbiamo riscontrato errori nel tuo javascript che possono causare malfunzionamenti nel plugin. Correggi l'errore:

en: We noticed you've been using the Ultimate Social Media PLUS Plugin for more than 30 days. If you're happy with it, could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on Wordpress?
it_IT: Abbiamo notato che usi il plugin Ultimate Social Media PLUS da più di 30 giorni. Se ti piace, puoi farci un GRANDE favore valutandolo con 5 stelle su WordPress?

en: Welcome to the Ultimate Social Media Icons PLUS plugin!
it_IT: Benvenuti al plugin Ultimate Social Media Icons PLUS!

en: What design and animation do you want to give your icons?
it_IT: Che aspetto ed animazione vuoi dare alle tue icone?

en: What do you want the icons to do?
it_IT: Cosa devono fare le icone?

en: When clicked on, users can subscribe via RSS
it_IT: Facendo clic, gli utenti si iscrivono via RSS

en: When clicked on, users will get directed to your Instagram page
it_IT: Facendo clic, gli utenti saranno indirizzati alla tua pagina instagram

en: When shall the pop-up be shown?
it_IT: Quando deve apparire il pop-up?

en: When site is first loaded
it_IT: Quando il sito è caricato per la prima volta

en: When you enter this key into the plugin for the first time, it may take some time until the correct follower count is displayed on your website
it_IT: Quando inserisci questa chiave nel plugin per la prima volta, può volerci un po' di tempo prima che il corretto conteggio dei follower sia visualizzato sul tuo sito

en: Where do you want this icon to link to?
it_IT: Dove vuoi che questa icona indirizzi?

en: Where shall the pop-up be shown?
it_IT: Dove deve apparire il pop-up?

en: Where shall they be displayed?
it_IT: Dove devono apparire?

en: Which icons do you want to show on your site?
it_IT: Quali icone vuoi mostrare sul tuo sito?

en: Width
it_IT: Larghezza

en: YES
it_IT: SI

en: Yes
it_IT: Si

en: You can increase chances that people share or follow you by displaying a pop-up asking them to. You can define the design and layout below:
it_IT: Puoi aumentare le possibilità che i visitatori condividano o diventino follower tramite un pop-up. Puoi definirne l'aspetto e la struttura qui sotto:

en: You can now add a subscription form to increase sign-ups (under question 8).
it_IT: Ora puoi aggiungere un modulo per aumentare le iscrizioni (sotto la domanda 8)

en: You can place the form by different methods:
it_IT: Puoi posizionare il modulo in vari modi:

en: You find your ID in the link of your profile page, e.g. https://www.linkedin.com/profile/view?id=<b>8539887</b>&trk=nav_responsive_tab_profile_pic
it_IT: Trovi la tua ID nel link della tua pagina profilo, p.es. https://www.linkedin.com/profile/view?id=<b>8539887</b>&trk=nav_responsive_tab_profile_pic

en: You need to be logged in to Linkedin to be able to use it.
it_IT: Devi aver effettuato il login a LinkedIn per poterlo utilizzare.

en: You'll find it at the bottom of the << About >> -tab on your facebook page
it_IT: Lo troverai in fondo alla scheda << Informazioni >> della tua pagina Facebook

en: You`re using an old Wordpress version, which may cause several of your plugins to not work correctly. Please upgrade
it_IT: Stai usando una versione obsoleta di WordPres, il che può causare dei malfunzionamenti dei plugin. Fai un aggiornamento

en: You’re a toughie. Last try: As a minimum, could you please review this plugin (with 5 stars)? It only takes a minute. Thank you!
it_IT: Sei un duro! Ultimo tentativo: come minimo, potresti recensire questo plugin (con 5 stelle)? Ci vuole solo un minuto. Grazie!

en: and create a new project
it_IT: e crea un nuovo progetto

en: claim your feed.
it_IT: rivendicare il tuo feed.

en: click here
it_IT: fai click qui

en: for dark backgrounds
it_IT: per sfondi scuri

en: here
it_IT: qui

en: increases sign-ups
it_IT: aumenta le iscrizioni

en: learn more
it_IT: impara di più

en: may impact loading speed
it_IT: può influenzare la velocità di caricamento della pagina

en: much more effective than social media
it_IT: è più efficace dei social media

en: or write to us at
it_IT: oppure scrivici a

en: page ID:
it_IT: ID della pagina:

en: pixels
it_IT: pixel

en: pixels wide and tall
it_IT: pixel in larghezza e altezza

en: provider of the service
it_IT: provider del servizio

en: seconds
it_IT: secondi

en: seconds after the user arrived on the site
it_IT: secondi dopo che il visitatore è arrivato sul sito

en: see an example
it_IT: guarda un esempio

en: to make people follow you. Not offering an email subscription option means losing out on future traffic to your site.
it_IT: per ottenere follower. Il fatto di non offrire iscrizioni via email vuol dire perdere un sacco di traffico sul tuo sito.

en: to place it into your codes
it_IT: per metterlo nei tuoi codici
