WPtouch Pro 3.6.4 - en to tr translation catalogue (882 entries)

en: WPtouch Help & Account Links
tr: WPtouch Yardım ve Hesap Bağlantıları

en: Support Forums
tr: Destek Forumları

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Account & Downloads
tr: Hesap ve İndirmeler

en: BraveNewCode on Twitter
tr: Twitter'da BraveNewCode

en: Plugin Licensing Terms
tr: Eklenti Lisanslama Terimleri

en: What's in WPtouch Pro?
tr: WPtouch Pro'da neler var?

en: License upgrade available
tr: Lisans yükseltmesi yapılabilir

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: No notifications
tr: Bildirim yok

en: A new product version (%s) is available. %sRenew your license%s to download this update and receive additional product support.
tr: Yeni bir ürün sürümü (%s) mevcut. Bu yükseltmeyi indirmek için %slisansınızı yenileyin%s ve ek ürün desteği alın.

en: A new product version (%s) is available. Please %sactivate your license%s, or %spurchase a new license%s to enable updates and full product support.
tr: Yeni bir ürün sürümü (%s) mevcut. Lütfen %slisansınızı etkinleştirerek%s veya %syeni bir lisans satın alarak%s güncellemeleri etkinleştirin ve tam ürün desteği alın.

en: License Details
tr: Lisans Ayrıntıları

en: Note
tr: Not

en: Once you activate, this page will be hidden.
tr: Bu sayfa etkinleştirmeden sonra gizlenir.

en: It will only reappear if you reset your WPtouch Pro settings.
tr: Bu, sadece WPtouch Pro ayarlarınızı sıfırlarsanız tekrar görüntülenir.

en: Account E-Mail Address
tr: Hesap E-Posta Adresi

en: Product License Key
tr: Ürün Lisans Anahtarı

en: Renew License
tr: Lisansı Yenile

en: Activate
tr: Aktifleştir

en: Clear License
tr: Lisansı Temizle

en: Success.
tr: Başarılı.

en: Activation Complete. Enjoy WPtouch Pro!
tr: Aktivasyon Tamamlandı. WPtouch Pro'nun tadını çıkarın!

en: E-mail address or license key rejected
tr: E-posta adresi veya lisans anahtarı reddedildi

en: The wptouch.com server rejected your E-Mail address and/or License Key. Please check they are correct and try again.
tr: wptouch.com sunucusu E-Posta adresinizi ve/veya Lisans Anahtarınızı reddetti. Lütfen bunların doğru olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

en: Your license has expired.
tr: Lisansınızın süresi doldu.

en: %sRenew your license%s to continue to receive product updates and support.
tr: Ürün güncellemeleri ve destek almaya devam etmek için %slisansınızı yenileyin%s.

en: No licenses remaining.
tr: Lisans kalmadı.

en: You have used all your activations. What do you want to do?
tr: Aktivasyonlarınızın tamamını kullandınız. Ne yapmak istiyorsunuz?

en: Upgrade My License
tr: Lisansımı Yükselt

en: Contact support for assistance
tr: Yardım almak için Destek ile bağlantı kurun

en: The server is unavailable.
tr: Sunucu kullanılamıyor.

en: The wptouch.com server currently cannot authorize your License.
tr: wptouch.com sunucusu şu an Lisansınızı yetkilendiremiyor.

en: Please %scontact us%s and let us know about it.
tr: Lütfen %sbizimle bağlantıya geçin%s ve bizi bu konuda bilgilendirin.

en: General
tr: Genel

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Auto-detect
tr: Otomatik Algıla

en: WPtouch Pro site title
tr: WPtouch Pro site başlığı

en: If the title of your site is long, you can shorten it for display within WPtouch Pro themes.
tr: Sitenizin başlığı çok uzunsa, WPtouch Pro temaları içinde görüntülemek için kısaltabilirsiniz.

en: Display %sPowered by WPtouch Pro%s in footer
tr: %sAltyapıyı Kuran WPtouch Pro%s metnini altbilgide görüntüle

en: Use my WPtouch Pro referral code to earn commission
tr: Komisyon kazanmak için WPtouch Pro başvuru kodumu kullan

en: Licensed users of WPtouch Pro can earn a commission for each sale they generate from their mobile website
tr: Lisanslı WPtouch Pro kullanıcıları, mobil web sitelerinden yaptıkları her satış için bir komisyon kazanabilir

en: Site Title & Byline
tr: Site Başlığı ve Künyesi

en: Regionalization
tr: Yerelleştirme

en: Language
tr: Dil

en: The WPtouch Pro admin panel &amp; supported themes will be shown in this locale.
tr: WPtouch Pro yönetim paneli ve desteklenen temalar, bu yerel ayarda gösterilecektir.

en: Translate administration panel text
tr: Yönetim paneli metnini çevir

en: Display Mode
tr: Görüntü Modu

en: Theme Display
tr: Tema Gösterimi

en: Normal (active for all mobile visitors)
tr: Normal (tüm mobil ziyaretçiler için aktif)

en: Preview (active only for logged-in site administrators)
tr: Önizleme (sadece giriş yapmış site yöneticileri için aktif)

en: Disabled (mobile theme will never show)
tr: Devre dışı (mobil tema asla gösterilmez)

en: Landing Page
tr: Arama Sonuçları Sayfası

en: WPtouch Pro landing page
tr: WPtouch Pro arama sonuç sayfası

en: Default (same as WordPress)
tr: Varsayılan (WordPress ile aynı)

en: Select from WordPress pages
tr: WordPress sayfalarından seç

en: Custom Slug or URL
tr: Özel Başlık veya URL

en: Enter a Slug (i.e. "/home") or a full URL path
tr: Bir Başlık (örn. "/anasayfa") veya URL yolunu eksiksiz yazın

en: Desktop / Mobile Switching
tr: Masaüstü / Mobil Değiştirme

en: 1st time visitors see desktop theme
tr: İlk kez ziyaret edenlere masaüstü temasını göster

en: Your regular theme will be shown to 1st time mobile visitors.
tr: Klasik temanız ilk kez mobil ziyaret gerçekleştirenlere gösterilir.

en: Show switch link in mobile view
tr: Mobil görüntülemede değiştirme bağlantısını göster

en: Will show toggle buttons in the theme's footer allowing users to switch to your desktop theme. Is not shown in Web-App Mode.
tr: Temanın alt bilgisinde değiştirme tuşlarını görüntüler ve kullanıcıların masaüstü temasına geçmesine imkan tanır. Web-App Modunda görüntülenmez.

en: Choose the target for the mobile switch link
tr: Mobil değiştirme bağlantısı için hedefi seç

en: Current page
tr: Geçerli sayfa

en: Home page
tr: Ana sayfa

en: Desktop theme switch buttons
tr: Masaüstü teması değiştirme tuşları

en: Allows visitors to switch from your desktop theme to your mobile theme. You can also customize the placement of Switch buttons by placing the wptouch_desktop_switch_link() template tag somewhere in your desktop theme.
tr: Ziyaretçilerin masaüstü temanızdan mobil temanıza geçmesine imkan tanır. Ayrıca masaüstü temanızda herhangi bir yerde wptouch_desktop_switch_link() şablon etiketini yerleştirerek Değiştirme tuşlarının yerleşimini özelleştirebilirsiniz.

en: Automatically inserted inline
tr: Otomatik eklenen satır içi

en: Automatically inserted with AJAX (better for caching)
tr: AJAX ile otomatik eklendi (önbelleğe almak için daha iyi)

en: Template tag
tr: Şablon etiket

en: Custom Code
tr: Özel Kod

en: HTML, JavaScript, statistics or custom code
tr: HTML, JavaScript, istatistikler veya özel kod

en: Enter any custom code here to be output in the theme footer.
tr: Tema alt bilgisinde görüntülemek için buraya herhangi bir özel kod girin.

en: Custom Stylesheet
tr: Özel Stil Sayfası

en: URL to a custom CSS file to load
tr: Bir özel CSS dosyası yükleme URL'u

en: Useful if you have specific compatibility CSS you need to add.
tr: Eklemeniz gereken özel uyumluluk CSS'si olduğunda kullanışlıdır.

en: Shortcodes
tr: Kısa kodlar

en: Remove these shortcodes when WPtouch Pro is active
tr: WPtouch Pro aktif olduğunda bu kısa kodları kaldır

en: Enter a comma separated list of shortcodes to remove.
tr: Kısa kodları kaldırmak için arasına virgül koyarak bir listesini girin.

en: Filter URLs
tr: URL'ları filtrele

en: Limit the function of WPtouch Pro on specific URLs/Pages
tr: WPtouch Pro işlevini belirli URL'lar/Sayfalar için sınırlandırın

en: Do not load WPtouch Pro on these URLs/pages
tr: WPtouch Pro'yu bu URL'lar/sayfalarda yükleme

en: Only load WPtouch Pro on these URLs/pages
tr: WPtouch Pro'yu sadece bu URL'lar/sayfalarda yükle

en: Apply filter to these URLs/Pages
tr: Bu URL'lara/Sayfalara filtre uygula

en: Each permalink URL fragment should be on its own line and relative, e.g. "/about" or "/products/store"
tr: Her kalıcı bağlantı URL fragmanı, kendi satırında ve göreli olmalıdır. Örn. "/hakkında" veya "/ürün/mağazası"

en: Desktop Theme
tr: Masaüstü Teması

en: Try to include desktop theme functions.php file
tr: Masaüstü teması functions.php dosyasını dahil etmeyi dene

en: This may be required for desktop themes with unique features that are not showing when WPtouch Pro is active.
tr: Bu, WPtouch Pro etkin olduğunda görüntülenmeyen benzersiz özellikli masaüstü temalar için gerekli olabilir.

en: Method to load file
tr: Dosya yükleme yöntemi

en: Include file directly
tr: Dosyayı doğrudan dahil et

en: Translate and create new files
tr: Çevirisini yap ve yeni dosyalar oluştur

en: Custom User-Agents
tr: Özel Kullanıcı Aracıları

en: User-agents (line separated)
tr: Kullanıcı aracıları (satırla ayrılmış)

en: Adding additional user-agents will force WPtouch Pro to be active for matching browsers.
tr: İlave kullanıcı aracıları eklemek WPtouch Pro'yu eşleşen tarayıcılar için aktif olmaya zorlar.

en: Backup &amp; Import
tr: Yedekle ve İçe Aktar

en: Automatically backup settings to the %s folder
tr: Ayarlarınızı %s klasörüne otomatik olarak yedekleyin

en: WPtouch Pro backups your settings each time they are saved.
tr: WPtouch Pro her kaydedildiğinde ayarlarınızı yedekler.

en: Tools &amp; Debug
tr: Araçlar ve Hata Ayıklama

en: Use jQuery 2.x in themes (faster for mobile devices) instead of WordPress' version
tr: Temalarda WordPress sürümündekiler yerine jQuery 2.x kullanın (mobil cihazlar için daha hızlı)

en: jQuery 2.x is significantly smaller and faster than previous jQuery versions - may cause problems with other plugins, use carefully.
tr: jQuery 2.x, önceki jQuery sürümlerinden çok daha az yer kaplar ve daha hızlıdır. Diğer eklentilerle birlikte sorunlara neden olabilir, dikkatle kullanın.

en: Show load times and query counts in the footer
tr: Altbilgide yükleme süresini ve sorgu sayısını göster

en: Helps you find slow pages/posts on your site.
tr: Sitenizdeki yavaş sayfaları/postaları bulmanıza yardımcı olur.

en: Enable debug log
tr: Hata ayıklama günlüğünü etkinleştir

en: Creates a debug file to help diagnose installation issues.
tr: Kurulum sorunlarını tespit etmenize yardımcı olmak üzere bir hata ayıklama dosyası oluşturur.

en: WordPress Plugins
tr: WordPress Eklentileri

en: Admin Mode
tr: Admin Modu

en: Admin panel settings shown
tr: Admin paneli ayarları görüntülenir

en: Default
tr: Varsayılan

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Theme Menus
tr: Tema Menüleri

en: Menu Setup
tr: Menü Ayarı

en: Icon Upload & Sets
tr: Simge Yükleme ve Setler

en: WordPress Pages
tr: WordPress Sayfaları

en: None
tr: Hiçbiri

en: Menu Options
tr: Menü Seçenekleri

en: Enable parent items as links
tr: Ebeveyn öğeleri bağlantılar olarak etkinleştir

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
tr: Devre dışı bırakılmışsa, ebeveyn menü öğeleri sadece alt öğelere geçer.

en: Use menu icons
tr: Menü simgelerini kullan

en: Icon Upload
tr: Simge Yüklemesi

en: Uploaded Icons
tr: Yüklenen Simgeler

en: Icon Sets
tr: Simge Setleri

en: Themes
tr: Temalar

en: Extensions
tr: Uzantılar

en: What's New
tr: Yenilikler

en: Download Backup File
tr: İndirme Yedekleme Dosyası

en: Restore Backup File
tr: Yedekleme Dosyasını Geri Yükle

en: New
tr: Yeni

en: Undo
tr: Geri al

en: Desktop theme colors
tr: Masaüstü teması renkleri

en: Palette
tr: Palet

en: Custom latest posts page
tr: Özel en son postalar sayfası

en: No icons have been uploaded yet
tr: Henüz simge yüklenmedi

en: Delete
tr: Sil

en: Upload Icon
tr: Simge Yükle

en: Upload Complete!
tr: Yükleme Tamamlandı!

en: Ready to upload
tr: Yüklemeye hazır

en: View Debug File
tr: Hata Ayıklama Dosyasını Görüntüle

en: Your Server Configuration
tr: Sunucu Yapılandırmanız

en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

en: Upgrade to %s
tr: %s sürümüne yükselt

en: Download %s Update
tr: %s Güncellemesini İndir

en: by %s
tr: yazar %s

en: Extension location: %s
tr: Uzantı konumu: %s

en: Relative to your WordPress wp-content directory.
tr: WordPress wp içerik dizinine göre.

en: Available in WPtouch Pro
tr: WPtouch Pro'da mevcut

en: More Info
tr: Daha fazla bilgi

en: Upgrade License
tr: Lisans Yükselt

en: Get License
tr: Lisans Al

en: Downloading...
tr: İndiriliyor...

en: Install
tr: Yükle

en: Download
tr: İndir

en: Setup
tr: Kur

en: Deactivate
tr: Devre Dışı Bırak

en: Your server configuration is preventing WPtouch Pro from installing and updating from the Cloud. %sPlease visit %sthis article%s to follow the steps to enable Cloud install, or you can manually download and install into the wptouch-data/%s directory.
tr: Sunucu yapılandırmanız WPtouch Pro'nun Buluttan yükleme ve güncelleme işlemi yapmasını engelliyor. Buluta yüklemeyi etkinleştirme adımlarını görmek için %slütfen %sbu makaleye gidin%s veya wptouch-data/%s dizinini manuel olarak indirin ve yükleyin.

en: Loading Cloud Extensions
tr: Bulut Uzantıları Yükleniyor

en: Check All
tr: Tümünü İşaretle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Menu
tr: Menü

en: Active menus used in this theme.
tr: Bu temada kullanılan menüleri etkinleştir.

en: Show/Hide
tr: Göster/Gizle

en: Menu Item
tr: Menü Öğesi

en: Icon Set
tr: Simge Seti

en: Drag icons to associate them with menu items
tr: Simgeleri menü öğeleriyle ilişkilendirmek için sürükleyin

en: You don't have any custom icons yet.
tr: Henüz bir özel simge setiniz yok.

en: Default Icon
tr: Varsayılan Simge

en: applies to all unset icons
tr: tüm kurulmamış simgelere uygulanır

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: drag icon here to reset
tr: sıfırlamak için simgeyi buraya sürükle

en: Upload
tr: Yükle

en: Gathering information about available icon sets...
tr: Mevcut simge setleri hakkında bilgi toplanıyor...

en: The %s%s%s directory is not currently writable. %sPlease fix this issue to enable installation of additional icon sets.
tr: %s%s%s dizinine şu an yazılamıyor. %sİlave simge setinin yüklenebilmesi için lütfen bu sorunu giderin.

en: Custom Icons
tr: Özel Simgeler

en: Installed
tr: Yüklendi

en: Installing...
tr: Yükleniyor...

en: Unable to Install
tr: Yüklenemiyor

en: Enable %s
tr: %s kategorisini etkinleştir

en: When unchecked, %s will be disabled for users viewing your WPtouch Pro theme.
tr: Seçim kaldırıldığında, WPtouch Pro temanızı görüntüleyen kullanıcılar için %s devre dışı bırakılır.

en: No plugins to disable.
tr: Devre dışı bırakılacak eklenti yok.

en: Choose which plugins to include in your mobile theme
tr: Mobil temanıza dahil edeceğiniz eklentileri seçin

en: Your active plugin list is refreshing
tr: Aktif eklenti listeniz yenileniyor

en: WordPress Page
tr: WordPress Sayfası

en: Please paste your encoded settings below and save to restore your settings.
tr: Lütfen şifreli ayarlarınızı aşağıya kopyalayın ve ayarlarınızı geri yüklemek için kaydedin.

en: Click to view screenshots
tr: Ekran resimlerini görüntülemek için tıklayın

en: Update to %s
tr: %s sürümünü güncelle

en: This theme supports %s devices
tr: Bu tema %s cihazları destekler

en: Theme location: %s
tr: Tema konumu: %s

en: Buy Now
tr: Hemen Satın Al

en: Copy
tr: Kopyala

en: Loading Cloud Themes
tr: Bulut Temaları Yükleniyor

en: Quick Links
tr: Hızlı Bağlantılar

en: What's New Changelog
tr: Yeni Değişim Günlüğü Nedir?

en: Look at Pro Themes
tr: Pro Temalarına Bakın

en: Look at Pro Extensions
tr: Pro Uzantılarına Bakın

en: Look at Pro Features
tr: Pro Özelliklerine Bakın

en: Product Support
tr: Ürün Desteği

en: Product Knowledgebase
tr: Ürün Bilgi Tabanı

en: Manage Account
tr: Hesabı Yönet

en: Manage License
tr: Lisansı Yönet

en: WPtouch User Guide
tr: WPtouch Kullanıcı Kılavuzu

en: WPtouch News
tr: WPtouch Haberleri

en: Read More
tr: Daha Fazla Oku

en: %s Change Log
tr: %s Değişim Günlüğü

en: WPtouch Pro will be active when any of the following user-agents or user-agent combinations are matched
tr: Aşağıdaki kullanıcı-aracılar veya kullanıcı-aracı kombinasyonlarından herhangi birisi eşleştiğinde WPtouch Pro etkinleşir

en: None (Use WordPress Settings)
tr: Hiçbiri (WordPress Ayarlarını Kullan)

en: %sAdvanced Type for WPtouch Pro%s requires %s to be enabled on your server in order to load web fonts. Please contact your server administrator or web host to enable this function.
tr: %sGeliştirilmiş WPtouch Pro Tipi%s, web yazı tiplerinin yüklenebilmesi için sunucunuzda %s öğesinin etkinleştirilmesini gerektirir. Bu işlevi etkinleştirmek için lütfen sunucu yöneticiniz veya web barındırıcınız ile iletişime geçin.

en: Load Fonts
tr: Yazı Tipi Yükle

en: Could not load your fonts. Please check project/kit details and reload.
tr: Yazı tipleriniz yüklenemedi. Lütfen proje/takım detaylarını kontrol edin ve yeniden yükleyin.

en: Font Source
tr: Yazı Tipi Kaynağı

en: Select the source for your web fonts
tr: Web yazı tipleriniz için kaynağı seçin

en: Other options will become available once allow_url_fopen is enabled
tr: Diğer seçenekler allow_url_fopen etkinleştirildiğinde kullanılabilir

en: Theme Font Pairings (Configure in Theme Settings)
tr: Tema Yazı Tipi Eşleşmeleri (Tema Ayarlarında Yapılandırın)

en: Custom Google Fonts
tr: Özel Google Yazı Tipleri

en: Kit ID
tr: Takım Kimliği

en: Domain
tr: Alan Adı

en: Project
tr: Proje

en: Latin (Default)
tr: Latin (Varsayılan)

en: Latin Extended
tr: Genişletilmiş Latin

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic Extended
tr: Genişletilmiş Kiril

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek Extended
tr: Genişletilmiş Yunanca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Heading
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Load subsets
tr: Alt kümeleri yükle

en: Font Selection
tr: Yazı Tipi Seçimi

en: Logout
tr: Çıkış

en: Search this website
tr: Bu web sitesinde arama yap

en: Search
tr: Ara

en: previous post
tr: önceki postalar

en: next post
tr: sonraki posta

en: by
tr: gönderen:

en: Related
tr: İlgili

en: You searched for "%s"
tr: "%s" için arama yaptınız

en: Show %s Results
tr: %s Sonuçlarını Göster

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: Load more %s results
tr: Daha fazla %s sonucu yükle

en: no comments
tr: yorum yok

en: 1 comment
tr: 1 yorum

en: % comments
tr: % yorum

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Tags
tr: Etiketler

en: Header Menu
tr: Üstbilgi Menüsü

en: Choose a menu
tr: Bir menü seç

en: Main menu selection
tr: Ana menü seçimi

en: Theme background
tr: Tema arka planı

en: Header & Menu
tr: Üstbilgi ve Menü

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Post/Page Headers
tr: Posta/Sayfa Üstbilgileri

en: Theme Shapes
tr: Tema Şekilleri

en: Theme shape style
tr: Tema şekli stili

en: Bauhaus will use this shape style throughout its appearance
tr: Bauhaus tüm görünümlerinde bu şekil stilini kullanacak

en: Circles
tr: Daireler

en: Rounded squares
tr: Yuvarlaklaştırılmış Kareler

en: Menu Style
tr: Menü Stili

en: Menu animation style
tr: Menü animasyon stili

en: Bauhaus can show your menu off-canvas or in a drop-down.
tr: Bauhaus menünüzü kanvas dışında ve açılır pencerede gösterebilir.

en: Off-canvas
tr: Kanvas dışı

en: Drop-down
tr: Açılır pencere

en: Post thumbnails
tr: Küçük resimleri postala

en: No thumbnails
tr: Küçük resim yok

en: Blog listing only
tr: Sadece blog listelemesi

en: Blog listing, single posts
tr: Blog listeleme, tekil postalar

en: Blog listing, single posts & pages
tr: Blog listeleme, tekil postalar ve sayfalar

en: All (blog, single, pages, search & archive)
tr: Tümü (blog, tekil, sayfalar, ara ve arşivle)

en: Thumbnail Selection
tr: Küçük Resim Seçimi

en: Post featured image
tr: Popüler görüntüyü postala

en: Post custom field
tr: Özel alanı postala

en: Thumbnail custom field name
tr: Küçük resim özel alan adı

en: Show post categories and tags
tr: Posta kategorilerini ve etiketleri görüntüle

en: Show post date
tr: Posta tarihini göster

en: Show post author
tr: Posta yazarını görüntüle

en: Show comment bubbles on posts
tr: Postalarda yorum baloncukları göster

en: Show search in header
tr: Aramayı üstbilgide göster

en: Adds Search capability in the site header.
tr: Site üstbilgisine Arama kapasitesi ekler.

en: Use infinite scrolling for blog
tr: Blog için sonsuz kaydırma kullan

en: Primary Menu
tr: Birincil Menü

en: Menus are awesome!
tr: Menüler harika!

en: Tweets
tr: Tweet'ler

en: Login
tr: Giriş

en: Follow %s on Twitter
tr: Twitter'da %s öğesini takip et

en: newer posts
tr: yeni postalar

en: older posts
tr: eski postalar

en: no responses
tr: yanıt yok

en: 1 response
tr: 1 yanıt

en: % responses
tr: % yanıt

en: Read This Post
tr: Bu Postayı Oku

en: %s results
tr: %s sonuçları

en: No search results found
tr: Arama sonucu bulunmadı

en: Written by %s
tr: Yazan: %s

en: Tablets
tr: Tabletler

en: Header background
tr: Üstbilgi arka planı

en: All (blog, single, search and archive)
tr: Tümü (blog, tekil, arama ve arşivleme)

en: Use rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeleri kullan

en: Show page title areas on pages
tr: Sayfalarda sayfa başlığı alanlarını göster

en: Add tablet support
tr: Tablet desteği ekle

en: Header Menu Area
tr: Üstbilgi Menüsü Alanı

en: Drop-down button says "Menu"
tr: Açılır düğmede "Menü" yazıyor

en: Show tab bar
tr: Sekme çubuğunu görüntüle

en: Tab-bar shows categories or tags
tr: Sekme çubuğu kategorileri veya etiketleri görüntüler

en: Categories and tags
tr: Kategoriler ve etiketler

en: Categories only
tr: Sadece kategoriler

en: Tags only
tr: Sadece etiketler

en: No categories or tags
tr: Kategori veya etiket yok

en: Max categories / tags
tr: Maks. kategori / etiket

en: CSS Effects
tr: CSS Efektleri

en: Add a noise effect to the header and theme background
tr: Üstbilgi ve tema arka planlarına bir parazit efekti ekle

en: Will apply the effect overtop of any background image you upload.
tr: Yüklediğiniz herhangi bir arka plan resminin üstüne efekti uygular.

en: menu
tr: menü

en: login
tr: giriş

en: logout
tr: çıkış

en: search this website
tr: bu web sitesini ara

en: search
tr: ara

en: By
tr: Yazar:

en: Alt Menu
tr: Alt Menü

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Alternate Menu
tr: Öteki Menü

en: Show featured images on single posts
tr: Tekli postalarda özellikli görüntüler göster

en: Show titles on pages
tr: Sayfalarda başlıkları göster

en: Category Slider
tr: Kategori Kaydırıcı

en: Enable category slider
tr: Kategori kaydırıcıyı etkinleştir

en: Tiled Background Image
tr: Döşenmiş Arka Plan Resmi

en: (Scaled for retina displays)
tr: (Retina ekranlar için ölçeklendirilmiş)

en: Alternate Menu Title
tr: Menü Başlığını Değiştir

en: Alternate menu title (if used)
tr: Menü başlığını değiştir (kullanılıyorsa)

en: If you use a second menu in CMS, this text will be used for the drop-down button title.
tr: CMS'de ikinci bir menü kullanıyorsanız, bu metin açılır düğme başlığı için kullanılır.

en: Static Front Page
tr: Statik Ön Sayfa

en: Static front page alternate content
tr: Statik ön sayfa alternatif içerik

en: Shows after the featured slider (if enabled), and replaces your Static Front Page content. HTML allowed.
tr: Özellikli kaydırıcı sonrasında gösterilir (etkinse) ve Statik Ön Sayfa içeriğinizi değiştirir. HTML kullanılabilir.

en: No server support for directly downloading new Cloud packages.
tr: Yeni Bulut paketlerini doğrudan indirmek için sunucu desteği yok.

en: Unable to write to directory %s. Try relaxing permissions to allow writing to this location.
tr: %s dizinine yazılamıyor. Bu konuma yazmak için izinleri açmayı deneyin.

en: No server support for unzipping files.
tr: Sıkıştırılmış dosyaları açmak için sunucu desteği yok.

en: Unable to download the Cloud package.
tr: Bulut paketi indirilemiyor.

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: There is a temporary issue retrieving the change-log.  Please try again later.
tr: Değişim günlüğü alınırken geçici bir hata oluştu.  Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Core Settings
tr: Çekirdek Ayarlar

en: Themes & Extensions
tr: Temalar ve Uzantılar

en: Theme Settings
tr: Tema Ayarları

en: %s Settings
tr: %s Ayarları

en: Extension Settings
tr: Uzantı Ayarları

en: Menus
tr: Menüler

en: License
tr: Lisans

en: Upgrade to Pro
tr: Pro'ya Yükselt

en: Mobile Page Template
tr: Mobil Sayfa Şablonu

en: Your WPtouch Pro license has expired. Renew now at a discount to continue receiving product updates and support.
tr: WPtouch Pro lisansınızın süresi doldu. Hemen indirimli bir şekilde yenileyerek, ürün güncellemesi ve destek almaya devam edin.

en: Renew Now
tr: Hemen Yenile

en: This copy of %s is currently unlicensed!
tr: Bu %s kopyası henüz lisanslı değil!

en: Add a license %s
tr: Bir lisans ekle %s

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Preview Theme
tr: Önizleme Temaları

en: Reset Settings
tr: Ayarları Sıfırla

en: Automatic theme migration from uploads/wptouch-data directory failed. Please manually move these files to wp-content/wptouch-data, or %scontact support%s to address this issue.
tr: uploads/wptouch-data dizininden otomatik tema taşıma başarısız oldu. Lütfen bu dosyaları wp-content/wptouch-data dizinine manuel olarak taşıyın veya bu sorunu çözmek için  %sdestek ile bağlantıya geçin%s.

en: We were unable to install your WPtouch theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information.
tr: Bulut'tan WPtouch temanızı yükleyemedik. Daha fazla bilgi almak için lütfen %sbu makaleye%s bakın.

en: Your server setup is preventing WPtouch from installing your active theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information on how to fix it.
tr: Sunucu ayarınız WPtouch'ın Buluttan aktif temanızın yüklenmesini engelliyor. Sorunun giderilmesiyle ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen %sbu makaleye%s bakın.

en: Unsupported Browser
tr: Desteklenmeyen Tarayıcı

en: Theme Preview requires Chrome or Safari.
tr: Tema Önizlemesi için Chrome veya Safari gerekir.

en: This will reset all WPtouch Pro settings.
    Are you sure?
tr: Bu işlem tüm WPtouch Pro ayarlarını sıfırlar.
    Emin misiniz?

en: This will reset all WPtouch Pro menu and icon settings.
    Are you sure?
tr: Bu işlem tüm WPtouch Pro menülerini ve simge ayarlarını sıfırlar.
    Emin misiniz?

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: You appear to be offline. Connect to the internet to see available BraveNewCloud items.
tr: Çevrimdışı görünüyorsunuz. Mevcut BraveNewCloud öğelerini görmek için internete bağlanın.

en: The item failed to download for this reason: %reason%
tr: Öğe şu nedenle indirilemedi: %neden%

en: You are about to reset your license information. Proceed?
tr: Lisans bilgilerinizi sıfırlamak üzeresiniz. Devam edilsin mi?

en: Upload Failed: Not a valid image.
tr: Yüklenemedi: Geçerli bir görüntü değil.

en: Click to view theme demo
tr: Tema demosunu görmek için tıklayın

en: Settings
tr: Ayarlar

en: %s Changelog
tr: %s Değişim Günlüğü

en: Directory Problem
tr: Dizin Problemi

en: One or more required directories could not be created
tr: Gerekli bir veya daha fazla dizin oluşturulamadı

en: smartphone
tr: akıllı telefon

en: Preview Mode Enabled
tr: Önizleme Modu Etkinleştirildi

en: Only logged-in admins can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
tr: Şu an sadece oturum açmış olan yöneticiler mobil temayı görebilir. Bunu istediğiniz zaman %sGörüntü Modu%s altında %sÇekirdek Ayarlar%s başlığından değiştirebilirsiniz.

en: Theme Presentation Disabled
tr: Tema Sunumu Devre Dışı Bırakıldı

en: No one can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
tr: Şu an hiç kimse mobil temayı göremez. Bunu istediğiniz zaman %sGörüntü Modu%s altında %sÇekirdek Ayarlar%s başlığından değiştirebilirsiniz.

en: WPtouch Pro prefers pretty permalinks to be enabled within WordPress.
tr: WPtouch Pro iyi görünüm veren kalıcı bağlantının WordPress içinde etkin hale getirilmesini tercih eder.

en: WPtouch Pro will not work fully in safe mode.
tr: WPtouch Pro güvenli modda tüm özellikleriyle çalışmaz.

en: Extra configuration is required. The plugin must be configured to exclude the user agents that WPtouch Pro uses.
tr: Ekstra yapılandırma gerekiyor. Eklenti, WPtouch Pro kullanan kullanıcı aracılarını dışarıda bırakacak şekilde yapılandırılmalı.

en: Extra configuration is required. Add paths to your active WPtouch Pro theme CSS and Javascript files as files to ignore in WPMinify.
tr: Ekstra yapılandırma gerekiyor. Aktif WPtouch Pro teması CSS ve Javascript dosyalarınıza, WPMinify içinde ihmal edilecek dosyalar olarak yollar ekleyin.

en: This plugin may not work correctly in WPtouch Pro, and should be disabled in the Plugin Compatibility section.
tr: Bu eklenti WPtouch Pro'da düzgün şekilde çalışmayabilir ve Eklenti Uyumluluğu bölümünde devre dışı bırakılmalıdır.

en: Icon Installation Issue
tr: Simge Yükleme Sorunu

en: Load more from this collection
tr: Bu koleksiyondan daha fazla yükle

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Show categories as "collections" in menu
tr: Menüde kategorileri "koleksiyonlar" olarak göster

en: Maximum number of items in categories/collections
tr: Kategoriler/koleksiyonlardaki maksimum öğe sayısı

en: Animate the featured image on posts
tr: Postalarda özellikli görüntüyü canlandır

en: Header Image
tr: Üstbilgi Resmi

en: Displayed behind header on pages and posts without featured images.
tr: Sayfalardaki üstbilgi arkasında ve postalarda özellikli görüntüler olmadan görüntülendi.

en: Site Intro
tr: Site Girişi

en: Displayed on post listing page below site name.
tr: Site adı altında posta listeleme sayfasında görüntülendi.

en: Branding
tr: Markalalaştırma

en: %d second ago | %d seconds ago
tr[0]: %d saniye önce
tr[1]: %d saniye önce

en: %d minute ago | %d minutes ago
tr[0]: %d dakika önce
tr[1]: %d dakika önce

en: %d hour ago | %d hours ago
tr[0]: %d saat önce
tr[1]: %d saat önce

en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce
tr[1]: %d gün önce

en: Desktop Version
tr: Masaüstü Sürümü

en: Switch To Mobile Version
tr: Mobil Sürüme Geç

en: Powered by %s%s%s
tr: Geliştiren: %s%s%s

en: Powered by<br/>%s%s%s
tr: Altyapısını kuran: <br/>%s%s%s

en: %d queries in %0.1f ms
tr: %0.1f ms içinde %d sorgu

en: Default Template
tr: Varsayılan Şablon

en: Purge Page Cache
tr: Sayfa Önbelleğini Temizle

en: Enable Infinity Cache
tr: Sonsuz Önbelleği Etkinleştir

en: Create cache for desktop users
tr: Masaüstü kullanıcıları için önbellek oluştur

en: If you are using another cache plugin such as W3, you can disable this.
tr: W3 gibi başka bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Compress output using GZIP
tr: GZIP ile çıktıyı sıkıştır

en: Maximum age of cached content
tr: Maksimum önbelleğe alınmış içerik süresi

en: Each cached page will automatically be regenerated after this period elapses
tr: Bu süre geçtiğinde önbelleğe alınmış her sayfa otomatik olarak yeniden üretilir

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saat

en: Remove stale cache file interval
tr: Eski önbellek dosyası intervalini kaldır

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Daily
tr: Günlük

en: Disable caching for any of these matched URL fragments
tr: Eşleşen bu URL parçalarının herhangi biri için önbelleğe almayı devre dışı bırak

en: Add one URL fragment per line, i.e. %s, to not cache pages that contain each URL fragment
tr: Her satıra bir URL parçası ekle, örn. URL parçası içeren sayfaları önbelleğe almamak için %s

en: Content Distribution Network Service
tr: İçerik Dağıtım Ağı Hizmeti

en: Using a content distribution network (CDN) can significantly enhance the responsiveness of your website.
tr: İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanılmasıyla web sitesinin yanıt kapasitesi ciddi oranda yükselir.

en: Sign-up
tr: Kaydol

en: Add the URLs you have configured for your CDN, for example http://cdn%d.mysite.com. Add your domain for multisite as well.
tr: CDN'niz için yapılandırdığınız URL adreslerini ekleyin, örneğin http://cdn%d.mysite.com. Çok bölgeli olması için alan adınızı da ekleyin.

en: Infinity Cache
tr: Sonsuz Önbellek

en: An example for this URL is: %s%s%s.
tr: Bu URL için bir örnek: %s%s%s.

en: WPtouch Alternate Mobile Content
tr: WPtouch Yedek Mobil İçerik

en: Mobile Content
tr: Mobil İçerik

en: Enable mobile content display
tr: Mobil içerik görüntülemeyi etkinleştir

en: Login now
tr: Hemen giriş yap

en: Close
tr: Kapat

en: Add Company Name
tr: Şirket Adını Ekle

en: Add Order Notes
tr: Sipariş Notları Ekle

en: view more products
tr: daha fazla ürün görüntüle

en: Added to cart
tr: sepete eklendi

en: Product Categories
tr: Ürün Kategorileri

en: Recently Viewed
tr: Son Görüntülenen

en: Site Menu
tr: Site Menüsü

en: Cart
tr: Sepet

en: Search the store
tr: Mağazada ara

en: Recent Searches
tr: Son Aramalar

en: Clear
tr: Temizle

en: Back to blog index
tr: Blog indeksine geri dön

en: sorting
tr: sıralanıyor

en: filter by
tr: şuna göre sırala:

en: Read This Post &rsaquo;
tr: Bu Postayı Oku &rsaquo;

en: Shipping #%d
tr: Nakliye #%d

en: Shipping and Handling
tr: Nakliye ve Teslimat

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
tr: Mevcut nakliye yöntemlerini görmek için lütfen nakliye hesaplayıcıyı kullanın.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
tr: Lütfen devam ederek ödeme yapın ve mevcut bir nakliye yöntemi olup olmadığını görmek için tam adresinizi yazın.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
tr: Mevcut nakliye yöntemlerini görmek için lütfen bilgilerinizi girin.

en: There doesn&lsquo;t seem to be any available shipping methods. Please double check your address, or contact us if you need any help.
tr: Mevcut bir nakliye yöntemi yok. Lütfen adresinizi bir kez daha kontrol edin veya bize ulaşarak yardım alın.

en: Shipping
tr: Nakliye

en: Cart Subtotal
tr: Sepet Alt Toplam

en:  (taxes estimated for %s)
tr: (%s için tahmini vergiler)

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
tr: Not: Nakliye ve vergiler tahmini olarak hesaplanır%s ve fatura ve nakliye bilgilerinize göre ödeme sırasında güncellenir.

en: Available on backorder
tr: Sipariş bakiyesinde mevcut

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi kaldır

en: Update Cart
tr: Sepeti Güncelle

en: Coupon
tr: Kupon

en: Coupon code
tr: Kupon kodu

en: Apply
tr: Uygula

en: Proceed to Checkout
tr: Devam ederek ödeme yap

en: edit cart
tr: sepeti düzenle

en: checkout
tr: ödeme yap

en: No products in the cart.
tr: Sepette ürün yok.

en: Subtotal
tr: Alt toplam

en: Checkout
tr: Ödeme yap

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
tr: Üzgünüz, konumunuz (%s) için uygun bir nakliye yöntemi yok.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
tr: Yardıma ihtiyacınız olursa veya alternatif bir düzenleme yapmak isterseniz lütfen bize ulaşın.

en: Cart Totals
tr: Sepet Toplamları

en: Cart Discount
tr: Sepet İndirimi

en: [Remove]
tr: [Kaldır]

en: Order Discount
tr: Sipariş İndirimi

en: Order Total
tr: Sipariş Toplamı

en: (Includes %s)
tr: (%s dahil)

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
tr: Nakliye yöntemi bulunamadı; lütfen nakliyenizi yeniden hesaplayın ve bulunduğunuz konuma uygun başka bir yöntem bulunmadığından emin olmak için ülke/şehir ve zip/posta kodunuzu girin.

en: You must be logged in to checkout.
tr: Ödeme yapmak için oturum açmalısınız

en: Your Order
tr: Siparişiniz

en: Edit Items
tr: Öğeleri Düzenle

en: Shopped here before?
tr: Daha önce buradan alışveriş yaptınız mı?

en: Enter your login details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
tr: Aşağıdaki kutulara oturum bilgilerinizi girin. Yeni müşteriyseniz, lütfen Fatura ve Nakliye bölümüne gidin.

en: Product
tr: Ürün

en: Totals
tr: Toplamlar

en: Payment
tr: Ödeme

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr: Üzgünüz, konumunuza uygun ödeme yöntemi yok. Yardıma ihtiyacınız olursa veya alternatif bir düzenleme yapmak isterseniz lütfen bize ulaşın.

en: Pay for order
tr: Sipariş için ödeme yap

en: Ship to a different address?
tr: Farklı bir adrese nakliye edilsin mi?

en: Additional Information
tr: Ek Bilgiler

en: Total
tr: Toplam

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
tr: Mevcut ödeme yöntemlerini görmek için lütfen yukarıya bilgilerinizi girin.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr: Üzgünüz, bölgenize uygun ödeme yöntemi yok. Yardıma ihtiyacınız olursa veya alternatif bir düzenleme yapmak isterseniz lütfen bize ulaşın.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
tr: Tarayıcınız JavaScript'i desteklemediğinden veya JavaScript devre dışı bırakıldığından, siparişinizi vermeden önce <em>Toplamları Güncelle</em> tuşunu tıklayın. Aksi takdirde yukarıda belirtilen miktardan daha fazla ücretlendirilebilirsiniz.

en: Update totals
tr: Toplamları güncelle

en: I  accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
tr: <a href="%s" target="_blank">Hükümler ve koşulları</a> kabul ediyorum.

en: Place order
tr: Sipariş ver

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
tr: %s tarafından bir sipariş verildi. Siparişleri şöyle:

en: Order: %s
tr: Sipariş: %s

en: Quantity
tr: Miktar

en: Price
tr: Fiyat

en: Customer details
tr: Müşteri bilgileri

en: Email:
tr: E-posta:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
tr: Selam. En son siparişiniz %s tamamlandı. Başvurmanız için sipariş bilgileriniz aşağıda gösterilmektedir:

en: Order:
tr: Sipariş:

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
tr: Sizin için %s konumunda bir sipariş oluşturuldu. Bu siparişi ödemek için lütfen şu bağlantıyı kullanın: %s

en: pay
tr: öde

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
tr: %s hesabı açtığınız için teşekkür ederiz. Kullanıcı adınız: <strong>%s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
tr: Hesap alanınıza buradan erişebilirsiniz: %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
tr: Selam, siparişinize bir not eklendi:

en: For your reference, your order details are shown below.
tr: Başvurmanız için sipariş bilgileriniz aşağıda gösterilmektedir.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
tr: Siparişiniz alındı ve şu an işleniyor. Başvurmanız için sipariş bilgileriniz aşağıda gösterilmektedir:

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
tr: Şu hesap için parola sıfırlaması talep edildi:

en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr: Bu bir hataysa, bu e-postayı yoksayın, hiçbir işlem yapılmayacaktır.

en: To reset your password, visit the following address:
tr: Parolanızı sıfırlamak için şu adresi ziyaret edin:

en: Click here to reset your password
tr: Parolanızı sıfırlamak için burayı tıklayın

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Shipping address
tr: Nakliye adresi

en: This product is no longer available
tr: Bu ürün artık mevcut değil

en: Download %d:
tr: %d indir:

en: Download:
tr: İndir:

en: Order number: %s
tr: Sipariş numarası: %s

en: Order date: %s
tr: Sipariş tarihi: %s

en: Your details
tr: Bilgileriniz

en: Quantity: %s
tr: Miktar: %s

en: Cost: %s
tr: Maliyet: %s

en: No products were found matching your search.
tr: Aramanıza uygun ürün bulunamadı.

en: No products found which match your selection.
tr: Seçiminize uygun ürün bulunamadı.

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
tr: Selam <strong>%1$s</strong> (%1$s değil misiniz? <a href="%2$s">Oturumu kapat</a>).

en: <a href="%s">Edit your password and account details</a>.
tr: <a href="%s">Parolanızı ve hesap bilgilerinizi düzenleyin</a>.

en: Recent Orders
tr: Son Siparişler

en: %s for %s item | %s for %s items
tr[0]: %s / %s öğe
tr[1]: %s / %s öğe

en: Pay
tr: Öde

en: Cancel
tr: İptal

en: View
tr: Görüntüle

en: Download file%s
tr: Dosyayı indir%s

en: Email
tr: E-posta

en: Telephone
tr: Telefon

en: Billing Address
tr: Fatura Adresi

en: N/A
tr: Yok

en: Shipping Address
tr: Nakliye Adresi

en: Products tagged &ldquo;
tr: Etiketlenen ürünler &ldquo;

en: Search results for &ldquo;
tr: Şunun için sonuç ara &ldquo;

en: Error 404
tr: Hata 404

en: Posts tagged &ldquo;
tr: Postalar etiketlendi &ldquo;

en: Author:
tr: Yazar:

en: Page
tr: Sayfa

en: Username or email
tr: Kullanıcı adı veya parola

en: Password
tr: Parola

en: Lost Password?
tr: Parolanızı unuttunuz mu?

en: Store
tr: Mağaza

en: Off-Canvas left menu
tr: Kanvas dışı sol menü

en: Footer Menu
tr: Altbilgi Menüsü

en: Menu shown in the MobileStore footer
tr: MobileStore altbilgisinde gösterilen menü

en: Menu & Cart Background
tr: Menü ve Sepet Arkaplanı

en: Header & Footer Background
tr: Üstbilgi ve Altbilgi Arkaplanı

en: Primary Actions & Purchase Flow
tr: Birincil Eylemler ve Alışveriş Akışı

en: Highlight Color
tr: Vurgulama Rengi

en: Product Listing
tr: Ürün Listesi

en: Number of products shown per page in product listings
tr: Ürün listesinde her sayfada gösterilen ürün sayısı

en: Product Pagination
tr: Ürün Sayfa Numaralama

en: Use AJAX load more or traditional numbered pagination.
tr: AJAX ile daha fazla yükleyin veya klasik numaralı sayfalama kullanın.

en: Use AJAX load more
tr: AJAX ile daha fazla yükle

en: Use numbered pages
tr: Numaralı sayfalar kullan

en: Product Filters
tr: Ürün Filtreleri

en: Show WooCommerce product filters for
tr: Şunun için WooCommerce ürün filtrelerini göster:

en: Site Sidebar
tr: Site Yan Çubuğu

en: Show category menu in sidebar
tr: Yan çubukta kategori menüsünü göster

en: Show recently viewed products in sidebar
tr: Yan çubukta son görüntülenen ürünleri göster

en: Site logo display size
tr: Site logosu görüntüleme boyutu

en: Short (default)
tr: Kısa (varsayılan)

en: Tall (longer vertically for square logos)
tr: Uzun (kare logolar için dikeyde daha uzun)

en: Show site description in large header
tr: Büyük üstbilgide site tanımını göster

en: Header Ad
tr: Üstbilgi Reklamı

en: Footer Ad
tr: Altbilgi Reklamı

en: Pre-content Ad
tr: İçerik Öncesi Reklam

en: Post-content Ad
tr: İçerik Sonrası Reklam

en: Mid-content Ad
tr: İçerik Ortasında Reklam

en: Ignored URLs
tr: İhmal edilen URL'lar

en: Do not show ads on these URLs
tr: Bu URL'larda reklam gösterme

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Perform A/B test with secondary advertising unit
tr: İkincil reklam birimiyle A/B testi gerçekleştirin

en: Primary Advertising Unit
tr: Birincil Reklam Birimi

en: HTML, CSS and JS are all accepted.
tr: HTML, CSS ve JS kabul edilir.

en: Secondary Advertising Unit
tr: İkincil Reklam Birimi

en: If defined, secondary advertising code will be shown 50% of the time.
tr: Eğer tanımlanırsa, ikincil reklam kodu sürenin %50'sinde görüntülenir.

en: Display on archive/post listings
tr: Arşiv/posta listelemelerinde görüntüle

en: Display on single posts
tr: Tekil postalarda görüntüle

en: Display on static pages
tr: Statik sayfalarda görüntüle

en: Display on taxonomy listings
tr: Taksonomi listelemelerinde görüntüle

en: Display in search results
tr: Arama sonuçlarında görüntüle

en: Minimum characters in post/page to show ad.
tr: Postada/sayfadaki minimum reklam karakteri

en: We&lsquo;re <em>open</em> every %s %s.
tr: %s %s arası her zaman <em>açığız</em>.

en: Sorry, we&lsquo;re <em>closed</em> every %s.
tr: Üzgünüz, her %s <em>kapalıyız</em>.

en: Our Location
tr: Yerimiz

en: Our Hours
tr: Saatlerimiz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Closed
tr: Kapalı

en: Open Homepage Menu
tr: Open Ana Sayfa Menüsü

en: Show full menu on Open homepage
tr: Open ana sayfasında tam menüyü göster

en: If disabled, only Location & Hours links will be shown
tr: Devre dışı bırakılırsa, sadece Konum ve Saatler bağlantısı gösterilir

en: Tagline
tr: Etiket satırı

en: Displayed below your logo on the homepage.
tr: Ana sayfada logonuz altında görüntülendi.

en: Displayed behind header on pages.
tr: Sayfalarda üstbilgi arkasında görüntülendi.

en: Location
tr: Yer

en: Map address
tr: Harita adresi

en: Enter an address and a menu item for 'Our Location' will be shown.
tr: 'Yerimiz' için gösterilecek bir adres ve menü öğesi girin.

en: Call to Action
tr: Eyleme Çağrı

en: Show call to action button at bottom of pages
tr: Sayfaların altında eyleme çağrı tuşu göster

en: Give visitors a one-click action to follow and increase your conversions.
tr: Ziyaretçilere tek tıklamayla takip imkanı tanıyın ve dönüştürmelerinizi artırın.

en: Button Label
tr: Tuş Etiketi

en: Target URL
tr: Hedef URL

en: Prefix your phone number with "tel:" to allow one-click phone calls.
tr: Tek tıklamayla telefon araması yapılabilmesi telefon numaranızı "tel:" ile başlatın.

en: Hours
tr: Saatler

en: Use built-in Hours feature
tr: Dahili Saatler özelliğini kullan

en: Add your hours and the current day's hours will appear on the homepage along with a menu item for 'Our Hours'.
tr: Saatlerinizi ve geçerli günün saatlerini ekleme, 'Saatlerimiz' için ana sayfada bir menü öğesiyle birlikte görüntülenir.

en: Will show as closed if left blank.
tr: Boş bırakılırsa kapalı olarak gösterilecektir.

en: Let visitors know about holidays, vacations, and other special hours
tr: Ziyaretçilerin tatiller, resmi tatiller ve diğer özel saatler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.

en: Main branding colour
tr: Ana marka rengi

en: Local Promotions
tr: Yerel Kampanyalar

en: Enable location detection
tr: Konum tespitini etkinleştir

en: Address on which to center the geofence
tr: Coğrafi koruma duvarına göre adres

en: Geofence Radius (in km)
tr: Coğrafi Koruma Duvarı Yarıçapı (km)

en: Text to show to nearby visitors
tr: Yakındaki ziyaretçilere gösterilecek metin

en: Encoded Location
tr: Kodlanan Konum

en: External link— open it in the browser?
tr: Harici bağlantı — tarayıcıda açılsın mı?

en: File link— Do you want to open it in the browser?
tr: Dosya bağlantısı — Tarayıcıda açmak istiyor musunuz?

en: Show WPML language switcher in theme footer
tr: Tema altbilgisinde WPML dil değiştiriciyi göster

en: License Expired
tr: Lisans Süresi Doldu

en: Your product license has expired. Renew now to continue to receive feature and security updates.
tr: Ürün lisansınızın süresi doldu. Hemen yenileyerek özellik ve güvenlik güncellemeleri almaya devam edin.

en: License Missing
tr: Lisans Eksik

en: This installation of WPtouch Pro is currently unlicensed.
tr: Bu WPtouch Pro kurulumu henüz lisanslı değil.

en: A new version of WPtouch Pro is available. Renew your license to re-enable product updates.
tr: Yeni bir WPtouch Pro sürümü mevcut. Lisansınızı yenileyerek ürün güncellemelerini yeniden etkinleştirin.

en: A new version of WPtouch Pro is available. Please activate or purchase a license to enable product updates.
tr: Yeni bir WPtouch Pro sürümü mevcut. Lütfen lisansınızı etkinleştirerek veya yeni bir lisans satın alarak ürün güncellemelerini etkinleştirin.

en: A new version of WPtouch Pro is available.
tr: WPtouch Pro'nun yeni bir sürümü mevcut.

en: Theme Update Available
tr: Tema Güncellemesi Mevcut

en: One or more updates are available for your installed themes.
tr: Yüklediğiniz temalarınız için bir veya daha fazla güncelleme mevcut.

en: Extension Update Available
tr: Uzantı Güncellemesi Mevcut

en: One or more updates are available for your installed extensions.
tr: Yüklediğiniz uzantılar için bir veya daha fazla güncelleme mevcut.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch 1.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
tr: WPtouch Pro 3 sürümü WPtouch 1.x ile birlikte kurulu olamaz. Önce bunu WordPress Eklenti ayarlarında devre dışı bırakın.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch Pro 2.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
tr: WPtouch Pro 3 sürümü WPtouch 2.x ile birlikte kurulu olamaz. Önce bunu WordPress Eklenti ayarlarında devre dışı bırakın.

en: WPtouch Pro: Theme &amp; Extension Updates Available
tr: WPtouch Pro: Tema &amp; Uzantı Güncellemeleri Mevcut

en: One or more updates are available for your installed themes and extensions.
tr: Yüklü tema ve uzantılarınız için bir veya daha fazla güncelleme mevcut.

en: WPtouch Pro: Theme Updates Available
tr: WPtouch Pro: Tema Güncellemeleri Mevcut

en: WPtouch Pro: Extension Updates Available
tr: WPtouch Pro: Uzantı Güncellemeleri Mevcut

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: %sYour customizations to %s have been saved as a new theme and the original reinstalled for your reference.
tr: %s%s özelleştirmeleriniz yeni bir tema olarak kaydedildi ve orijinali referans olması için yeniden yüklendi.

en: WPtouch Pro: Some themes or extensions could not be auto-updated. Please check the WPtouch Pro Themes &amp; Extensions page to manually update them.
tr: WPtouch Pro: Bazı temalar veya uzantılar otomatik olarak güncellenemedi. Bunları manuel olarak güncellemek için lütfen WPtouch Pro Temalar &amp; Uzantılar sayfasını kontrol edin.

en: WPtouch Pro: Your themes and extensions have been automatically updated. Thank you for updating WPtouch Pro!
tr: WPtouch Pro: Temalarınız ve uzantılarınız otomatik olarak güncellendi. WPtouch Pro'yu güncellediğiniz için teşekkürler!

en: Load More Comments&hellip;
tr: Daha Fazla Yorum Yükle&hellip;

en: Comments are closed
tr: Yorumlar kapalı

en: Leave a Reply
tr: Bir Yanıt Bırak

en: Leave a Reply to %s
tr: %s kullanıcısına bir Yanıt yaz

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
tr: Bir yorum postalamak için %soturum açmanız%s gerekir.

en: Logged in as
tr: Oturum açan

en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Name
tr: Ad

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: Website
tr: Web sitesi

en: Publish
tr: Yayınla

en: %d minute
tr: %d dakika

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: %d minute remaining
tr: %d dakika kaldı

en: %d minutes remaining
tr: %d dakika kaldı

en: Share post
tr: Postayı paylaş

en: Reading Text Size
tr: Okuma Metni Boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Text Sample
tr: Metin Örneği

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Posts Tagged
tr: Etiketlenen Postalar

en: Read Next
tr: Sonrakini Oku

en: Discuss this post
tr: Bu postayı tartış

en: View discussion
tr: Tartışmayı görüntüle

en: Show comments when reading posts
tr: Postaları okurken yorumları göster

en: Comment form will not appear for posts with comments turned off.
tr: Yorumları kapatılan postalar için yorum görüntülenmez.

en: Use featured image as the header background when viewing single posts
tr: Tekli postaları görüntülerken başlık arka planı olarak popüler görüntüyü kullan

en: Drop Caps
tr: Caps Bırak

en: Use a drop cap at the start of each blog post.
tr: Her blog postası başlangıcında bir caps bırak kullan.

en: Off-canvas menu for Prose
tr: Prose için kanvas dışı menü

en: Responsive Images
tr: Duyarlı Görüntüler

en: Include desktop optimizations for mobile devices
tr: Mobil cihazlar için masaüstü iyileştirmelerini dahil et

en: Normally only images on mobile are optimized
tr: Normalde sadece mobil görüntüler optimize edilir

en: Performance preference
tr: Performans tercihi

en: Optimize for page speed
tr: Sayfa hızını iyileştir

en: Optimize for quality
tr: Kaliteyi iyileştir

en: Call Us
tr: Bizi Arayın

en: Toggle Menu
tr: Menüyü Değiştir

en: Site Menu (Pulldown)
tr: Site Menüsü (Çekmeli)

en: Pull-down menu at top of pages
tr: Sayfaların en üstünde aşağı açılan menü

en: Front Page Menu
tr: Ön Sayfa Menüsü

en: Displayed below front page menu and content
tr: Ön sayfa menüsü ve içerik altında görüntülendi

en: Enable search on blog pages
tr: Blog sayfalarında aramayı etkinleştir

en: Homepage Call Us
tr: Giriş Sayfası Biri Arayın

en: Phone number
tr: Telefon Numarası

en: Enter a phone number and a homepage menu item for 'call us' will be shown.
tr: 'Bizi arayın' seçeneğinin görüntülenmesi için bir telefon numarası ve giriş sayfası menüsü girin.

en: Homepage Location
tr: Giriş Sayfası Yeri

en: Enter an address and a homepage menu item for 'Our Location' will be shown.
tr: Gösterilecek 'Konumumuz' için bir adres ve ana sayfa menü öğesi girin.

en: Front Page Content
tr: Ön Sayfa İçeriği

en: Front page alternate content
tr: Ön sayfa alternatif içerik

en: Shows above the front page menu (if enabled), HTML allowed.
tr: Ön sayfa menüsü üzerinde gösterilir (etkinse), HTML kullanılabilir.

en: Add a light noise effect to the drop-down menu and theme background
tr: Açılır menü ve tema arka planına hafif bir parazit efekti ekle

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: The post or page you requested is no longer available.
tr: İstediğiniz posta veya sayfa artık kullanılmıyor.

en: Back to %s
tr: %s konumuna geri dön

en: &laquo; previous in gallery
tr: &laquo; galeride bir önceki

en: next in gallery &raquo;
tr: galeride bir sonraki &raquo;

en: Back to top
tr: Başa dön

en: Comment Error
tr: Yorum Hatası

en: Please enter all fields correctly to post a comment.
tr: Bir yorum postalamak için lütfen tüm alanları doğru bir şekilde doldurun.

en: Go back
tr: Geri dön

en: Your comment is awaiting moderation
tr: Yorumunuz moderatör onayını bekliyor

en: Reply
tr: Yanıtla

en: mobile
tr: mobil

en: desktop
tr: masaüstü

en: Service
tr: Hizmet

en: Choose a service
tr: Bir hizmet seçin

[ctx: Refers to a custom advertising service]
en: Custom
tr: Özel

en: Publisher ID
tr: Yayıncı Kimliği

en: Slot ID
tr: Slot Kimliği

en: Code Type
tr: Kod Türü

en: Custom Ads
tr: Özel Reklamlar

en: Mobile advertising script
tr: Mobil reklam notu

en: Ad Presentation
tr: Reklam Sunumu

en: Theme location
tr: Tema konumu

en: In the header
tr: Üst bilgide

en: Above the page content
tr: Sayfa içeriği üzerinde

en: Below the page content
tr: Sayfa içeriği altında

en: Active Pages
tr: Aktif Sayfalar

en: Blog listings
tr: Blog listelemeleri

en: Single posts
tr: Tekil postalar

en: Static pages
tr: Statik sayfalar

en: Taxonomy
tr: Taksonomi

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Theme Preview
tr: Tema Önizleme

en: Reload
tr: Tekrar yükle

en: Custom Post Support
tr: Özel Posta Desteği

en: Enable custom post-type support
tr: Özel posta tipi desteği etkinleştir

en: Custom Post Types
tr: Özel Posta Tipleri

en: Featured Slider
tr: Özellikli Kaydırıcı

en: Enable featured slider
tr: Özellikli kaydırıcıyı etkinleştir

en: Requires at least 2 entries to contain featured images
tr: Özellikli görüntüler içermek için en az 2 giriş gerekir

en: Maximum number of posts
tr: Maksimum posta sayısı

en: 3 posts
tr: 3 posta

en: 5 posts
tr: 5 posta

en: 10 posts
tr: 10 posta

en: Automatically slide
tr: Otomatik kaydır

en: Continuously slide
tr: Sürekli kaydır

en: Grayscale images (CSS 3 effect)
tr: Gri tonlamalı görüntüle (CSS 3 efekti)

en: Featured slider images will be in grayscale for devices that support CSS filters.
tr: Özellikli kaydırıcı görüntüleri CSS filtrelerini destekleyen cihazlar için gri tonlamalı olur.

en: Featured slider posts also show in listings
tr: Popüler kaydırıcı postaları listelemelerde de gösterilir

en: Slide transition speed
tr: Slayt geçiş hızı

en: Slow
tr: Yavaş

en: Fast
tr: Hızlı

en: Show latest posts
tr: En son postaları göster

en: Show posts from a specific tag
tr: Belirli bir etiketten postalar göster

en: Show posts from a specific category
tr: Belirli bir kategoriden postalar göster

en: Show posts from a specific post type
tr: Belirli bir posta tipinden posta göster

en: Show only specific posts or pages
tr: Sadece spesifik postaları veya sayfaları göster

en: Only this tag
tr: Sadece bu etiket

en: Enter the tag/category slug name
tr: Etiket/kategori parça adını girin

en: Only this category
tr: Sadece bu kategori

en: Only this post type
tr: Sadece bu posta tipi

en: Comma-separated list of post/page IDs
tr: Posta/sayfa kimliklerinin virgülle ayrılmış listesi

en: Browser Fonts
tr: Tarayıcı Yazı Tipleri

en: Typography
tr: Tipografi

en: Font style
tr: Yazı tipi stili

en: Choose a Google font pairing designed for this theme, or default browser fonts.
tr: Bu tema için tasarlanan Google yazı tipi eşlerinden veya varsayılan tarayıcı yazı tiplerinden birini seçin.

en: Remember Me
tr: Beni Hatırla

en: Log In
tr: Giriş Yap

en: Lost password?
tr: Parolanızı unuttunuz mu?

en: Account Username
tr: Hesap Kullanıcı Adı

en: Account Password
tr: Hesap Parolası

en: Login Form
tr: Giriş Formu

en: Use fly-in login form
tr: Gelen giriş formunu kullanın

en: Will add login links and allow mobile visitors to login to your website from mobile devices
tr: Giriş bağlantıları ekleyecek ve mobil ziyaretçilerin mobil cihazlarından web sitenize giriş yapmasına izin verecek

en: Show "Sign-up" and "Lost Password?" links
tr: "Kaydol" ve "Parolanızı Unuttunuz Mu?" bağlantılarını göster

en: Video Handling
tr: Video Kullanımı

en: CSS only (HTML5 videos)
tr: Sadece CSS (HTML5 videolar)

en: FitVids Method
tr: FitVids Yöntemi

en: Fluid-Width Method
tr: Fluid-Width Yöntemi

en: Related Posts
tr: İlgili Postalar

en: Enable display of related content on single posts
tr: Tekli postalarda ilgili içeriğin görüntülenmesini etkinleştir

en: Ignore tags when identifying related posts
tr: İlgili postaları tespit ederken etiketleri yoksay

en: Maximum number of related posts to show
tr: Gösterilebilecek maksimum ilgili posta sayısı

en: Share
tr: Paylaş

en: Mail
tr: Posta

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: Show sharing links
tr: Paylaşım bağlantılarını görüntüle

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on single posts.
tr: Facebook, Twitter, Google+ ve E-posta tuşlarını tekil postalarda gösterir.

en: Show sharing links on pages
tr: Sayfalarda paylaşım bağlantılarını göster

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on pages as well as single posts.
tr: Facebook, Twitter, Google+ ve E-posta tuşlarını sayfalarda ve tekil postalarda gösterecek.

en: Sharing links location
tr: Paylaşım bağlantıları konumu

en: Above post content
tr: Posta içeriği üzerinde

en: Below post content
tr: Posta içeriği altında

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Theme colors
tr: Tema renkleri

en: Social network colors
tr: Sosyal ağ renkleri

en: Footer Social Links
tr: Altbilgi Sosyal Ağ Bağlantıları

en: Full URL to your Facebook page
tr: Facebook sayfanızın tam URL'u

en: Full URL to your Twitter profile
tr: Twitter profilinizin tam URL'u

en: Full URL to your Google+ profile
tr: Google+ profilinizin tam URL'u

en: Full URL to your Instagram profile
tr: Instagram profilinizin tam URL adresi

en: Full URL to your Tumblr profile
tr: Tumblr profilinizin tam URL adresi

en: Full URL to your Pinterest page
tr: Pinterest sayfanızın tam URL'u

en: Full URL to your Vimeo page
tr: Vimeo sayfanızın tam URL'u

en: Full URL to your %s profile
tr: %s profilinizin tam URL adresi

en: Full URL to your LinkedIn profile
tr: LinkedIn profilinizin tam URL'u

en: Full URL to your Yelp profile
tr: Yelp profilinizin tam URL adresi

en: E-Mail address
tr: E-Posta Adresi

en: Full URL to your RSS feed
tr: RSS yayınınızın tam URL'u

en: %d by %d pixels (PNG)
tr: %d x %d piksel (PNG)

en: Disabled
tr: Devre dışı bırakıldı

en: Twitter account to use for Tweet display
tr: Tweet görüntüleme kullanmak için Twitter hesabı

en: Enable iOS Web-App Mode
tr: iOS Web Uygulaması Modunu Etkinleştir

en: Enable persistence
tr: Persistansı etkinleştir

en: Loads the last visited URL for visitors on open.
tr: Açıldığında ziyaretçiler için en son ziyaret edilen URL'ları yükler.

en: URLs to ignore in Web-App Mode
tr: Web-App Modunda ihmal edilecek URL'lar

en: Notice Message
tr: Uyarı Mesajı

en: Show a notice message for iPhone, iPod touch & iPad visitors about my Web-App
tr: iPhone, iPod touch ve iPad ziyaretçileri için Web-App uygulamam hakkında bir uyarı mesajı görüntüle

en: WPtouch shows a notice bubble on 1st visit letting users know about your Web-App enabled website on iOS devices.
tr: WPtouch, ilk ziyaretini gerçekleştiren kullanıcılar için bir uyarı baloncuğu görüntüler ve kullanıcıların iOS cihazlarda Web-App özellikli web siteniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

en: Notice message contents
tr: Uyarı mesajı içerikleri

en: [icon] is used to display the appropriate bookmark icon for your device. Do not remove it from your message.
tr: Cihazınız için uygun yer imi görüntülemesi için [icon] kullanılır. Bunu mesajınızdan çıkarmayın.

en: the notice message will be shown again for visitors
tr: uyarı mesajı ziyaretçiler için yeniden görüntülenir

en: 1 day until
tr: 1 gün kaldı

en: 7 days until
tr: 7 gün kaldı

en: 1 month until
tr: 1 ay kaldı

en: Every time
tr: Her zaman

en: iPhone Startup Screen
tr: iPhone Başlangıç Ekranı

en: Retina iPhone Startup Screen
tr: Retina iPhone Başlangıç Ekranı

en: iPhone 5 Startup Screen
tr: iPhone 5 Başlangıç Ekranı

en: iPhone 6 Startup Screen
tr: iPhone 6 Başlangıç Ekranı

en: iPhone 6+ Startup Screen
tr: iPhone 6+ Başlangıç Ekranı

en: iPad Mini and iPad Startup Screens
tr: iPad Mini ve iPad Başlangıç Ekranları

en: Retina iPad Startup Screens
tr: Retina iPad Başlangıç Ekranları

en: Media Handling
tr: Medya İşleme

en: Web-App Mode
tr: Web Uygulaması Modu

en: Bookmark Icons
tr: Yer İmi Simgeleri

en: Advertising
tr: Tanıtım

en: Custom Content
tr: Özel İçerik

en: Language:
tr: Dil:

en: Install this Web-App on your home screen: tap [icon] then "Add to Home Screen"
tr: Bu Web Uygulamasını ana ekranınıza kurun: [icon] simgesine, sonra "Ana Ekrana Ekle" seçeneğine dokunun

en: Number of posts in post listings
tr: Posta listelemelerindeki posta sayısı

en: Overrides the WordPress Reading settings for "Blog pages show at most"
tr: "Blog sayfaları gösterebileceği maksimum giriş sayısı" için WordPress Okuma ayarlarını geçersiz kılar

en: Excluded categories
tr: Hariç bırakılan kategoriler

en: Comma separated by category name
tr: Kategori adları virgül ile ayrılır

en: Excluded tags
tr: Hariç bırakılan etiketler

en: Comma separated by tag name
tr: Etiket adları virgül ile ayrılır

en: Allow nested comment replies from mobile visitors
tr: Mobil ziyaretçiler için yerleştirilen yorum yanıtlarına izin ver

en: Will show a Reply link after each comment
tr: Her yorumdan sonra bir Yanıtlama bağlantısı gösterir

en: Show comments on pages
tr: Sayfalarda yorumları görüntüle

en: Overrides the WordPress settings for showing comments on pages.
tr: Sayfalarda yorumları görüntülemek için WordPress ayarlarını geçersiz kılar.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Icon Title
tr: Simge Başlığı

en: Icon title
tr: Simge başlığı

en: When visitors bookmark your website, this will be the title shown.
tr: Ziyaretçiler web sitenize yer imi koyduğunda, bu görüntülenen başlık olur.

en: iPhone & iPod touch
tr: iPhone ve iPod touch

en: Theme Colors
tr: Tema Renkleri

en: (Scaled by themes to fit logo areas as needed)
tr: (Logo alanına gerektiği gibi sığması için temalara göre ölçeklendirilir)

en: Site Logo
tr: Site Logosu

en: Smart App Banner
tr: Akıllı Uygulama Banneri

en: Enter your app's %sApp Store ID%s
tr: Uygulamanızın %sApp Store Kimliğini%s girin

en: Your app's unique identifier. Find your ID from the iTunes Link Maker: Search for your app. In the link it provides, your app ID is the nine-digit number in between id and ?mt. For example Angry Birds's ID is 343200656.
tr: Uygulamanızın benzersiz tanımlayıcısı. iTunes Link Maker'dan Kimliğinizi bulun: Uygulamanızı arayın. Verilen bağlantıda, uygulama Kimliğininiz id ve ?mt arasındaki dokuz haneli sayıdır. Örneğin Angry Birds'ün Kimliği, 343200656'dır.

en: Theme Footer
tr: Tema Altbilgisi

en: Custom footer content (HTML is allowed)
tr: Özel altbilgi içeriği (HTML kabul edilir)

en: You can add custom footer content that will be displayed below the switch link.
tr: Değiştirme bağlantısı altında görüntülenecek özel altbilgi içeriği ekleyebilirsiniz.

en: search results for '%s'
tr: %s' için arama sonuçları

en: %sCategories &rsaquo;%s %s
tr: %sKategoriler &rsaquo;%s %s

en: Tags &rsaquo; %s
tr: Etiketler &rsaquo; %s

en: Archives &rsaquo; %s
tr: Arşivleme süresi&rsaquo; %s

en: Load more from this category
tr: Bu kategoriden daha fazla yükle

en: Load more tagged like this
tr: Bu şekilde etiketlenenlerden daha fazla yükle

en: Load more from this day
tr: Bu gün tarihlilerden daha fazla yükle

en: Load more from this month
tr: Bu ay tarihlilerden daha fazla yükle

en: Load more from this year
tr: Bu yıl tarihlilerden daha fazla yükle

en: Load more in this section
tr: Bu bölümden daha fazla yükle

en: Load more entries
tr: Daha fazla giriş yükle

en: Post
tr: Postala

note: Description of the plugin/theme
en: The easy way to create great mobile experiences with your WordPress website.
tr: WordPress web sitenizle harika bir mobil deneyim yaratmanın kolay yolu.
