WPtouch Pro 3.6.4 - en to fr translation catalogue (864 entries)

en: WPtouch Help & Account Links
fr: Liens vers l'aide et le compte WPtouch

en: Support Forums
fr: Forums d'assistance

en: Account & Downloads
fr: Compte et téléchargements

en: BraveNewCode on Twitter
fr: BraveNewCode sur Twitter

en: Plugin Licensing Terms
fr: Contrat de licence de plugins

en: What's in WPtouch Pro?
fr: Quoi de neuf dans WPtouch Pro ?

en: License upgrade available
fr: Mise à niveau de licence disponible

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: A new product version (%s) is available. %sRenew your license%s to download this update and receive additional product support.
fr: Une nouvelle version de produit (%s) est disponible. Pour télécharger cette mise à jour et obtenir de l'assistance technique supplémentaire, %srenouvelez votre licence%s.

en: A new product version (%s) is available. Please %sactivate your license%s, or %spurchase a new license%s to enable updates and full product support.
fr: Une nouvelle version du produit (%s) est disponible. Pour activer les mises à jour et l'assistance technique intégrale, veuillez %sactiver votre licence%s ou %sacheter une nouvelle licence%s.

en: License Details
fr: Renseignements sur la licence

en: Once you activate, this page will be hidden.
fr: Une fois que vous l'aurez activée, cette page sera masquée.

en: It will only reappear if you reset your WPtouch Pro settings.
fr: Cela ne reparaîtra que si vous réinitialisez les paramètres WPtouch Pro.

en: Account E-Mail Address
fr: Adresse e-mail de compte

en: Product License Key
fr: Clé de licence de produit

en: Renew License
fr: Renouveler la licence

en: Activate
fr: Activer

en: Clear License
fr: Réinitialiser la licence

en: Success.
fr: Opération réussie.

en: Activation Complete. Enjoy WPtouch Pro!
fr: Activation terminée. Profitez bien de WPtouch Pro !

en: E-mail address or license key rejected
fr: Adresse e-mail ou clé de licence rejetée

en: The wptouch.com server rejected your E-Mail address and/or License Key. Please check they are correct and try again.
fr: Le serveur wptouch.com a rejeté votre adresse e-mail et/ou votre clé de licence. Veuillez vérifier qu'elles sont bien correctes et réessayer.

en: Your license has expired.
fr: Votre licence a expiré.

en: %sRenew your license%s to continue to receive product updates and support.
fr: Pour continuer à bénéficier des mises à jour de produits et de l'assistance technique, %srenouvelez-la%s.

en: No licenses remaining.
fr: Aucune licence restante.

en: You have used all your activations. What do you want to do?
fr: Vous avez utilisé toutes vos activations. Que souhaitez-vous faire ?

en: Upgrade My License
fr: Passer à un niveau de licence supérieur

en: Contact support for assistance
fr: Contacter l'assistance

en: The server is unavailable.
fr: Le serveur n'est pas disponible.

en: The wptouch.com server currently cannot authorize your License.
fr: Le serveur wptouch.com ne peut actuellement pas autoriser votre licence.

en: Please %scontact us%s and let us know about it.
fr: Veuillez %snous contacter%s et nous en informer.

en: General
fr: Général

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Auto-detect
fr: Détection automatique

en: WPtouch Pro site title
fr: Titre du site WPtouch Pro

en: If the title of your site is long, you can shorten it for display within WPtouch Pro themes.
fr: Pour un meilleur affichage dans les thèmes WPtouch Pro, si le titre de votre site est long, vous pouvez le raccourcir.

en: Display %sPowered by WPtouch Pro%s in footer
fr: Afficher %savec WPtouch Pro%s dans le bas de page

en: Use my WPtouch Pro referral code to earn commission
fr: Utiliser mon code de référence WPtouch Pro pour gagner une commission

en: Licensed users of WPtouch Pro can earn a commission for each sale they generate from their mobile website
fr: Les utilisateurs de WPtouch Pro sous licence peuvent gagner une commission pour chacune des ventes générées à partir de leur site Web mobile.

en: Site Title & Byline
fr: Titre et sous-titre du site

en: Regionalization
fr: Régional

en: Language
fr: Langue

en: The WPtouch Pro admin panel &amp; supported themes will be shown in this locale.
fr: Le panneau d'administration et les thèmes pris en charge par WPtouch Pro seront affichés dans ces paramètres régionaux.

en: Translate administration panel text
fr: Traduction du texte du panneau d'administration

en: Display Mode
fr: Mode d'affichage

en: Theme Display
fr: Affichage de thème

en: Normal (active for all mobile visitors)
fr: Normal (actif pour tous les visiteurs sur mobile)

en: Preview (active only for logged-in site administrators)
fr: Aperçu (actif uniquement pour les administrateurs de site connectés)

en: Disabled (mobile theme will never show)
fr: Désactivé (le thème mobile ne sera jamais affiché)

en: Landing Page
fr: Page de destination

en: WPtouch Pro landing page
fr: Page de destination WPtouch Pro

en: Default (same as WordPress)
fr: Par défaut (identique à WordPress)

en: Select from WordPress pages
fr: Sélectionner à partir des pages WordPress

en: Custom Slug or URL
fr: Titre de rappel ou URL personnalisé

en: Enter a Slug (i.e. "/home") or a full URL path
fr: Saisir un titre de rappel ("/accueil", par exemple) ou un chemin URL complet

en: Desktop / Mobile Switching
fr: Changement bureau / mobile

en: 1st time visitors see desktop theme
fr: Les personnes dont c'est la première visite voient le thème de bureau

en: Your regular theme will be shown to 1st time mobile visitors.
fr: Votre thème habituel s'affichera aux personnes dont c'est la première visite sur mobile.

en: Show switch link in mobile view
fr: Afficher le lien de changement dans la version mobile

en: Will show toggle buttons in the theme's footer allowing users to switch to your desktop theme. Is not shown in Web-App Mode.
fr: Affichera les boutons de bascule dans le bas de page de votre thème, permettant aux utilisateurs de passer à votre thème de bureau. N'apparaît pas en mode application Web.

en: Choose the target for the mobile switch link
fr: Choix de la cible pour le lien de changement mobile

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Desktop theme switch buttons
fr: Boutons de changement du thème de bureau

en: Allows visitors to switch from your desktop theme to your mobile theme. You can also customize the placement of Switch buttons by placing the wptouch_desktop_switch_link() template tag somewhere in your desktop theme.
fr: Permet aux visiteurs de passer de votre thème de bureau à votre thème mobile. Vous pouvez également personnaliser l'emplacement des boutons de changement en plaçant le modèle de marqueur wptouch_desktop_switch_link() à un endroit de votre thème de bureau.

en: Automatically inserted inline
fr: Insertion automatique dans la page

en: Automatically inserted with AJAX (better for caching)
fr: Insertion automatique avec AJAX (plus efficace pour la mise en cache)

en: Template tag
fr: Modèle de marqueur

en: Custom Code
fr: Code personnalisé

en: HTML, JavaScript, statistics or custom code
fr: HTML, JavaScript, statistiques ou code personnalisé

en: Enter any custom code here to be output in the theme footer.
fr: Saisir ici tout code personnalisé pour sortie dans le bas de page du thème.

en: Custom Stylesheet
fr: Feuille de styles personnalisée

en: URL to a custom CSS file to load
fr: URL vers un fichier CSS personnalisé à charger

en: Useful if you have specific compatibility CSS you need to add.
fr: Utile au cas où vous avez besoin d'ajouter une compatibilité CSS particulière.

en: Remove these shortcodes when WPtouch Pro is active
fr: Supprimer ces shortcodes lorsque WPtouch Pro est actif

en: Enter a comma separated list of shortcodes to remove.
fr: Pour supprimer, saisir une liste de shortcodes séparés de virgules.

en: Filter URLs
fr: Filtrer les URL

en: Limit the function of WPtouch Pro on specific URLs/Pages
fr: Limiter l'activité de WPtouch Pro sur certaines URL/pages données

en: Do not load WPtouch Pro on these URLs/pages
fr: Ne pas charger WPtouch Pro sur ces URL/pages

en: Only load WPtouch Pro on these URLs/pages
fr: Charger WPtouch Pro sur ces URL/pages uniquement

en: Apply filter to these URLs/Pages
fr: Appliquer un filtre à ces URL/pages

en: Each permalink URL fragment should be on its own line and relative, e.g. "/about" or "/products/store"
fr: Chacun des fragments de l'URL du permalien devrait avoir sa propre ligne et relative, par exemple "/À propos" ou "/boutique/produits"

en: Desktop Theme
fr: Thème de bureau

en: Try to include desktop theme functions.php file
fr: Essayez d'inclure le fichier php de fonctions de thèmes de bureau

en: This may be required for desktop themes with unique features that are not showing when WPtouch Pro is active.
fr: Ceci peut être nécessaire pour les thèmes de bureau disposant de fonctionnalités uniques qui ne sont pas affichées lorsque WPtouch Pro est activé.

en: Method to load file
fr: Méthode de chargement de fichier

en: Include file directly
fr: Inclure le fichier directement

en: Translate and create new files
fr: Traduire et créer de nouveaux fichiers

en: Custom User-Agents
fr: Agent-utilisateurs personnalisés

en: User-agents (line separated)
fr: Agent-utilisateurs (séparé d'une ligne)

en: Adding additional user-agents will force WPtouch Pro to be active for matching browsers.
fr: L'ajout d'agent-utilisateurs supplémentaires obligera WPtouch Pro à être actif pour les navigateurs correspondants.

en: Backup &amp; Import
fr: Sauvegarde et importation

en: Automatically backup settings to the %s folder
fr: Sauvegarde automatiquement les paramètres dans le dossier %s

en: WPtouch Pro backups your settings each time they are saved.
fr: WPtouch Pro sauvegarde vos paramètres à chaque enregistrement.

en: Tools &amp; Debug
fr: Outils et débogage

en: Use jQuery 2.x in themes (faster for mobile devices) instead of WordPress' version
fr: Utiliser jQuery 2.x dans les thèmes (plus rapide pour les appareils portables) plutôt que la version de WordPress

en: jQuery 2.x is significantly smaller and faster than previous jQuery versions - may cause problems with other plugins, use carefully.
fr: jQuery 2.x est considérablement plus petit et plus rapide que les versions précédentes de jQuery. Il peut cependant poser problème avec d'autres plugins ; aussi, utilisez-le avec précaution.

en: Show load times and query counts in the footer
fr: Afficher la durée de chargement et le nombre de requêtes dans le bas de page

en: Helps you find slow pages/posts on your site.
fr: Vous aide à trouver les pages/publications lentes dans votre site.

en: Enable debug log
fr: Activer les journaux de débogage

en: Creates a debug file to help diagnose installation issues.
fr: Crée un fichier de débogage permettant de diagnostiquer les problèmes d'installation.

en: WordPress Plugins
fr: Plugins WordPress

en: Admin Mode
fr: Mode administrateur

en: Admin panel settings shown
fr: Affichage des paramètres du panneau d'administration

en: Default
fr: Par défaut

en: Advanced
fr: Avancé

en: Theme Menus
fr: Menus de thème

en: Menu Setup
fr: Configuration de menu

en: Icon Upload & Sets
fr: Jeux d'icônes et téléchargement

en: WordPress Pages
fr: Pages WordPress

en: None
fr: Aucun

en: Menu Options
fr: Options de menu

en: Enable parent items as links
fr: Activer les éléments parents en tant que liens

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
fr: Si cela est désactivé, les éléments de menu parents ne feront que basculer les éléments enfants.

en: Use menu icons
fr: Utiliser les icônes de menu

en: Icon Upload
fr: Téléchargement d'icône

en: Uploaded Icons
fr: Icônes téléchargées

en: Icon Sets
fr: Jeux d'icônes

en: Themes
fr: Thèmes

en: What's New
fr: Nouveautés

en: Download Backup File
fr: Télécharger le fichier de sauvegarde

en: Restore Backup File
fr: Restaurer le fichier de sauvegarde

en: New
fr: Nouveau

en: Undo
fr: Annuler

en: Desktop theme colors
fr: Couleurs du thème de bureau

en: Custom latest posts page
fr: Page personnalisée de publications les plus récentes

en: No icons have been uploaded yet
fr: Aucune icône n'a été téléchargée pour l'instant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Upload Icon
fr: Télécharger l'icône

en: Upload Complete!
fr: Téléchargement terminé !

en: Ready to upload
fr: Prêt pour le téléchargement

en: View Debug File
fr: Afficher le fichier de débogage

en: Your Server Configuration
fr: Votre configuration de serveur

en: Updating...
fr: Mise à jour en cours...

en: Upgrade to %s
fr: Passer à %s

en: Download %s Update
fr: Télécharger la mise à jour %s

en: by %s
fr: par %s

en: Extension location: %s
fr: Emplacement de l'extension : %s

en: Relative to your WordPress wp-content directory.
fr: En relation avec votre répertoire de contenu WordPress.

en: Available in WPtouch Pro
fr: Disponible dans WPtouch Pro

en: More Info
fr: Infos supplémentaires

en: Upgrade License
fr: Mettre à niveau la licence

en: Get License
fr: Obtenir une licence

en: Downloading...
fr: Téléchargement en cours...

en: Install
fr: Installer

en: Download
fr: Télécharger

en: Setup
fr: Installation

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Your server configuration is preventing WPtouch Pro from installing and updating from the Cloud. %sPlease visit %sthis article%s to follow the steps to enable Cloud install, or you can manually download and install into the wptouch-data/%s directory.
fr: La configuration de votre serveur empêche WPtouch Pro d'installer et de mettre à jour depuis le nuage. %sVeuillez consulter %scet article%s et suivre les étapes d'activation de l'installation avec le nuage ou télécharger et installer manuellement le répertoire  wptouch-data/%s.

en: Loading Cloud Extensions
fr: Chargement des extensions du nuage en cours

en: Check All
fr: Tout cocher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Active menus used in this theme.
fr: Menus actifs utilisés dans ce thème.

en: Show/Hide
fr: Afficher/masquer

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Icon Set
fr: Jeu d'icônes

en: Drag icons to associate them with menu items
fr: Pour associer les icônes aux éléments de menus, faire glisser les icônes

en: You don't have any custom icons yet.
fr: Vous n'avez pas encore d'icônes personnalisées.

en: Default Icon
fr: Icône par défaut

en: applies to all unset icons
fr: s'applique à toutes les icônes non définies

en: Trash
fr: Corbeille

en: drag icon here to reset
fr: pour réinitialiser, faire glisser l'icône ici

en: Upload
fr: Télécharger

en: Gathering information about available icon sets...
fr: Rassemblement d'informations sur les jeux d'icônes disponibles en cours...

en: The %s%s%s directory is not currently writable. %sPlease fix this issue to enable installation of additional icon sets.
fr: Le répertoire %s%s%s n'est actuellement pas accessible en écriture. %sVeuillez corriger ce problème afin de permettre l'installation de jeux d'icônes supplémentaires.

en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Installed
fr: Installé

en: Installing...
fr: Installation en cours...

en: Unable to Install
fr: Installation impossible

en: Enable %s
fr: Activer %s

en: When unchecked, %s will be disabled for users viewing your WPtouch Pro theme.
fr: Si la case n'est pas cochée, %s sera désactivé pour les utilisateurs consultant votre thème WPtouch Pro.

en: No plugins to disable.
fr: Aucun plugin à désactiver.

en: Choose which plugins to include in your mobile theme
fr: Choisissez les plugins à inclure dans votre thème mobile

en: Your active plugin list is refreshing
fr: La liste de vos plugins actifs est en cours d'actualisation

en: WordPress Page
fr: Page WordPress

en: Please paste your encoded settings below and save to restore your settings.
fr: Pour restaurer vos paramètres, veuillez coller ci-dessous vos paramètres encodés et enregistrer.

en: Click to view screenshots
fr: Cliquer pour afficher les captures d'écran

en: Update to %s
fr: Mettre à jour pour %s

en: This theme supports %s devices
fr: Ce thème prend en charge %s appareils

en: Theme location: %s
fr: Emplacement du thème : %s

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Copy
fr: Copie

en: Loading Cloud Themes
fr: Chargement des thèmes du nuage en cours

en: Quick Links
fr: Liens rapides

en: What's New Changelog
fr: Journal des modifications des nouveautés

en: Look at Pro Themes
fr: Consulter les thèmes Pro

en: Look at Pro Extensions
fr: Consulter les extensions Pro

en: Look at Pro Features
fr: Consulter les fonctionnalités Pro

en: Product Support
fr: Assistance produit

en: Product Knowledgebase
fr: Base de connaissances du produit

en: Manage Account
fr: Gérer le compte

en: Manage License
fr: Gestion de licence

en: WPtouch User Guide
fr: Guide de l'utilisateur WPtouch

en: WPtouch News
fr: Infos WPtouch

en: Read More
fr: En savoir plus

en: %s Change Log
fr: Journal des modifications %s

en: WPtouch Pro will be active when any of the following user-agents or user-agent combinations are matched
fr: WPtouch Pro sera actif lorsque l'une des associations d'agent-utilisateurs ou d'agent-utilisateur suivante correspondra

en: None (Use WordPress Settings)
fr: Aucune (utiliser les paramètres WordPress)

en: %sAdvanced Type for WPtouch Pro%s requires %s to be enabled on your server in order to load web fonts. Please contact your server administrator or web host to enable this function.
fr: %sAdvanced Type pour WPtouch Pro%s doit %s être activée sur votre serveur pour pouvoir charger les polices Web. Veuillez contacter votre administrateur de serveur ou votre hôte Web pour activer cette fonctionnalité.

en: Load Fonts
fr: Charger les polices

en: Could not load your fonts. Please check project/kit details and reload.
fr: Chargement de vos polices impossible. Veuillez vérifiez les informations de projet/de pack et charger à nouveau.

en: Font Source
fr: Source de police

en: Select the source for your web fonts
fr: Sélectionnez la source de vos polices Web

en: Other options will become available once allow_url_fopen is enabled
fr: D'autres options seront disponibles une fois allow_url_fopen activé

en: Theme Font Pairings (Configure in Theme Settings)
fr: Appairages de polices de thème (configuration dans les paramètres de thème)

en: Custom Google Fonts
fr: Polices Google Fonts personnalisées

en: Kit ID
fr: Identifiant de pack

en: Domain
fr: Domaine

en: Project
fr: Projet

en: Latin (Default)
fr: Latin (par défaut)

en: Latin Extended
fr: Latin étendu

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic Extended
fr: Cyrillique étendu

en: Greek
fr: Grec

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: Devangari
fr: Devanagari

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Heading
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Meta
fr: Éléments meta

en: Load subsets
fr: Charger les sous-ensembles

en: Font Selection
fr: Sélection de police

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Search this website
fr: Rechercher dans ce site Web

en: Search
fr: Rechercher

en: previous post
fr: publication précédente

en: next post
fr: publication suivante

en: by
fr: par

en: Related
fr: Lié

en: You searched for "%s"
fr: Vous avez recherché "%s"

en: Show %s Results
fr: Afficher %s résultats

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Load more %s results
fr: Charger plus de résultats %s

en: no comments
fr: aucun commentaire

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: % comments
fr: % commentaires

en: Categories
fr: Catégories

en: Tags
fr: Marqueurs

en: Header Menu
fr: Menu d'en-tête

en: Choose a menu
fr: Choisir un menu

en: Main menu selection
fr: Sélection de menu principal

en: Theme background
fr: Arrière-plan de thème

en: Header & Menu
fr: En-tête et menu

en: Links
fr: Liens

en: Post/Page Headers
fr: En-têtes de publication/de page

en: Theme Shapes
fr: Formes de thème

en: Theme shape style
fr: Style de formes de thème

en: Bauhaus will use this shape style throughout its appearance
fr: Bauhaus utilisera ce style de forme tout au long de sa présentation

en: Circles
fr: Cercles

en: Rounded squares
fr: Carrés arrondis

en: Menu Style
fr: Style de menu

en: Menu animation style
fr: Style d'animation de menu

en: Bauhaus can show your menu off-canvas or in a drop-down.
fr: Bauhaus permet d'afficher votre menu hors écran ou sous forme de menu déroulant.

en: Off-canvas
fr: Menu hors écran

en: Drop-down
fr: Menu déroulant

en: Post thumbnails
fr: Miniatures de publications

en: No thumbnails
fr: Aucune miniature

en: Blog listing only
fr: Description de blog uniquement

en: Blog listing, single posts
fr: Description de blog, publications uniques

en: Blog listing, single posts & pages
fr: Description de blogs, publications uniques et pages

en: All (blog, single, pages, search & archive)
fr: Tous (blog, unique, pages, recherche et archive)

en: Thumbnail Selection
fr: Sélection miniature

en: Post featured image
fr: Image de publication affichée

en: Post custom field
fr: Champ personnalisé de publication

en: Thumbnail custom field name
fr: Nom de champ personnalisé de miniature

en: Show post categories and tags
fr: Afficher les catégories de publication et les marqueurs

en: Show post date
fr: Afficher la date de publication

en: Show post author
fr: Afficher l'auteur de la publication

en: Show comment bubbles on posts
fr: Afficher les bulles de commentaire dans les publications

en: Show search in header
fr: Afficher la recherche dans l’en-tête

en: Adds Search capability in the site header.
fr: Ajoute la fonctionnalité de recherche dans l’en-tête du site.

en: Use infinite scrolling for blog
fr: Utiliser le défilement infini pour le blog

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Menus are awesome!
fr: Les menus sont géniaux !

en: Login
fr: Connexion

en: Follow %s on Twitter
fr: Suivre %s sur Twitter

en: newer posts
fr: publications plus récentes

en: older posts
fr: publications plus anciennes

en: no responses
fr: aucune réponse

en: 1 response
fr: 1 réponse

en: % responses
fr: % réponses

en: Read This Post
fr: Lire cette publication

en: %s results
fr: Résultats de %s

en: No search results found
fr: Aucun résultat de recherche trouvé

en: Written by %s
fr: Écrit par %s

en: Tablets
fr: Tablettes

en: Header background
fr: Arrière-plan d'en-tête

en: All (blog, single, search and archive)
fr: Tous (blog, unique, recherche et archive)

en: Use rounded corners
fr: Utiliser des coins arrondis

en: Show page title areas on pages
fr: Afficher les zones de titres de pages sur les pages

en: Add tablet support
fr: Ajouter prise en charge tablette

en: Header Menu Area
fr: Zone de menu d'en-tête

en: Drop-down button says "Menu"
fr: Le bouton déroulant affiche "Menu"

en: Show tab bar
fr: Afficher la barre d'onglets

en: Tab-bar shows categories or tags
fr: La barre d'onglets affiche les catégories ou les marqueurs

en: Categories and tags
fr: Catégories et marqueurs

en: Categories only
fr: Catégories uniquement

en: Tags only
fr: Marqueurs uniquement

en: No categories or tags
fr: Aucune catégorie ni marqueur

en: Max categories / tags
fr: Maximum de catégories / de marqueurs

en: CSS Effects
fr: Effets CSS

en: Add a noise effect to the header and theme background
fr: Ajouter un effet sonore à l'en-tête et à l'arrière-plan du thème

en: Will apply the effect overtop of any background image you upload.
fr: Appliquera l'effet au-dessus de toute image d'arrière-plan téléchargée.

en: login
fr: connexion

en: logout
fr: déconnexion

en: search this website
fr: rechercher dans ce site Web

en: search
fr: rechercher

en: By
fr: Par

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Alternate Menu
fr: Menu subsidiaire

en: Show featured images on single posts
fr: Afficher les images affichées dans les publications uniques

en: Show titles on pages
fr: Afficher les titres sur les pages

en: Category Slider
fr: Curseur de catégorie

en: Enable category slider
fr: Activer le curseur de catégorie

en: Tiled Background Image
fr: Image d'arrière-plan en mosaïque

en: (Scaled for retina displays)
fr: (aux dimensions des écrans Retina)

en: Alternate Menu Title
fr: Titre de menu subsidiaire

en: Alternate menu title (if used)
fr: Titre de menu subsidiaire (si utilisé)

en: If you use a second menu in CMS, this text will be used for the drop-down button title.
fr: Si vous utilisez un second menu en CMS, ce texte sera utilisé pour le titre du bouton déroulant.

en: Static Front Page
fr: Page principale statique

en: Static front page alternate content
fr: Contenu subsidiaire de page principale statique

en: Shows after the featured slider (if enabled), and replaces your Static Front Page content. HTML allowed.
fr: S'affiche après le curseur affiché (si activé) et remplace le contenu de votre page principale statique. HTML autorisé.

en: No server support for directly downloading new Cloud packages.
fr: Aucune prise en charge du serveur pour le téléchargement direct de nouvelles offres du nuage.

en: Unable to write to directory %s. Try relaxing permissions to allow writing to this location.
fr: Écriture dans le répertoire %s impossible. Pour autoriser l'écriture à cet emplacement, essayez d'assouplir les autorisations.

en: No server support for unzipping files.
fr: Aucune prise en charge du serveur pour la décompression de fichiers.

en: Unable to download the Cloud package.
fr: Téléchargement de l'offre du nuage impossible.

en: There is a temporary issue retrieving the change-log.  Please try again later.
fr: Problème temporaire de la récupération du journal de modifications. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Core Settings
fr: Paramètres principaux

en: Themes & Extensions
fr: Thèmes et extensions

en: Theme Settings
fr: Paramètres de thème

en: %s Settings
fr: Paramètres %s

en: Extension Settings
fr: Paramètres d'extensions

en: License
fr: Licence

en: Upgrade to Pro
fr: Passer à la version pro

en: Mobile Page Template
fr: Modèle de page pour mobile

en: Your WPtouch Pro license has expired. Renew now at a discount to continue receiving product updates and support.
fr: Votre licence WPtouch Pro a expiré. Pour continuer à bénéficier des mises à jour de produits et de l'assistance technique, renouvelez-la maintenant à prix réduit.

en: Renew Now
fr: Renouveler maintenant

en: This copy of %s is currently unlicensed!
fr: Cette copie de %s ne dispose actuellement pas de licence !

en: Add a license %s
fr: Ajouter une licence %s

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Preview Theme
fr: Générer un aperçu du thème

en: Reset Settings
fr: Réinitialiser les paramètres

en: Automatic theme migration from uploads/wptouch-data directory failed. Please manually move these files to wp-content/wptouch-data, or %scontact support%s to address this issue.
fr: Échec de la migration de thème automatique depuis le répertoire uploads/wptouch-data. Veuillez déplacer manuellement ces fichiers vers wp-content/wptouch-data, ou %scontacter l’assistance%s pour aborder ce problème.

en: We were unable to install your WPtouch theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information.
fr: Installation de votre thème WPtouch depuis le nuage impossible. Veuillez consulter %scet article%s pour plus d'informations.

en: Your server setup is preventing WPtouch from installing your active theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information on how to fix it.
fr: La configuration de votre serveur empêche WPtouch d'installer votre thème actif depuis le nuage. Veuillez consulter %scet article%s pour savoir comment régler cela.

en: Unsupported Browser
fr: Navigateur non pris en charge

en: Theme Preview requires Chrome or Safari.
fr: Pour l'aperçu du thème, Chrome ou Safari est nécessaire.

en: This will reset all WPtouch Pro settings.
    Are you sure?
fr: Ceci réinitialisera tous les paramètres WPtouch Pro.
    Êtes-vous certain ?

en: This will reset all WPtouch Pro menu and icon settings.
    Are you sure?
fr: Ceci réinitialisera tous les paramètres de menus et d'icônes WPtouch Pro.
    Êtes-vous certain ?

en: Offline
fr: Hors connexion

en: You appear to be offline. Connect to the internet to see available BraveNewCloud items.
fr: Il semble que vous soyez hors connexion. Connectez-vous à Internet pour afficher tous les éléments BraveNewCloud disponibles.

en: The item failed to download for this reason: %reason%
fr: Échec du téléchargement de l’élément. Motif : %reason%

en: You are about to reset your license information. Proceed?
fr: Vous êtes sur le point de réinitialiser vos informations de licence. Continuer ?

en: Upload Failed: Not a valid image.
fr: Échec du chargement : image non valide.

en: Click to view theme demo
fr: Cliquer pour afficher la version de démonstration du thème

en: Settings
fr: Paramètres

en: %s Changelog
fr: Journal des modifications de %s

en: Directory Problem
fr: Problème de répertoire

en: One or more required directories could not be created
fr: Un ou plusieurs des répertoires demandés n'ont pas pu être créés

en: tablet
fr: tablette

en: Preview Mode Enabled
fr: Mode d'aperçu activé

en: Only logged-in admins can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
fr: Actuellement, seuls les administrateurs connectés peuvent voir le thème mobile. Vous pouvez modifier cela à tout moment dans les %sParamètres principaux%s sous %sMode d'affichage%s.

en: Theme Presentation Disabled
fr: Présentation du thème désactivée

en: No one can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
fr: Actuellement, personne ne peut voir le thème de mobile. Vous pouvez modifier cela à tout moment dans les %sParamètres principaux%s sous %sMode d'affichage%s.

en: WPtouch Pro prefers pretty permalinks to be enabled within WordPress.
fr: Pour WPtouch Pro, les permaliens 'pretty permalinks' doivent être activés dans WordPress.

en: WPtouch Pro will not work fully in safe mode.
fr: En mode sécurisé, WPtouch Pro fonctionnera de façon incomplète.

en: Extra configuration is required. The plugin must be configured to exclude the user agents that WPtouch Pro uses.
fr: Une configuration supplémentaire est nécessaire. Le plugin doit être configuré afin d'exclure les agent-utilisateurs utilisés par WPtouch Pro.

en: Extra configuration is required. Add paths to your active WPtouch Pro theme CSS and Javascript files as files to ignore in WPMinify.
fr: Une configuration supplémentaire est nécessaire. Ajoutez des chemins aux CSS de votre thème WPtouch Pro actif, ainsi que des fichiers Javascript dans les fichiers à ignorer dans WPMinify.

en: This plugin may not work correctly in WPtouch Pro, and should be disabled in the Plugin Compatibility section.
fr: Il est possible que ce plugin ne fonctionne pas correctement dans WPtouch Pro et il devrait être désactivé dans la section relative à la compatibilité des plugins.

en: Icon Installation Issue
fr: Problème d’installation d’icône

en: Load more from this collection
fr: Charger d'autres publications de cette collection

en: Show categories as "collections" in menu
fr: Afficher les catégories en tant que "collections" dans le menu

en: Maximum number of items in categories/collections
fr: Nombre maximal d'éléments dans les catégories/collections

en: Animate the featured image on posts
fr: Animer l'image affichée dans les publications

en: Header Image
fr: Image d'en-tête

en: Displayed behind header on pages and posts without featured images.
fr: Affiché derrière l'en-tête sur les pages et publications n'affichant pas d'image.

en: Site Intro
fr: Intro du site

en: Displayed on post listing page below site name.
fr: Affiché sur les descriptions de publications, sous le nom du site.

en: Branding
fr: Personnalisation

en: %d second ago | %d seconds ago
fr[0]: il y a %d seconde
fr[1]: il y a %d secondes

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr[0]: il y a %d minute
fr[1]: il y a %d minutes

en: %d hour ago | %d hours ago
fr[0]: il y a %d heure
fr[1]: il y a %d heures

en: %d day ago | %d days ago
fr[0]: il y a %d jour
fr[1]: il y a %d jours

en: Desktop Version
fr: Version bureau

en: Switch To Mobile Version
fr: Passer à la version mobile

en: Powered by %s%s%s
fr: Avec %s%s%s

en: Powered by<br/>%s%s%s
fr: Avec<br/>%s%s%s

en: %d queries in %0.1f ms
fr: %d requêtes en %0.1f ms

en: Default Template
fr: Modèle par défaut

en: Purge Page Cache
fr: Vider le cache de la page

en: Enable Infinity Cache
fr: Activer Cache infini

en: Create cache for desktop users
fr: Créer un cache pour les utilisateurs de la version bureau

en: If you are using another cache plugin such as W3, you can disable this.
fr: Si vous utilisez un autre plugin de cache tel que W3, vous pouvez désactiver cela.

en: Compress output using GZIP
fr: Compresser la sortie avec GZIP

en: Maximum age of cached content
fr: Antériorité maximale du contenu en cache

en: Each cached page will automatically be regenerated after this period elapses
fr: Chacune des pages en cache sera automatiquement régénérée une fois cette période écoulée

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: Remove stale cache file interval
fr: Supprimer l'intervalle de fichier cache périmé

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Disable caching for any of these matched URL fragments
fr: Désactiver la mise en cache pour tous ces fragments d'URL correspondant

en: Add one URL fragment per line, i.e. %s, to not cache pages that contain each URL fragment
fr: Ajouter un fragment d'URL par ligne, par exemple %s, pour ne pas mettre en cache les pages contenant chaque fragment d'URL

en: Content Distribution Network Service
fr: Service de Content Delivery Network

en: Using a content distribution network (CDN) can significantly enhance the responsiveness of your website.
fr: L'utilisation d'un Content Delivery Network (CDN) peut améliorer la réactivité de votre site Web de façon importante.

en: Sign-up
fr: S'inscrire

en: Add the URLs you have configured for your CDN, for example http://cdn%d.mysite.com. Add your domain for multisite as well.
fr: Ajoutez les URL que vous avez configurées pour votre CDN, par exemple http://cdn%d.mysite.com. Ajoutez également votre domaine pour la fonctionnalité multisite.

en: Infinity Cache
fr: Cache infini

en: An example for this URL is: %s%s%s.
fr: Cette URL pourrait par exemple être : %s%s%s.

en: WPtouch Alternate Mobile Content
fr: Contenu mobile subsidiaire WPtouch

en: Mobile Content
fr: Contenu pour mobile

en: Enable mobile content display
fr: Activer l’affichage du contenu pour mobile

en: Login now
fr: Se connecter maintenant

en: Close
fr: Fermer

en: Add Company Name
fr: Ajouter un nom d'entreprise

en: Add Order Notes
fr: Ajouter des notes de commande

en: view more products
fr: afficher des produits supplémentaires

en: Added to cart
fr: Ajouté au panier

en: Product Categories
fr: Catégories de produits

en: Recently Viewed
fr: Affiché récemment

en: Site Menu
fr: Menu du site

en: Cart
fr: Panier

en: Search the store
fr: Rechercher dans la boutique

en: Recent Searches
fr: Recherches récentes

en: Clear
fr: Effacer

en: Back to blog index
fr: Retour à l'index de blog

en: sorting
fr: classement en cours

en: filter by
fr: filtrer par

en: Read This Post &rsaquo;
fr: Lire cette publication &rsaquo;

en: Shipping #%d
fr: Expédition de #%d en cours

en: Shipping and Handling
fr: Port et manutention

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
fr: Veuillez utiliser le calculateur de port pour connaître les modes d'expédition disponibles.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
fr: Pour savoir si des modes d'expédition sont disponibles, veuillez continuer jusqu'au paiement final et saisir l'intégralité de votre adresse.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
fr: Pour connaître les modes d'expédition disponibles, veuillez complétez vos informations.

en: There doesn&lsquo;t seem to be any available shipping methods. Please double check your address, or contact us if you need any help.
fr: Aucun mode d'expédition n'est apparemment disponible. Veuillez vérifier votre adresse ou nous contacter si vous avez besoin d'aide.

en: Shipping
fr: Port

en: Cart Subtotal
fr: Sous-total du panier

en:  (taxes estimated for %s)
fr: (estimation des taxes pour %s)

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
fr: Remarque : il s'agit d'une estimation%s du port et des taxes. Ceux-ci seront actualisés lors du paiement final en fonction de vos coordonnées d'expédition et de facturation.

en: Available on backorder
fr: Disponible en livraison différée

en: Remove this item
fr: Supprimer cet article

en: Update Cart
fr: Actualiser le panier

en: Coupon
fr: Bon

en: Coupon code
fr: Code de bon

en: Apply
fr: Appliquer

en: Proceed to Checkout
fr: Continuer vers le paiement final

en: edit cart
fr: modifier le panier

en: checkout
fr: paiement final

en: No products in the cart.
fr: Aucun produit dans le panier.

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Checkout
fr: Paiement final

en: Free
fr: Gratuit

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
fr: Désolé, il n'y a apparemment aucun mode d'expédition disponible pour votre adresse (%s).

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
fr: Si vous avez besoin d'aide ou souhaitez vous arranger autrement, veuillez nous contacter.

en: Cart Totals
fr: Totaux du panier

en: Cart Discount
fr: Réduction du panier

en: [Remove]
fr: [Supprimer]

en: Order Discount
fr: Réduction de la commande

en: Order Total
fr: Total de la commande

en: (Includes %s)
fr: (Comprend %s)

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
fr: Aucun mode d'expédition n'a été trouvé. Veuillez recalculer votre port et saisir votre région/département et votre code postal pour vérifier s'il n'existe pas un mode disponible pour votre adresse.

en: You must be logged in to checkout.
fr: Pour procéder au paiement final, vous devez être connecté.

en: Your Order
fr: Votre commande

en: Edit Items
fr: Modifier les articles

en: Shopped here before?
fr: Vous avez déjà fait des achats ici ?

en: Enter your login details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
fr: Saisissez vos informations de connexion dans les cases ci-dessous. Si vous êtes nouveau client, veuillez continuer vers la section Facturation &amp; expédition.

en: Product
fr: Produit

en: Totals
fr: Totaux

en: Payment
fr: Paiement

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr: Désolé, il n'y a apparemment aucun mode d'envoi disponible pour votre adresse. Si vous avez besoin d'aide ou souhaitez vous arranger autrement, veuillez nous contacter.

en: Pay for order
fr: Régler la commande

en: Ship to a different address?
fr: Envoyer à une autre adresse ?

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
fr: Pour connaître les modes de paiement disponibles, veuillez complétez ci-dessous vos informations.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr: Désolé, il n'y a apparemment aucun mode d'envoi disponible pour votre région. Si vous avez besoin d'aide ou souhaitez vous arranger autrement, veuillez nous contacter.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
fr: Puisque votre navigateur ne prend pas en charge JavaScript ou que JavaScript est désactivé, veuillez vous assurer de bien cliquer sur le bouton <em>Actualiser les totaux</em> avant de passer votre commande. Sinon, un montant plus élevé que celui indiqué ci-dessus pourrait vous être facturé.

en: Update totals
fr: Actualiser les totaux

en: I  accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
fr: J'accepte les <a href="%s" target="_blank">Conditions d'utilisation</a>

en: Place order
fr: Passer commande

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
fr: Vous avez reçu de %s la commande suivante :

en: Order: %s
fr: Commande : %s

en: Quantity
fr: Quantité

en: Price
fr: Prix

en: Customer details
fr: Coordonnées du client

en: Email:
fr: E-mail :

en: Tel:
fr: Tél. :

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
fr: Bonjour, la commande que vous avez récemment passée sur %s a bien été réalisée. Pour votre information, vous en trouverez ci-dessous le détail :

en: Order:
fr: Commande :

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
fr: Une commande a été créée pour vous sur %s. Pour la régler, veuillez utiliser le lien suivant : %s

en: pay
fr: régler

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
fr: Merci d'avoir créé un compte sur %s. Votre nom d'utilisateur est <strong>%s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
fr: Vous pouvez accéder ici à votre espace de compte : %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
fr: Bonjour, une note vient d'être ajoutée à votre commande :

en: For your reference, your order details are shown below.
fr: Pour votre information, vous trouverez ci-dessous le détail de votre commande.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
fr: Votre commande a bien été reçue et elle est en cours de traitement. Pour votre information, vous en trouverez ci-dessous le détail.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
fr: Une réinitialisation de mot de passe a été demandée pour le compte suivant :

en: Username: %s
fr: Nom d'utilisateur : %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr: S'il s'agit d'une erreur, ignorez cet e-mail, qui n'aura alors aucune conséquence.

en: To reset your password, visit the following address:
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, consultez l'adresse suivante :

en: Click here to reset your password
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, cliquez ici

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse d'expédition

en: This product is no longer available
fr: Ce produit n'est plus disponible

en: Download %d:
fr: Télécharger %d :

en: Download:
fr: Télécharger :

en: Order number: %s
fr: Numéro de commande : %s

en: Order date: %s
fr: Date de commande : %s

en: jS F Y
fr: j F Y

en: Your details
fr: Vos informations

en: Quantity: %s
fr: Quantité : %s

en: Cost: %s
fr: Prix : %s

en: No products were found matching your search.
fr: Aucun produit correspondant à votre recherche n'a été trouvé.

en: No products found which match your selection.
fr: Aucun produit correspondant à votre sélection n'a été trouvé.

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
fr: Bonjour <strong>%1$s</strong> (Vous n'êtes pas %1$s? <a href="%2$s">Déconnectez-vous</a>).

en: <a href="%s">Edit your password and account details</a>.
fr: <a href="%s">Modifiez votre mot de passe et les informations de votre compte</a>.

en: Recent Orders
fr: Commandes récentes

en: %s for %s item | %s for %s items
fr[0]: %s pour %s article
fr[1]: %s pour %s articles

en: Pay
fr: Régler

en: Cancel
fr: Annuler

en: View
fr: Afficher

en: Download file%s
fr: Télécharger le fichier %s

en: Email
fr: E-mail

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: N/A
fr: Non applicable

en: Shipping Address
fr: Adresse d'expédition

en: Products tagged &ldquo;
fr: Produits tagués &ldquo;

en: Search results for &ldquo;
fr: Résultats de recherche pour &ldquo;

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Posts tagged &ldquo;
fr: Publications taguées &ldquo;

en: Author:
fr: Auteur :

en: Username or email
fr: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail

en: Password
fr: Mot de passe

en: Lost Password?
fr: Mot de passe égaré ?

en: Store
fr: Boutique

en: Off-Canvas left menu
fr: Menu hors écran gauche

en: Footer Menu
fr: Menu de bas de page

en: Menu shown in the MobileStore footer
fr: Menu affiché dans le bas de page de MobileStore

en: Menu & Cart Background
fr: Arrière-plan de menu et de panier

en: Header & Footer Background
fr: Arrière-plan d'en-tête et de bas de page

en: Primary Actions & Purchase Flow
fr: Actions principales et flux d'achat

en: Highlight Color
fr: Couleur de surlignage

en: Product Listing
fr: Description de produits

en: Number of products shown per page in product listings
fr: Nombre de produits affichés sur chaque page de description de produit

en: Product Pagination
fr: Pagination de produit

en: Use AJAX load more or traditional numbered pagination.
fr: Utilisez Ajax pour charger des publications supplémentaires, ou utilisez des pages numérotées de façon traditionnelle.

en: Use AJAX load more
fr: Utiliser Ajax Load More

en: Use numbered pages
fr: Utiliser des pages numérotées

en: Product Filters
fr: Filtres de produits

en: Show WooCommerce product filters for
fr: Afficher les filtres de produits WooCommerce pour

en: Site Sidebar
fr: Encadré de site

en: Show category menu in sidebar
fr: Afficher le menu de catégorie dans l'encadré

en: Show recently viewed products in sidebar
fr: Afficher les produits récemment consultés dans l'encadré

en: Site logo display size
fr: Taille d'affichage du logo du site

en: Short (default)
fr: Court (par défaut)

en: Tall (longer vertically for square logos)
fr: Grand (plus long verticalement pour les logos carrés)

en: Show site description in large header
fr: Afficher la description du site dans un grand en-tête

en: Header Ad
fr: Pub d'en-tête

en: Footer Ad
fr: Pub de bas de page

en: Pre-content Ad
fr: Pub de pré-contenu

en: Post-content Ad
fr: Pub de post-contenu

en: Mid-content Ad
fr: Pub en milieu de contenu

en: Ignored URLs
fr: URL ignorés

en: Do not show ads on these URLs
fr: Ne pas afficher les pubs sur ces URL

en: Enabled
fr: Activé

en: Perform A/B test with secondary advertising unit
fr: Procéder à un test A/B avec unité de publicité secondaire

en: Primary Advertising Unit
fr: Unité de publicité primaire

en: HTML, CSS and JS are all accepted.
fr: HTML, CSS et JavaScript sont acceptés.

en: Secondary Advertising Unit
fr: Unité de publicité secondaire

en: If defined, secondary advertising code will be shown 50% of the time.
fr: S'il est défini, le code de publicité secondaire sera affiché la moitié du temps.

en: Display on archive/post listings
fr: Afficher sur les descriptions d'archives/de publications

en: Display on single posts
fr: Afficher sur les publications uniques

en: Display on static pages
fr: Afficher sur les pages statiques

en: Display on taxonomy listings
fr: Afficher sur les descriptions taxonomiques

en: Display in search results
fr: Afficher dans les résultats de recherche

en: Minimum characters in post/page to show ad.
fr: Nombre minimal de caractères dans la publication/la page pour afficher la pub.

en: We&lsquo;re <em>open</em> every %s %s.
fr: Nous&lsquo;re <em>ouvrons</em> de %s à %s.

en: Sorry, we&lsquo;re <em>closed</em> every %s.
fr: Désolé, nous&lsquo;re <em>fermons</em> tous les %s.

en: Our Location
fr: Notre adresse

en: Our Hours
fr: Nos horaires

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Closed
fr: Fermé

en: Open Homepage Menu
fr: Menu de page d'accueil Open

en: Show full menu on Open homepage
fr: Afficher le menu complet sur la page d'accueil Open

en: If disabled, only Location & Hours links will be shown
fr: Si c'est désactivé, seuls les liens Adresse et Horaires seront affichés

en: Tagline
fr: Slogan

en: Displayed below your logo on the homepage.
fr: Affiché sous votre logo, sur la page d'accueil.

en: Displayed behind header on pages.
fr: Affichée derrière l'en-tête sur les pages.

en: Location
fr: Adresse

en: Map address
fr: Adresse de carte

en: Enter an address and a menu item for 'Our Location' will be shown.
fr: Saisissez une adresse, et un élément de menu pour 'Notre adresse' sera affiché.

en: Call to Action
fr: Appel à l'action

en: Show call to action button at bottom of pages
fr: Afficher un bouton d'appel à l'action en bas des pages

en: Give visitors a one-click action to follow and increase your conversions.
fr: Permettre aux visiteurs de procéder en un clic à une action pour suivre et augmenter vos conversions.

en: Button Label
fr: Étiquette de bouton

en: Target URL
fr: URL cible

en: Prefix your phone number with "tel:" to allow one-click phone calls.
fr: Pour donner la possibilité d'effectuer des appels téléphoniques en un clic, faites précéder votre numéro de téléphone de "tel:".

en: Hours
fr: Horaires

en: Use built-in Hours feature
fr: Utiliser la fonctionnalité Horaires intégrée

en: Add your hours and the current day's hours will appear on the homepage along with a menu item for 'Our Hours'.
fr: Ajoutez vos horaires de façon à faire apparaître sur la page d'accueil les horaires de la journée en cours ainsi qu'un élément de menu pour 'Nos horaires'.

en: Will show as closed if left blank.
fr: Apparaîtra fermé s'il est laissé vide.

en: Let visitors know about holidays, vacations, and other special hours
fr: Avertissez les visiteurs des jours fériés, des congés et autres horaires spéciaux

en: Main branding colour
fr: Couleur de personnalisation principale

en: Local Promotions
fr: Publicités locales

en: Enable location detection
fr: Activer la détection du lieu

en: Address on which to center the geofence
fr: Adresse à partir de laquelle centrer la zone de gardiennage virtuel

en: Geofence Radius (in km)
fr: Rayon de la zone de gardiennage virtuel (en km)

en: Text to show to nearby visitors
fr: Texte à afficher aux visiteurs se trouvant à proximité

en: Encoded Location
fr: Lieu encodé

en: External link— open it in the browser?
fr: Lien externe : souhaitez-vous l'ouvrir dans le navigateur ?

en: File link— Do you want to open it in the browser?
fr: Lien de fichier : souhaitez-vous l'ouvrir dans le navigateur ?

en: Show WPML language switcher in theme footer
fr: Afficher le sélecteur de langue WPML dans le bas de page du thème

en: License Expired
fr: Licence expirée

en: Your product license has expired. Renew now to continue to receive feature and security updates.
fr: Votre licence de produit a expiré. Pour continuer à recevoir les mises à jour de fonctionnalités et de sécurité, renouvelez-la maintenant.

en: License Missing
fr: Licence manquante

en: This installation of WPtouch Pro is currently unlicensed.
fr: Cette installation de WPtouch Pro ne dispose actuellement pas de licence.

en: A new version of WPtouch Pro is available. Renew your license to re-enable product updates.
fr: Une nouvelle version de WPtouch Pro est disponible. Pour réactiver les mises à jour de produits, renouvelez votre licence.

en: A new version of WPtouch Pro is available. Please activate or purchase a license to enable product updates.
fr: Une nouvelle version de WPtouch Pro est disponible. Pour activer les mises à jour de produits, activez ou renouvelez votre licence.

en: A new version of WPtouch Pro is available.
fr: Une nouvelle version de WPtouch Pro est disponible.

en: Theme Update Available
fr: Mise à jour de thème disponible

en: One or more updates are available for your installed themes.
fr: Une ou plusieurs mises à jour sont disponibles pour vos thèmes installés.

en: Extension Update Available
fr: Mise à jour d'extension disponible

en: One or more updates are available for your installed extensions.
fr: Une ou plusieurs mises à jour sont disponibles pour vos extensions installées.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch 1.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
fr: WPtouch Pro 3 ne peut pas coexister avec WPtouch 1.x. Commencez par le désactiver dans les paramètres de plugins WordPress.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch Pro 2.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
fr: WPtouch Pro 3 ne peut pas coexister avec WPtouch Pro 2.x. Commencez par le désactiver dans les paramètres de plugins WordPress.

en: WPtouch Pro: Theme &amp; Extension Updates Available
fr: WPtouch Pro : mises à jour de thèmes &amp; extensions disponibles

en: One or more updates are available for your installed themes and extensions.
fr: Une ou plusieurs mises à jour sont disponibles pour vos thèmes et extensions installés.

en: WPtouch Pro: Theme Updates Available
fr: WPtouch Pro : mises à jour de thème disponibles

en: WPtouch Pro: Extension Updates Available
fr: WPtouch Pro : mises à jour d'extension disponibles

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: %sYour customizations to %s have been saved as a new theme and the original reinstalled for your reference.
fr: %sVos personnalisations de %s ont été enregistrées en tant que nouveau thème. Le thème d'origine a été réinstallé pour votre information.

en: WPtouch Pro: Some themes or extensions could not be auto-updated. Please check the WPtouch Pro Themes &amp; Extensions page to manually update them.
fr: WPtouch Pro : certains thèmes ou extensions n'ont pu être mis à jour de façon automatique. Veuillez consulter la page Thèmes &amp; extensions WPtouch Pro pour les mettre à jour manuellement.

en: WPtouch Pro: Your themes and extensions have been automatically updated. Thank you for updating WPtouch Pro!
fr: WPtouch Pro : vos thèmes et extensions ont été automatiquement mis à jour. Merci d'avoir mis à jour WPtouch Pro !

en: Load More Comments&hellip;
fr: Charger plus de commentaires&hellip;

en: Comments are closed
fr: Les commentaires sont fermés

en: Leave a Reply
fr: Laisser une réponse

en: Leave a Reply to %s
fr: Laisser une réponse à %s

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
fr: Pour pouvoir publier un commentaire, vous devez être %sconnecté%s.

en: Logged in as
fr: Connecté en tant que

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Name
fr: Nom

en: E-Mail
fr: Adresse e-mail

en: Website
fr: Site Web

en: Publish
fr: Publier

en: %d minute remaining
fr: %d minute restante

en: %d minutes remaining
fr: %d minutes restantes

en: Share post
fr: Partager la publication

en: Reading Text Size
fr: Taille du texte de lecture

en: Small
fr: Petite

en: Medium
fr: Moyenne

en: Large
fr: Grande

en: Text Sample
fr: Exemple de texte

en: Posts Tagged
fr: Publications taguées

en: Read Next
fr: Lire suivant

en: Discuss this post
fr: Discuter de cette publication

en: View discussion
fr: Afficher la discussion

en: Show comments when reading posts
fr: Afficher les commentaires lors de la lecture de publications

en: Comment form will not appear for posts with comments turned off.
fr: Le formulaire de commentaire n'apparaîtra pas pour les publications dont les commentaires sont désactivés.

en: Use featured image as the header background when viewing single posts
fr: Utiliser l'image affichée comme arrière-plan d'en-tête lors de l'affichage de publications uniques

en: Drop Caps
fr: Lettrines

en: Use a drop cap at the start of each blog post.
fr: Utiliser une lettrine au début de chacune des publications de blog.

en: Off-canvas menu for Prose
fr: Menu hors écran pour Prose

en: Responsive Images
fr: Images réactives

en: Include desktop optimizations for mobile devices
fr: Comprend des optimisations de bureau pour appareils portables

en: Normally only images on mobile are optimized
fr: Normalement, seules les images sur mobile sont optimisées

en: Performance preference
fr: Préférence de performance

en: Optimize for page speed
fr: Optimisation pour la vitesse de la page

en: Optimize for quality
fr: Optimisation pour la qualité

en: Call Us
fr: Nous appeler

en: Toggle Menu
fr: Menu de bascule

en: Site Menu (Pulldown)
fr: Menu du site (déroulant)

en: Pull-down menu at top of pages
fr: Menu déroulant en haut des pages

en: Front Page Menu
fr: Menu de page principale

en: Displayed below front page menu and content
fr: Affiché sous le menu et le contenu de page principale

en: Enable search on blog pages
fr: Activer la recherche sur les pages de blog

en: Homepage Call Us
fr: Nous appeler - sur page d'accueil

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Enter a phone number and a homepage menu item for 'call us' will be shown.
fr: Si vous saisissez un numéro de téléphone, un élément de menu indiquant 'Nous appeler' sera affiché en page d'accueil.

en: Homepage Location
fr: Emplacement de la page d'accueil

en: Enter an address and a homepage menu item for 'Our Location' will be shown.
fr: Si vous saisissez une adresse, un élément de menu de page d'accueil pour 'Notre adresse' sera affiché.

en: Front Page Content
fr: Contenu de page principale

en: Front page alternate content
fr: Contenu subsidiaire de page principale

en: Shows above the front page menu (if enabled), HTML allowed.
fr: S'affiche au-dessus du menu de page principale (si activé). HTML autorisé.

en: Add a light noise effect to the drop-down menu and theme background
fr: Ajouter un léger effet sonore au menu déroulant et à l'arrière-plan du thème

en: 404 Not Found
fr: 404 Non trouvé

en: The post or page you requested is no longer available.
fr: La publication ou la page demandée n'est plus disponible.

en: Back to %s
fr: Retour à %s

en: &laquo; previous in gallery
fr: &laquo; précédent dans la bibliothèque

en: next in gallery &raquo;
fr: suivant dans la bibliothèque &raquo;

en: Back to top
fr: Retour au début

en: Comment Error
fr: Erreur de commentaire

en: Please enter all fields correctly to post a comment.
fr: Pour publier un commentaire, veuillez bien compléter tous les champs.

en: Go back
fr: Retour

en: Your comment is awaiting moderation
fr: Votre commentaire est en attente de contrôle des modérateurs

en: Reply
fr: Répondre

en: desktop
fr: bureau

en: Choose a service
fr: Choisir un service

[ctx: Refers to a custom advertising service]
en: Custom
fr: Personnalisée

en: Publisher ID
fr: Identificateur de l'éditeur

en: Slot ID
fr: Identificateur d'emplacement

en: Code Type
fr: Type de code

en: Custom Ads
fr: Pubs personnalisées

en: Mobile advertising script
fr: Script publicitaire mobile

en: Ad Presentation
fr: Présentation de pub

en: Theme location
fr: Emplacement du thème

en: In the header
fr: Dans l'en-tête

en: Above the page content
fr: Au-dessus du contenu de la page

en: Below the page content
fr: En dessous du contenu de la page

en: Active Pages
fr: Pages actives

en: Blog listings
fr: Descriptions de blogs

en: Single posts
fr: Publications uniques

en: Static pages
fr: Pages statiques

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Search results
fr: Résultats de recherche

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: Theme Preview
fr: Aperçu du thème

en: Reload
fr: Charger à nouveau

en: Custom Post Support
fr: Assistance de publication personnalisée

en: Enable custom post-type support
fr: Activer la prise en charge de types de publications personnalisées

en: Custom Post Types
fr: Types de publication personnalisée

en: Featured Slider
fr: Curseur affiché

en: Enable featured slider
fr: Activer le curseur affiché

en: Requires at least 2 entries to contain featured images
fr: 2 entrées au moins sont nécessaires pour contenir les images affichées

en: Maximum number of posts
fr: Nombre de publications maximales

en: 3 posts
fr: 3 publications

en: 5 posts
fr: 5 publications

en: 10 posts
fr: 10 publications

en: Automatically slide
fr: Glissement automatique

en: Continuously slide
fr: Glissement continu

en: Grayscale images (CSS 3 effect)
fr: Images en nuances de gris (effet CSS 3)

en: Featured slider images will be in grayscale for devices that support CSS filters.
fr: Les images du curseur affiché seront en nuances de gris pour les appareils prenant en charge les filtres CSS.

en: Featured slider posts also show in listings
fr: Les publications du curseur affiché apparaissent également dans les descriptions

en: Slide transition speed
fr: Vitesse de transition du glissement

en: Slow
fr: Lente

en: Normal
fr: Normale

en: Fast
fr: Rapide

en: Show latest posts
fr: Afficher les publications les plus récentes

en: Show posts from a specific tag
fr: Afficher les publications d'un marqueur précis

en: Show posts from a specific category
fr: Afficher les publications d'une catégorie précise

en: Show posts from a specific post type
fr: Afficher les publications d'un type de publication précis

en: Show only specific posts or pages
fr: Affiche uniquement des publications ou des pages précises

en: Only this tag
fr: Uniquement ce marqueur

en: Enter the tag/category slug name
fr: Saisir le nom du titre de rappel de la catégorie/du marqueur

en: Only this category
fr: Uniquement cette catégorie

en: Only this post type
fr: Uniquement ce type de publication

en: Comma-separated list of post/page IDs
fr: Liste d'identificateurs de pages/publications séparés de virgules

en: Browser Fonts
fr: Polices de navigateur

en: Typography
fr: Typographie

en: Font style
fr: Style de police

en: Choose a Google font pairing designed for this theme, or default browser fonts.
fr: Choisissez un appairage de polices Google conçues pour ce thème ou bien les polices de navigateur par défaut.

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Log In
fr: Se connecter

en: Lost password?
fr: Mot de passe égaré ?

en: Account Username
fr: Nom d'utilisateur de compte

en: Account Password
fr: Mot de passe de compte

en: Login Form
fr: Formulaire de connexion

en: Use fly-in login form
fr: Utiliser le formulaire de connexion rentrant

en: Will add login links and allow mobile visitors to login to your website from mobile devices
fr: Ajoutera des liens de connexion et permettra aux visiteurs sur mobile de se connecter à votre site Web depuis des appareils portables

en: Show "Sign-up" and "Lost Password?" links
fr: Affiche les liens "S'inscrire" et "Mot de passe égaré ?"

en: Video Handling
fr: Manipulation de vidéo

en: CSS only (HTML5 videos)
fr: CSS uniquement (vidéos HTML5)

en: FitVids Method
fr: Méthode FitVids

en: Fluid-Width Method
fr: Méthode largeur fluide

en: Related Posts
fr: Publications liées

en: Enable display of related content on single posts
fr: Activer l'affichage de contenu lié sur les publications uniques

en: Ignore tags when identifying related posts
fr: Ignorer les balises lors de l'identification de publications liées

en: Maximum number of related posts to show
fr: Nombre maximal de publications liées à afficher

en: Share
fr: Partager

en: Tweet
fr: Tweeter

en: Mail
fr: E-mail

en: Sharing
fr: Partage

en: Show sharing links
fr: Afficher les liens de partage

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on single posts.
fr: Affichera les boutons de Facebook, de Twitter, de Google+ et d'e-mail sur les publications uniques.

en: Show sharing links on pages
fr: Afficher les liens de partage sur les pages

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on pages as well as single posts.
fr: Affichera les boutons Facebook, Twitter, Google+ et e-mail sur les pages ainsi que sur les publications uniques.

en: Sharing links location
fr: Emplacement des liens de partage

en: Above post content
fr: Au-dessus du contenu de la publication

en: Below post content
fr: En dessous du contenu de la publication

en: Color scheme
fr: Modèle de couleurs

en: Theme colors
fr: Couleurs de thème

en: Social network colors
fr: Couleurs de réseaux sociaux

en: Footer Social Links
fr: Liens sociaux de bas de page

en: Full URL to your Facebook page
fr: URL complète vers votre page Facebook

en: Full URL to your Twitter profile
fr: URL complète vers votre profil Twitter

en: Full URL to your Google+ profile
fr: URL complète vers votre profil Google+

en: Full URL to your Instagram profile
fr: URL complète vers votre profil Instagram

en: Full URL to your Tumblr profile
fr: URL complète vers votre profil Tumblr

en: Full URL to your Pinterest page
fr: URL complète vers votre page Pinterest

en: Full URL to your Vimeo page
fr: URL complète vers votre page Vimeo

en: Full URL to your %s profile
fr: URL complète de votre profil %s

en: Full URL to your LinkedIn profile
fr: URL complète vers votre profil LinkedIn

en: Full URL to your Yelp profile
fr: URL complète vers votre profil Yelp

en: E-Mail address
fr: Adresse e-mail

en: Full URL to your RSS feed
fr: URL complète vers votre flux RSS

en: %d by %d pixels (PNG)
fr: %d sur %d pixels (PNG)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Twitter account to use for Tweet display
fr: Compte Twitter à utiliser pour l'affichage de tweets

en: Enable iOS Web-App Mode
fr: Activer le mode application Web iOS

en: Enable persistence
fr: Activer la persistance

en: Loads the last visited URL for visitors on open.
fr: Charge la dernière URL consultée pour les visiteurs à l'ouverture

en: URLs to ignore in Web-App Mode
fr: URL à ignorer en mode application Web

en: Notice Message
fr: Message d'information

en: Show a notice message for iPhone, iPod touch & iPad visitors about my Web-App
fr: Afficher un message d'information à propos de mon application Web pour les visiteurs disposant d'un iPhone, d'un iPod touch et d'un iPad

en: WPtouch shows a notice bubble on 1st visit letting users know about your Web-App enabled website on iOS devices.
fr: Lors de la première visite, WPtouch affiche une bulle informant les utilisateurs de votre site compatible avec application Web sur appareils fonctionnant sous iOS.

en: Notice message contents
fr: Contenus des messages d'information

en: [icon] is used to display the appropriate bookmark icon for your device. Do not remove it from your message.
fr: [icon] est utilisée pour afficher l'icône de signet adaptée à votre appareil. Ne la supprimez pas de votre message.

en: the notice message will be shown again for visitors
fr: le message d'information sera à nouveau affiché aux visiteurs

en: 1 day until
fr: dans 1 jour

en: 7 days until
fr: dans 7 jours

en: 1 month until
fr: dans 1 mois

en: Every time
fr: À chaque fois

en: iPhone Startup Screen
fr: Écran de démarrage iPhone

en: Retina iPhone Startup Screen
fr: Écran de démarrage Retina iPhone

en: iPhone 5 Startup Screen
fr: Écran de démarrage iPhone 5

en: iPhone 6 Startup Screen
fr: Écran de démarrage iPhone 6

en: iPhone 6+ Startup Screen
fr: Écran de démarrage iPhone 6+

en: iPad Mini and iPad Startup Screens
fr: Écrans de démarrage iPad Mini et iPad

en: Retina iPad Startup Screens
fr: Écrans de démarrage Retina de l'iPad

en: Media Handling
fr: Manipulation du média

en: Web-App Mode
fr: Mode application Web

en: Bookmark Icons
fr: Icônes de signets

en: Advertising
fr: Publicité

en: Custom Content
fr: Contenu personnalisé

en: Language:
fr: Langue :

en: Install this Web-App on your home screen: tap [icon] then "Add to Home Screen"
fr: Installez cette application Web sur votre écran d'accueil : appuyez sur [icon] puis sur "Ajouter à l'écran d'accueil"

en: Number of posts in post listings
fr: Nombre de publications dans les descriptions de publications

en: Overrides the WordPress Reading settings for "Blog pages show at most"
fr: Remplace les paramètres de lecture de WordPress par "Affichage maximal des pages de blogs"

en: Excluded categories
fr: Catégories exclues

en: Comma separated by category name
fr: Noms des catégories séparés par des virgules

en: Excluded tags
fr: Marqueurs exclus

en: Comma separated by tag name
fr: Noms des marqueurs séparés par des virgules

en: Allow nested comment replies from mobile visitors
fr: Permet les réponses en commentaire imbriqué des visiteurs sur mobile

en: Will show a Reply link after each comment
fr: Affichera un lien de réponse à la suite de chaque commentaire

en: Show comments on pages
fr: Afficher les commentaires sur les pages

en: Overrides the WordPress settings for showing comments on pages.
fr: Remplace les paramètres WordPress d'affichage des commentaires sur les pages.

en: Icon Title
fr: Titre d'icône

en: Icon title
fr: Titre de l'icône

en: When visitors bookmark your website, this will be the title shown.
fr: C'est le titre qui sera affiché lorsque les visiteurs feront de cette page un signet.

en: Theme Colors
fr: Couleurs de thème

en: (Scaled by themes to fit logo areas as needed)
fr: (aux dimensions des thèmes de façon à s'adapter aux zones de logo au besoin)

en: Site Logo
fr: Logo de site

en: Smart App Banner
fr: Bannière Smart App

en: Enter your app's %sApp Store ID%s
fr: Saisir l'%sidentifiant App Store%s de votre app

en: Your app's unique identifier. Find your ID from the iTunes Link Maker: Search for your app. In the link it provides, your app ID is the nine-digit number in between id and ?mt. For example Angry Birds's ID is 343200656.
fr: Il s'agit de l'identificateur unique de votre app. Trouvez votre identifiant à partir de l'iTunes Link Maker : rechercher votre app. Dans le lien fourni, l'identifiant de votre app consiste en un numéro à neuf chiffres se trouvant entre id et ?mt. L'identifiant de Angry Birds, par exemple, est le 343200656.

en: Theme Footer
fr: Bas de page du thème

en: Custom footer content (HTML is allowed)
fr: Contenu de bas de page personnalisé (HTML autorisé)

en: You can add custom footer content that will be displayed below the switch link.
fr: Vous pouvez ajouter du contenu de bas de page personnalisé qui sera affiché sous le lien de changement.

en: search results for '%s'
fr: résultats de recherche pour '%s'

en: %sCategories &rsaquo;%s %s
fr: %sCatégories &rsaquo;%s %s

en: Tags &rsaquo; %s
fr: Marqueurs &rsaquo; %s

en: Load more from this category
fr: Charger des entrées supplémentaires de cette catégorie

en: Load more tagged like this
fr: Charger des entrées supplémentaires taguées de cette façon

en: Load more from this day
fr: Charger des entrées supplémentaires de cette journée

en: Load more from this month
fr: Charger des entrées supplémentaires de ce mois

en: Load more from this year
fr: Charger des entrées supplémentaires de cette année

en: Load more in this section
fr: Charger des entrées supplémentaires dans cette section

en: Load more entries
fr: Charger des entrées supplémentaires

en: Post
fr: Publication

note: Description of the plugin/theme
en: The easy way to create great mobile experiences with your WordPress website.
fr: La solution de facilité pour créer de fantastiques expériences mobiles avec votre site Web WordPress.
