Stable (latest release) - en to uk translation catalogue (4494 entries)

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
uk: Кінцеві точки додаються до URL вашої сторінки для обробки конкретних дій на сторінках облікових записів. Вони повинні  бути унікальними або залиште порожнім щоб вимкнути кінцеву точку.

en: No shipping methods offered to this zone.
uk: Немає способів доставки для цієї зони.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
uk: Оберіть спосіб доставки для додавання. Перелічені лише способи доставки які підтримують зони.

en: This zone is used for shipping addresses that aren&lsquo;t included in any other shipping zone. Adding shipping methods to this zone is optional.
uk: Ця зона використовується для адрес доставки які не включені у жодну іншу зону доставки. Додавання способів доставки для цієї зони не обов'язкове.

en: Enable Shipping Debug Mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
uk: Увімкнути режим налагодження доставки щоб показати співпадаючі зони та обійти кеш тарифу доставки.

en: Enable Template Debug Mode to bypass all theme and plugin template overrides for logged-in administrators. Used for debugging purposes.
uk: Увімкнути режим налагодження шаблону, щоб обійти усі відхилення теми та шаблонів плагінів для залогованих адміністраторів. Використовується для налагоджувальних потреб.

en: Error: %s.
uk: Помилка: %s.

en: Everywhere
uk: Усюди

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
uk: Використовуйте <code>[qty]</code> для кількості товарів, <br/><code>[cost]</code> повної вартості товарів, і <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> оплати за відсотковою ставкою.

en: North Korean won
uk: Північнокорейська вона

en: Endpoint for the My Account &rarr; Orders page
uk: Кінцева точка для мого аккаунту → Сторінка замовлень

en: Endpoint for the My Account &rarr; Downloads page
uk: Кінцева точка для мого аккаунту → Сторінка завантажень

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. See: %s
uk: %s - Ми рекомендуємо версію PHP мінімум 5.6. Див: %s

en: Taking a while? Click here to run it now.
uk: Забирає час? Натисніть сюди щоб запустити вже.

en: &infin;
uk: ∞

en: Go Shop
uk: До Магазину

en: No downloads available yet.
uk: Немає доступних завантажень.

en: Password reset email has been sent.
uk: Лист для відновлення паролю надіслано.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
uk: Лист з посиланням для відновлення паролю було надіслано на адресу електронної пошти, прив'язану до вашого облікового запису, доставка повідомлення може зайняти кілька хвилин. Будь ласка, зачекайте не менше 10 хвилин, перш ніж ініціювати ще один запит.

en: Previous
uk: Попередні

en: Next
uk: Наступні

en: No order has been made yet.
uk: Ще не було зроблено жодного замовлення.

en: %s ending in %s
uk: %s кінець в %s

en: No saved methods found.
uk: Немає збережених варіантів оплати.

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
uk: Замовлення №%1$s було переміщено у %2$s і наразі %3$s.

en: %s review for %s%s%s | %s reviews for %s%s%s
uk[0]: %s відгук для %s%s%s
uk[1]: %s відгуки для %s%s%s
uk[2]: %s відгуків для %s%s%s

en: Solomon Islands dollar
uk: Долар Соломонових Островів

en: Seychellois rupee
uk: Сейшельська рупія

en: Sudanese pound
uk: Суданський фунт

en: Saint Helena pound
uk: Фунт Святої Єлени

en: Sierra Leonean leone
uk: Леоне Сьєрра-Леоне

en: Somali shilling
uk: Сомалійський шилінг

en: Surinamese dollar
uk: Суринамський долар

en: South Sudanese pound
uk: Південносуданський фунт

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
uk: Добра Сан-Томе і Принсіпі

en: Syrian pound
uk: Сирійський фунт

en: Swazi lilangeni
uk: Свазилендський лілангені

en: Tajikistani somoni
uk: Таджицький сомоні

en: Turkmenistan manat
uk: Туркменський манат

en: Tunisian dinar
uk: Туніський динар

en: Tongan pa&#x2bb;anga
uk: Тонганська паанга

en: Trinidad and Tobago dollar
uk: Долар Тринідаду та Тобаго

en: New Taiwan dollar
uk: Новий тайванський долар

en: Tanzanian shilling
uk: Танзанійський шилінг

en: Ugandan shilling
uk: Угандійський шилінг

en: United States dollar
uk: Долар США

en: Uruguayan peso
uk: Уругвайський песо

en: Uzbekistani som
uk: Узбецький сом

en: Venezuelan bol&iacute;var
uk: Венесуельський болівар фуерте

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
uk: В'єтнамський донг

en: Vanuatu vatu
uk: Вануатський вату

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
uk: Самоанська тала

en: Central African CFA franc
uk: Центральноафриканський франк

en: East Caribbean dollar
uk: Східно - карибський долар

en: West African CFA franc
uk: Франк КФА BCEAO

en: CFP franc
uk: Французький тихоокеанський франк

en: Yemeni rial
uk: Єменський ріал

en: Zambian kwacha
uk: Замбійська квача

en: Invalid URL %s.
uk: Невірний URL %s.

en: Error getting remote image %s.
uk: Помилка отримання віддаленого зображення %s.

en: Zero size file downloaded.
uk: Завантажено файл нульового розміру.

en: %1$s is not of type %2$s
uk: %1$s не є типом %2$s

en: Checkout is not available whilst your cart is empty.
uk: Оформлення замовлення недоступне, доки ваш кошик порожній.

en: Rated %s and above
uk: Оцінені %s та вище

note: translators: %s for product quantity, e.g. 1 product and 2 products
en: %s product | %s products
uk[0]: %s товар
uk[1]: %s товари
uk[2]: %s товарів

en: Filter products by rating when viewing product archives and categories.
uk: Фільтрувати товари за оцінкою під час перегляду категорій та архіву товарів

en: WooCommerce Average Rating Filter
uk: Фільтр середніх оцінок WooCommerce

en: Your order is on-hold until we confirm payment has been received. Your order details are shown below for your reference:
uk: Ваше замовлення на утриманні доки ми не отримаємо підтвердження оплати. Деталі замовлення наведено нижче:

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing the single result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
uk[0]: Показано єдиний результат
uk[1]: Показано %1$d&ndash;%2$d з %3$d результатів
uk[2]: Показано %1$d&ndash;%2$d з %3$d результатів

en: Hello %s%s%s (not %2$s? %sSign out%s)
uk: Вітаю %s%s%s (Ви не %2$s? %sВийти%s)

en: Mozambican metical
uk: Мозамбіцький метікал

en: Namibian dollar
uk: Намібійський долар

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
uk: Нікарагуанська кордова

en: Nepalese rupee
uk: Непальська рупія

en: Omani rial
uk: Оманський ріал

en: Panamanian balboa
uk: Панамське бальбоа

en: Peruvian nuevo sol
uk: Перуанський новий соль

en: Papua New Guinean kina
uk: Кіна Папуа — Нової Гвінеї

en: Polish z&#x142;oty
uk: Польський злотий

en: Transnistrian ruble
uk: Придністровський рубль

en: Paraguayan guaran&iacute;
uk: Парагвайський гуарані

en: Qatari riyal
uk: Катарський ріал

en: Serbian dinar
uk: Сербський динар

en: Rwandan franc
uk: Руандійський франк

en: Haitian gourde
uk:  Гаїтянський гурд

en: Israeli new shekel
uk: Ізраїльський новий шекель

en: Manx pound
uk: Фунт острова Мен

en: Iraqi dinar
uk: Іракський динар

en: Iranian rial
uk: Іранський ріал

en: Icelandic kr&oacute;na
uk: Ісландська крона

en: Jersey pound
uk: Джерсійський фунт

en: Jamaican dollar
uk: Ямайський долар

en: Jordanian dinar
uk: Йорданський динар

en: Kyrgyzstani som
uk: Киргизький сом

en: Cambodian riel
uk: Камбоджійський рієль

en: Comorian franc
uk: Коморський франк

en: Kuwaiti dinar
uk: Кувейтський динар

en: Cayman Islands dollar
uk: Долар Кайманових островів

en: Kazakhstani tenge
uk: Казахстанський теньге

en: Lebanese pound
uk: Ліванський фунт

en: Sri Lankan rupee
uk: Шрі-Ланкійська рупія

en: Liberian dollar
uk: Ліберійський долар

en: Lesotho loti
uk: Лоті Лесото

en: Libyan dinar
uk: Лівійський динар

en: Moroccan dirham
uk: Марокканський дирхам

en: Moldovan leu
uk: Молдовський лей

en: Malagasy ariary
uk: Малагасійський аріарі

en: Macedonian denar
uk: Македонський денар

en: Burmese kyat
uk: М'янмський к'ят

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
uk: Монгольський тугрик

en: Macanese pataca
uk: Патака Макао

en: Mauritanian ouguiya
uk: Мавританська угія

en: Mauritian rupee
uk: Маврикійська рупія

en: Maldivian rufiyaa
uk: Мальдівська руфія

en: Malawian kwacha
uk: Малавійська квача

en: Costa Rican col&oacute;n
uk: Костариканський колон

en: Cuban convertible peso
uk: Обмінний кубинський песо

en: Cuban peso
uk: Кубинський песо

en: Cape Verdean escudo
uk: Ескудо Кабо-Верде

en: Djiboutian franc
uk: Франк Джибуті

en: Algerian dinar
uk: Алжирський динар

en: Eritrean nakfa
uk: Еритрейська накфа

en: Ethiopian birr
uk: Ефіопський бир

en: Euro
uk: Євро

en: Fijian dollar
uk: Долар Фіджі

en: Falkland Islands pound
uk: Фолклендський фунт

en: Georgian lari
uk: Грузинський ларі

en: Guernsey pound
uk: Гернсійський фунт

en: Ghana cedi
uk: Ганський седі

en: Gibraltar pound
uk: Гібралтарський фунт

en: Gambian dalasi
uk: Гамбійський даласі

en: Guinean franc
uk: Гвінейський франк

en: Guatemalan quetzal
uk: Гватемальський кецаль

en: Guyanese dollar
uk: Гайанський долар

en: Honduran lempira
uk: Гондураська лемпіра

en: Bahraini dinar
uk: Бахрейнський динар

en: Burundian franc
uk: Бурундійський франк

en: Bermudian dollar
uk: Бермудський долар

en: Brunei dollar
uk: Брунейський долар

en: Bolivian boliviano
uk: Болівійський болівіано

en: Bahamian dollar
uk: Багамський долар

en: Bitcoin
uk: Біткоін

en: Bhutanese ngultrum
uk: Бутанський нгултрум

en: Botswana pula
uk: Ботсванська пула

en: Belarusian ruble
uk: Білоруський рубль

en: Belize dollar
uk: Белізський долар

en: Congolese franc
uk: Конголезький франк

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
uk: Очікування підтвердження платежу

en: Use a new card
uk: Використати нову картку

en: There was a problem adding this card.
uk: Виникли проблеми при додаванні цієї картки.

en: Every %d Minutes
uk: Кожні %d хвилин

en: ending in %s
uk: кінець в %s

en: (expires %s)
uk: (спливає %s)

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
uk: Дозволяє вам встановити фіксовану ставку на доставку.

en: Free Shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
uk: Безкоштовна доставка - це спеціальний метод, що може бути викликаний купонами або мінімальними витратами на доставку.

en: A minimum order amount
uk: Сума мінімального замовлення

en: Flat Rate (Legacy)
uk: Єдиний тариф (застаріло)

en: <strong>This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping Zones</a>.</strong>
uk: <strong>Цей метод застарів у версії 2.6.0 та буде видалений в майбутніх версіях - ми рекомендуємо вимкнути та встановити нові ставки з допомогою <a href="%s">Зон Доставки</a>.</strong>

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
uk: Одного разу вимкнений, цей застарілий спосіб більше не буде доступним.

en: Free Shipping (Legacy)
uk: Безкоштовна доставка (застаріло)

en: International Flat Rate (Legacy)
uk: Міжнародний єдиний тариф (застаріло)

en: Local Delivery (Legacy)
uk: Місцева доставка (застаріло)

en: Local Pickup (Legacy)
uk: Самовивіз (застаріло)

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
uk: Дозволити покупцям забирати замовлення самостійно. По замовчуванню, при використанні самовивозу, базові податки будуть нараховані незалежно від адреси покупця.

en: Optional cost for local pickup.
uk: Додаткова ціна для самовивозу.

en: The register_routes() method must be overriden
uk: Метод register_routes() має бути перевизначений.

en: Method '%s' not implemented. Must be over-ridden in subclass.
uk: Метод '%s' не впроваджений. Має бути перевизначений в підкласі.

en: Current page of the collection.
uk: Поточна сторінка колекції.

en: Maximum number of items to be returned in result set.
uk: Максимальна кількість елементів, яка повернеться в наборі результатів.

en: Limit results to those matching a string.
uk: Обмежити результати такими що співпадають зі стрічкою.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
uk: Обсяг згідно якого виконуєтсья запит; визначає поля, які будуть у відповіді.

en: %s is not one of %s
uk: %s не один з %s

en: %s is not of type %s
uk: %s не належить типу %s

en: The date you provided is invalid.
uk: Надана дата невірна.

en: The email address you provided is invalid.
uk: Надана адреса email невірна.

en: %s must be greater than %d (exclusive)
uk: %s має бути більшим за %d (не включаючи)

en: %s must be greater than %d (inclusive)
uk: %s має бути більшим за %d (включаючи)

en: %s must be less than %d (exclusive)
uk: %s має бути меншим за %d (не включаючи)

en: %s must be less than %d (inclusive)
uk: %s має бути меншим за %d (включаючи)

en: %s must be between %d (exclusive) and %d (exclusive)
uk: %s має бути між %d (не включаючи) та %d (не включаючи)

en: %s must be between %d (inclusive) and %d (exclusive)
uk: %s має бути між %d (включаючи) and %d (не включаючи)

en: %s must be between %d (exclusive) and %d (inclusive)
uk: %s має бути між %d (не включаючи) та %d (включаючи)

en: %s must be between %d (inclusive) and %d (inclusive)
uk: %s має бути між %d (включаючи) та %d (включаючи)

en: Dashboard
uk: Майстерня

en: File
uk: Файл

en: Remaining
uk: Залишилось

en: Expires
uk: Спливає

en: Credit Card
uk: Кредитна картка

en: Make Default
uk: Зробити за замовчуванням

en: Afghan afghani
uk: Афганський афгані

en: Albanian lek
uk: Албанський лек

en: Armenian dram
uk: Вірменський драм

en: Netherlands Antillean guilder
uk: Нідерландський антильський гульден

en: Angolan kwanza
uk:  Ангольська кванза

en: Aruban florin
uk: Арубський флорін

en: Azerbaijani manat
uk: Азербайджанський манат

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
uk: Конвертовна марка

en: Barbadian dollar
uk: Барбадоський долар

en: List of sales reports.
uk: Список звітів продаж.

en: List of top sellers products.
uk: Список товарів топ-продаж.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
uk: Алфавітно-цифровий ідентифікатор ресурсу.

en: A human-readable description of the resource.
uk: Зрозумілий опис ресурсу.

en: Taxes do not support trashing.
uk: Податки не можна видалити в смітник.

en: Tax class name.
uk: Назва класу податку.

en: Country ISO 3166 code.
uk: Код країні у форматі ISO 3166.

en: State code.
uk: Код штату.

en: Postcode/ZIP.
uk: Поштовий індекс.

en: Tax rate.
uk: Податкова ставка.

en: Tax rate name.
uk: Назва податкової ставки.

en: Tax priority.
uk: Пріоритет податку.

en: Whether or not this is a compound rate.
uk: Чи є дана ставка змішаною.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
uk: Чи застосовується ця ставка податку також до доставки.

en: Indicates the order that will appear in queries.
uk: Позначає замовлення, яке з'явиться у запитах.

en: Sort by tax class.
uk: Сортувати за класом податку.

en: Invalid webhook id.
uk: Невірний ідентифікатор вебхука.

en: The delivery duration, in seconds.
uk: Тривалість доставки, в секундах.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
uk: Зрозумілий підсумок відповіді, включаючий код відповіді HTTP, повідомлення та тіло.

en: The URL where the webhook was delivered.
uk: URL - куди вебхука був доставлений.

en: Request headers.
uk: Заголовки запиту.

en: Request body.
uk: Тіло запиту.

en: The HTTP response code from the receiving server.
uk: Код HTTP відповіді з отримуючого сервера.

en: The HTTP response message from the receiving server.
uk: Повідомлення HTTP відповіді з отримуючого сервера.

en: Array of the response headers from the receiving server.
uk: Масив заголовків відповіді з отримуючого сервера.

en: The response body from the receiving server.
uk: Тіло відповіді з отримуючого сервера.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
uk: Дата, коли доставка вебхука була записана в журнал за часовим поясом сайту.

en: Webhook topic is required and must be valid.
uk: Тема вебхука обов'язкова та має бути вірною.

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
uk: URL доставки вебхука повинен бути коректним URL, що починається з http:// або https://.

en: Webhook topic must be valid.
uk: Тема вебхука повинена бути вірною.

en: A friendly name for the webhook.
uk: Зрозуміле ім'я вебхука

en: Webhook status.
uk: Статус вебхука.

en: Webhook topic.
uk: Тема вебхука.

en: Webhook resource.
uk: Ресурс вебхука.

en: Webhook event.
uk: Подія вебхука.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
uk: Назви дій WooCommerce, пов'язаних з цим вебхуком.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
uk: На цей URL доставляється корисний вантаж вебхука.

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default is a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
uk: Таємний ключ використовується для генерування хешу доставленого вебхука та подається в заголовку запиту. По замовчуванню використовуватиметься MD5 хеш із ідентифікатора поточного користувача | ім'я користувача, якщо не вказано.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення вебхука, за часовим поясом сайту.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни вебхука, за часовим поясом сайту.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
uk: Обмежити набір результатів вебхуками з конкретним статусом.

en: Return to shop
uk: Повернутись в магазин

[ctx: Shipping FIELDNAME]
en: Shipping %s
uk: Доставляється %s

[ctx: Billing FIELDNAME]
en: Billing %s
uk: Оплачується %s

[ctx: FIELDNAME is a required field.]
en: %s is a required field.
uk: %s обов'язкове поле.

en: Please enter an address to continue.
uk: Для продовження введіть, будь ласка, адресу.

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
uk: Не обрано способу доставки. Будь ласка перевірте вашу адресу повторно, або зв'яжіться з нами, якщо потрібна допомога.

en: Go to shop
uk: До магазину

en: Invalid payment method
uk: Невірний спосіб оплати

en: Payment method deleted.
uk: Спосіб оплати видалений.

en: This payment method was successfully set as your default.
uk: Цей спосіб оплати успішно встановлено за замовчуванням.

en: Undo?
uk: Відмінити?

en: %1$s could not be installed (%2$s). %3$sPlease install it manually by clicking here.%4$s
uk: %1$s не встановлюється (%2$s). %3$s Будь ласка натисніть сюди для встановлення вручну.%4$s

en: %1$s was installed but could not be activated. %2$sPlease activate it manually by clicking here.%3$s
uk: %1$s встановлено, але не активовано. %2$sБудь ласка натисніть сюди для активації вручну.%3$s

en: No Product Category found
uk: Категорій товарів не знайдено

en: No &quot;%s&quot; found
uk: "%s&" не знайдено

en: Insert into product
uk: Вставити в товар

en: Uploaded to this product
uk: Завантажено до товару

en: Filter products
uk: Фільтрувати товари

en: Products navigation
uk: Навігація по товарам

en: Products list
uk: Список товарів

en: Filter orders
uk: Фільтрувати замовлення

en: Orders navigation
uk: Навігація по замовленням

en: Orders list
uk: Список замовлень

en: Filter coupons
uk: Фільтрувати купони

en: Coupons navigation
uk: Навігація по купонам

en: Coupons list
uk: Список купонів

en: Orders (page %d)
uk: Замовлення (сторінка %d)

en: Zone
uk: Зона

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
uk[0]: %s та %d інший регіон
uk[1]: %s та%d інші регіони
uk[2]: %s та %d інші регіони

en: Order on-hold
uk: Замовлення на утриманні

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold.
uk: Це сповіщення з деталями замовлення буде відправлено клієнту після встановлення замовлення на утримання.

en: Return to Emails
uk: Повернутись до Email'ів

en: Variation ID, if applicable.
uk: Ідентифікатор варіації, якщо застосовний.

en: Quantity ordered.
uk: Замовлено кількість.

en: Tax class of product.
uk: Податковий клас товару.

en: Product price.
uk: Ціна товару.

en: Line subtotal (before discounts).
uk: Стрічка проміжного підсумку (до знижок).

en: Line subtotal tax (before discounts).
uk: Стрічка проміжного підсумку податків (до знижок).

en: Line total (after discounts).
uk: Стрічка підсумку  (після знижок).

en: Line total tax (after discounts).
uk: Стрічка підсумку податків (після знижок).

en: Line taxes.
uk: Стрічка податків.

en: Tax total.
uk: Підсумок податків.

en: Tax subtotal.
uk: Проміжний підсумок податків.

en: Line item meta data.
uk: Мета дані позиції.

en: Meta key.
uk: Мета ключ.

en: Meta label.
uk: Мета мітка.

en: Meta value.
uk: Мета значення.

en: Number of decimal points to use in each resource.
uk: Кількість знаків після коми, для використання в кожному ресурсі.

en: Customer ID is invalid.
uk: Невірний ідентифікатор покупця.

en: Cannot create order: %s.
uk: Не вдалось створити замовлення: %s.

en: Product ID or SKU is required.
uk: Ідентифікатор товару або артикул є обов'язковим

en: Product ID or variation ID provided does not match this line item.
uk: Ідентифікатор товару або ідентифікатор варіації не відповідає даній позиції.

en: Product is invalid.
uk: Невірний товар.

en: Product quantity must be a positive float.
uk: Кількість товарів повинна бути означена додатнім числом.

en: Product quantity is required.
uk: Кількість товарів обов'язкова.

en: Cannot create line item, try again.
uk: Не вдалось створити позицію, спробуйте ще раз.

en: Cannot update line item, try again.
uk: Не вдалось оновити позицію, спробуйте ще раз.

en: Shipping total must be a positive amount.
uk: Підсумок доставки повинен бути додатнім числом.

en: Shipping method ID is required.
uk: Ідентифікатор способу доставки є обов'язковим.

en: Cannot create shipping method, try again.
uk: На вдалось створити спосіб доставки, спробуйте ще раз.

en: Cannot update shipping method, try again.
uk: Не вдалось оновити спосіб доставки, спробуйте ще раз.

en: Fee name is required.
uk: Назва збору є обов'язковою.

en: Fee tax class is required when fee is taxable.
uk: Податковий клас збору вказувати обов'язково, якщо збір оподатковується.

en: Cannot create fee, try again.
uk: Не вдалось створити збір, спробуйте ще раз.

en: Cannot update fee, try again.
uk: Не вдалось оновити збір, спробуйте ще раз.

en: Coupon discount must be a positive amount.
uk: Знижка купона повинна бути додатною.

en: Coupon code is required.
uk: Код купона обов'язковий.

en: Cannot create coupon, try again.
uk: Не вдалось створити купон, спробуйте ще раз.

en: Cannot update coupon, try again.
uk: Не вдалось оновити купон, спробуйте ще раз.

en: Order item ID provided is not associated with order.
uk: Наданий ідентифікатор позиції замовлення не пов'язаний з замовленням.

en: Order item ID is required.
uk: Ідентифікатор позиції замовлення обов'язковий.

en: Parent order ID.
uk: Ідентифікатор батьківського замовлення.

en: Order status.
uk: Статус замовлення.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
uk: Валюта  у форматі ISO, з якою було створено замовлення.

en: Version of WooCommerce when the order was made.
uk: Версія WooCommerce, на момент створення замовлення.

en: Shows if the prices included tax during checkout.
uk: Відображає чи включені податки в ціни, під час оформлення замовлення.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення замовлення, згідно часового поясу сайту.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни замовлення, згідно часового поясу сайту.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
uk: ідентифікатор користувача, який створив замовлення. 0 для гостей.

en: Total discount amount for the order.
uk: Загальний підсумок знижки замовлення.

en: Total discount tax amount for the order.
uk: Загальний підсумок податку для замовлення.

en: Total shipping amount for the order.
uk: Загальний підсумок доставки замовлення.

en: Total shipping tax amount for the order.
uk: Загальний підсумок податку на доставку для замовлення.

en: Sum of line item taxes only.
uk: Тільки сума податків позиції.

en: Grand total.
uk: Всього.

en: Sum of all taxes.
uk: Сума всіх податків.

en: Billing address.
uk: Платіжна адреса.

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
uk: Код країни у форматі ISO 3166-1 alpha-2.

en: Shipping address.
uk: Адреса доставки.

en: Payment method ID.
uk: Ідентифікатор способу оплати.

en: Payment method title.
uk: Назва способу оплати.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
uk: Визначає чи замовлення оплачене. Встановить статус на "Обробляється" та зменшить запас позицій.

en: Unique transaction ID.
uk: Унікальний ідентифікатор транзакції.

en: Customer's IP address.
uk: IP адреса покупця.

en: User agent of the customer.
uk: Юзер-агент покупця (Браузер).

en: Shows where the order was created.
uk: Показує де було створене замовлення.

en: Note left by customer during checkout.
uk: Примітка залишена покупцем під час оформлення замовлення.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
uk: Дата виконання замовлення, згідно часового поясу сайту.

en: The date the order has been paid, in the site's timezone.
uk: Дата оплати замовлення, згідно часового поясу сайту.

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
uk: MD5 хеш позицій кошика, щоб переконатись що замовлення не змінювались.

en: Tax lines data.
uk: Дані податків.

en: Tax rate code.
uk: Код податкової ставки.

en: Tax rate label.
uk: Позначка податкової ставки.

en: Show if is a compound tax rate.
uk: Показує чи це змішана податкова ставка.

en: Tax total (not including shipping taxes).
uk: Підсумок податків (не включаючи податки на доставку).

en: Shipping tax total.
uk: Підсумок податку на доставку.

en: Shipping lines data.
uk: Дані доставки.

en: Shipping method name.
uk: Назва способу доставки.

en: Shipping method ID.
uk: Ідентифікатор способу доставки.

en: Fee lines data.
uk: Дані зборів.

en: Fee name.
uk: Назва збору.

en: Tax class of fee.
uk: Податковий клас збору.

en: Tax status of fee.
uk: Податковий статус збору.

en: Coupons line data.
uk: Дані купонів.

en: Discount total.
uk: Підсумок знижки.

en: Discount total tax.
uk: Підсумок податків на знижку.

en: List of refunds.
uk: Список повернень.

en: Refund ID.
uk: Ідентифікатор повернення.

en: Refund reason.
uk: Причина повернення.

en: Refund total.
uk: Підсумок повернень.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
uk: Обмежити набір результатів замовленнями з конкретним статусом.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
uk: Обмежити набір результатів замовленнями з конкретним покупцем.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
uk: Обмежити набір результатів замовленнями з конкретним товаром.

en: Term name.
uk: Назва значення.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
uk: Алфавітно-цифровий ідентифікатор ресурсу, унікальний для свого типу.

en: HTML description of the resource.
uk: HTML опис ресурсу.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
uk: Порядок меню, для користувацького сортування ресурсів.

en: Number of published products for the resource.
uk: Кількість опублікованих товарів для ресурсу.

en: Attribute name.
uk: Назва атрибуту.

en: Type of attribute.
uk: Тип атрибуту.

en: Default sort order.
uk: Порядок сортування по замовчуванню.

en: Enable/Disable attribute archives.
uk: Ввімкнути/вимкнути архіви атрибутів.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max).
uk: Слаґ "%s" занадто довгий (макс 28 символів).

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term.
uk: Слаґ "%s" не дозволено, бо це зарезервоване значення.

en: Slug "%s" is already in use.
uk: Слаґ "%s" вже використовуєтсья.

en: Category name.
uk: Назва категорії.

en: The id for the parent of the resource.
uk: Ідентифікатор предка ресурсу.

en: Category archive display type.
uk: Тип відображення архіву категорій.

en: Image data.
uk: Дані зображення.

en: Image ID.
uk: Ідентифікатор зображення.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення зображення, згідно часового поясу сайту.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни зображення, згідно часового поясу сайту.

en: Image URL.
uk: URL зображення.

en: Image name.
uk: Назва зображення.

en: Image alternative text.
uk: Альтернативний текст зображення.

en: Invalid product id.
uk: Невірний ідентифікатор товару.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення відгуку, згідно часового поясу сайту.

en: Review rating (0 to 5).
uk: Оцінка відгуку (від 0 до 5).

en: Reviewer name.
uk: Ім'я автора відгуку.

en: Reviewer email.
uk: Email автора відгуку.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
uk: Показує чи автор відгуку купував товар чи ні.

en: Shipping class name.
uk: Назва класу доставки.

en: Tag name.
uk: Назва позначки.

en: The SKU already exists on another product.
uk: Артикул вже належить іншому товару.

en: Product slug.
uk: Слаґ товару.

en: Product URL.
uk: URL товару.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення товару, згідно часового поясу сайту.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни товару, згідно часового поясу сайту.

en: Product type.
uk: Тип товару.

en: Product status (post status).
uk: Статус товару (статус запису)

en: Featured product.
uk: Рекомендований товар.

en: Catalog visibility.
uk: Видимість каталогу.

en: Product description.
uk: Опис товару.

en: Product short description.
uk: Короткий опис товару.

en: Unique identifier.
uk: Унікальний ідентифікатор.

en: Current product price.
uk: Поточна ціна товару.

en: Product regular price.
uk: Звичайна ціна товару.

en: Product sale price.
uk: Розпродажна ціна товару.

en: Start date of sale price.
uk: Дата початку розпродажу.

en: End data of sale price.
uk: Дата кінця розпродажу.

en: Price formatted in HTML.
uk: Ціна у форматі HTML.

en: Shows if the product is on sale.
uk: Показує чи товар на розпродажі.

en: Shows if the product can be bought.
uk: Показує чи товар можна купити.

en: Amount of sales.
uk: Обсяг продаж.

en: If the product is virtual.
uk: Якщо товар віртуальний.

en: If the product is downloadable.
uk: Якщо товар можна завантажити.

en: List of downloadable files.
uk: Список завантажуваних файлів.

en: File MD5 hash.
uk: MD5 хеш файлу.

en: Amount of times the product can be downloaded.
uk: Кількість доступних завантажень товару.

en: Number of days that the customer has up to be able to download the product.
uk: Кількість днів, доки покупець зможе завантажувати товар.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
uk: Тип завантаження, керує схемою у фронтенді.

en: Product external URL. Only for external products.
uk: Зовнішній URL товару. Тільки для зовнішніх товарів.

en: Product external button text. Only for external products.
uk: Зовнішній текст кнопки товару. Тільки для зовнішніх товарів.

en: Tax status.
uk: Статус податку.

en: Stock management at product level.
uk: Керування запасами на рівні товарів.

en: Stock quantity.
uk: Кількість в запасі.

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
uk: Якщо керування запасами увімкнене, це керує чи дозволене резервування.

en: Shows if backorders are allowed.
uk: Показує чи дозволене резервування.

en: Shows if the product is on backordered.
uk: Показує чи товар зарезервовано.

en: Allow one item to be bought in a single order.
uk: Дозволити купувати один товар на одне замовлення.

en: Product weight (%s).
uk: Вага товару (%s).

en: Product dimensions.
uk: Габарити товару.

en: Product length (%s).
uk: Довжина товару (%s).

en: Product width (%s).
uk: Ширина товару (%s).

en: Product height (%s).
uk: Висота товару (%s).

en: Shows if the product need to be shipped.
uk: Показує чи треба доставляти товар.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
uk: Показує чи доставка товару оподатковується.

en: Shipping class slug.
uk: Слаґ класу доставки.

en: Shipping class ID.
uk: Ідентифікатор класу доставки.

en: Allow reviews.
uk: Дозволити відгуки.

en: Reviews average rating.
uk: Середня оцінка відгуків.

en: Amount of reviews that the product have.
uk: Кількість відгуків товару.

en: List of related products IDs.
uk: Список ідентифікаторів пов'язаних товарів.

en: List of up-sell products IDs.
uk: Список ідентифікаторів товарів для росту продаж (up-sell)

en: List of cross-sell products IDs.
uk: Список ідентифікаторів супутніх товарів, для покупки разом (cross-sell).

en: Product parent ID.
uk: Ідентифікатор  предка товару.

en: Optional note to send the customer after purchase.
uk: Можливе сповіщення для надсилання покупцю після покупки.

en: List of categories.
uk: Список категорій.

en: Category ID.
uk: Ідентифікатор категорії.

en: Category slug.
uk: Слаґ категорії

en: List of tags.
uk: Список позначок.

en: Tag ID.
uk: Ідентифікатор позначки.

en: Tag slug.
uk: Слаґ позначки.

en: List of images.
uk: Список зображень.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
uk: Позиція зображення. 0 означає, що зображення рекомендоване.

en: List of attributes.
uk: Список атрибутів.

en: Attribute ID.
uk: Ідентифікатор атрибуту.

en: Attribute position.
uk: Позиція атрибуту.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional Information" tab in the product's page.
uk: Визначає чи атрибут буде видно у вкладці "Додаткова інформація" на сторінці товару.

en: Define if the attribute can be used as variation.
uk: Визначає чи атрибут можна використати як варіацію.

en: List of available term names of the attribute.
uk: Список  доступних назв значень атрибута.

en: Defaults variation attributes.
uk: Атрибути варіації за замовчуванням.

en: Selected attribute term name.
uk: Обрана назва значення атрибута.

en: List of variations.
uk: Список варіацій.

en: Variation ID.
uk: Ідентифікатор  варіації.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення варіації, згідно часового поясу сайту.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни варіації, згідно часового поясу сайту.

en: Variation URL.
uk: URL варіації.

en: Current variation price.
uk: Поточна ціна варіації.

en: Variation regular price.
uk: Звичайна ціна варіації.

en: Variation sale price.
uk: Розпродажна ціна варіації.

en: Shows if the variation is on sale.
uk: Показує чи варіація на розпродажі.

en: Shows if the variation can be bought.
uk: Показує чи варіація доступна для покупки.

en: If the variation is virtual.
uk: Якщо варіація віртуальна.

en: If the variation is downloadable.
uk: Якщо варіація завантажувана.

en: Amount of times the variation can be downloaded.
uk: Кількість доступних завантажень варіації.

en: Number of days that the customer has up to be able to download the variation.
uk: Кількість днів поки клієнт може завантажити варіацію.

en: Stock management at variation level.
uk: Керування запасами на рівні варіації.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
uk: Керує чи буде варіація - позначена як "в наявності" чи "нема в наявності" у фронтенді.

en: Shows if the variation is on backordered.
uk: Показує, що варіація зарезервована.

en: Variation weight (%s).
uk: Вага варіації (%s).

en: Variation dimensions.
uk: Габарити варіації.

en: Variation length (%s).
uk: Довжина варіації (%s).

en: Variation width (%s).
uk: Ширина варіації (%s).

en: Variation height (%s).
uk: Висота варіації (%s).

en: Variation image data.
uk: Дані зображення варіації.

en: List of grouped products ID.
uk: Список згрупованих ідентифікаторів товарів.

en: Menu order, used to custom sort products.
uk: Порядок меню, використовуваний для користувацького сортування товарів.

en: Limit result set to products with a specific slug.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним слаґом.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним статусом.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним типом.

en: Limit result set to products assigned a specific category.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретної категорії.

en: Limit result set to products assigned a specific tag.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретною позначкою.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним класом доставки.

en: Limit result set to products with a specific attribute.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним атрибутом.

en: Limit result set to products with a specific attribute term (required an assigned attribute).
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним значенням атрибута (присвоєний атрибут обов'язковий)

en: Limit result set to products with a specific SKU.
uk: Обмежити набір результатів товарами з конкретним артикулом (SKU).

en: Gross sales in the period.
uk: Валовий продаж за період.

en: Net sales in the period.
uk: Чистий продаж за період.

en: Average net daily sales.
uk: Середній чистий продаж за день.

en: Total of orders placed.
uk: Всього прийнято замовлень.

en: Total of items purchased.
uk: Всього придбано товарів.

en: Total charged for taxes.
uk: Всього зібрано податку.

en: Total charged for shipping.
uk: Всього зібрано за доставку.

en: Total of refunded orders.
uk: Всього повернуто замовлень.

en: Total of coupons used.
uk: Всього купонів використано.

en: Group type.
uk: Тип групування.

en: Totals.
uk: Підсумки.

en: Report period.
uk: Період звіту.

en: Total number of purchases.
uk: Загальна кількість продажів.

en: Legacy shipping methods (Flat Rate, International Flat Rate, Local Pickup and Delivery, and Free Shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
uk: Способи доставки з попередньої версії (Єдиний тариф, міжнародний єдиний тариф, Самовивіз, Місцева доставка, та Безкоштовна доставка) - застаріли, але працюватимуть надалі як і раніше, поки що. <b><em>Їх буде видалено в майбутніх версіяхWooCommerce </em></b>. Ми рекомендуємо якомога швидше вимкнути їх та встановити нові тарифи в межах зон доставки.

en: Setup shipping zones
uk: Встановити зони доставки.

en: Learn more about shipping zones
uk: Дізнайтесь більше про зони доставки.

en: Add Shipping Methods &amp; Zones
uk: Додати Способи та Зони доставки

en: Shipping is currently enabled, but you haven't added any shipping methods to your shipping zones.
uk: Доставка увімкнена, але ви не додали жодних способів доставки для ваших зон доставки.

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
uk: Покупці не зможуть купувати матеріальні товари у вашому магазині доки не з'являться способи доставки.

en: <strong>The Simplify Commerce payment gateway is deprecated</strong> &#8211; Please install our new free Simplify Commerce plugin from WordPress.org. Simplify Commerce will be removed from WooCommerce core in a future update.
uk: <strong>Платіжний шлюз The Simplify Commerce застарів</strong> – Будь ласка встановіть наш новий та безкоштовний плагін Simplify Commerce з  WordPress.org. Simplify Commerce буде видалений з ядра WooCommerce в наступному оновленні.

en: Install our new Simplify Commerce plugin
uk: Встановіть на новий плагін Simplify Commerce

en: WooCommerce Data Update
uk: Оновлення даних WooCommerce

en: We need to update your store's database to the latest version.
uk: Необхідно оновити базу даних вашого магазину до останньої версії.

en: Your database is being updated in the background.
uk: Ваша база даних оновлюється у фоновому режимі.

en: Consumer Key is invalid.
uk: Невірний ключ споживача.

en: Consumer Secret is invalid.
uk: Невірний секрет споживача.

en: Invalid Signature - failed to sort parameters.
uk: Невірний підпис - не вдалось сортувати параметри.

en: Invalid Signature - signature method is invalid.
uk: Невірний підпис  - спосіб підпису невірний.

en: Invalid Signature - provided signature does not match.
uk: Невірний підпис - надані підписи не співпадають.

en: Invalid timestamp.
uk: Невірна часова відмітка.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
uk: Невірний ідентифікатор - ідентифікатор вже у використанні.

en: The API key provided does not have read permissions.
uk: Наданий ключ API не має дозволів на читання.

en: The API key provided does not have write permissions.
uk: Наданий ключ API не має дозволів на запис.

en: WooCommerce API - Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
uk: WooCommerce API - Використовуйте ключ користувача в рядку імені користувача і секретний код користувача в полі пароля.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
uk: Остаточно видалити, пропустивши переміщення до смітника.

en: The coupon code cannot be empty.
uk: Код купона не може бути порожнім.

en: Unique identifier for the object.
uk: Унікальний ідентифікатор об'єкту.

en: Coupon code.
uk: Код купона.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення купона, згідно з часовим поясом сайту.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни купона, згідно з часовим поясом сайту.

en: Coupon description.
uk: Опис купона.

en: Determines the type of discount that will be applied.
uk: Визначає який тип знижки буде застосовано.

en: The amount of discount.
uk: Сума знижки.

en: UTC DateTime when the coupon expires.
uk: Дата і час UTC, коли завершиться дія купона.

en: Number of times the coupon has been used already.
uk: Разів купон було використано.

en: Whether coupon can only be used individually.
uk: Чи призначений купон лише для індивідуального використання?

en: List of product ID's the coupon can be used on.
uk: Список ідентифікаторів товарів до котрих можна застосувати купон.

en: List of product ID's the coupon cannot be used on.
uk: Список ідентифікаторів товарів до котрих НЕ можна застосувати купон.

en: How many times the coupon can be used.
uk: Разів купон можна використати.

en: How many times the coupon can be used per customer.
uk: Разів купон може використати один покупець.

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
uk: Максимальна кількість позицій в кошику до яких можна застосувати купон.

en: Define if can be applied for free shipping.
uk: Визначте чи можна застосувати для безкоштовної доставки.

en: List of category ID's the coupon applies to.
uk: Список ідентифікаторів категорій до яких застосовується купон.

en: List of category ID's the coupon does not apply to.
uk: Список ідентифікаторів категорій до яких НЕ застосовується купон.

en: Define if should not apply when have sale items.
uk: Визначити чи не застосовується коли є позиції на розпродажі.

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
uk: Мінімальна сума замовлення в кошику, до того як можна застосувати купон знижки.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
uk: Максимальна дозволена сума замовлення для застосування купона знижки

en: List of email addresses that can use this coupon.
uk: Список email адрес, які можуть користуватись цим купоном.

en: List of user IDs who have used the coupon.
uk: Список ідентифікаторів користувачів, які використали цей купон.

en: Limit result set to resources with a specific code.
uk: Обмежити набір результатів ресурсами з конкретним кодом.

en: Download file URL.
uk: URL файлу для завантаження.

en: Download ID (MD5).
uk: Ідентифікатор завантаження (MD5).

en: Downloadable product ID.
uk: Ідентифікатор завантажуваного товару

en: Downloadable file name.
uk: Назва завантажуваного файлу.

en: Order ID.
uk: Ідентифікатор замовлення.

en: Order key.
uk: Ключ замовлення.

en: Amount of downloads remaining.
uk: Залишилось завантажень.

en: The date when the download access expires, in the site's timezone.
uk: Дата припинення доступу до завантаження, згідно часового поясу сайту.

en: File details.
uk: Подробиці файлу.

en: File name.
uk: Назва файлу.

en: File URL.
uk: URL файлу.

en: Cannot create existing resource.
uk: Неможливо створити існуючий ресурс.

en: Invalid resource id.
uk: Невірний ідентифікатор ресурсу.

en: Email address is invalid.
uk: Невірна email адреса.

en: Username isn't editable.
uk: Ім'я користувача не можна редагувати.

en: Customers do not support trashing.
uk: Покупці не можуть бути видалені в смітник.

en: Invalid resource id for reassignment.
uk: Невірний ідентифікатор ресурсу для перепризначення.

en: Unique identifier for the resource.
uk: Унікальний ідентифікатор для ресурсу.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення покупця, згідно часового поясу сайту.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
uk: Дата останньої зміни покупця, згідно часового поясу сайту.

en: The email address for the customer.
uk: Email адреса для покупця.

en: Customer first name.
uk: Ім'я покупця.

en: Customer last name.
uk: Прізвище покупця.

en: Customer login name.
uk: Логін покупця.

en: Customer password.
uk: Пароль покупця.

en: Last order data.
uk: Дані останнього замовлення.

en: Last order ID.
uk: Ідентифікатор останнього замовлення.

en: UTC DateTime of the customer last order.
uk: UTC Дата і час останнього замовлення покупця.

en: Quantity of orders made by the customer.
uk: Кількість замовлень зроблених покупцем.

en: Total amount spent.
uk: Всього витрачено.

en: Avatar URL.
uk: URL аватарки

en: List of billing address data.
uk: Список реквізитів платіжної адреси.

en: First name.
uk: Ім'я.

en: Last name.
uk: Прізвище.

en: Company name.
uk: Назва компанії.

en: Address line 1.
uk: Стрічка адреси 1.

en: Address line 2.
uk: Стрічка адреси 2.

en: City name.
uk: Назва міста.

en: ISO code or name of the state, province or district.
uk: ISO код або назва штату, провінції, області, району.

en: Postal code.
uk: Поштовий індекс.

en: ISO code of the country.
uk: ISO код країни.

en: Email address.
uk: Email адреса

en: Phone number.
uk: Номер телефону.

en: List of shipping address data.
uk: Список реквізитів адреси доставки.

en: Limit result set to resources with a specific email.
uk: Обмежити набір результатів ресурсами з конкретним email'ом

en: Limit result set to resources with a specific role.
uk: Обмежити набір результатів ресурсами з конкретною роллю.

en: Invalid order id.
uk: Невірний ідентифікатор замовлення.

en: Cannot create order note, please try again.
uk: Неможливо створити примітку замовлення, будь ласка cпробуйте ще раз.

en: Webhooks do not support trashing.
uk: Вебхуки не можна видалити в смітник.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення примітки, згідно часового поясу сайту.

en: Order note.
uk: Примітка замовлення.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
uk: Показує/визначає чи примітка лише для довідки чи для покупця (користувача буде сповіщено)

en: Invalid order ID.
uk: Невірний ідентифікатор замовлення.

en: Invalid order refund ID.
uk: Невірний ідентифікатор повернення замовлення.

en: Order is invalid
uk: Невірне замовлення.

en: Refund amount must be greater than zero.
uk: Сума повернення повинна бути додатною.

en: Cannot create order refund, please try again.
uk: Не вдалось створити повернення, будь ласка спробуйте ще раз.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
uk: Під час спроби створення повернення з допомогою API платіжного шлюзу виникла помилка.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
uk: Дата створення повернення, згідно часового поясу сайту.

en: Refund amount.
uk: Сума повернення.

en: Reason for refund.
uk: Причина повернення.

en: Item ID.
uk: Ідентифікатор позиції.

en: Product name.
uk: Назва товару.

en: Add shipping zone
uk: Додати зону доставки

en: Rest of the World
uk: Решта Світу

en: Save changes to continue adding shipping methods to this zone
uk: Збережіть зміни для щоб продовжити додавати способи доставки до цієї зони

en: For example:
uk: До прикладу:

en: Local Zone = California ZIP 90210 = Local pickup
uk: Місцева зона = Львів 79000 = Самовивіз

en: US Domestic Zone = All US states = Flat rate shipping
uk: Україна = Всі області України = Фіксований тариф за доставку

en: Europe Zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
uk: Зона Європи= Будь яка країна в Європі = Фіксований тариф за доставку

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
uk: Додавайте стільки зон, скільки вам необхідно – покупці бачитимуть лише способи доступні для їхніх адрес.

en: Select regions within this zone
uk: Оберіть регіони в межах даної зони

en: Limit to specific ZIP/postcodes
uk: Обмежити конкретними поштовими індексами

en: List 1 postcode per line
uk: Впишіть 1 поштовий індекс на стрічку

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) and fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported.
uk: Поштові індекси, що містять знаки підстановки (напр. CB23*) та повністю цифрові діапазони (напр. <code>90210...99000</code>) також підтримуються.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
uk: Поштовий індекс для цього правила. Крапка з комою (;) розділяє декілька значень. Щоб застосувати до всіх територій залиште порожнім. Також можна використати знаки підстановки (*) та діапазони для цифрових поштових індексів (напр. 12345...12350)

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
uk: Секретний ключ використовується для створення хешу відправленого вебхука та надається у заголовках запиту.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
uk: Показувати чи увімкнені WP Cron Jobs

en: cURL Version
uk: Версія cURL

en: The version of cURL installed on your server.
uk: Версія cURL встановлена на вашому сервері.

en: WordPress Requirements
uk: Вимоги WordPress

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
uk: Ваш сервер не підтримує функцію %s - вона необхідна для використання бази даних GeoIP від MaxMind.

en: MaxMind GeoIP Database
uk: База даних MaxMind GeoIP

en: The GeoIP database from MaxMind is used to geolocate customers.
uk: База даних GeoIP від MaxMind використовується для геолокації покупців.

en: The MaxMind GeoIP Database does not exist - Geolocation will not function. You can download and install it manually from %1$s to the path: %2$s
uk: База даних MaxMind GeoIP не існує - геолокація не працюватиме. Ви можете завантажити та встановити її вручну з %1$s до шляху: %2$s

en: Page ID is set, but the page does not exist
uk: Ідентифікатор сторінки встановлено, але сторінки не існує

en: Archive Template
uk: Активний шаблон

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
uk: У вашій темі міститься файл woocommerce.php ви не можете змінювати користувацький шаблон woocommerce/archive-product.php з тих пір, як woocommerce.php отримав пріоритет над archive-product.php. Це запобігає проблемам з відтворенням.

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: New:
uk: Новинка:

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
uk: група регіонів якій можна призначити різні тарифи та способи доставки.

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Addresses
uk: Адреси

en: Payment Methods
uk: Способи оплати

en: Endpoint for the My Account &rarr; Payment Methods page
uk: Кінцева точка для сторінки Мій обліковий запис →  Способи оплати

[ctx: Settings group label]
en: Checkout Process
uk: Процес оформлення замовлення

en: Delete Payment Method
uk: Видалити спосіб оплати.

en: Endpoint for the delete payment method page
uk: Кінцева точка для сторінки видалення способу оплати

en: Set Default Payment Method
uk: Встановити спосіб оплати по замовчуванню

en: Endpoint for the setting a default payment method page
uk: Кінцева точка для сторінки встановлення способу оплати по замовчуванню

en: Sell to All Countries, Except For&hellip;
uk: Продавати в усі країни, за виключенням цих…

en: Sell to Specific Countries
uk: Продавати в конкретні країни

en: Shipping Location(s)
uk: Адреса(и) доставки

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
uk: Вимкнути доставку та підрахунки доставки

en: Ship to Specific Countries
uk: Доставляти в конкретні країни.

en: Default Customer Location
uk: Розташування покупця по замовчуванню.

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
uk: Ця опція визначає місце розташування клієнтів за замовчуванням. База даних MaxMind GeoLite буде періодично завантажуватися в вашу директорію wp-content, якщо геолокація використовується.

en: No location by default
uk: Розташування по замовчуванню немає.

en: Show categories
uk: Показати категорії

en: Show categories &amp; products
uk: Показати категорії та товари

en: Show subcategories &amp; products
uk: Показати підкатегорії та товари

en: Calculations
uk: Обчислення

en: Default to customer shipping address
uk: По замовчуванню на адресу доставки покупця

en: Default to customer billing address
uk: По замовчуванню на платіжну адресу покупця

en: Force shipping to the customer billing address
uk: Примусова доставка на платіжну адресу покупця

en: Zone does not exist!
uk: Зони не існує!

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
uk: Бажаєте спочатку зберегти зміни? Ваші змінені дані будуть втрачені, якщо ви оберете скасування.

en: Your changes were not saved. Please retry.
uk: Не вдалося зберегти зміни. Будь ласка спробуйте ще раз.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
uk: Не можна додати спосіб доставки, будь ласка спробуйте ще раз.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
uk: Цей метод доставки не має параметрів, які можна налаштувати.

en: Edit failed. Please try again.
uk: Редагування не вдалось. Будь ласка спробуйте ще раз.

en: Product Count
uk: Кількість товарів

en: Shipping classes can be used to group products of similar type and can be used by some Shipping Methods (such as Flat Rate Shipping) to provide different rates to different classes of product.
uk: Класи доставки можна використати для групування подібних товарів та можуть бути використані певними способами доставки (напр. Фіксована ціна доставки) щоб забезпечити різні тарифи до різних класів товарів.

en: Save Shipping Classes
uk: Зберегти класи доставки.

en: Add Shipping Class
uk: Додати клас доставки.

en: No Shipping classes have been created.
uk: Класів доставки не створено.

en: Shipping Class Name
uk: Назва класу доставки.

en: Cancel changes
uk: Скасувати зміни

en: Description for your reference
uk: Опис для вашої довідки

en: The following shipping methods apply to customers with shipping addresses within this zone.
uk: Наступні способи доставки застосовуються до покупців з адресами в межах даної зони.

en: Drag and drop to re-order your shipping methods. This is the order in which they will display during checkout.
uk: Перетягуйте для зміни порядку ваших способів доставки. В такому порядку вони показуватимуться під час оформлення замовлення.

en: Add shipping method
uk: Додати методи доставки

en: Add shipping methods to this zone
uk: Додати способи доставки до цієї зони

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
uk: Ви можете додати декілька способів доставки в межах цієї зони. Тільки покупці в межах даної зони бачитимуть їх.

en: Choose a method from the dropdown below and click "Add shipping method" to get started.
uk: Щоб почати оберіть спосіб з випадного меню нижче та натисніть "Додати спосіб доставки"

[ctx: Shipping Method Settings]
en: %s Settings
uk: %s Налаштування

en: Close modal panel
uk: Закрити модальну панель

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
uk: Зона доставки це географічний регіон до якого застосовується певний набір способів та тарифів доставки.

en: WooCommerce will automatically choose the correct shipping zone based on your customer&lsquo;s shipping address and present the shipping methods within that zone to them.
uk: WooCommerce буде автоматично визначати відповідну зону доставки на основі адреси доставки користувача і пропонувати відповідні методи доставки.

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
uk: Перетягуйте для зміни порядку ваших зон. В такому порядку вони збігатимуться з адресою покупця.

en: Zone Name
uk: Назва зони

en: Region(s)
uk: Регіон(и)

en: Customer download link
uk: Посилання завантаження для покупця

en: Pre-discount:
uk: Попередня знижка:

en: Edit item
uk: Редагувати позицію

en: Delete item
uk: Видалити позицію

en: Delete selected row(s)
uk: Видалити обраний рядок(ки)

en: Reduce stock
uk: Зменшити запас

en: Increase stock
uk: Збільшити запас

en: Add item(s)
uk: Додати позицію(ї)

en: This order is no longer editable.
uk: Це замовлення більше недоступне для редагування.

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
uk: Примітка: причина повернення буде видима покупцю.

[ctx: on date at time]
en: on %s @ %s
uk: %s о %s

en: Tax status
uk: Статус податку

en: Stock quantity
uk: Кількість в запасі

en: Order status changed to %s.
uk: Статус замовлення змінено на %s.

en: Item %1$s stock reduced from %2$s to %3$s.
uk: Позиція %1$s запасу зменшена з %2$s до %3$s.

en: Save to Account
uk: Зберегти в обліковий запис

en: (also available on backorder)
uk: (також доступне попереднє замовлення)

en: Unable to accept more than %s items for this request.
uk: Неможливо прийняти більше ніж %s одиниць для даного запиту.

en: List of created resources.
uk: Список створених ресурсів.

en: List of updated resources.
uk: Список оновлених ресурсів.

en: List of delete resources.
uk: Список видалених ресурсів.

en: Sorry, you cannot list resources.
uk: Пробачте, ви не можете перераховувати ресурси.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
uk: Пробачте, вам не дозволено створювати ресурси.

en: Sorry, you cannot view this resource.
uk: Пробачте, ви не можете переглядати цей ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
uk: Пробачте, вам не дозволено редагувати цей ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
uk: Пробачте, вам не дозволено видаляти цей ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to manipule this resource.
uk: Пробачте, вам не дозволено маніпулювати цим ресурсом.

en: Invalid id.
uk: Невірний ідентифікатор.

en: Cannot create existing %s.
uk: Неможливо створити існуючий %s.

en: ID is invalid.
uk: Невірний ідентифікатор.

en: Invalid post id.
uk: Невірний ідентифікатор запису

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
uk: Пробачте, вам не дозволено видаляти %s.

en: The %s does not support trashing.
uk: %s не підтримує видалення в кошик.

en: The %s has already been deleted.
uk: %s вже видалений.

en: The %s cannot be deleted.
uk: %s не може бути видалений.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
uk: Обмежити відповідь ресурсами опублікованими після вказаної дати по стандарту ISO8601.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
uk: Обмежити відповідь ресурсами опублікованими до вказаної дати по стандарту ISO8601.

en: Ensure result set excludes specific ids.
uk: Переконайтесь, що набір результатів виключає конкретні ідентифікатори.

en: Limit result set to specific ids.
uk: Обмежити набір результатів  конкретними ідентифікаторами.

en: Offset the result set by a specific number of items.
uk: Змістіть набір результатів на конкретну кількість позицій.

en: Order sort attribute ascending or descending.
uk: Порядок сортування атрибутів за зростанням або за спаданням.

en: Sort collection by object attribute.
uk: Сортувати за атрибутом об'єкта.

en: Limit result set to those of particular parent ids.
uk: Обмежити набір результатів позиціями, що мають конкретний батьківський ідентифікатор.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent id.
uk: Обмежити набір результатів усіма позиціями, за винятком тих, що мають конкретний батьківський ідентифікатор.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
uk: Використовувати аргументи WP Query для модифікації відгуку; приватні варіанти запитів вимагають відповідних дозволів.

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
uk: Необхідно бути True, так як ресурс не можна видалити в смітник.

en: Sorry, you cannot create new resource.
uk: Пробачте, ви не можете створювати новий ресурс.

en: Sorry, you cannot update resource.
uk: Пробачте, ви не можете оновлювати ресурс.

en: Sorry, you cannot delete resource.
uk: Пробачте, ви не можете видалити ресурс.

en: Taxonomy doesn't exist.
uk: Таксономія не існує.

en: Resource doesn't exist.
uk: Ресурсу не існує

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
uk: Не вдалось встановити предка ресурсу, таксономія не ієрархічна.

en: Parent resource doesn't exist.
uk: Батьківського ресурсу не існує.

en: Resource does not support trashing.
uk: Ресурс не можна видалити в смітник.

en: The resource cannot be deleted.
uk: Ресурс не можна видалити.

en: Sort collection by resource attribute.
uk: Сортувати за атрибутом ресурсу.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
uk: Чи приховувати ресурси, які не мають відношення до жодного з товарів.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent.
uk: Обмежити набір результатів ресурсами пов'язаними з конкретним предком.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
uk: Обмежити набір результатів ресурсами пов'язаними з конкретним товаром.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
uk: Обмежити набір результатів ресурсами з конкретним слаґом.

en: Items
uk: Позиції

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
uk: Ви впевнені що бажаєте видалити цю примітку? Ця дія буде невідворотною.

en: Shipping Zones
uk: Зони доставки

en: Bank Transfer (BACS) Payments
uk: Банківський переказ (BACS) платежі

en: PayPal by Braintree
uk: PayPal через Braintree

en: Help &amp; Support
uk: Допомога та підтримка

en: For further assistance with WooCommerce core you can use the %scommunity forum%s. If you need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
uk: Для подальшої допомоги з ядром WooCommerce використовуйте %sфорум спільноти%s. Якщо ви потребуєте допомоги з преміум додатками від WooThemes, будь ласка %sзвертайтесь у нашу довідкову%s.

en: Community Forum
uk: Форум спільноти

en: WooThemes Helpdesk
uk: Підтримка WooThemes

en: When you receive a new order, it will appear here.
uk: Коли ви отримаєте нове замовлення, воно з'явиться тут.

en: Learn more about orders
uk: Дізнайтесь більше про замовлення

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
uk: Купони чудовий спосіб надавати знижки та винагороди вашим покупцям. Вони з'являться тут після створення.

en: Learn more about coupons
uk: Дізнайтесь більше про купони

en: Ready to start selling something awesome?
uk: Готові почати продавати щось надзвичайне?

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can enable these below. This is optional and can be changed later.
uk: Якщо ви стягуватимете податки під час продажу, або доставлятимете матеріальні товари покупцям, можете увімкнути їх нижче. Це не обов'язково та можна змінити пізніше.

en: The following tax rates will be imported automatically for you. You can read more about taxes in %1$sour documentation%2$s.
uk: Наступні податкові ставки будуть автоматично імпортовані для вас. Ви можете дізнатись більше про податки у %1$sнашій документації%2$s.

en: You may you need to add/edit rates based on your products or business location which can be done from the %1$stax settings%2$s screen. If in doubt, speak to an accountant.
uk: Вам може знадобитися функціонал додавання/зміни ставок, заснованих на товарах або місці ведення бізнесу в розділі %1$sналаштування податків%2$s. Якщо вагаєтеся, зверніться до вашого бухгалтера.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. %sLearn more about PayPal%s.
uk: Безпечні й надійні платежі кредитними картками або рахунками PayPal ваших покупців.  %sДізнатись більше про PayPal%s.

en: PayPal Express Checkout
uk: Оформлення PayPal Express

en: A modern and robust way to accept credit card payments on your store. %sLearn more about Stripe%s.
uk: Сучасний та надійний спосіб приймати платежі з кредитних карток у вашому магазині. %sДізнайтесь більше про Stripe%s.

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
uk: Дозволяє приймати оплату через PayPal користуючись поточним рахунком або кредитною карткою.

[ctx: Check payment method]
en: Check Payments
uk: Оплата чеком

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
uk: Дозволяє приймати оплату чеками.

en: An simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
uk: Дозволяє приймати оплату банківськими переказами BACS.

en: An simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
uk: Дозволяє приймати оплату готівкою при отриманні.

en: Africa
uk: Африка

en: Asia
uk: Азія

en: Europe
uk: Європа

en: North America
uk: Північна Америка

en: Oceania
uk: Океанія

en: South America
uk: Південна Америка

en: United States (US) Minor Outlying Islands
uk: Зовнішні малі острови США

en: United States (US) Virgin Islands
uk: Віргінські острови США

en: Samoa
uk: Самоа

en: Unable to update order from %1$s to %2$s.
uk: Не вдалося перевести замовлення від %1$s до %2$s.

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
uk: Копіювання в буфер не вдалося. Будь ласка, натисніть Ctrl/Cmd+C, щоб скопіювати.

en: Customer payment page
uk: Сторінка оплати покупця

en: Page visibility should be %spublic%s
uk: Видимість сторінки повинна бути %spublic%s

en: Saudi riyal
uk: Саудівський ріал

en: Please enter a stronger password.
uk: Будь ласка, введіть надійніший пароль.

en: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
uk: Пароль повинен мати довжину не менше семи символів. Щоб зробити його надійнішим, використовуйте великі й малі букви, цифри та спецсимволи такі як : ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Item %s stock reduced from %s to %s.
uk: Запас позиції %s зменшено з %s до %s.

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information. %sFind out more%s.
uk: Бажаєте допомогти зробити WooCommerce ще більш дивовижним? Дозвольте компанії  WooThemes  збирати статичну інформацію в процесі використання. . %sДізнатись більше%s.

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
uk: Листи про відміну замовлень надсилаються по списку одержувачів в момент присвоєння замовленням статусу «Скасовано» (якщо до цього вони були «На утриманні»).

en: Payment for order %s refunded
uk: Оплату замовлення %s повернено

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
uk: Будьте першим, хто залишив відгук “%s”

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
uk: Вартість доставки буде прораховано, як тільки Ви надасте Вашу адресу.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
uk: На жаль, Ваше замовлення не може бути виконано, оскільки система обробки платежів не підтвердила Вашу транзакцію. Будь ласка, спробуйте знову.

en: Payment for order #%d from %s has failed. The order was as follows:
uk: Оплата за замовлення №%d від %s не вдалась. Замовлення було наступним:

en: Clear
uk: Очистити

en: estimated for %s
uk: оцінюється у %s

en: (includes %s)
uk: (включає %s)

en: Kenyan shilling
uk: Кенійський шилінг

en: Pakistani rupee
uk: Пакистанська рупія

en: wc_get_order should not be called before the woocommerce_init action.
uk: wc_get_order не має викликатися до дії woocommerce_init action.

en: wc_get_product should not be called before the woocommerce_init action.
uk: wc_get_product не має викликатися до дії woocommerce_init.

en: Hide empty categories
uk: Приховати порожні категорії

en: Invalid product "%s"
uk: Невірний товар"%s"

en: Invalid tax rate ID: %s
uk: Невірний ідентифікатор податкової ставки: %s

en: [{site_title}] Failed order ({order_number})
uk: [{site_title}] Замовлення ({order_number}) не оформлено

en: Failed order
uk: Невдале замовлення

en: Refund Failed: No transaction ID
uk: Відшкодування не вдалося: Відсутній ID транзакції

en: ZIP
uk: Поштовий індекс (ZIP)

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
uk: Будь ласка оберіть опції товару, перш ніж додавати цей товар до кошика.

en: WooCommerce data update complete. Thank you for updating to the latest version!
uk: Оновлення WooCommerce завершено. Дякуємо за оновлення до останньої версії!

en: This variable product has no active variations. Add or enable variations to allow this product to be purchased.
uk: Цей варіативний товар не має активних варіацій. Додайте або увімкніть варіації, щоб цей товар можна було придбати.

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
uk: Помилка: URL доставки не може бути досягнуто: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
uk: Помилка: URL доставки повернув код відповіді: %s

en: Invalid coupon ID or code: %s
uk: Невірний ідентифікатор купона або код: %s

en: Invalid customer "%s"
uk: Невірний покупець "%s"

en: Missing customer_id field
uk: Відсутнє поле customer_id

en: Invalid order "%s"
uk: Невірне замовлення "%s"

en: Invalid product category ID "%s"
uk: Недійсний ідентифікатор категорії товару "%s"

en: You do not have permission to edit tax rates
uk: Ви не маєте дозволу на редагування ставки податків

en: You do not have permission to delete tax rates
uk: Ви не маєте дозволу на видалення ставки податків

en: Could not delete the tax rate
uk: Неможливо видалити ставку податку

en: You do not have permission to read the taxes count
uk: Ви не маєте дозволу переглядати розрахунок податків

en: You do not have permission to read tax classes
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд податкових класів

en: Standard Rate
uk: Стандартний тариф

en: You do not have permission to create tax classes
uk: Ви не маєте дозволу на створення податкових класів

en: Tax class already exists
uk: Клас податку вже існує

en: You do not have permission to delete tax classes
uk: Ви не маєте дозволу на видалення податкових класів

en: Could not delete the tax class
uk: Неможливо видалити податковий клас

en: You do not have permission to read the tax classes count
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд кількості податкових класів

en: State / Zone
uk: Штат / Зона

en: A product attribute term with the provided ID could not be found
uk: Атрибут товару з наданим ідентифікатором не знайдено

en: You do not have permission to delete product attribute terms
uk: Ви не маєте дозволу на видалення значень атрибутів товару

en: You do not have permission to read product shipping classes
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд класів доставки товарів

en: Invalid product shipping class ID
uk: Невірний ідентифікатор класу доставки товару

en: A product shipping class with the provided ID could not be found
uk: Клас доставки товару з наданим ідентифікатором не знайдено

en: You do not have permission to create product shipping classes
uk: Ви не маєте дозволу на створення класів доставки продуктів

en: Product shipping class parent is invalid
uk: Предок класу доставки товару невірний

en: You do not have permission to edit product shipping classes
uk: Ви не маєте дозволу на редагування класів доставки товару

en: Could not edit the shipping class
uk: Неможливо відредагувати клас доставки товару

en: You do not have permission to delete product shipping classes
uk: Ви не маєте дозволу на видалення класів доставки товару

en: Could not delete the shipping class
uk: Неможливо видалити клас доставки

en: You do not have permission to read tax rate
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд ставки податків

en: A tax rate with the provided ID could not be found
uk: Ставку податків з наданим ідентифікатором не знайдено

en: You do not have permission to create tax rates
uk: Ви не маєте дозволу на створення ставок податків

en: You do not have permission to create product categories
uk: Ви не маєте дозволу на створення категорій товарів

en: Product category parent is invalid
uk: Предок категорії товару невірний

en: You do not have permission to edit product categories
uk: Ви не маєте дозволу на редагування категорій товарів

en: Could not edit the category
uk: Неможливо відредагувати категорію

en: You do not have permission to delete product category
uk: Ви не маєте дозволу на видаленная категорії товару

en: Could not delete the category
uk: Неможливо видалити категорію

en: You do not have permission to read product tags
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд позначок товару

en: Invalid product tag ID
uk: Невірний ідентифікатор позначки товару

en: A product tag with the provided ID could not be found
uk: Позначки товару з наданим ідентифікатором не знайдено

en: You do not have permission to create product tags
uk: Ви не маєте дозволу на створення позначок товарів

en: You do not have permission to edit product tags
uk: Ви не маєте дозволу на редагування позначок товарів

en: Could not edit the tag
uk: Неможливо відредагувати позначку

en: You do not have permission to delete product tag
uk: Ви не маєте дозволу на видалення позначки товару

en: Could not delete the tag
uk: Неможливо видалити позначку

en: You do not have permission to read product attribute terms
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд значень атрибутів товару

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %s
uk: %s - Ми рекомендуємо встановити ліміт пам'яті хоча б у 64MB. Дивіться: %s

en: Increasing memory allocated to PHP
uk: Збільшення пам'яті, виділеної для PHP

en: %s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %s
uk: %s - Ми рекомендуємо версію MySQL не нижче 5.6. Дивіться: %s

en: How to update your PHP version
uk: Як оновити Вашу версію РНР

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
uk: На Вашому сервері не включений клас %s - деякі плагіни шлюзів, які використовують SOAP, можуть працювати не так, як очікувалося.

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
uk: Багатобайтові рядки (mbstring) використовуються для конвертації кодування символів (таких, як для електронної пошти) або переведення символів у нижній регістр.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
uk: Ваш сервер не підтримує функції %s, які потрібні для кращого кодування символів. Деякі відкати будуть використовуватися замість них.

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen. It will also remove any setting/option prepended with "woocommerce_" so may also affect installed WooCommerce Extensions.
uk: Цей інструмент видалить всі дані WooCommerce, товари і дані замовлень, в разі використанні посилання "Видалити" на екрані плагінів. Він також видалить всі налаштування/опції, що мають приставку "woocommerce_", що може шкідливо вплинути  на встановлені розширення WooCommerce.

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Current Page
uk: Поточна сторінка

[ctx: Pagination, like `1 of 3`]
en: %1$s of %2$s
uk: %1$s з %2$s

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Tax rate ID: %s
uk: Ідентифікатор ставки податку: %s

en: No Matching Tax Rates Found.
uk: Не знайдено відповідних податкових ставок.

[ctx: %s will be a number eventually, but must be a string for now.]
en: %s items
uk: %s позицій

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
uk: Змінені вами дані буде втрачено, якщо ви залишите цю сторінку без збереження.

en: Search&hellip;
uk: Пошук…

en: "%s" Tax Rates
uk: "%s" податкові ставки

en: Loading&hellip;
uk: Завантаження…

en: Manually sent
uk: Відправлено вручну

en: Manual
uk: Вручну

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.
uk: Повідомлення електронної пошти, відправлені з WooCommerce, перераховано нижче. Натисніть на електронний лист, щоб налаштувати його.

en: How the sender's name appears in outgoing WooCommerce emails.
uk: Як виглядає ім'я відправника у вихідних листах WooCommerce.

en: "From" Address
uk: Адреса електронної пошти "Від кого"

en: How the sender's email appears in outgoing WooCommerce emails.
uk: Як виглядає пошта відправника у вихідних листах WooCommerce.

en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
uk: Цей розділ дозволяє налаштовувати Email'и WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Натисніть тут, щоб переглянути ваш Email-шаблон</a>.

en: URL to an image you want to show in the email header. Upload images using the media uploader (Admin > Media).
uk: Введіть URL зображення, яке ви хочете показати в заголовку електронних листів. Завантажте зображення за допомогою медіа-завантажувача (Майстерня > Медіа).

en: Footer Text
uk: Текст підвалу

en: Body Background Colour
uk: Колір фону тіла

en: Body Text Colour
uk: Колір тексту тіла

en: Content Type
uk: Тип вмісту

en: Email Notifications
uk: Сповіщення електронною поштою

[ctx: Order #123 details]
en: %s #%s details
uk: Деталі %s №%s

en: %s average gross daily sales
uk: %s середні щоденні валові продажі

en: %s average gross monthly sales
uk: %s середні щомісячні валові продажі

[ctx: %s = amount of the refunds, %d = number of refunded orders.]
en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
uk[0]: %s повернено %d замовлення
uk[1]: %s повернено %d замовлення
uk[2]: %s повернено %d замовлень

en: Average gross sales amount
uk: Середній валовий продаж

en: (no title)
uk: (без назви)

en: Need a fresh look? Try Storefront child themes
uk: Потрібен новий вигляд? Спробуйте дочірні теми Storefront

en: View more Storefront child themes
uk: Дивитися інші дочірні теми Storefront

en: Setup Wizard
uk: Майстер установки

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
uk: Якщо вам потрібно запустити майстер установки ще раз, будь ласка, натисніть на кнопку нижче.

en: Product Permalinks
uk: Постійні посилання товарів

en: These settings control the permalinks used specifically for products.
uk: Ці налаштування контролюють постійні посилання товарів.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal, including taxes) allowed to use the coupon.
uk: Це поле дозволяє вам встановити мінімальну суму замовлення (підсумок, включаючи податки) для використання купона.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal, including taxes) allowed when using the coupon.
uk: Це поле дозволяє вам встановити максимальну суму замовлення (підсумок, включаючи податки) для використання купона.

en: %s email notification manually sent.
uk: %s email-повідомлення надіслано вручну.

en: Dhawalagiri
uk: Дхавалагірі

en: Bheri
uk: Бхері

en: Gandaki
uk: Гандакі

en: Janakpur
uk: Джанакпур

en: Karnali
uk: Карналі

en: Koshi
uk: Косі

en: Lumbini
uk: Лумбіні

en: Mahakali
uk: Махакалі

en: Mechi
uk: Мечі

en: Narayani
uk: Нараяні

en: Rapti
uk: Рапті

en: Sagarmatha
uk: Сагарматха

en: Seti
uk: Сетхі

en: Putrajaya
uk: Путраджая

en: Kuala Lumpur
uk: Куала-Лумпур

en: Bagmati
uk: Багматі

en: Labuan
uk: Лабуан

en: Malacca (Melaka)
uk: Малакка

en: Penang (Pulau Pinang)
uk: Пенанг

en: Buy Now
uk: Придбати зараз

en: via %s
uk: (%s)

en: Show more details
uk: Показати більше інформації

en: Choose where this product should be displayed in your catalog. The product will always be accessible directly.
uk: Виберіть, де цей товар повинен відображатися в каталозі. Товар завжди буде доступний за прямою адресою.

en: Before you can add a variation you need to add some variation attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
uk: Перш ніж додати варіацію, потрібно додати деякі атрибути варіації на вкладці<strong>Атрибути</strong>.

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
uk: Перетягуйте або натисніть, щоб встановити порядок варіацій товару у адмін-розділі

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
uk: Введіть одержувачів (розділяючи їх комою), які будуть отримувати це повідомлення.

en: %s removed.
uk: %s видалено.

en: Monthly
uk: Щомісячно

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
uk: Замовлення

en: You have not set up this type of address yet.
uk: Ви ще не налаштували цей тип адреси.

en: Available Downloads
uk: Доступні завантаження

en: %s download remaining | %s downloads remaining
uk[0]: %s завантаження залишилось
uk[1]: %s завантаження залишилось
uk[2]: %s завантажень залишилось

en: Recent Orders
uk: Останні замовлення

en: Order number.
uk: Номер замовлення:

en: %s for %s item | %s for %s items
uk[0]: %s за %s позицію
uk[1]: %s за %s позиції
uk[2]: %s за %s позицій

en: Order Updates
uk: Замовлення оновлено

en: l jS \o\f F Y, h:ia
uk: D, d.m.Y, H:i

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
uk: Щоб переглянути стан вашого замовлення, будь ласка, введіть код замовлення у поле нижче та натисніть кнопку «Переглянути». Код замовлення є у вашому рахунку та у листі-підтвердженні, який ви мали отримати по електронній пошті.

en: Order ID
uk: Ідентифікатор замовлення

en: Found in your order confirmation email.
uk: Знайдено у вашому листі підтвердження замовлення.

en: Billing Email
uk: Платіжний Email

en: Email you used during checkout.
uk: Адреса електронної пошти, яку ви використовували під час оформлення замовлення.

en: Track
uk: Відстеження

en: Order Again
uk: Замовити ще раз

en: Customer Details
uk: Реквізити покупця

en: Note:
uk: Примітка:

en: Email:
uk: Адреса електронної пошти:

en: Telephone:
uk: Телефон:

en: Order Details
uk: Деталі замовлення

en: Search for:
uk: Шукати:

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
uk: Пошук товарів…

[ctx: label]
en: Search for:
uk: Шукати:

[ctx: submit button]
en: Search
uk: Пошук

en: This product is currently out of stock and unavailable.
uk: Цей товар відсутній в наявності і зараз недоступний.

en: SKU:
uk: Артикул:

en: Category: | Categories:
uk[0]: Категорія:
uk[1]: Категорії:
uk[2]: Категорій:

en: Tag: | Tags:
uk[0]: Позначка:
uk[1]: Позначки:
uk[2]: Позначок:

en: out of %s5%s
uk: з %s5%s

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
uk[0]: засновано на %s оцінці клієнтів
uk[1]: засновано на %s оцінках клієнтів
uk[2]: засновано на %s оцінках клієнтів

en: %s customer review | %s customer reviews
uk[0]: %s відгук
uk[1]: %s відгуків
uk[2]: %s відгуків

en: Related Products
uk: Схожі товари

en: Rated %d out of 5
uk: Рейтинг %d з 5

en: Your comment is awaiting approval
uk: Ваш коментар очікує схвалення

en: verified owner
uk: перевірений власник

en: You may also like&hellip;
uk: Вам також може сподобатися…

en: There are no reviews yet.
uk: Відгуків немає, поки що.

en: Add a review
uk: Додати відгук

en: Leave a Reply to %s
uk: Залишити коментар про %s

en: Submit
uk: Надіслати

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
uk: Вам необхідно <a href="%s">увійти</a>, щоб залишити відгук.

en: Your Rating
uk: Ваша оцінка

en: Rate&hellip;
uk: Оцінка…

en: Perfect
uk: Ідеально

en: Good
uk: Добре

en: Average
uk: Нормально

en: Not that bad
uk: Задовільно

en: Very Poor
uk: Дуже погано

en: Your Review
uk: Ваш відгук

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
uk: Тільки покупці, які увійшли на сайт і вже купили цей товар, можуть залишати відгуки.

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: https://www.woothemes.com/woocommerce/
uk: http://www.woothemes.com/woocommerce/

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
uk: Інструмент електроної комерції, який допомогає вам продавати будь-що. Красиво.

note: Author URI of the plugin/theme
en: https://woothemes.com
uk: http://woothemes.com

en: My Account
uk: Мій обліковий запис

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
uk: Статус цього замовлення “%s” — його неможливо оплатити. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо Вам потрібна допомога.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
uk: Вибачте, це замовлення недійсне і не може бути оплачене.

en: Order Number:
uk: Номер замовлення:

en: Date:
uk: Дата:

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
uk: Підсумки замовлення було оновлено. Будь ласка, підтвердіть своє замовлення, натиснувши на кнопку "Підтвердити замовлення" в нижній частині сторінки.

en: Your password has been reset.
uk: Ваш пароль скинуто.

en: Log in
uk: Увійти

en: Enter a username or e-mail address.
uk: Введіть ім'я користувача або e-mail адресу.

en: Invalid username or e-mail.
uk: Невірне  ім'я користувача  або e-mail.

en: Password reset is not allowed for this user
uk: Скидання паролю не дозволено для цього користувача

en: Invalid key
uk: Невірний ключ

en: Use a new payment method
uk: Додати новий спосіб оплати

en: Please enter a valid order ID
uk: Будь ласка, введіть вірний ідентифікатор замовлення

en: Please enter a valid order email
uk: Будь ласка, введіть дійсний email замовлення

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
uk: Пробачте, ми не знайшли у нашій базі замовлення з таким ідентифікатором.

en: Order Fully Refunded
uk: Замовлення повністю повернено

en: Select
uk: Вибір

en: Text
uk: Текст

en: This product is protected and cannot be purchased.
uk: Цей товар захищений і його не можна придбати.

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
uk[0]: %s додано до кошика.
uk[1]: %s додано до кошика.
uk[2]: %s додано до кошика.

en: Continue Shopping
uk: Продовжити покупки

[ctx: Item name in quotes]
en: &ldquo;%s&rdquo;
uk: “%s”

en: and
uk: та

en: Coupon:
uk: Купон:

en: Free shipping coupon
uk: Купон безкоштовної доставки

en: [Remove]
uk: [Видалити]

en: Order &ndash; %s
uk: Замовлення – %s

en: Invalid order status
uk: Невірний статус замовлення

en: Invalid order ID
uk: Невірний ідентифікатор замовлення

en: United Arab Emirates dirham
uk: Дірхам ОАЕ

en: Argentine peso
uk: Аргентинський песо

en: Australian dollar
uk: Австралійський долар

en: Bangladeshi taka
uk: Бангладеська така

en: Brazilian real
uk: Бразильський реал

en: Bulgarian lev
uk: Болгарський лев

en: Canadian dollar
uk: Канадський долар

en: Chilean peso
uk: Чилійський песо

en: Chinese yuan
uk: Китайський Юань

en: Colombian peso
uk: Колумбійський песо

en: Czech koruna
uk: Чеська крона

en: Danish krone
uk: Данська крона

en: Dominican peso
uk: Домініканський песо

en: Hong Kong dollar
uk: Гонконгський долар

en: Croatian kuna
uk: Хорватська куна

en: Hungarian forint
uk: Угорський форинт

en: Indonesian rupiah
uk: Індонезійська рупія

en: Indian rupee
uk: Індійська рупія

en: Japanese yen
uk: Японська єна

en: Lao kip
uk: Лаоський кіп

en: South Korean won
uk: Південнокорейська вона

en: Malaysian ringgit
uk: Малайзійський рингіт

en: Mexican peso
uk: Мексиканський песо

en: Nigerian naira
uk: Нігерійська найра

en: Norwegian krone
uk: Норвезька крона

en: New Zealand dollar
uk: Новозеландський долар

en: Philippine peso
uk: Філіппінський песо

en: Pound sterling
uk: Фунт стерлінгів

en: Romanian leu
uk: Румунський лей

en: Russian ruble
uk: Російський рубль

en: Singapore dollar
uk: Сінгапурський долар

en: South African rand
uk: Південноафриканський ранд

en: Swedish krona
uk: Шведська крона

en: Swiss franc
uk: Швейцарський франк

en: Thai baht
uk: Тайський бахт

en: Turkish lira
uk: Турецька ліра

en: Ukrainian hryvnia
uk: Українська гривня

en: Egyptian pound
uk: Єгипетський фунт

en: Cart Discount
uk: Знижка на Кошик (абсолютна)

en: Cart % Discount
uk: Знижка на Кошик (у відсотках)

en: Product Discount
uk: Знижка на Товар (абсолютна)

en: Product % Discount
uk: Знижка на Товар (у відсотках)

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
uk: Таксономія shop_order_status не використовується, починаючи з WooCommerce 2.2! Натомість, ви маєте використовувати новий post_status, <a href="%s">дізнайтесь більше...</a>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
uk: Статус замовлення "publish" не використовується, починаючи з WooCommerce 2.2! Натомість, ви маєте використовувати новий post_status, <a href="%s">дізнайтесь більше...</a>

en: This function should not be called before woocommerce_init.
uk: Ця функція не повинна бути викликана перед woocommerce_init.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
uk: Несплачене замовлення відмінено − вичерпано час на оплату.

en: Refund &ndash; %s
uk: Повернення – %s

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
uk: оплата

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
uk: доставка

[ctx: slug]
en: uncategorized
uk: без категорії

en: New products
uk: Нові товари

en: New products added to %s
uk: Нові товари додано до %s

en: New products tagged %s
uk: Нові товари позначено %s

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
uk: Результати Пошуку: “%s”

en: &nbsp;&ndash; Page %s
uk: &nbsp; – Сторінка %s

en: Default sorting
uk: Сортування за замовчуванням

en: Sort by popularity
uk: Сортувати за популярністю

en: Sort by average rating
uk: Сортувати за оцінкою

en: Sort by newness
uk: Сортувати за новизною

en: Sort by price: low to high
uk: Сортувати за ціною: від нижчої до вищої

en: Sort by price: high to low
uk: Сортувати за ціною: від вищої до нижчої

en: Additional Information
uk: Додаткова інформація

en: Reviews (%d)
uk: Відгуки (%d)

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
uk: Використовуйте $args аргумент у вигляді масиву. Застарілий аргумент буде видалений в WC 2.2.

[ctx: breadcrumb]
en: Home
uk: Головна

en: Place order
uk: Підтвердити замовлення

en: Update country
uk: Оновити країну

en: Select a state&hellip;
uk: Оберіть область…

en: Choose an option
uk: Виберіть опцію

en: Select a category
uk: Оберіть категорію

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: An account is already registered with your email address. Please login.
uk: Обліковий запис з цією адресою електронної пошти вже зареєстровано. Будь ласка, увійдіть.

en: Please enter a valid account username.
uk: Будь ласка, введіть вірне ім'я користувача облікового запису.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
uk: Обліковий запис з цим ім`ям вже зареєстрований. Будь ласка, виберіть інше ім`я.

en: Please enter an account password.
uk: Будь ласка, введіть пароль облікового запису.

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
uk: Не вдалося вас зареєструвати… Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо проблема буде повторюватись.

en: Active
uk: Активно

en: Paused
uk: Призупинено

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Display the user's Cart in the sidebar.
uk: Відображати Кошик користувача у бічій колонці.

en: WooCommerce Cart
uk: WooCommerce Кошик

en: Cart
uk: Кошик

en: Hide if cart is empty
uk: Приховати, якщо кошик порожній

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
uk: Показує активні фільтри, отже, користувачі можуть бачити та вимикати їх

en: WooCommerce Layered Nav Filters
uk: Навігаційні фільтри WooCommerce

en: Active Filters
uk: Активні фільтри

en: Remove filter
uk: Видалити фільтр

en: Min
uk: Мін.

en: Max
uk: Макс.

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
uk: Показує користувацькі атрибути у віджеті, які дозволяють звузити перелік товарів при перегляді товарних категорій.

en: WooCommerce Layered Nav
uk: WooCommerce: фільтри за атрибутами

en: Filter by
uk: Фільтрувати за

en: Attribute
uk: Атрибут

en: List
uk: Список

en: Dropdown
uk: Випадаючий список

en: Query type
uk: Тип запиту

en: AND
uk: ТА

en: OR
uk: ЧИ

en: Any %s
uk: Будь-який %s

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
uk: Показує фільтр-слайдер за ціною у віджеті, який дозволяє звузити перелік товарів при перегляді категорій товарів.

en: WooCommerce Price Filter
uk: WooCommerce: фільтр за ціною

en: Filter by price
uk: Фільтрувати за ціною

en: Min price
uk: Мінімальна ціна

en: Max price
uk: Найбільша ціна

en: Filter
uk: Фільтр

en: Price:
uk: Ціна:

en: A list or dropdown of product categories.
uk: Перелік або випадаюче меню категорій товарів.

en: WooCommerce Product Categories
uk: Категорії товарів WooCommerce

en: Category Order
uk: Порядок категорій

en: Show as dropdown
uk: Показувати, як випадаючий список

en: Show product counts
uk: Показувати лічильники товарів

en: Show hierarchy
uk: Показувати структуру категорій

en: Only show children of the current category
uk: Показувати тільки нащадків поточної категорії

en: No product categories exist.
uk: Не існує категорій товарів.

en: A Search box for products only.
uk: Поле пошуку тільки для товарів.

en: WooCommerce Product Search
uk: WooCommerce: Пошук товарів

en: Your most used product tags in cloud format.
uk: Найбільш часто використовувані мітки продуктів у форматі хмари.

en: WooCommerce Product Tags
uk: WooCommerce: Позначки товарів

en: Display a list of your products on your site.
uk: Показує перелік ваших товарів на сайті.

en: WooCommerce Products
uk: WooCommerce товари

en: Number of products to show
uk: Кількість товарів для показу

en: All Products
uk: Всі товари

en: Featured Products
uk: Рекомендовані товари

en: On-sale Products
uk: Розпродаж товарів

en: Random
uk: Випадково

en: Sales
uk: Продажі

[ctx: Sorting order]
en: Order
uk: Замовлення

en: ASC
uk: За зростанням

en: DESC
uk: За зменшенням

en: Hide free products
uk: Приховати безкоштовні товари

en: Show hidden products
uk: Показати приховані товари

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
uk: Показує перелік недавно переглянутих відгуків на вашому сайті.

en: Recent Reviews
uk: Останні відгуки на товари

en: Number of reviews to show
uk: Скільки відгуків показувати

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
uk: від %1$s

en: Display a list of recently viewed products.
uk: Показує перелік нещодавно переглянутих товарів.

en: WooCommerce Recently Viewed
uk: WooCommerce: Нещодавно переглянуті

en: Recently Viewed Products
uk: Нещодавно переглянуті товари

en: Display a list of your top rated products on your site.
uk: Показує перелік товарів з найвищою оцінкою на вашому сайті.

en: WooCommerce Top Rated Products
uk: Продукти WooCommerce з найвищою оцікою

en: Top Rated Products
uk: Товари з найвищою оцінкою

en: %s would like to connect to your store
uk: %s бажає підключитися до вашого магазину

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
uk: Це надасть користувачу "%s" <strong>%s</strong> повноваження для того, щоб:

en: Logged in as %s
uk: Ви увійшли як %s

en: Approve
uk: Підтвердити

en: Deny
uk: Відмовити

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
uk: Для підключення до %1$s вам потрібно авторизуватися. Увійдіть до вашого магазину нижче або %2$s поверніться до %1$s%3$s

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача чи адреса електронної пошти

en: Password
uk: Пароль

en: Application Authentication Request
uk: Запит аутентифікації додатку

en: Your cart is currently empty.
uk: Ваш кошик порожній.

en: Return To Shop
uk: Повернутись в магазин

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
uk: Жодного доступного способу доставки не знайдено. Будь ласка, перевірте вашу адресу, або зв'яжіться з нами, якщо вам потрібна допомога.

en: Cart Totals
uk: Підсумки кошика

en: Subtotal
uk: Проміжний підсумок

en: Quantity
uk: Кількість

en: Remove this item
uk: Видалити цю позицію

en: Apply Coupon
uk: Застосувати купон

en: Update Cart
uk: Оновити кошик

en: You may be interested in&hellip;
uk: Вас також може зацікавити…

en: No products in the cart.
uk: Немає товарів у кошику.

en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: Proceed to Checkout
uk: Перейти до оформлення

en: Calculate Shipping
uk: Розрахувати вартість доставки

en: State / county
uk: Область / регіон

en: Update Totals
uk: Оновити підсумки

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
uk: Виникли деякі проблеми з обраними продуктами у вашому кошику (як показано вище). Будь ласка, поверніться на сторінку кошика і вирішіть ці проблеми, перш ніж завершити оформлення замовлення.

en: Return To Cart
uk: Повернутися до кошика

en: Billing &amp; Shipping
uk: Оплата та доставка

en: Create an account?
uk: Створити обліковий запис?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
uk: Створіть обліковий запис, ввівши наступні дані. Якщо ви постійний покупець, будь ласка, увійдіть у верхній частині сторінки.

en: You must be logged in to checkout.
uk: Ви повинні увійти, щоб оформити замовлення.

en: Your order
uk: Ваше замовлення

en: Have a coupon?
uk: Маєте купон знижки?

en: Click here to enter your code
uk: Натисніть тут, щоб ввести код купону знижки

en: Returning customer?
uk: Вже замовляли у нас?

en: Click here to login
uk: Натисніть сюди, щоб увійти

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer, please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
uk: Якщо Ви вже замовляли у нас, будь ласка, введіть дані в полях нижче. Якщо Ви - новий покупець, будь ласка, перейдіть до розділу "Оплата та Доставка".

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
uk: На жаль, здається, у нас відсутні доступні способи оплати для Вашого місця розташування. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо Вам потрібна допомога або Ви хочете скористатись альтернативними способами оплати.

en: Pay for order
uk: Оплатити замовлення

en: Ship to a different address?
uk: Потрібна доставка на іншу адресу?

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
uk: Будь ласка, заповніть ваші дані нижче, щоб побачити доступні способи оплати.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
uk: Вибачте, але здається, у нас відсутні доступні способи оплати для Вашого місця розташування. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо Вам потрібна допомога або Ви хочете скористатись альтернативними способами оплати.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
uk: Оскільки ваш браузер не підтримує JavaScript (або він вимкнений), будь ласка, натисніть кнопку «<em>Оновлення підсумку</em>» перед розміщенням замовлення. Інакше ви можете отримати рахунок на більшу суму, ніж очікуєте, якщо не зробите цього.

en: Update totals
uk: Оновити підсумки

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
uk: Я приймаю <a href="%s" target="_blank">Правила, Умови та Публічну оферту</a> Сайту.

en: Thank you. Your order has been received.
uk: Дякуємо. Ваше замовлення було отримано.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
uk: Замовлення №%d від %s було скасовано. Замовлення містило:

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
uk: Ви отримали замовлення від %s. Деталі замовлення:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
uk: Вітаємо! Ваше нещодавнє замовлення від %s було виконано. Для вашої зручності подробиці вашого замовлення вказано нижче:

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
uk: Замовлення було створено на %s. Щоб оплатити це замовлення, будь ласка, скористайтеся наступним посиланням: %s

en: pay
uk: оплата

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>
uk: Дякуємо за реєстрацію на %s. Ваш логін −  <strong>%s</strong>.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
uk: Ваш пароль згенеровано автоматично: <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
uk: Ви можете отримати доступ до облікового запису для перегляду своїх замовлень і зміни паролю тут: %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
uk: Вітаємо. До вашого замовлення було додано примітку:

en: For your reference, your order details are shown below.
uk: Для довідки, подробиці вашого замовлення вказані нижче.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
uk: Ваше замовлення було отримано і в даний час опрацьовується. Для вашої зручності деталі замовлення наведено нижче:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
uk: Вітаємо! Ваше замовлення в %s було частково повернено.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
uk: Вітаємо! Ваше замовлення в %s було повернено.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
uk: Хтось запросив скидання паролю для наступного облікового запису:

en: Username: %s
uk: Ім'я користувача: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
uk: Якщо це була помилка, просто проігноруйте цього листа і нічого не трапиться.

en: To reset your password, visit the following address:
uk: Щоб скинути пароль, відвідайте наступну адресу:

en: Click here to reset your password
uk: Натисніть тут, щоб скинути ваш пароль

en: Billing address
uk: Платіжна адреса

en: Shipping address
uk: Адреса доставки

en: Order number: %s
uk: Номер замовлення: %s

en: View order: %s
uk: Переглянути замовлення: %s

en: You have received an order from %s.
uk: Ви отримали замовлення від %s.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
uk: Ваш пароль: <strong>%s</strong>.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
uk: Вітаємо. Ваше замовлення на %s було повернено. Для вашої зручності деталі замовлення наведені нижче:

en: Quantity: %s
uk: Кількість: %s

en: Cost: %s
uk: Вартість: %s

en: Username or email
uk: Ім'я користувача чи адреса електронної пошти

en: Remember me
uk: Пам'ятати мене

en: Lost your password?
uk: Забули ваш пароль?

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
uk: К-ть

en: No products were found matching your selection.
uk: Товарів, відповідних вашому запиту, не знайдено.

en: Showing the single result | Showing all %d results
uk[0]: Показано один результат
uk[1]: Показано %d результати
uk[2]: Показано %d результатів

en: Sale!
uk: Розпродаж!

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
uk: Вибачте, схоже, що способи оплати які підтримують додавання нового способу оплати відсутні. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо Вам потрібна допомога або Ви хочете скористатись альтернативними варіантами.

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Password Change
uk: Зміна пароля

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
uk: Поточний пароль (залиште порожнім, щоб не змінювати)

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
uk: Новий пароль (залиште порожнім, щоб не змінювати)

en: Confirm New Password
uk: Підтвердити новий пароль

en: Billing Address
uk: Платіжна адреса

en: Shipping Address
uk: Адреса доставки

en: Save Address
uk: Зберегти адресу

en: Register
uk: Реєстрація

en: Anti-spam
uk: Анти-спам

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
uk: Забули пароль? Будь ласка, введіть ваш логін або адресу електронної пошти. Ви отримаєте електронною поштою посилання для створення нового паролю.

en: Enter a new password below.
uk: Введіть новий пароль нижче.

en: New password
uk: Новий пароль

en: Re-enter new password
uk: Введіть новий пароль повторно

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: From your account dashboard you can view your %1$srecent orders%2$s, manage your %3$sshipping and billing addresses%2$s and %4$sedit your password and account details%2$s.
uk: З майстерні вашого облікового запису ви можете переглядати %1$sостанні замовлення%2$s, керувати вашими %3$sплатіжними адресами та адресами доставки%2$s та %4$sредагувати свій пароль і деталі облікового запису%2$s.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
uk: Наступні адреси будуть використовуватися на сторінці оформлення замовлення за замовчуванням.

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Не вдалося <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Не вдалося <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Не вдалося <span class="count">(%s)</span>

en: Buy product
uk: Придбати товар

[ctx: Price range: from-to]
en: %1$s&ndash;%2$s
uk: %1$s–%2$s

en: Read More
uk: Детальніше

en: Select options
uk: Оберіть опції

en: %s &ndash; %s%s
uk: %s – %s%s

en: Pay for Order
uk: Оплатити замовлення

en: Order #%s
uk: Замовлення №%s

en: Cancelled order
uk: Скасоване замовлення

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously processing or on-hold).
uk: Листи про невдалі замовлення надсилаються отримувачам зі списку, коли замовлення були позначені, як «Невдалі» (якщо раніше вони були у статусі «Обробляється» або «На утриманні»).

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
uk: Скасоване замовлення ({order_number}) на [{site_title}]

en: Enable/Disable
uk: Ввімкнути/Вимкнути

en: Enable this email notification
uk: Увімкнути це email-сповіщення

en: Recipient(s)
uk: Отримувач(і)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
uk: Вкажіть отримувачів таких листів, розділяючи їх комами. За замовчуванням  <code>%s</code>.

en: Subject
uk: Тема

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
uk: Налаштування теми листа. Залиште порожнім, щоб використовувати значення по замовчуванню: <code>%s</code>.

en: Email Heading
uk: Заголовок листа

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
uk: Налаштування головного заголовку для email сповіщення. Залиште порожнім, щоб використовувати значення по замовчуванню: <code>%s</code>.

en: Email type
uk: Тип листа

en: Choose which format of email to send.
uk: Оберіть, у якому форматі буде надсилатися цей лист.

en: Completed order
uk: Виконане замовлення

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
uk: Лист «Виконане замовлення» надсилається покупцям, коли їх замовлення позначене в системі, як виконане і зазвичай показує, що їх замовлення вже були відправлені (чи доставлені).

en: Your order is complete
uk: Ваше замовлення виконано

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
uk: Ваше замовлення на {site_title} від {order_date} виконано

en: Your order is complete - download your files
uk: Ваше замовлення виконано - завантажте ваші файли

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
uk: Ваше замовлення на сайті {site_title} від {order_date} виконано − завантажте ваші файли

en: Defaults to <code>%s</code>
uk: За замовчуванням для <code>%s</code>

en: Subject (downloadable)
uk: Тема (завантажувані)

en: Email Heading (downloadable)
uk: Заголовок листа (завантажувані)

en: Customer invoice
uk: Рахунок для покупця

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
uk: Листи «Рахунок для покупця» можуть надсилатись користувачам, з інформацією про замовлення та посиланням на сторінку оплати замовлення.

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
uk: Рахунок за замовленням {order_number} від {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
uk: Рахунок за замовленням {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
uk: Ваше замовлення на {site_title} від {order_date}

en: Order {order_number} details
uk: Подробиці замовлення {order_number}

en: Email Subject
uk: Тема листа

en: Email Subject (paid)
uk: Тема листа (сплачено)

en: Email Heading (paid)
uk: Заголовок листа (сплачено)

en: Email Type
uk: Тип листа

en: New account
uk: Новий обліковий запис

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
uk: Листи «Новий обліковий запис» надсилаються покупцю після його реєстрації на сторінці оформлення замовлення або на сторінці Обліковий запис.

en: Your account on {site_title}
uk: Ваш обліковий запис на {site_title}

en: Welcome to {site_title}
uk: Вітаємо на {site_title}

en: Customer note
uk: Примітка покупця

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
uk: Листи «Примітка покупцю» надсилаються, коли ви додаєте примітку до замовлення.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
uk: Додано примітку до вашого замовлення від {order_date} на {site_title}

en: A note has been added to your order
uk: До вашого замовлення було додано примітку

en: Processing order
uk: Замовлення обробляється

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
uk: Це повідомлення містить деталі замовлення і відправляється покупцю після оплати.

en: Thank you for your order
uk: Щиро дякуємо за ваше замовлення

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
uk: Квитанція до Вашого замовлення від {order_date} на {site_title}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
uk: Ваше замовлення від {order_date} на {site_title} було частково повернено

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
uk: Ваше замовлення на {site_title} від {order_date} було повернено

en: Your order has been fully refunded
uk: Ваше замовлення було повністю повернено

en: Your order has been partially refunded
uk: Ваше замовлення було частково повернено

en: Partially Refunded order
uk: Частково повернене замовлення

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
uk: Листи про часткове повернення замовлення відправляються покупцям у момент присвоєння замовленням статусу частково повернених.

en: Refunded order
uk: Повернене замовлення

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
uk: Листи про повернення замовлень відправляються клієнтам у момент присвоєння замовленням статусу повернених.

en: Full Refund Subject
uk: Тема листа про повне повернення

en: Partial Refund Subject
uk: Тема листа про часткове повернення

en: Full Refund Email Heading
uk: Заголовок листа про повне повернення

en: Partial Refund Email Heading
uk: Заголовок листа про часткове повернення

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
uk: Листи покупцям про "скидання паролю" надсилаються, коли покупці скидають свої паролі.

en: Password Reset for {site_title}
uk: Скидання пароля для {site_title}

en: Password Reset Instructions
uk: Інструкції по скиданню пароля

en: New order
uk: Нове замовлення

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
uk: Лист «Нове замовлення» надсилається отримувачам зі списку, коли надходить нове замовлення.

en: New customer order
uk: Нове замовлення!

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
uk: Нове замовлення на [{site_title}]: ({order_number}) - {order_date}

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Multipart
uk: Змішаний

en: Could not write to template file.
uk: Не вдалося записати у файл шаблону.

en: Template file copied to theme.
uk: Файл шаблону скопійовано до теми.

en: Template file deleted from theme.
uk: Файл шаблону видалено з теми.

en: HTML template
uk: Шаблон HTML

en: Plain text template
uk: Шаблон простого тексту

en: Delete template file
uk: Видалити файл шаблону

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
uk: Цей шаблон був перевизначений вашою темою і його можна знайти тут: <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
uk: Скопіювати файл до теми

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
uk: Щоб перевизначити та редагувати шаблон цього листа, скопіюйте <code>%s</code> до теки вашої теми: <code>%s</code>.

en: File was not found.
uk: Файл не знайдено.

en: View template
uk: Переглянути шаблон

en: Hide template
uk: Сховати шаблон

en: Are you sure you want to delete this template file?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити цей файл шаблону?

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
uk: Дозволяє платежі через систему BACS, більш відому, як систему прямих банківських платежів та переказів

en: Enable Bank Transfer
uk: Увімкнути банківські перекази

en: Title
uk: Назва

en: This controls the title which the user sees during checkout.
uk: Заголовок, котрий бачить користувач у процесі оформлення замовлення.

en: Direct Bank Transfer
uk: Прямий банківський переказ

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
uk: Опис способу оплати, який покупець бачитиме при оформленні замовлення.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
uk: Проведіть платіж безпосередньо на наш банківський рахунок. Будь ласка, вкажіть номер Вашого замовлення в описі переказу. Ваше замовлення не буде виконано, доки кошти не будуть зараховані на наш рахунок.

en: Instructions
uk: Інструкції

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
uk: Інструкції, які буде додано до сторінки подяки та листів.

en: Sort Code
uk: Код банку

en: Account Details
uk: Деталі банківського рахунку

en: Account Name
uk: Назва банківського рахунку

en: Account Number
uk: Номер банківського рахунку

en: Bank Name
uk: Назва банку

en: + Add Account
uk: + Додати банківський рахунок

en: Remove selected account(s)
uk: Видалити обрані банківські рахунки

en: Our Bank Details
uk: Деталі нашого банку

en: Awaiting BACS payment
uk: Очікуємо платіж по системі BACS

en: Bank Transit Number
uk: Банківський транзитний номер

en: Branch Sort
uk: Код філіалу

en: Bank Code
uk: Код банку

en: Routing Number
uk: Номер маршруту

en: Branch Code
uk: Код філіалу

en: Allows check payments. Why would you take checks in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
uk: Дозволяє оплату за чеками. Чому б вам приймати чеки в 21 ст?  Що ж, скоріш за все ви не будете, але з їх допомогою можна робити тестові замовлення для перевірки листів та сторінки "Успішно".

en: Enable Check Payments
uk: Увімкнути оплату чеками

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
uk: Будь ласка, надішліть ваш чек, вказавши реквізити магазину: назву, вулицю, місто, область/регіон, країну, поштовий індекс.

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
uk: Чи будуть ваші покупці платити готівкою (або іншим шляхом) під час отримання замовлення?

en: Enable COD
uk: Увімкнути оплату при отриманні

en: Enable Cash on Delivery
uk: Увімкнути оплату при отриманні

en: Payment method description that the customer will see on your website.
uk: Опис способу оплати, який покупець буде бачити на вашому сайті.

en: Pay with cash upon delivery.
uk: Оплата готівкою при отриманні.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
uk: Інструкції, які будуть додані на сторінку подяки.

en: Enable for shipping methods
uk: Увімкнути для способів доставки

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
uk: Якщо оплата при отриманні є доступною тільки для певних способів  доставки, налаштуйте це тут. Залиште порожнім, щоб увімкнути для усіх способів доставки.

en: Select shipping methods
uk: Оберіть способи доставки

en: Accept for virtual orders
uk: Дозволити для віртуальних замовлень

en: Accept COD if the order is virtual
uk: Дозволити оплату при отриманні для віртуальних замовлень

en: Payment to be made upon delivery.
uk: Оплата здійснюється по факту доставки.

en: Proceed to PayPal
uk: Перейти до оплати через PayPal

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
uk: PayPal стандарт перенаправляє покупців на сайт PayPal для підтвердження ними оплати. PayPal IPN вимагає підтримку fsockopen/cURL для оновлення статусу замовлення після оплати. Детальну інформацію дивіться в розділі %sстан системи%s.

en: PayPal Acceptance Mark
uk: Відмітка про ухвалення PayPal

en: What is PayPal?
uk: Що таке PayPal?

en: Gateway Disabled
uk: Платіжний шлюз вимкнено

en: PayPal does not support your store currency.
uk: PayPal не підтримує валюту вашого магазину.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
uk: Повернено %s - Ідентифікатор повернення: %s

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
uk: Помилка валідації: валюти PayPal не збігаються (код %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
uk: Помилка валідації: в PayPal суми не збігаються (брутто %s).

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
uk: Помилка валідації: IPN відповідь PayPal з іншої електронної адреси  (%s).

en: IPN payment completed
uk: IPN оплату завершено

en: Payment pending: %s
uk: Очікування оплати: %s

en: Payment %s via IPN.
uk: Платіж %s через IPN.

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
uk: Замовлення №%s було позначено як повернене — код причини в PayPal: %s

en: Payment for order %s reversed
uk: Платіж за замовлення #%s відмінено

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
uk: Замовлення №%s було позначено «На утриманні» через відміну платежу - код причини PayPal: %s

en: Reversal cancelled for order #%s
uk: Відміну платежу скасовано для замовлення  №%s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
uk: Замовлення №%s було анульовано. Будь ласка, перевірте статус платежу та оновіть статус замовлення тут: %s

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
uk: Помилка перевірки: суми в PayPal не збігаються (кількість %s).

en: PDT payment completed
uk: Платіж PDT вдало завершено

en: Shipping via %s
uk: Доставка через %s

en: Enable PayPal standard
uk: Увімкнути стандарт PayPal

en: This controls the description which the user sees during checkout.
uk: Опис, який користувач бачить під час оформлення замовлення.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
uk: Оплатити через PayPal; ви можете оплатити за допомогою вашої банківської картки, якщо ви не маєте аккаунту PayPal.

en: PayPal Email
uk: Email для PayPal

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
uk: Будь ласка, введіть адресу електронної пошти PayPal; це необхідно для того, щоб прийняти платіж.

en: PayPal Sandbox
uk: Пісочниця PayPal

en: Enable PayPal sandbox
uk: Увімкнути пісочницю PayPal

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
uk: Пісочниця PayPal використовується для тестування платежів. Зареєструйте аккаунт розробника <a href="%s">тут</a>.

en: Debug Log
uk: Журнал налагодження

en: Enable logging
uk: Включити ведення журналу

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
uk: Вести журнал подій PayPal, наприклад запити IPN, всередині <code>%s</code>

en: Advanced options
uk: Розширені опції

en: Receiver Email
uk: Отримувач email

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
uk: Якщо ваша головна адреса PayPal відрізняється від адреси введеної нижче, введіть вашу головну адресу отримувача для вашого аккаунту PayPal тут. Вона буде використовуватись для затвердження запитів IPN.

en: PayPal Identity Token
uk: Ідентифікаційний Токен PayPal

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
uk: Опціонально можна включити "Передачу даних про оплату" (Профіль> Профіль і налаштування> Мої інструменти продажів> Установки сайту) і вставити ідентифікаційний маркер сюди. Це дозволить підтверджувати платежі без використання PayPal IPN.

en: Invoice Prefix
uk: Префікс рахунку

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
uk: Будь ласка, введіть префікс для номерів рахунків. Якщо ви використовуєте ваш PayPal аккаунт для декількох магазинів, цей префікс повинен бути унікальним, оскільки PayPal не дозволить робити замовлення з тим же номером рахунку.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
uk: Відправити  реквізити доставки для PayPal замість рахунків.

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
uk: PayPal дозволяє відправляти одну адресу. Якщо ви використовуєте PayPal для позначок посилки, ви можете віддати перевагу відправляти адресу доставки замість рахунків.

en: Address Override
uk: Перевизначити адресу

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
uk: Увімкніть"address_override", щоб запобігти зміні інформації про адресу.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
uk: PayPal перевіряє адреси, тому цей параметр може викликати помилки (ми рекомендуємо тримати його вимкненим).

en: Payment Action
uk: Дія оплати

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
uk: Виберіть, чи хочете ви отримувати кошти негайно або підтверджувати кожен платіж окремо.

en: Capture
uk: Захоплення

en: Authorize
uk: Авторизація

en: Page Style
uk: Стиль сторінки

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
uk: За бажанням введіть назву стилю сторінки, який ви хочете використовувати. Вони визначені в аккаунті PayPal.

en: API Credentials
uk: API Повноваження

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
uk: Введіть облікові дані PayPal API для обробки повернень за допомогою PayPal. Дізнатися, як отримати доступ до облікових даних PayPal API можна %sтут%s.

en: API Username
uk: ім'я користувача API

en: Get your API credentials from PayPal.
uk: Отримайте облікові дані API з PayPal.

en: API Password
uk: Пароль API

en: API Signature
uk: Підпис API

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
uk: Будь ласка, перевірте, що данні вашої карти введені коректно і що ваш браузер підтримує JavaScript.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
uk: Розробники: будь ласка, перевірте, що ви підключили jQuery і немає помилок JavaScript на сторінці.

en: Error creating user in Simplify Commerce.
uk: Помилка створення користувача у Simplify Commerce.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
uk: Пробачте, мінімально дозволений підсумок замовлення складає 0.50 для цього способу оплати.

en: Customer not found
uk: Покупця не знайдено

en: %s - Order #%s
uk: %s - Замовлення #%s

en: Simplify payment error: %s
uk: Помилка платежу Simplify: %s

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
uk: Платіж Simplify підтверджено (ID: %s, код авторизації: %s)

en: Simplify payment declined
uk: У проведенні платежу Simplify відмовлено

en: Payment was declined - please try another card.
uk: У проведенні платежу відмовлено − будь ласка, спробуйте іншу картку.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
uk: Транзакція Simplify не вдалася (%s)

en: %s - Pre-order for "%s"
uk: %s - Попередне замовлення для "%s"

en: (Order #%s)
uk: (Замовлення #%s)

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
uk: Платіж було скасовано - клієнт має спробувати іншу карту.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
uk: Оплата була відхилена Simplify Commerce.

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
uk: Приймання платежів через Simplify Commerce здійснюєтся з використанням simplify.js, щоб створювати маркери карти і Simplify Commerce SDK. Потрібен SSL, коли пісочницю відключено.

en: Simplify Commerce by MasterCard
uk: Simplify Commerce від MasterCard

en: Getting started
uk: Початок роботи

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
uk: Simplify Commerce - ваш рахунок продавця і шлюз оплати в одному. Виберіть Simplify Commerce в якості шлюзу оплати WooCommerce для швидкого і безпечного отримання коштів за підтримки MasterCard.

en: Sign up for Simplify Commerce
uk: Реєстрація в Simplify Commerce

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
uk: Помилка Simplify Commerce: Simplify commerce потребує версії РНР 5.3 та вище. Ви використовуєте версію %s.

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
uk: Помилка Simplify Commerce: Будь ласка, введіть свої публічний та приватний ключі

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
uk: Simplify Commerce увімкнено, але опцію <a href="%s">примусового використання SSL</a> відключено; ваші платежі можуть бути незахищеними! Будь ласка, увімкніть SSL і переконайтеся в правильності сертифікатів SSL - Simplify Commerce буде працювати в режимі пісочниці.

en: Enable Simplify Commerce
uk: Включити Simplify Commerce

en: Credit card
uk: Кредитна картка

en: Payment Mode
uk: Режим оплати

en: Enable Hosted Payments
uk: Увімкнути Hosted Payments

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
uk: Стандартно будуть відображені поля кредитної картки у вашому магазині (потрібен SSL).%1$s Hosted Payments буде виводити модальне діалогове вікно Simplify Commerce у вашому магазині (якщо є SSL) або перенаправляти клієнта на сторінку Simplify Commerce (якщо немає SSL). %1$s Примітка: Hosted Payments потребує нову пару API ключів, в разі обрання цього способу платежу в налаштуваннях. %2$sДля більш детальної інформації перевірте документацію Simplify Commerce%3$s.

en: Modal Color
uk: Колір модального вікна

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
uk: Встановіть колір кнопок та заголовків спливаючого вікна

en: Sandbox
uk: Пісочниця

en: Enable Sandbox Mode
uk: Включити режим Пісочниці

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
uk: Розмістіть платіжний шлюз у режим пісочниці, використовуючи ключі API пісочниці (реальні платежі не будуть отримуватись).

en: Sandbox Public Key
uk: Публічний ключ Пісочниці

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
uk: Отримайте ключі API з аккаунта Simplify Commerce; Установки> Ключі API.

en: Sandbox Private Key
uk: Приватний ключ пісочниці

en: Public Key
uk: Публічний ключ

en: Private Key
uk: Приватний ключ

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
uk: ТЕСТОВИЙ РЕЖИМ УВІМКНЕНО. Використовуйте тестову карту: %s

en: Expiry Month
uk: Місяць закінчення дії картки

en: Expiry Year
uk: Рік закінчення дії картки

en: is invalid
uk: невірний

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
uk: Спасибі за ваше замовлення! Будь ласка, натисніть на кнопку нижче, щоб оплатити за допомогою кредитної карти через Simplify Commerce від MasterCard.

en: Pay Now
uk: Оплатити зараз

en: Cancel order &amp; restore cart
uk: Відмінити замовлення та відновити кошик

en: Refund was declined.
uk: Повернення було відхилено.

en: Flat Rate
uk: Єдина ставка

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
uk: Введіть вартість (за викл. податків) або суму, наприклад <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
uk: Підтримуються наступні заповнювачі: <code>[qty]</code> = кількість одиниць, <code>[cost]</code> = ціна одиниць, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Процентна комісія.

en: Method Title
uk: Назва способу

en: Availability
uk: Доступність

en: All allowed countries
uk: Всі дозволені країни

en: Select some countries
uk: Оберіть країни

en: Shipping Class Costs
uk: Вартість класів доставки

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
uk: Ці ціни можуть бути опціонально додані на основі %s класу доставки продукту%s.

en: "%s" Shipping Class Cost
uk: "%s" вартість класу доставки

en: No Shipping Class Cost
uk: Не встановлено вартість класу доставки

en: Calculation Type
uk: Тип обчислення

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
uk: За класом: Вартість доставки розраховується окремо за кожен клас в замовленні

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
uk: За замовленням: Плата за доставку найдорожчого класу доставки

en: Additional Rates
uk: Додаткові Тарифи

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
uk: Додаткові опції доставки за додаткові кошти (базуючись на єдиній вартості доставки).

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
uk: По одному в кожному рядку: Назва опції | Додаткова вартість [+- Проценти] | За типом вартості (замовлення, клас, або позиція) Приклад: <code>Пріоритетна доставка | 6.95 [+ 0.2%] | замовлення</code>.

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
uk: Назва | Додат. витрати [+- проценти%] | За Типом витрат (замовлення, клас або позиція)

en: Method availability
uk: Доступність способу

en: Free Shipping Requires...
uk: Безкоштовна доставка потребує...

en: A valid free shipping coupon
uk: Діючий купон на безкоштовну доставку

en: A minimum order amount (defined below)
uk: Мінімальна сума замовлення (зазначена нижче)

en: A minimum order amount OR a coupon
uk: Мінімальна сума замовлення АБО купон

en: A minimum order amount AND a coupon
uk: Мінімальна сума замовлення ТА купон

en: Minimum Order Amount
uk: Мінімальна сума замовлення

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
uk: Покупцям потрібно буде витратити цю суму для отримання безкоштовної доставки (якщо увімкнено вище).

en: Selected countries
uk: Вибрані країни

en: Excluding selected countries
uk: Виключаючи вибрані країни

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Fee Type
uk: Тип збору

en: How to calculate delivery charges
uk: Як обраховувати вартість доставки

en: Fixed amount
uk: Фіксована сума

en: Percentage of cart total
uk: Відсоток від підсумку кошика

en: Fixed amount per product
uk: Фіксована сума на товар

en: Delivery Fee
uk: Збір за доставку

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
uk: Який збір ви хочете застосувати до локальної доставки, ігноруйте, якщо ви вибрали безкоштовну. Залиште порожнім, щоб відключити.

en: Allowed ZIP/Post Codes
uk: Дозволені Поштові Індекси

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
uk: Які поштові індекси доступні для локальної доставки?

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
uk: Розділяйте коди комою. Дозволені знаки підстановки, наприклад: <code>P*</code> буде відповідати поштовому індексу PE30. Також допустимі шаблони, наприклад: <code>NG1___</code> буде відповідати NG1 1AA, але не NG10 1AA.

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
uk: Для яких поштових індексів буде доступний Самовивіз?

en: Shipping costs updated.
uk: Вартість доставки оновлено.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
uk: Невірне замовлення. Якщо у вас є обліковий запис, будь ласка, увійдіть та спробуйте ще раз.

en: Invalid webhook delivery ID
uk: Невірний ідентифікатор доставки вебхука

en: Invalid webhook delivery
uk: Невірна доставка вебхука

en: Consumer Key is missing
uk: Ключ покупця відсутній

en: Consumer Secret is missing
uk: Секретне слово покупця відстунє

en: Invalid product SKU
uk: Недійсний артикул товару

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
uk: Пробачте, виникла проблема з видаленням цього купону.

en: Coupon has been removed.
uk: Купон було видалено.

en: Sorry, your session has expired.
uk: На жаль, ваша сесія скінчилася.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
uk: Немає товарів, запас яких би знизився - можливо, не включено керування запасами.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
uk: Запас товару №%s збільшився з %s до %s.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
uk: Не знайдено товарів, запаси яких збільшились - можливо, не було увімкнене керування запасами.

en: Value
uk: Значення

en: Invalid refund amount
uk: Невірна сума повернення

en: Refund failed
uk: Повернення не вдалося

en: Description is missing.
uk: Опис відсутній.

en: User is missing.
uk: Користувача втрачено.

en: Permissions is missing.
uk: Права доступу відсутні.

en: API Key updated successfully.
uk: Ключ API оновлено успішно.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
uk: Ключ API згенеровано успішно. Переконайтеся, що ви скопіювали ваші нові ключі API. Ви не зможете побачити їх тут знову!

en: Dismiss this notice.
uk: Ігнорувати це повідомлення.

en: View coupons
uk: Перегляд купонів

en: View customers
uk: Перегляд покупців

en: View orders and sales reports
uk: Перегляд замовлень і звітів про продажі

en: View products
uk: Перегляд товарів

en: Create webhooks
uk: Створювати вебхуки

en: Create coupons
uk: Створювати купони

en: Create customers
uk: Створювати покупців

en: Create orders
uk: Створювати замовлення

en: Create products
uk: Створювати товари

en: View and manage coupons
uk: Перегляд та керування купонами

en: View and manage customers
uk: Перегляд і керування клієнтами

en: View and manage orders and sales reports
uk: Перегляд та керування замовленнями та звітами продажів

en: View and manage products
uk: Перегляд та керування товарами

en: Invalid scope %s
uk: Невірний обсяг %s

en: The %s is not a valid URL
uk: %s не є дійсним посиланням

en: The callback_url need to be over SSL
uk: callback_url повинен проводитися через SSL

en: %s - API %s (created on %s at %s).
uk: %s — API %s (створено %s о %s).

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
uk: Внаслідок помилки в процесі обробки запиту дані споживача не були відправлені

en: API disabled!
uk: API вимкнено!

en: Invalid nonce verification
uk: Невірна спроба верифікації

en: You do not have permissions to access this page!
uk: У вас недостатньо прав для доступу до цієї сторінки!!

en: Access Denied
uk: Доступ заборонено

en: Error 404
uk: Помилка 404

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
uk: Товари з позначкою “%s”

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
uk: Записи з мітками “%s”

en: Author: %s
uk: Автор: %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
uk: Результати пошуку для “%s”

en: Page %d
uk: Сторінка %d

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
uk: Для того, щоб <strong>кешування бази даних</strong> працювало з WooCommerce, необхідно додати <code>_wc_session_</code> в "Ігноровані Запити" в налаштуваннях W3 Total Cache <a href="%s">тут</a>.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
uk: %s було видалено з кошика, бо більше не може бути придбаний. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо вам потрібна допомога.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
uk: Позиції, які більше не доступні для придбання, були видалені з вашого кошика.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
uk: Вибачте, але "%s" немає в наявності. Будь ласка, змініть позиції у вашому кошику та спробуйте ще раз. Приносимо свої вибачення за спричинені незручності.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
uk: На жаль, ми не маємо "%s" достатньо в наявності, щоб виконати ваше замовлення (в наявності %s). Будь ласка, змініть позиції у вашому кошику та спробуйте ще раз. Приносимо свої вибачення за спричинені незручності.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
uk: На жаль, ми не маємо "%s" достатньо в наявності, щоб виконати Ваше замовлення прямо зараз. Будь ласка, спробуйте ще раз через %d хвилин або змініть позиції у Вашому кошику та спробуйте ще раз. Приносимо свої вибачення за спричинені незручності.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
uk: Дія get cart не повинна викликатися перед дією wp_loaded.

en: View Cart
uk: Перейти до кошика

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
uk: Ви не можете додати ще "%s" до кошика.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
uk: На жаль, цей товар не може бути придбано.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
uk: Не можна додати "%s" до кошика, оскільки товар відсутній в наявності.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
uk: Не можна додати таку кількість "%s" до кошика, недостатньо в запасі (залишилось %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
uk: Не можна додати таку кількість до кошика &mdash; у нас є %s в наявності, і з них вже %s у Вашому кошику.

en: Account username
uk: Ім'я користувача облікового запису

[ctx: placeholder]
en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Account password
uk: Пароль облікового запису

[ctx: placeholder]
en: Password
uk: Пароль

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
uk: Нотатки до вашого замовлення, наприклад спеціальні примітки для доставки.

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
uk: Помилка %d: Неможливо створити замовлення. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: We were unable to process your order, please try again.
uk: Ми не змогли обробити Ваше замовлення. Будь ласка, спробуйте пізніше

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
uk: На жаль, ваша сесія скінчилася. <a href="%s" class="wc-backward">Повернутися на головну сторінку</a>

en: is a required field.
uk: це обов'язкове для заповнення поле.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
uk: Будь ласка, введіть вірний поштовий індекс/ZIP.

en: is not a valid phone number.
uk: не дійсний телефонний номер.

en: is not a valid email address.
uk: неправильний адрес електронної пошти.

en: is not valid. Please enter one of the following:
uk: невірно. Будь ласка, виберіть один з наступних варіантів:

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
uk: Ви повинні прийняти наші Правила та Умови.

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
uk: На жаль, ми <strong>не здійснюємо доставку в %s</strong>. Будь ласка, введіть іншу адресу доставки.

en: Invalid shipping method!
uk: Невірний спосіб доставки.

en: Invalid payment method.
uk: Невірний спосіб оплати.

en: Please rate the product.
uk: Будь ласка, оцініть продукт.

en: to the
uk: для

en: to
uk: до

en: the
uk: &nbsp;

en: VAT
uk: ПДВ

en: (incl. VAT)
uk: (вкл. ПДВ)

en: (incl. tax)
uk: (вкл. податок)

en: (ex. VAT)
uk: (без ПДВ)

en: (ex. tax)
uk: (без податків)

en: Company Name
uk: Назва компанії

[ctx: placeholder]
en: Street address
uk: Вулиця

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
uk: Квартира, блок (за бажанням)

en: Town / City
uk: Містечко / Місто

en: State / County
uk: Штат / Округ

en: Postcode / ZIP
uk: Поштовий код / ZIP

en: Suburb
uk: Передмістя

en: District
uk: Район

en: Province
uk: Провінція

en: Canton
uk: Кантон

en: Region
uk: Регіон

en: Town / District
uk: Містечко / Район

en: County
uk: Графство

en: Prefecture
uk: Префектура

en: Municipality
uk: Муніципалітет

en: Email Address
uk: Електронна скринька

en: Coupon code applied successfully.
uk: Код купона успішно застосовано.

en: Coupon code removed successfully.
uk: Код купона успішно  видалено.

en: Coupon is not valid.
uk: Купон не дійсний.

en: Coupon "%s" does not exist!
uk: Купон "%s" не існує!

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
uk: На жаль, здається, купон "%s" недійсний - і був видалений з Вашого замовлення.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
uk: На жаль, здається, купон "%s" вам не належить - і був видалений з вашого замовлення.

en: Coupon code already applied!
uk: Код купона вже використаний!

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
uk: На жаль, купон "%s" вже було використано і не може бути задіяний в поєднанні з іншими купонами.

en: Coupon usage limit has been reached.
uk: Було досягнуто ліміт використання купону.

en: This coupon has expired.
uk: Строк дії купона закінчився.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
uk: Мінімальна сума замовлення для цього купону складає %s.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
uk: Цей купон можна застосувати, якщо сума Вашого замовлення перевищує %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
uk: На жаль, цей купон не застосовується до товарів Вашому кошику.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
uk: На жаль, цей купон не застосовується до товарів: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
uk: На жаль, цей купон не застосовується до категорій: %s.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
uk: На жаль, цей купон не є дійсним для товарів, що підпадають під розпродаж.

en: Coupon does not exist!
uk: Купон не існує!

en: Please enter a coupon code.
uk: Будь ласка, введіть код купону.

en: Invalid download link.
uk: Невірне посилання завантаження.

en: Invalid order.
uk: Невірне замовлення.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
uk: На жаль, ви досягли ліміту на завантаження цього файлу

en: Sorry, this download has expired
uk: На жаль, строк дії цього завантаження закінчився

en: You must be logged in to download files.
uk: Ви повинні увійти в систему для завантаження файлів.

en: Login
uk: Увійти

en: Log in to Download Files
uk: Увійдіть для завантаження файлів

en: This is not your download link.
uk: Це не ваше посилання на завантаження.

en: No file defined
uk: Файл не визначений

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Note
uk: Примітка

en: Tel
uk: Тел

en: Customer details
uk: Реквізити покупця

en: Product low in stock
uk: Товар закінчується

en: %s is low in stock.
uk: %s закінчується запас.

en: There are %d left
uk: Залишилось %d

en: Product out of stock
uk: Товару немає в наявності

en: %s is out of stock.
uk: %s немає в наявності.

en: Product Backorder
uk: Продукт зарезервовано

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
uk: %s одиниць %s зарезервовано в замовленні #%s.

en: Address changed successfully.
uk: Адресу успішно змінено.

en: Please provide a valid email address.
uk: Будь ласка, зазначте дійсну адресу електронної пошти.

en: This email address is already registered.
uk: Цю адресу електронної пошти вже зареєстровано.

en: Your current password is incorrect.
uk: Введено невірний пароль.

en: Please fill out all password fields.
uk: Будь ласка, заповніть всі поля пароля.

en: Please enter your current password.
uk: Будь ласка, введіть Ваш поточний пароль.

en: Please re-enter your password.
uk: Будь ласка, повторно введіть свій пароль.

en: New passwords do not match.
uk: Нові паролі не збігаються.

en: Account details changed successfully.
uk: Деталі облікового запису успішно змінено.

en: Payment method added.
uk: Спосіб оплати додано.

en: You can only have 1 %s in your cart.
uk: В кошик можна додати тільки 1 %s.

en: Cart updated.
uk: Кошик оновлено.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
uk: Кошик було заповнено позиціями з попереднього замовлення.

en: Order cancelled by customer.
uk: Замовлення скасовано покупцем.

en: Your order was cancelled.
uk: Ваше замовлення було скасовано.

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
uk: Ваше замовлення вже не може бути скасовано. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо вам потрібна допомога.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
uk: Будь ласка, виберіть кількість позицій, яку ви хочете додати в кошик…

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
uk: Будь ласка, виберіть товар для додавання у кошик…

en: %s is a required field | %s are required fields
uk[0]: %s — обов'язкове  для заповнення поле
uk[1]: %s — обов'язкових для заповнення поля
uk[2]: %s — обов'язкових для заповнення полей

en: Please choose product options&hellip;
uk: Будь ласка, виберіть опції товару…

en: Error
uk: Помилка

en: Username is required.
uk: Ім'я користувача є обов’язковим.

en: Password is required.
uk: Пароль є обов’язковим.

en: A user could not be found with this email address.
uk: Користувача з цією адресою електронної пошти не знайдено.

en: Please enter your password.
uk: Будь ласка, введіть ваш пароль.

en: Passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Anti-spam field was filled in.
uk: Поле анти-спаму було заповнено.

en: Please select a rating
uk: Будь ласка, оцініть

en: Error processing checkout. Please try again.
uk: Помилка обробки замовлення. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: required
uk: обов'язкове

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
uk: На жаль, немає товарів, які б відповідали вашому вибору. Будь ласка, виберіть інше поєднання.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
uk: На жаль, цей товар недоступний. Будь ласка, виберіть інше поєднання.

en: Shop Manager
uk: Менеджер магазину

en: View WooCommerce Settings
uk: Переглянути налаштування WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
uk: Переглянути документацію WooCommerce

en: View WooCommerce API Docs
uk: Переглянути документацію WooCommerce API

en: API Docs
uk: Документація API

en: Visit Premium Customer Support Forum
uk: Відвідати форум преміум підтримки клієнтів

en: Premium Support
uk: Преміум підтримка

en: Product Category
uk: Категорія товарів

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
uk: Категорії

en: Search Product Categories
uk: Шукати категорії товарів

en: All Product Categories
uk: Всі категорії товарів

en: Parent Product Category
uk: Батьківська категорія товарів

en: Parent Product Category:
uk: Батьківська категорія товарів:

en: Edit Product Category
uk: Редагувати категорію товарів

en: Update Product Category
uk: Оновити категорію товарів

en: Add New Product Category
uk: Додати нову категорію товарів

en: New Product Category Name
uk: Нова назва категорії товарів

en: Product Tag
uk: Позначка товару

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
uk: Позначки

en: Search Product Tags
uk: Шукати позначки товарів

en: All Product Tags
uk: Всі позначки товарів

en: Edit Product Tag
uk: Редагувати позначку товару

en: Update Product Tag
uk: Оновити позначку товару

en: Add New Product Tag
uk: Додати нову позначку товару

en: New Product Tag Name
uk: Нова назва позначки товару

en: Popular Product Tags
uk: Популярні позначки товарів

en: Separate Product Tags with commas
uk: Розділяйте позначки товарів комами

en: Add or remove Product Tags
uk: Додати або видалити позначки товарів

en: Choose from the most used Product tags
uk: Оберіть із найвикористовуваніших позначок товару

en: No Product Tags found
uk: Не знайдено позначок товару

en: Shipping Class
uk: Клас доставки

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
uk: Класи доставки

en: Search Shipping Classes
uk: Пошук за класами доставки

en: All Shipping Classes
uk: Всі класи доставки

en: Parent Shipping Class
uk: Батьківський клас доставки

en: Parent Shipping Class:
uk: Батьківський клас доставки:

en: Edit Shipping Class
uk: Редагувати клас доставки

en: Update Shipping Class
uk: Оновити клас доставки

en: Add New Shipping Class
uk: Додати новий клас доставки

en: New Shipping Class Name
uk: Назва нового класу доставки

en: Search %s
uk: Пошук %s

en: All %s
uk: Всі %s

en: Parent %s
uk: Батьківський %s

en: Parent %s:
uk: Батьківський %s:

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Update %s
uk: Оновити %s

en: Add New %s
uk: Додати нов(у)ий %s

en: New %s
uk: Нов(а)ий %s

[ctx: Admin menu name]
en: Products
uk: Товари

en: Add Product
uk: Додати товар

en: Add New Product
uk: Додати новий товар

en: Edit Product
uk: Редагувати товар

en: New Product
uk: Новий товар

en: View Product
uk: Переглянути товар

en: Search Products
uk: Шукати товари

en: No Products found
uk: Товарів не знайдено

en: No Products found in trash
uk: Не знайдено товарів у смітнику

en: Parent Product
uk: Батьківський товар

en: Product Image
uk: Зображення товару

en: Set product image
uk: Встановити зображення товару

en: Remove product image
uk: Видалити зображення товару

en: Use as product image
uk: Використати як зображення товару

en: This is where you can add new products to your store.
uk: Тут ви можете додавати нові товари до свого магазину.

en: Add Order
uk: Додати замовлення

en: Add New Order
uk: Додати нове замовлення

en: Edit Order
uk: Редагувати замовлення

en: New Order
uk: Нове замовлення

en: Search Orders
uk: Шукати замовлення

en: No Orders found
uk: Не знайдено жодного замовлення

en: No Orders found in trash
uk: Не знайдено замовлень у смітнику

en: Parent Orders
uk: Батьківські замовлення

en: This is where store orders are stored.
uk: Тут зберігаються замовлення.

en: Refunds
uk: Повернення

en: Coupon
uk: Купон

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
uk: Купони

en: Add Coupon
uk: Додати купон

en: Add New Coupon
uk: Додати новий купон

en: Edit Coupon
uk: Редагувати купон

en: New Coupon
uk: Новий купон

en: View Coupons
uk: Перегляд Купонів

en: View Coupon
uk: Перегляд Купона

en: Search Coupons
uk: Пошук купонів

en: No Coupons found
uk: Жодного купона не знайдено

en: No Coupons found in trash
uk: Купонів не знайдено у смітнику

en: Parent Coupon
uk: Батьківський купон

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
uk: Тут ви можете додавати нові купони, які покупці можуть використовувати у вашому магазині.

en: Webhook
uk: Вебхук

[ctx: Admin menu name]
en: Webhooks
uk: Вебхуки

en: Add New Webhook
uk: Додати новий вебхук

en: Edit Webhook
uk: Редагувати вебхук

en: New Webhook
uk: Новий вебхук

en: View Webhooks
uk: Перегляд вебхуків

en: View Webhook
uk: Перегляд вебхуку

en: No Webhooks found
uk: Вебхуків не знайдено

en: No Webhooks found in trash
uk: В смітнику вебхуків не знайдено

en: Parent Webhook
uk: Батьківський вебхук

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
uk: Очікування оплати

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Очікує оплати <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Очікують оплати <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Очікують оплати <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Processing
uk: В обробці

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Обробляється <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Обробляється <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Обробляється <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: On Hold
uk: На утриманні

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: На утриманні <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: На утриманні <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: На утриманні <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Completed
uk: Виконано

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Виконано <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Виконано <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Виконано <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Відмінено <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Відмінено <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Відмінено <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Refunded
uk: Повернено

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Повернено <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Повернено <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Повернено <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Failed
uk: Не вдалося

en: Understanding the Status Report
uk: Розуміння звіту про статус

en: Copy for Support
uk: Копія для підтримки

en: WordPress Environment
uk: Середовище WordPress

en: Home URL
uk: Адреса домашньої сторінки

en: The URL of your site's homepage.
uk: URL-адреса домашньої сторінки вашого сайту.

en: Site URL
uk: Адреса сайту

en: The root URL of your site.
uk: Кореневий URL вашого сайту.

en: WC Version
uk: Версія WC

en: The version of WooCommerce installed on your site.
uk: Версія встановленого на вашому сайті WooCommerce.

en: Log Directory Writable
uk: Права на запис у каталог журналів

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
uk: Деякі розширення WooCommerce можуть писати журнали, що полегшує налагодження проблем. Каталог повинен бути доступний для запису, якщо таке відбудеться.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
uk: Для ведення журналів зробіть директорію <code>%s</code> доступною для запису або визначте інше розміщення журналів <code>WC_LOG_DIR</code>.

en: WP Version
uk: Версія WordPress

en: The version of WordPress installed on your site.
uk: Версія WordPress, встановлена на вашому сайті.

en: WP Multisite
uk: Мультисайт WP

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
uk: Чи задіяно функцію мультисайту у вашому WordPress.

en: WP Memory Limit
uk: Ліміт пам`яті WP

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
uk: Максимальний обсяг пам'яті (ОЗУ), яку ваш сайт може використовувати одночасно.

en: WP Debug Mode
uk: WP режим налагодження

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
uk: Відображає, чи знаходиться WordPress в Режимі Налагодження.

en: Language
uk: Мова

en: The current language used by WordPress. Default = English
uk: Поточна мова, що використовується WordPress. За замовчуванням = English

en: Server Environment
uk: Середовище сервера

en: Server Info
uk: Інформація про сервер

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
uk: Інформація про вебсервер, на якому розміщено Ваш сайт.

en: PHP Version
uk: Версія PHP

en: The version of PHP installed on your hosting server.
uk: Версія РНР, яку встановлено на вашому хостинг сервері.

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
uk: Не вдалося визначити версію PHP, бо phpversion () не існує.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
uk: Найбільший розмір файлу, який може міститися в одному записі.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
uk: Кількість часу (у секундах), що ваш сайт буде витрачати на одній операції, перш ніж повторити (щоб уникнути зависання сервера)

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
uk: Максимальна кількість змінних, яку ваш сервер може використовувати для однієї функції, щоб уникнути перевантажень.

en: SUHOSIN Installed
uk: SUHOSIN встановлено

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
uk: Suhosin є передовою системою захисту PHP. Він був розроблений для захисту серверів, з одного боку, відносно ряду добре відомих проблем в PHP-додатках, а з іншого боку, від потенційних вразливостей, невідомих у цих додатках, або самого ядра PHP. Якщо Suhosin включено на вашому сервері, можливо, потрібна бути налаштована збільшена межа дозволених даних.

en: MySQL Version
uk: Версія MySQL

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
uk: Версія MySQL, яку встановлено на сервері вашого хостингу.

en: Max Upload Size
uk: Максимальний розмір відвантаження

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
uk: Найбільший розмір файлу, який може бути відвантажений на ваш сайт WordPress.

en: Default Timezone is UTC
uk: За замовчуванням часова зона: UTC

en: The default timezone for your server.
uk: Часова зона для вашого сервера за замовчуванням

en: Default timezone is %s - it should be UTC
uk: За замовчуванням часова зона %s — повинна бути UTC

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
uk: Платіжні шлюзи можуть використовувати cURL для зв'язку з віддаленими серверами під час авторизації платежів. Інші плагіни також можуть використовувати його для зв'язку з віддаленими сервісами.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
uk: На Вашому сервері не включено fsockopen або cURL - PayPal IPN та інші сценарії, яким потрібно зв'язуватись з іншими серверами, які не працюватимуть. Зв'яжіться з хостинг-провайдером.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
uk: Деякі веб-сервіси, такі як доставка, використовують SOAP, щоб отримати інформацію від віддалених серверів, наприклад, відстеження доставки від FedEx, вимагають встановлення SOAP.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
uk: HTML/Multipart email-листи використовують DOMDocument для генерації вбудованих CSS-стилів в шаблонах.

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
uk: На Вашому сервері не включений клас %s - HTML/Multipart електроні листи та деякі розширення не працюють без DOMDocument.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
uk: GZip (gzopen) використовується для відкриття бази даних GeoIP від MaxMind.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
uk: PayPal використовує цей спосіб зв'язку для повернення інформації про транзакцію.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
uk: wp_remote_post() не вдалося. PayPal IPN не працює з вашим сервером. Зв'яжіться з хостинг-провайдером.

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

en: Status code: %s
uk: Код стану: %s

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
uk: Плагіни WooCommerce можуть використовувати цей метод спілкування при перевірці оновлень плагінів.

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
uk: wp_remote_get() не вдалося. Функція оновлення плагіну WooCommerce не працює з вашим сервером. Зв'яжіться з хостинг-провайдером.

en: Database
uk: База даних

en: WC Database Version
uk: Версія бази даних WC

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
uk: Версія WooCommerce, для якої було відформатовано базу даних. Повинна відповідати вашій поточній версії WooCommerce.

en: Table does not exist
uk: Таблиця не існує

en: Active Plugins
uk: Активні плагіни

en: Visit plugin homepage
uk: Відвідати сторінку плагіну

[ctx: Version info]
en: %s is available
uk: %s доступно

en: Network enabled
uk: Мережу увімкнено

[ctx: by author]
en: by %s
uk: від %s

en: Force SSL
uk: Примусовий SSL

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
uk: Чи використовує Ваш сайт примусовий SSL сертифікат для транзакцій?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
uk: У якій валюті виводяться ціни в каталозі і в якій валюті платіжні шлюзи будуть приймати оплату.

en: The position of the currency symbol.
uk: Положення символу валюти.

en: The thousand separator of displayed prices.
uk: Роздільник тисяч відображуваних цін.

en: The decimal separator of displayed prices.
uk: Десятковий роздільник відображуваних цін.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
uk: Кількість знаків після коми, показаних у відображуваних цінах.

en: API Enabled
uk: API увімкнено

en: Does your site have REST API enabled?
uk: Чи увімкнений на вашому сайті REST API?

en: WC Pages
uk: Сторінки WC

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
uk: Головна сторінка магазину

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
uk: URL-адреса домашньої сторінки вашого WooCommerce магазину (поряд з ідентифікатором сторінки).

[ctx: Page setting]
en: Cart
uk: Кошик

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
uk: URL-адреса сторінки кошика вашого магазину WooCommerce (поряд з ідентифікатором сторінки).

[ctx: Page setting]
en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
uk: URL-адреса сторінки оформлення замовлення вашого WooCommerce магазину (поряд з ідентифікатором сторінки).

[ctx: Page setting]
en: My Account
uk: Мій обліковий запис

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
uk: URL-адреса сторінки "Мій обліковий запис" вашого WooCommerce магазину (поряд з ідентифікатором сторінки).

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
uk: Редагувати сторінку %s

en: Page not set
uk: Сторінку не встановлено

en: Page does not exist
uk: Сторінки не існує

en: Page does not contain the shortcode: %s
uk: Сторінка не містить шорткоду: %s

en: Taxonomies
uk: Таксономії

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
uk: Список значень таксономії, які можуть бути використані для управління статусами замовлень/товарів.

en: Product Types
uk: Типи товарів

en: Theme
uk: Тема

en: The name of the current active theme.
uk: Назва поточної активної теми.

en: Version
uk: Версія

en: The installed version of the current active theme.
uk: Встановлена версія поточної активної теми.

en: %s is available
uk: %s доступно

en: Author URL
uk: URL Автора

en: The theme developers URL.
uk: URL Розробників теми.

en: Child Theme
uk: Дочірня тема

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
uk: Показує чи є поточна тема дочірньою темою.

en: If you're modifying WooCommerce on a parent theme you didn't build personally, then we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
uk: Якщо ви модифікуєте WooCommerce на батьківській темі, яку ви не розробляли самостійно, ми рекомендуємо використовувати дочірню тему. Див.: <a href="%s" target="_blank">Як створити дочірню тему</a>

en: Parent Theme Name
uk: Назва батьківської теми

en: The name of the parent theme.
uk: Назва батьківської теми.

en: Parent Theme Version
uk: Версія батьківської теми

en: The installed version of the parent theme.
uk: Встановлена версія батьківської теми.

en: Parent Theme Author URL
uk: URL автора батьківської теми

en: The parent theme developers URL.
uk: URL розробника батьківської теми.

en: WooCommerce Support
uk: Підтримка WooCommerce

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
uk: Показує, чи підтримує поточна тема WooCommerce.

en: Not Declared
uk: Не визначено

en: Templates
uk: Шаблони

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
uk: У цьому розділі показані всі файли, які відрізняються від шаблону WooCommerce за замовчуванням.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
uk: <code>%s</code> версія <strong style="color:red">%s</strong> застаріла. Версія ядра %s

en: Overrides
uk: Перевизначення

en: Learn how to update outdated templates
uk: Дізнайтеся, як оновити застарілі шаблони

en: Tools
uk: Інструменти

en: Shipping Debug Mode
uk: Режим налагодження доставки

en: Template Debug Mode
uk: Режим налагодження шаблону

en: Remove All Data
uk: Видалити всі дані

en: Logs
uk: Журнали

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: — No Change —
uk: — Без Змін —

en: Change to:
uk: Змінити на:

en: Increase by (fixed amount or %):
uk: Збільшити на (фіксоване значення або %):

en: Decrease by (fixed amount or %):
uk: Зменшити на (фіксована кількість або %):

en: Enter price (%s)
uk: Введіть ціну (%s)

en: Sale
uk: Розпродаж

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
uk: Зменшити звичайну ціну на (фіксована кількість або %):

en: Enter sale price (%s)
uk: Введіть ціну розпродажу (%s)

en: L/W/H
uk: Д/Ш/В

en: Length (%s)
uk: Довжина (%s)

en: Width (%s)
uk: Ширина (%s)

en: Height (%s)
uk: Висота (%s)

en: Visibility
uk: Видимість

en: Catalog &amp; search
uk: Каталог та пошук

en: In stock?
uk: В наявності?

en: Backorders?
uk: Резервування?

en: Sold Individually?
uk: Продавати окремо?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
uk: <strong>Ласкаво просимо в WooCommerce</strong> – Ви майже готові почати продавати :)

en: Run the Setup Wizard
uk: Запустити Майстра встановлення

en: Skip Setup
uk: Пропустити встановлення

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
uk: <strong>Ваша тема (%s) містить застарілі копії деяких файлів шаблонів WooCommerce.</strong> Ці файли можуть потребувати оновлення, щоб переконатися, що вони сумісні з поточною версією WooCommerce. Ви можете побачити, які це саме файли на %sсторінці стану системи%s. Якщо ви сумніваєтеся, проконсультуйтеся з автором теми.

en: Learn More About Templates
uk: Детальніше про шаблони

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
uk: <strong>Ваша тема не заявляє підтримку WooCommerce</strong> – Будь ласка, ознайомтеся з нашим керівництвом з %sінтеграції%s або перевірте нашу тему %sStorefront%s, яка повністю безкоштовна для завантаження і розроблена спеціально для використання з WooCommerce.

en: Read More About Storefront
uk: Детальніше про Storefront

en: Theme Integration Guide
uk: Настанови з інтеграції теми

en: No, do not bother me again
uk: Ні, не турбуйте мене знову

en: Run the updater
uk: Запустити програму оновлення

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
uk: Настійно рекомендується зробити резервну копію вашої бази даних, перш ніж продовжити. Ви впевнені, що хочете запустити програму оновлення зараз?

en: Custom:
uk: Користувацький:

en: Consumer Secret is invalid
uk: Секрет споживача невірний

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
uk: WooCommerce API. Вказуйте ключ споживача в полі імені користувача, а секрет - в полі пароля

en: %s parameter is missing
uk: Параметр %s відсутній

en: Consumer Key is invalid
uk: Ключ покупця невірний

en: API user is invalid
uk: Користувач API невірний

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
uk: Невірний підпис - помилка сортування параметрів

en: Invalid Signature - signature method is invalid
uk: Невірний підпис - спосіб підпису неправильний

en: Invalid Signature - provided signature does not match
uk: Невірний підпис - наданий підпис не збігається

en: Invalid timestamp
uk: Невірна часова мітка

en: Invalid nonce - nonce has already been used
uk: Невірний одноразовий код - його вже використано

en: The API key provided does not have read permissions
uk: Наданий ключ API не має прав на перегляд

en: The API key provided does not have write permissions
uk: Наданий ключ API не має прав на запис

en: Invalid coupon ID
uk: Невірний ідентифікатор купону

en: You do not have permission to read the coupons count
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд кількості купонів

en: Invalid coupon code
uk: Невірний код купону

en: No %1$s data specified to create %1$s
uk: Недостатньо даних %1$s для створення %1$s

en: You do not have permission to create coupons
uk: У вас немає дозволу на створення купонів

en: Missing parameter %s
uk: Відсутній параметр %s

en: The coupon code already exists
uk: Код купону вже існує

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
uk: Невірний тип купона - тип купона повинен бути будь-яким з цих: %s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
uk: Недостатньо даних %1$s для редагування %1$s

en: Failed to update coupon
uk: Не вдалося оновити купон

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
uk: Недостатньо даних %1$s для створення/редагування %1$s

en: Unable to accept more than %s items for this request
uk: Неможливо встановити більше, ніж %s позицій для даного запиту

en: Invalid customer Email
uk: Невірний Email покупця

en: You do not have permission to read the customers count
uk: Ви не маєте прав на перегляд кількості покупців

en: You do not have permission to create this customer
uk: Ви не маєте дозволу на створення цього покупця

en: Invalid customer ID
uk: Невірний ідентифікатор покупця

en: Invalid customer
uk: Невірний покупець

en: You do not have permission to read this customer
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд цього клієнта

en: You do not have permission to edit this customer
uk: Ви не маєте дозволу на редагування цього клієнту

en: You do not have permission to delete this customer
uk: Ви не маєте дозволу на видалення цього клієнту

en: JSONP support is disabled on this site
uk: Підтримку JSONP вимкнено на цьому сайті

en: The JSONP callback function is invalid
uk: Функція зворотного виклику JSONP невірна

en: You do not have permission to read the orders count
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд кількості замовлень

en: You do not have permission to create orders
uk: Ви не маєте дозволу на створення замовлень

en: Customer ID is invalid
uk: Ідентифікатор покупця невірний

en: Cannot create order: %s
uk: Неможливо створити замовлення: %s

en: Payment method ID and title are required
uk: Потрібне введення назви і ідентифікатора способу оплати

en: Provided order currency is invalid
uk: Невірна валюта замовлення

en: Order ID is invalid
uk: Ідентифікатор замовлення невірний

en: Order item ID is required
uk: Потрібне введення ідентифікатора позиції замовлення

en: Order item ID provided is not associated with order
uk: Ідентифікатор позиції замовлення не пов'язане із замовленням

en: Product ID or SKU is required
uk: Потрібен ідентифікатор товару або артикул

en: Product ID provided does not match this line item
uk: Ідентифікатор товару не відповідає позиції

en: The product variation is invalid
uk: Варіація товару невірна

en: Product is invalid
uk: Невірний товар

en: Product quantity must be a positive float
uk: Кількість товарів має бути додатнім числом

en: Product quantity is required
uk: Потрібно зазначити кількість товару

en: Cannot create line item, try again
uk: Неможливо створити позицію, спробуйте ще раз

en: Cannot update line item, try again
uk: Не вдалося оновити позицію, спробуйте ще раз

en: Shipping total must be a positive amount
uk: Загальна сума за доставку повинна бути додатною

en: Shipping method ID is required
uk: Потрібне зазначення ідентифікатору способу доставки

en: Cannot create shipping method, try again
uk: Неможливо створити спосіб доставки, спробуйте ще раз

en: Cannot update shipping method, try again
uk: Не вдається оновити спосіб доставки, спробуйте ще раз

en: Fee title is required
uk: Потрібне зазначення назви збору

en: Fee tax class is required when fee is taxable
uk: Потрібне зазначення класу податку збору, якщо збір оподатковується

en: Cannot create fee, try again
uk: Неможливо створити збір, спробуйте ще раз

en: Cannot update fee, try again
uk: Не вдалося оновити збір, спробуйте ще раз

en: Coupon discount total must be a positive amount
uk: Загальний розмір знижки за купоном повинен мати додатне значення

en: Coupon code is required
uk: Потрібний код купона

en: Cannot create coupon, try again
uk: Неможливо створити купон, спробуйте ще раз

en: Cannot update coupon, try again
uk: Неможливо оновити купон, спробуйте ще раз

en: Invalid order note ID
uk: Невірний ідентифікатор примітки замовлення

en: An order note with the provided ID could not be found
uk: Примітку до замовлення з зазначеним ідентифікатором не знайдено

en: You do not have permission to create order notes
uk: Ви не маєте дозволу на створення приміток до замовлень

en: Order note is required
uk: Потрібна примітка до замовлення

en: Cannot create order note, please try again
uk: Неможливо створити примітку до замовлення, спробуйте ще раз

en: The order note ID provided is not associated with the order
uk: Ідентифікатор примітки до замовлення не пов’язаний з замовленням

en: This order note cannot be deleted
uk: Примітка до замовлення не може бути видалена

en: Permanently deleted order note
uk: Примітку до замовлення видалено остаточно

en: Invalid order refund ID
uk: Невірний ідентифікатор повернення за замовленням

en: An order refund with the provided ID could not be found
uk: Повернення за замовленням із зазначеним ID не знайдено

en: You do not have permission to create order refunds
uk: Ви не маєте прав для створення повернень за замовленнями

en: Refund amount is required
uk: Потрібне введення суми повернення

en: Refund amount must be positive
uk: Сума повернення повинна бути додатною

en: Cannot create order refund, please try again
uk: Неможливо створити повернення замовлення, будь ласка, спробуйте ще раз

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
uk: Сталася помилка при спробі створити повернення за допомогою API платіжного шлюзу

en: The order refund ID provided is not associated with the order
uk: Наданий ідентифікатор відшкодування не пов’язаний з жодним замовленням

en: You do not have permission to read the products count
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд кількості продуктів

en: You do not have permission to create products
uk: Ви не маєте дозволу на створення продуктів

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
uk: Недійсний тип товару - тип товару має бути одним з наступних: %s

en: You do not have permission to read product categories
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд категорій продуктів

en: Invalid product category ID
uk: Невірний ідентифікатор категорії товару

en: A product category with the provided ID could not be found
uk: Категорію товару із зазначеним ідентифікатором не знайдено

en: The SKU already exists on another product
uk: Артикул вже призначено іншому товару

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Invalid URL %s
uk: Нвірний URL %s

en: Zero size file downloaded
uk: Завантажено файл нульового розміру

en: You do not have permission to read product attributes
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд атрибутів продукту

en: Invalid product attribute ID
uk: Невірний ідентифікатор атрибута товару

en: A product attribute with the provided ID could not be found
uk: Атрибут товару із вказаним ідентифікатором не знайдено

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
uk: Невірний тип атрибуту товару - тип атрибуту товару повинен бути одним із цих: %s

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
uk: Невірний атрибут товару типу order_by - атрибут товару типу order_by повинен бути одним із цих: %s

en: You do not have permission to create product attributes
uk: Ви не маєте дозволу на створення атрибутів продуктів

en: You do not have permission to edit product attributes
uk: Ви не маєте дозволу на редагування атрибутів продуктів

en: Could not edit the attribute
uk: Не вдалося редагувати атрибут

en: You do not have permission to delete product attributes
uk: Ви не маєте дозволу на видалення атрибутів товару

en: Could not delete the attribute
uk: Не вдалося видалити атрибут

en: Deleted %s
uk: %s видалено

en: You do not have permission to read this report
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд цього звіту

en: Invalid %s ID
uk: Невірний ідентифікатор %s

en: No %s found with the ID equal to %s
uk: Жодного %s з  ідентифікатором %s не знайдено

en: Invalid %s
uk: Невірний %s

en: You do not have permission to read this %s
uk: Ви не маєте дозволу на перегляд %s

en: You do not have permission to edit this %s
uk: Ви не маєте дозволу на редагування %s

en: You do not have permission to delete this %s
uk: Ви не маєте дозволу на видалення %s

en: Permanently deleted customer
uk: Покупця видалено остаточно

en: The customer cannot be deleted
uk: Покупець не може бути видалений

en: This %s cannot be deleted
uk: %s не може бути видалено

en: Permanently deleted %s
uk: %s видалено остаточно

en: Invalid authentication method
uk: Невірний спосіб аутентифікації

en: Unsupported request method
uk: Непідтримуваний метод запиту

en: The handler for the route is invalid
uk: Обробник маршруту невірний

en: No route was found matching the URL and request method
uk: Не знайдено маршруту, що відповідає посиланню та запитуваному методу.

en: You do not have permission to read the webhooks count
uk: Ви не маєте прав на перегляд кількості вебхуків

en: You do not have permission to create webhooks
uk: Ви не маєте прав на створення вебхуків

en: Webhook topic is required and must be valid
uk: Повинна бути вказаний коректна тема вебхуку

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
uk: URL доставки вебхуку повинен бути коректним і починатися з  http:// або https://

en: Cannot create webhook: %s
uk: Неможливо створити вебхук: %s

en: Webhook topic must be valid
uk: Топік вебзачіпу повинен бути коректним

en: Enable the use of coupons
uk: Увімкнути використання купонів

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
uk: Купони можуть бути застосовані на сторінках кошика і оформлення замовлення.

en: Calculate coupon discounts sequentially
uk: Розраховувати знижки купонів послідовно

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
uk: При використанні декількох купонів, застосовувати перший купон до повної вартості, другий купон до вже зниженої і так далі.

en: Enable guest checkout
uk: Дозволити гостям оформляти замовлення

en: Allows customers to checkout without creating an account.
uk: Дозволяє покупцям оформляти замовлення без створення облікового запису.

en: Force secure checkout
uk: Примусовий режим безпеки при оформленні замовлення

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required).
uk: Примусовий SSL (HTTPS) на сторінках оформлення замовлення (потребує наявності SSL сертифікату).

en: Force HTTP when leaving the checkout
uk: Примусово використовувати HTTP після оформлення замовлення

en: Checkout Pages
uk: Сторінки оформлення замовлення

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
uk: Ці сторінки повинні бути встановлені таким чином, щоб WooCommerce знав, куди необхідно направляти користувачів для оформлення замовлення.

en: Cart Page
uk: Сторінка кошика

en: Checkout Page
uk: Сторінка оформлення замовлення

en: Terms and Conditions
uk: Правила та Умови

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
uk: Якщо ви визначите сторінку "Умови", покупця буде запропоновано прийняти їх перед оформленням замовлення.

en: Checkout Endpoints
uk: Кінцеві точки оформлення замовлення

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
uk: Кінцеві точки додаються до URL-адреси вашої сторінки для обробки конкретних дій у процесі оформлення замовлення. Вони повинні бути унікальними.

en: Pay
uk: Оплатити

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
uk: Кінцева точка для сторінки Оформлення замовлення → сторінка Оплата

en: Order Received
uk: Замовлення отримано

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
uk: Кінцева точка для сторінки Оформлення замовлення → сторінка Замовлення отримано

en: Add Payment Method
uk: Додати спосіб оплати

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
uk: Кінцева точка для сторінки Оформлення замовлення → сторінка Додати спосіб оплати

en: Payment Gateways
uk: Платіжні шлюзи

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
uk: Встановлені шлюзи перераховано нижче. Перетягніть шлюзи, щоб контролювати їх порядок відображення в користувацькому інтерфейсі.

en: Gateway Display Order
uk: Порядок відображення шлюзів

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Gateway ID
uk: Ідентифікатор шлюзу

en: Emails
uk: Email'и

en: Email Options
uk: Опції Email

en: Email Sender Options
uk: Опції електронної пошти відправника

en: "From" Name
uk: Ім`я "Від кого"

en: Email Template
uk: Шаблон email

en: Header Image
uk: Зображення заголовку

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
uk: Текст в підвалі електронних листів WooCommerce.

en: Powered by WooCommerce
uk: Працює на WooCommerce

en: Base Colour
uk: Основний колір

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
uk: Основний колір шаблонів листів для WooCommerce. За замовчуванням <code>#557da1</code>.

en: Background Colour
uk: Колір фону

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
uk: Колір фону для шаблонів листів WooCommerce. За замовчуванням <code>#f5f5f5</code>.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
uk: Основний колір фону тіла. За замовчуванням <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
uk: Основний колір тексту тіла листа. За замовчуванням <code>#505050</code>.

en: Base Location
uk: Основне розташування

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
uk: Це основне місце вашого бізнесу. Податкові ставки будуть ґрунтуватися на цій країні.

en: Selling Location(s)
uk: Місце(я) продажу

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
uk: Ця опція дозволяє обмежити країни, в яких ви бажаєте продавати.

en: Sell to All Countries
uk: Продавати у всіх країнах

en: Specific Countries
uk: Конкретні країни

en: Shop base address
uk: Адреса магазину

en: Geolocate
uk: Геолокація

en: Geolocate (with page caching support)
uk: Геолокація (з підтримкою кешування сторінки)

en: Store Notice
uk: Повідомлення магазину

en: Enable site-wide store notice text
uk: Включити текстове повідомлення магазину на всьому сайті

en: Store Notice Text
uk: Текст повідомлення магазину

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
uk: Це демонстраційний магазин, призначений для тестування — Замовлення не виконуються.

en: Currency Options
uk: Опції валюти

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
uk: Наступні параметри впливають на відображення цін у фронтенді.

en: Currency
uk: Валюта

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
uk: Ці налаштування дозволяють визначити, в якій валюті перераховані ціни в каталозі, і які платіжні шлюзи будуть використовуватися.

en: This controls the position of the currency symbol.
uk: Визначає положення символу валюти.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
uk: Встановлює роздільник тисяч відтворюваних цін.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
uk: Встановлює десятковий роздільник відтворюваних цін.

en: Number of Decimals
uk: Кількість знаків після коми

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
uk: Встановлює кількість знаків в десяткових дробах після коми у показуваних цінах.

en: Integration
uk: Інтеграція

en: Display
uk: Відображення

en: Shop & Product Pages
uk: Сторінки магазину та товарів

en: Shop Page
uk: Сторінка Магазину

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
uk: Основна сторінка також може бути використана для <a href="%s">постійних посилань на товари</a>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
uk: Встановлення основної сторінки вашого магазину — тут буде розташовано архів товарів.

en: Shop Page Display
uk: Показати сторінку магазину

en: This controls what is shown on the product archive.
uk: Встановлює, що відтворюється в архіві товарів.

en: Show products
uk: Показувати товари

en: Default Category Display
uk: Показувати категорію за замовчуванням

en: This controls what is shown on category archives.
uk: Встановлює, що відтворюється в архівах категорій.

en: Show subcategories
uk: Показувати підкатегорії

en: Default Product Sorting
uk: Сортування товарів за замовчуванням

en: This controls the default sort order of the catalog.
uk: Це керує порядком сортування каталогу за замовчуванням.

en: Default sorting (custom ordering + name)
uk: Сортування за замовчуванням (користувацький порядок + назва)

en: Popularity (sales)
uk: За популярністю (продажів)

en: Average Rating
uk: Середня оцінка

en: Sort by most recent
uk: Сортувати за найновішими

en: Sort by price (asc)
uk: Сортувати за ціною (з найдешевших)

en: Sort by price (desc)
uk: Сортувати за ціною (з найдорожчих)

en: Add to cart behaviour
uk: Додати в поведінку кошика

en: Redirect to the cart page after successful addition
uk: Перенаправляти до кошика після успішного додавання

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
uk: Увімкнути AJAX-кнопки додавання в корзину в архівах

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
uk: Ці параметри впливають на відтворення і розміри зображень в каталозі - відтворення у фронтенді буде як і раніше залежати від стилів CSS. Після зміни цих параметрів може знадобитися <a href="%s">регенерувати мініатюри</a>.

en: Catalog Images
uk: Зображення каталогу

en: This size is usually used in product listings
uk: Цей розмір зазвичай використовується в списках товарів

en: Single Product Image
uk: Зображення одиничного товару

en: This is the size used by the main image on the product page.
uk: Цей розмір використовується для основного зображення на сторінці товару.

en: Product Thumbnails
uk: Мініатюри товарів

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
uk: Цей розмір зазвичай використовується для галереї зображень на сторінці товару.

en: Product Image Gallery
uk: Галерея зображень товару

en: Enable Lightbox for product images
uk: Включити Lightbox для зображень товарів

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
uk: Включити lightbox WooCommerce. Галерея зображень товару відкриватиметься в lightbox.

en: Manage Stock
uk: Керування запасами

en: Enable stock management
uk: Увімкнути керування запасами на рівні товару

en: Hold Stock (minutes)
uk: Утримання запасу (у хвилинах)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
uk: Утримувати запаси (для несплачених замовлень) до х хвилин. Коли ліміт часу досягнуто, замовлення, що очікує, буде скасоване. Залиште порожнім, щоб вимкнути.

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Enable low stock notifications
uk: Увімкнути сповіщення про низькі запаси

en: Enable out of stock notifications
uk: Увімкнути сповіщення про закінчення запасів

en: Notification Recipient(s)
uk: Отримувач(и) сповіщень

en: Low Stock Threshold
uk: Поріг низьких запасів

en: Out Of Stock Threshold
uk: Поріг "відсутніх в наявності"

en: Out Of Stock Visibility
uk: Видимість (Немає в наявності)

en: Hide out of stock items from the catalog
uk: Приховати відсутні в наявності товари з каталогу

en: Stock Display Format
uk: Формат відображення запасів

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
uk: Це керує як запаси показані у фронтенді.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
uk: Завжди показувати запаси, наприклад, "в наявності 12"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
uk: Показувати запаси, лише коли низькі, наприклад, "В наявності лише 2" замість "В наявності"

en: Never show stock amount
uk: Ніколи не показувати запаси

en: File Download Method
uk: Спосіб завантаження файлу

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
uk: Примусові завантаження будуть тримати URL-адреси прихованими, але деякі сервери можуть обробляти великі файли ненадійно. якщо підтримується, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> може використовуватися для обробки завантажень (для цього серверу потрібен модуль <code>mod_xsendfile</code>).

en: Force Downloads
uk: Примусові завантаження

en: Redirect only
uk: Тільки перенаправляти

en: Access Restriction
uk: Обмеження доступу

en: Downloads require login
uk: Завантаження вимагають входу в обліковий запис

en: This setting does not apply to guest purchases.
uk: Цей параметр не застосовується до гостьових покупок.

en: Grant access to downloadable products after payment
uk: Надання доступу до завантажуваних продуктів після оплати

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
uk: Ввімкніть цю опцію, щоб надати доступ до завантажень, коли замовлення "обробляється", а не "виконано".

en: Measurements
uk: Розміри

en: Weight Unit
uk: Одиниця виміру ваги

en: This controls what unit you will define weights in.
uk: Тут визначається одиниця виміру, в якій зазначається вага.

en: Dimensions Unit
uk: Одиниця виміру розмірів

en: This controls what unit you will define lengths in.
uk: Тут визначається одиниця виміру, в якій зазначається довжина.

en: Product Ratings
uk: Оцінки товарів

en: Enable ratings on reviews
uk: Увімкнути оцінки у відгуках

en: Ratings are required to leave a review
uk: Для завершення відгуку необхідна оцінка

en: Show "verified owner" label for customer reviews
uk: Показувати позначку "перевірений власник" для відгуків від покупців

en: Only allow reviews from "verified owners"
uk: Дозволити відгуки тільки від "перевірених власників"

en: Shipping Options
uk: Опції доставки

en: Enable the shipping calculator on the cart page
uk: Увімкнути калькулятор доставки на сторінці кошика

en: Hide shipping costs until an address is entered
uk: Приховати вартість доставки, доки не буде введено адресу

en: Shipping Destination
uk: Пункт призначення доставки

en: This controls which shipping address is used by default.
uk: Налаштування адреси доставки для використання за замовчуванням.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
uk: Виберіть, в які країни ви хочете здійснювати доставку, або виберіть доставку в усі регіони, де ви продаєте.

en: Ship to all countries you sell to
uk: Доставка в усі країни, в яких здійснюються продажі

en: Ship to all countries
uk: Доставляти в усі країни

en: Ship to specific countries only
uk: Доставка тільки в певні країни

en: Shipping Method(s)
uk: Способи доставки

en: Tax Options
uk: Опції податків

en: Standard Rates
uk: Стандартні ставки

en: %s Rates
uk: %s Ставки

en: Key Details
uk: Деталі ключа

en: Friendly name for identifying this key.
uk: Зручна назва для позначення цього ключа.

en: Owner of these keys.
uk: Власник цих ключів.

en: Select the access type of these keys.
uk: Виберіть тип доступу для цих ключів.

en: Generate API Key
uk: Генерування ключа API

en: Revoke Key
uk: Анулювати ключ

en: Consumer Key
uk: Ключ покупця

en: Copied!
uk: Скопійовано!

en: Copy
uk: Копіювати

en: Consumer Secret
uk: Секрет покупця

en: QRCode
uk: QR-код

en: Country&nbsp;Code
uk: Код&nbsp;країни

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
uk: 2-значний код країни, наприклад, US. Залиште порожнім, щоб застосувати до всіх.

en: State&nbsp;Code
uk: Код&nbsp;штату

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
uk: 2-значний код штату, наприклад, AL. Залиште порожнім, щоб застосувати всі.

en: ZIP/Postcode
uk: ZIP/Поштовий індекс

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
uk: Міста для цього правила. Крапка з комою (;) відокремлює кілька значень. Залиште порожнім, щоб застосувати для всіх міст.

en: Rate&nbsp;%
uk: Ставка&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
uk: Введіть податкову ставку (у відсотках) до 4 знаків після коми.

en: Tax&nbsp;Name
uk: Назва&nbsp;Податку

en: Enter a name for this tax rate.
uk: Введіть назву для даної податкової ставки.

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
uk: Виберіть пріоритет для цієї податкової ставки. Використовується тільки 1 співпадаюча ставка на пріоритет. Щоб визначити різні податкові ставки для однієї зони, вам потрібно вказати різні пріоритети на кожну ставку.

en: Compound
uk: Змішана

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
uk: Виберіть, чи буде це ставка змішаною. Змішані податкові ставки застосовуються поперед інших податкових ставок.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
uk: Виберіть також, чи буде ця ставка податку застосовуватися до доставки.

en: Tax rate ID.
uk: Ідентифікатор податкового збору.

en: Insert row
uk: Вставити рядок

en: Remove selected row(s)
uk: Видалити обрані рядки

en: Import CSV
uk: Імпорт CSV

en: No row(s) selected
uk: Рядки не обрано

en: Country Code
uk: Код країни

en: State Code
uk: Код штату

en: Tax Name
uk: Назва податку

en: Method
uk: Спосіб

en: Duration
uk: Тривалість

en: Headers
uk: Заголовки

en: Content
uk: Вміст

en: URL
uk: Посилання

en: Request
uk: Запит

en: Response
uk: Відповідь

en: Webhook Data
uk: Дані вебхуку

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
uk: Зручна назва для ідентифікації цього вебхуку. За замовчуванням: Створено вебхук %s.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
uk: Опції: "Активно" (доставка здійснюється), "Призупинено" (не доставляється), або "Вимкнено" (не доставляється внаслідок проблем з доставкою).

en: Select when the webhook will fire.
uk: Виберіть, коли цей вебхук буде задіяно.

en: Coupon Created
uk: Купон створено

en: Coupon Updated
uk: Купон оновлено

en: Coupon Deleted
uk: Купон видалено

en: Customer Created
uk: Покупця створено

en: Customer Updated
uk: Покупця оновлено

en: Customer Deleted
uk: Покупця видалено

en: Order Created
uk: Замовлення створено

en: Order Updated
uk: Замовлення оновлено

en: Order Deleted
uk: Замовлення видалено

en: Product Created
uk: Товар створено

en: Product Updated
uk: Товар оновлено

en: Product Deleted
uk: Товар видалено

en: Action
uk: Дія

en: Custom
uk: Користувацький

en: Action Event
uk: Подія дії

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
uk: Введіть дію, яка викличе цей вебхук.

en: Custom Topic
uk: Користувацька тема

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
uk: Введіть користувацьку тему, яка викличе цей вебхукп.

en: URL where the webhook payload is delivered.
uk: URL, за яким доставляється навантаження вебхука.

en: Secret
uk: Секрет

en: Webhook Actions
uk: Дії вебхука

en: Created at
uk: Створено

en: Updated at
uk: Оновлено

en: Save Webhook
uk: Зберегти вебхук

en: Webhook Logs
uk: Журнали вебхуків

en: Enable Taxes
uk: Увімкнути податки

en: Enable taxes and tax calculations
uk: Увімкнути податки і розрахунок податків

en: Prices Entered With Tax
uk: Ціни, вказані з урахуванням податку

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
uk: Ця опція має важливе значення, тому що вона визначає, яким чином будуть вводитися ціни. Зміна не стосується існуючих продуктів.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
uk: Так, я буду вводити ціни з урахуванням податку

en: No, I will enter prices exclusive of tax
uk: Ні, я буду вводити ціни без податку

en: Calculate Tax Based On
uk: Розрахувати податок, виходячи з:

en: This option determines which address is used to calculate tax.
uk: Ця опція визначає, яка адреса використовується для розрахунку податку.

en: Customer shipping address
uk: Адреса доставки покупця

en: Customer billing address
uk: Платіжна адреса покупця

en: Shipping Tax Class
uk: Клас податку на доставку:

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
uk: Опціонально визначає, який клас податків використовується для доставки. Залиште порожнім для використання індивідуальних ставок для кожного продукту в кошику.

en: Shipping tax class based on cart items
uk: Клас податків для доставки, заснований на позиціях в кошику

en: Rounding
uk: Округлення

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
uk: Округляти податки на підсумковому рівні, а не для кожної позиції

en: Additional Tax Classes
uk: Додаткові класи податків

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
uk: Список додаткових податкових класів нижче (по 1 в рядку). Це додатково до "Стандартної ставки" за замовчуванням.

en: Reduced Rate%sZero Rate
uk: Знижена ставка%sНульова ставка

en: Display Prices in the Shop
uk: Показувати ціни в магазині:

en: Including tax
uk: У тому числі податок

en: Excluding tax
uk: За винятком податку

en: Display Prices During Cart and Checkout
uk: Показувати ціни в кошику і при оформленні замовлення:

en: Price Display Suffix
uk: Показати суфікс цін:

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
uk: Визначте текст показуваний після цін на продукти. Наприклад це може бути "Без ПДВ". Також ви можете замінити ціни змінними: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Display Tax Totals
uk: Показати підсумок податків:

en: As a single total
uk: Як єдиний підсумок

en: Itemized
uk: За позиціями

en: Browse all extensions
uk: Перегляд всіх розширень

en: Need a theme? Try Storefront
uk: Потрібна тема? Спробуйте Storefront

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
uk: Ви можете знайти наш каталог розширень WooCommerce на сайті WooThemes.com: <a href="%s">Каталог розширень WooCommerce</a>

en: Looking for a WooCommerce theme?
uk: Шукаєте тему WooCommerce?

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
uk: Пропонуємо вам Storefront, %sофіційну%s тему для WooCommerce.

en: Storefront is an intuitive, flexible and %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
uk: Storefront - це не тільки інтуїтивна, гнучка і %sбезкоштовна%s тема WordPress, глибоко інтегрована з WooCommerce, а також безліч популярних клієнтоорієнтовних розширень.

en: Read all about it
uk: Читати все про це

en: Download &amp; install
uk: Завантажити и встановити

en: Log file: %s (%s)
uk: Журнал: %s (%s)

en: There are currently no logs to view.
uk: В даний час немає журналів для перегляду.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
uk: Будь ласка, скопіюйте цю інформацію для надання нашій службі підтримки:

en: Get System Report
uk: Отримати системний звіт

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
uk: Якщо запаси керовані, то ці параметри дозволяють включити резервування замовлень. Якщо включено, то кількість продуктів в запасі може бути нижче 0.

en: Stock status
uk: Статус запасів

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
uk: Контролює, чи буде продукт враховуватися як "В наявності" або "Відсутній в наявності" у фронтенді.

en: Sold individually
uk: Продавати індивідуально

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
uk: Увімкніть, щоб продавати тільки одну позицію на одне замовлення

en: Weight
uk: Вага

en: Weight in decimal form
uk: Вага в десятковій формі

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Length
uk: Довжина

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: LxWxH in decimal form
uk: ДхШхВ в десятковій формі

en: No shipping class
uk: Клас доставки відсутній

en: Shipping class
uk: Клас доставки

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
uk: Класи доставки використовуються певними способами доставки для групування схожих товарів.

en: Expand
uk: Розкрити

en: Close
uk: Закрити

en: Custom product attribute
uk: Користувацький атрибут товару

en: Save attributes
uk: Зберегти атрибути

en: Up-sells
uk: Пропозиція товарів

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
uk: Пропозиція товарів - це товари, які ви б рекомендувати замість товару, який зараз переглядається. Наприклад, товари, які є більш вигідними або більш високої якості, або дорожчими.

en: Cross-sells
uk: Супутні товари

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
uk: Супутні товари - це продукти які ви рекламуєте у кошику, пов'язані з даним продуктом.

en: Grouping
uk: Групування

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
uk: Встановіть цю опцію, щоб зробити цей продукт частиною згрупованого продукту.

en: Purchase note
uk: Примітка до покупки

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
uk: Введіть опціональну примітку, щоб відправити покупцю після купівлі.

en: Menu order
uk: Порядок меню

en: Custom ordering position.
uk: Користувацьке впорядковування позицій.

en: Enable reviews
uk: Увімкнути відгуки

en: Learn more
uk: Дізнатись більше

en: Default Form Values
uk: Значення форми за замовчуванням

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
uk: Це атрибути, які будуть попередньо обрані у фронтенді.

en: No default
uk: Немає за замовчуванням

en: Add variation
uk: Додати варіацію

en: Create variations from all attributes
uk: Створити варіації з усіх атрибутів

en: Delete all variations
uk: Видалити всі варіації

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
uk: Перемкнути "Увімкнено"

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
uk: Перемкнути "Завантажуваний"

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
uk: Перемкнути "Віртуальний"

en: Pricing
uk: Ціноутворення

en: Set regular prices
uk: Встановити звичайні ціни

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
uk: Збільшення звичайних цін (фіксована сума або відсоток)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
uk: Зменшення звичайних цін (фіксована сума або відсоток)

en: Set sale prices
uk: Встановити ціну розпродажу

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
uk: Збільшення цін розпродажу (фіксована сума або відсоток)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
uk: Зниження ціни розпродажу (фіксована сума або відсоток)

en: Set scheduled sale dates
uk: Задати часові межі розпродажу

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
uk: Перемикання опції "Керування запасами"

en: Downloadable products
uk: Завантажувані товари

en: Download limit
uk: Ліміт завантажень

en: Download expiry
uk: Закінчення строку завантаження

en: Go
uk: Перейти

en: %s item | %s items
uk[0]: %s позиція
uk[1]: %s позиції
uk[2]: %s позицій

en: Go to the first page
uk: Перейти до першої сторінки

en: Go to the previous page
uk: Перейти до попередньої сторінки

en: Select Page
uk: Виберіть сторінку

en: Current page
uk: Поточна сторінка

[ctx: number of pages]
en: of
uk: з

en: Go to the next page
uk: Перейти до наступної сторінки

en: Go to the last page
uk: Перейти до останньої сторінки

en: Product SKU must be unique.
uk: Артикул товару повинен бути унікальним.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
uk: Завантажуваний файл %s не може бути використаний, оскільки має недопустимий формат файлу. Допустимі формати файлів: %s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
uk: Завантажуваний файл %s не може бути використано, оскільки він відсутній на сервері.

en: Variation #%s of %s
uk: Варіація №%s для %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
uk: №%s – Артикул варіації повинен бути унікальним.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
uk: №%s – Завантажуваний файл %s не може бути використано, оскільки має недопустимий формат файлу. Допустимі формати файлів: %s

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
uk: №%s – Завантажуваний файл %s не може бути використано, оскільки він відсутній на сервері.

en: Delete image
uk: Видалити зображення

en: Add Images to Product Gallery
uk: Додати зображення до галереї продукту

en: Add to gallery
uk: Додати у галерею

en: Add product gallery images
uk: Додати зображення галереї товару

en: Revoke Access
uk: Скасувати доступ

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
uk[0]: Завантажено %s раз
uk[1]: Завантажено %s рази
uk[2]: Завантажено %s разів

en: Downloads remaining
uk: Завантажень залишилось

en: Access expires
uk: Доступ спливає

en: Fee Name
uk: Назва збору

en: Product ID.
uk: Ідентифікатор товару:

en: Variation ID:
uk: Ідентифікатор варіації:

en: No longer exists
uk: Більше не існує

en: Product SKU.
uk: Артикул товару:

en: Add&nbsp;meta
uk: Додати&nbsp;мета-дані

en: After pre-tax discounts.
uk: Після вирахування знижок на податки.

en: Item
uk: Позиція

en: Cost
uk: Вартість

en: Qty
uk: Кількість

en: Tax
uk: Податок

en: Coupon(s) Used
uk: Купон(ів) використано

en: Discount
uk: Знижка

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
uk: Це підсумкова знижка. Знижки визначено на кожну позицію.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
uk: Загальні витрати на доставку та обробку замовлення.

en: Order Total
uk: Підсумок замовлення

en: Refunded
uk: Повернено

en: To edit this order change the status back to "Pending"
uk: Для редагування цього замовлення змініть статус на "Обробка"

en: Refund
uk: Повернення

en: Calculate Taxes
uk: Обчислити податки

en: Calculate Total
uk: Розрахувати підсумок

en: Add product(s)
uk: Додати товар(и)

en: Add fee
uk: Додати збір

en: Add shipping cost
uk: Додати вартість доставки

en: Save
uk: Зберегти

en: Restock refunded items
uk: Повернути повернення в запас

en: Amount already refunded
uk: Вже повернена сума

en: Total available to refund
uk: Загальна сума для повернення

en: Refund amount
uk: Сума повернення

en: Reason for refund (optional)
uk: Причина повернення (опціонально)

en: Payment Gateway
uk: Платіжний шлюз

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
uk: Платіжний шлюз, використаний при обробці даного замовлення, не підтримує автоматичне повернення коштів.

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
uk: Повернення %s через %s

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
uk: Після цього Вам буде потрібно вручну видати повернення через платіжний шлюз.

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
uk: Повернення %s вручну

en: Add products
uk: Додати товари

en: Add tax
uk: Додати податок

en: Rate name
uk: Назва ставки

en: Tax class
uk: Клас податку

en: Rate code
uk: Код ставки

en: Rate %
uk: Ставка %

en: Or, enter tax rate ID:
uk: Або введіть ідентифікатор податкової ставки:

en: Optional
uk: Опціонально

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
uk: від

en: ID:
uk: Ідентифікатор:

en: Shipping Name
uk: Назва доставки

en: Shipping Method
uk: Спосіб доставки

en: Select terms
uk: Оберіть значення

en: Add new
uk: Додати новий

en: "%s" separate terms
uk: "%s" розділити значення

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
uk: Введіть текст або атрибути, відокремлюючи значення "%s".

en: File Name
uk: Назва файлу

en: Choose file
uk: Виберіть файл

en: Insert file URL
uk: Вставте URL файлу

en: Any
uk: Будь-який

en: Remove this image
uk: Видалити це зображення

en: Upload an image
uk: Завантажити зображення

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
uk: Введіть артикул для цієї варіації або залиште поле порожнім, щоб використовувати артикул батьківського товару.

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
uk: Увімкніть цю опцію, якщо доступ до завантаження файлу надається при покупці товару

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
uk: Увімкніть цю опцію, якщо товар не доставляється або відсутня вартість доставки

en: Enable this option to enable stock management at variation level
uk: Увімкніть цю опцію, щоб включити керування запасами на рівні варіації

en: Regular price
uk: Звичайна ціна:

en: Variation price (required)
uk: Ціна варіації (обов'язково)

en: Sale price
uk: Ціна зі знижкою:

en: Cancel schedule
uk: Скасувати розклад

en: Sale start date
uk: Дата початку розпродажу:

en: Sale end date
uk: Дата закінчення розпродажу:

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
uk: Введіть кількість, щоб включити керування запасами на рівні варіації, або залиште поле порожнім, щоб використовувати параметри батьківського товару.

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
uk: Введіть вагу для цієї варіації або залиште поле порожнім, щоб використовувати вагу батьківського товару.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
uk: Розміри (Д×Ш×В)

en: Same as parent
uk: Як у предка

en: Tax class.
uk: Клас податку:

en: Variation description
uk: Опис варіації

en: Sold %s worth in the last %d days
uk: Продано на суму %s протягом останніх %d днів

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
uk[0]: Продано %d товар за %d день
uk[1]: Продано %d товари за %d дні
uk[2]: Продано %d товарів за %d днів

en: %s discounts in total
uk: Загалом знижок: %s

en: %s coupons used in total
uk: Всього використано купонів: %d

en: Year
uk: Рік

en: Last Month
uk: Минулого місяця

en: This Month
uk: Цього місяця

en: Last 7 Days
uk: Останні 7 днів

en: Filter by coupon
uk: Фільтрувати за купонами

en: Choose coupons&hellip;
uk: Виберіть купони…

en: All coupons
uk: Всі купони

en: Show
uk: Показати

en: No used coupons found
uk: Використаних купонів не знайдено

en: Most Popular
uk: Найпопулярніші

en: No coupons found in range
uk: У заданому діапазоні купонів не знайдено

en: Most Discount
uk: Найбільша знижка

en: Export CSV
uk: Експорт CSV

en: Number of coupons used
uk: Кількість використаних купонів

en: Discount amount
uk: Розмір знижки

en: Customer
uk: Покупець

en: No customers found.
uk: Покупців не знайдено.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
uk[0]: %s пов'язане попереднє замовлення
uk[1]: %s пов'язаних попередніх замовлень
uk[2]: %s пов'язаних попередніх замовлень

en: Refreshed stats for %s
uk: Оновлена статистика для %s

en: Search customers
uk: Пошук покупців

[ctx: hash before order number]
en: #
uk: №

en: Refresh stats
uk: Оновити статистику

en: View orders
uk: Перегляд замовлень

en: Link previous orders
uk: Пов'язати попередні замовлення

en: Name (Last, First)
uk: Ім'я (ім'я, прізвище)

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Location
uk: Розташування

en: Money Spent
uk: Витрачено грошей

en: Last order
uk: Останнє замовлення

en: %s signups in this period
uk: %s реєстрацій в цей період

en: Customer Sales
uk: Продажі покупцям

en: Guest Sales
uk: Продажі гостям

en: Customer Orders
uk: Замовлення покупців

en: Guest Orders
uk: Замовлення гостей

en: orders
uk: замовлення

en: customer orders
uk: замовлення покупців

en: guest orders
uk: замовлення гостей

en: Signups
uk: Реєстрації

en: new users
uk: нові користувачі

en: No low in stock products found.
uk: Товарів, що закінчуються, не знайдено.

en: No out of stock products found.
uk: Товарів, відсутніх в наявності, не знайдено.

en: %s sales in %s
uk: %s продажів в %s

en: Select categories&hellip;
uk: Виберіть категорії…

en: None
uk: Немає

en: All
uk: Всі

en: &larr; Choose a category to view stats
uk: ← Виберіть категорію для перегляду статистики

en: %s average net daily sales
uk: %s середньодобових чистих продажів

en: %s average net monthly sales
uk: %s середньомісячних чистих продажів

en: %s gross sales in this period
uk: %s валовий обсяг продажів за цей період

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
uk: Це підсумкова сума всіх замовлень, включаючи доставку і податки, після врахування повернень.

en: %s net sales in this period
uk: %s чистий обсяг продаж за цей період

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
uk: Це підсумкова сума замовлень після всіх повернень, виключаючи вартість доставки і податки.

en: %s orders placed
uk: %s замовлень розміщено

en: %s items purchased
uk: %s позицій придбано

en: %s charged for shipping
uk: %s сплачено за доставку

en: %s worth of coupons used
uk: %s вартість використаних купонів

en: Number of items sold
uk: Кількість проданих позицій

en: Number of orders
uk: Кількість замовлень

en: Average net sales amount
uk: Середній чистий обсяг продаж

en: Shipping amount
uk: Обсяг доставок

en: Gross Sales amount
uk: Валовий обсяг продаж

en: Net Sales amount
uk: Чистий обсяг продаж

en: %s sales for the selected items
uk: %s продажів за обраними позиціями

en: %s purchases for the selected items
uk: %s придбань за обраними позиціями

en: Showing reports for:
uk: Показати звіти за:

en: Reset
uk: Скинути

en: Product Search
uk: Пошук товарів

en: Top Sellers
uk: Топ продажі

en: No products found in range
uk: У цьому діапазоні товарів не знайдено

en: Top Freebies
uk: Топ безкоштовних подарунків

en: Top Earners
uk: Топ за заробітком

en: &larr; Choose a product to view stats
uk: ← Виберіть товар для перегляду статистики

en: Sales amount
uk: Обсяг продажів

en: No products found.
uk: Товарів не знайдено.

en: product
uk: товар

en: Parent
uk: Предок

en: Units in stock
uk: Кількість в наявності

en: Rate
uk: Ставка

en: Number of Orders
uk: Кількість замовлень

en: Tax Amount
uk: Сума податку

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
uk: Це сума податку з "Податкових ставок" в межах ваших замовлень.

en: Shipping Tax Amount
uk: Сума податку на доставку

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
uk: Це сума податків з "Податкових ставок" на доставку в межах ваших замовлень.

en: Total Tax
uk: Загалом податку

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
uk: Це загальна сума ставки податку (податок на доставку + податок з продукту).

en: No taxes found in this period
uk: Податків не знайдено в цей період

en: Period
uk: Період

en: Total Sales
uk: Всього продажів

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
uk: Це сума поля «Всього замовлено» в межах ваших замовлень.

en: Total Shipping
uk: Загалом по доставкам

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
uk: Це сума поля "Всього за доставкою" в межах ваших замовлень.

en: Net profit
uk: Чистий дохід

en: Total sales minus shipping and tax.
uk: Всього продажів за виключенням доставки і податків.

en: Totals
uk: Підсумок

en: Accounts
uk: Облікові записи

en: Account Pages
uk: Сторінки облікового запису

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
uk: Ці сторінки повинні бути встановлені таким чином, щоб WooCommerce знав, куди необхідно перенаправляти користувачів для доступу до функцій пов'язаних з обліковим записом.

en: My Account Page
uk: Сторінка "Мій обліковий запис"

en: Page contents:
uk: Вміст сторінки:

en: My Account Endpoints
uk: Кінцеві точки Мого облікового запису

en: View Order
uk: Переглянути замовлення

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
uk: Кінцева точка для Мого облікового запису→ Переглянути замовлення

en: Edit Account
uk: Редагувати обліковий запис

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
uk: Кінцева точка для Мого облікового запису → Редагувати сторінку облікового запису

en: Endpoint for the My Account &rarr; Addresses page
uk: Кінцева точка для Мого облікового запису → Редагувати адреси

en: Lost Password
uk: Втрачений пароль

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
uk: Кінцева точка для Мого аккаунту & rarr; Втрачений пароль

en: Logout
uk: Вийти

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
uk: Кінцева точка для запуску виходу з облікового запису. Ви можете додати її до вашого меню за допомогою користувацького посилання: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Enable Registration
uk: Увімкнути реєстрацію

en: Enable registration on the "Checkout" page
uk: Увімкнути реєстрацію на сторінці "Оформлення замовлення"

en: Enable registration on the "My Account" page
uk: Увімкнути реєстрацію на сторінці "Мій обліковий запис"

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
uk: Показувати покупцям, що повертаються, нагадування логіну, на сторінці "Оформлення замовлення"

en: Account Creation
uk: Створення облікового запису

en: Automatically generate username from customer email
uk: Автоматично генерувати логін з адреси електронної пошти клієнта

en: Automatically generate customer password
uk: Автоматично генерувати пароль клієнта

en: General Options
uk: Загальні опції

en: Enable the REST API
uk: Ввімкнути REST API

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: Checkout Options
uk: Опції оформлення замовлення

en: Checkout Process
uk: Процес оформлення замовлення

en: Check Payments
uk: Оплата чеками

en: Cash on Delivery
uk: Оплата при отриманні

en: Your Store is Ready!
uk: Інтернет-магазин готовий!

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
uk: Бажаєте допомогти зробити WooCommerce ще більш дивовижним? Дозвольте WooThemes збирати несекретну діагностичну інформацію і дані про використання та отримайте %s знижку на наступні придбання WooThemes. %sДізнатися більше%s.

en: Allow
uk: Дозволити

en: No thanks
uk: Ні, дякую

en: Next Steps
uk: Наступні кроки

en: Create your first product!
uk: Створіть свій перший товар!

en: Learn More
uk: Дізнатись більше

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
uk: Дивіться покрокові відео-керівництва WC 101

en: Get eCommerce advice in your inbox
uk: Отримайте пораду з електронної комерції на вашу поштову скриньку

en: Learn more about getting started
uk: Детальніше про початок роботи

en: Product Transients Cleared
uk: Тимчасові дані товару очищено

en: %d Transients Rows Cleared
uk: %d рядків тимчасових даних очищено

en: Roles successfully reset
uk: Права успішно скинуто

en: Terms successfully recounted
uk: Значення успішно перераховано

en: Sessions successfully cleared
uk: Сесії успішно очищено

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
uk: Всі відсутні сторінки WooCommerce було успішно встановлено.

en: Tax rates successfully deleted
uk: Податкові ставки успішно видалено

en: Usage tracking settings successfully reset.
uk: Налаштування механізму відстеження скинуті.

en: There was an error calling %s
uk: Сталася помилка виклику %s

en: Your changes have been saved.
uk: Ваші зміни збережено.

en: WC Transients
uk: Тимчасові дані WC

en: Clear transients
uk: Очистити тимчасові дані

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
uk: Цей інструмент очистить кеш тимчасових даних продуктів/магазину.

en: Expired Transients
uk: Тимчасові дані, строк дії яких сплив

en: Clear expired transients
uk: Очистити тимчасові дані, строк дії яких сплив

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
uk: Цей інструмент очистить ВСІ тимчасові дані WordPress, строк дії яких сплив.

en: Term counts
uk: Лічильники значень

en: Recount terms
uk: Перерахунок значень

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
uk: Цей інструмент перерахує значення товарів - може бути корисним при зміні налаштувань, в результаті яких товари зникають з каталогу.

en: Capabilities
uk: Повноваження

en: Reset capabilities
uk: Скинути повноваження

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
uk: Цей інструмент скине права адміністратора, покупця і керівника магазину до по замовчуванню. Використовуйте, якщо ваші користувачі не можуть отримати доступ до всіх сторінок адміністрування WooCommerce.

en: Customer Sessions
uk: Сесії покупців

en: Clear all sessions
uk: Очистити всі сесії

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
uk: <strong class="red">Увага:</strong> Цей інструмент видалить всі дані про сесії покупців з бази даних, у тому числі будь-яких поточних "живих" кошиків.

en: Install WooCommerce Pages
uk: Встановити WooCommerce сторінки

en: Install pages
uk: Встановити сторінки

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
uk: <strong class="red">Примітка:</strong> Цей інструмент дозволяє встановити всі відсутні сторінки WooCommerce. Вже існуючі і опубліковані сторінки не будуть замінені.

en: Delete all WooCommerce tax rates
uk: Видалити всі податкові ставки WooCommerce

en: Delete ALL tax rates
uk: Видалити ВСІ податкові ставки

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
uk: <strong class="red">Примітка:</strong> Ця опція видалить ВСІ ваші податкові ставки; слід використовувати з обережністю.

en: Reset Usage Tracking Settings
uk: Скидання налаштування відстеження використання

en: Reset usage tracking settings
uk: Скинути налаштування відстеження використання

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
uk: Це скине налаштування відстеження, в результаті жодних даних не надсилатиметься  і знову буде показуватися банер, що пропонує підписку.

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Products
uk: Товари

en: Subcategories
uk: Підкатегорії

en: Both
uk: Обидва

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Upload/Add image
uk: Завантажити/Додати зображення

en: Remove image
uk: Видалити зображення

en: Use image
uk: Використати зображення

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
uk: Тут ви можете керувати категоріями товарів магазину. Для зміни порядку категорій у фронтенді просто перетягуйте їх. Щоб побачити інші категорії, натисніть на "Налаштування екрану" вгорі сторінки.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
uk: Значення атрибутів можуть бути призначені товарам й варіаціям.<br/><br/><b>Примітка</b>: При видаленні значення ви видаляєте його з усіх товарів й варіацій, яким він був призначений. Повторне створення значення не призведе до його появи в продуктах.

en: webhook
uk: вебхук

en: webhooks
uk: вебхуки

en: Topic
uk: Тема (topic)

en: Delivery URL
uk: URL доставки

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
uk: Активований <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
uk: Призупинений <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
uk: Вимкнений <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Всі <span class="count">(%s)</span>

en: Move to Trash
uk: Видалити до смітника

en: Empty Trash
uk: Очистити смітник

en: Webhook created on %s
uk: Вебхук створено %s

en: You don't have permissions to create Webhooks!
uk: Ви не маєте дозволу на створення вебхуків!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
uk: Ви не маєте дозволу на редагування вебхуків!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
uk: Ви не маєте дозволу на видалення вебхуків!

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
uk[0]: %d вебхук видалено в смітник.
uk[1]: %d вебхук видалено в смітник.
uk[2]: %d вебхуків видалено в смітник.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
uk[0]: 1 вебхук відновлено з смітника.
uk[1]: %d вебхуки відновлено з смітника.
uk[2]: %d вебхуків відновлено з смітника.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
uk[0]: 1 вебхук видалено остаточно.
uk[1]: %d вебхуки видалено остаточно.
uk[2]: %d вебхуків видалено остаточно.

en: Webhook updated successfully.
uk: Вебхук успішно оновлено.

en: Webhook created successfully.
uk: Вебхухк успішно створено.

en: Webhooks
uk: Вебхуки

en: Add Webhook
uk: Додати вебхук

en: Search Webhooks
uk: Пошук вебхуків

en: This Webhook has no log yet.
uk: Цей вебхук поки ще не має журналу.

en: &lsaquo; Previous
uk: ‹  Попередня

en: Next &rsaquo;
uk: Наступна ›

en: Docs
uk: Документація

en: HTML Email Template
uk: HTML шаблон email

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
uk: Якщо вам подобається <strong>WooCommerce</strong>, будь ласка, оцініть нас. %s★★★★★%s. Величезна подяка вам від WooThemes наперед!

en: Thanks :)
uk: Дякую :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
uk: Спасибі за торгівлю з WooCommerce.

en: The file does not exist, please try again.
uk: Файлу не існує, будь ласка, спробуйте ще раз.

en: The CSV is invalid.
uk: CSV-файл невірний.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
uk: Імпорт завершено — імпортовано <strong>%s</strong> податкових ставок.

en: All done!
uk: Все зроблено!

en: View Tax Rates
uk: Переглянути податкові ставки

en: Import Tax Rates
uk: Імпортувати податкові ставки

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
uk: Привіт! Завантажте файл CSV, який містить податкові ставки для імпорту в магазин. Виберіть файл .csv для завантаження, потім натисніть кнопку "Завантажити і імпортувати файл".

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
uk: Податкові ставки повинні бути розподілені за колонками в певному порядку (10 стовпців). <a href="%s">Натисніть тут, щоб завантажити зразок</a>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
uk: Перш ніж ви зможете завантажити файл імпорту, необхідно буде виправити наступну помилку:

en: Choose a file from your computer:
uk: Виберіть файл з комп'ютера:

en: Maximum size: %s
uk: Максимальний розмір: %s

en: OR enter path to file:
uk: АБО вкажіть шлях до файлу:

en: Delimiter
uk: Роздільник

en: Upload file and import
uk: Завантажити і імпортувати

en: Sorry, there has been an error.
uk: На жаль, сталася помилка.

en: General
uk: Загальні

en: Usage Restriction
uk: Обмеження використання

en: Usage Limits
uk: Ліміти використання

en: Discount type
uk: Тип знижки

en: Value of the coupon.
uk: Значення знижки купона.

en: Allow free shipping
uk: Дозволяти безкоштовну доставку

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
uk: Відмітьте, якщо купон надає безкоштовну доставку. <a href="%s">Безкоштовна доставка</a> повинна бути увімкненою й вимагати «дійсний купон безкоштовної доставки" (див. налаштування "Вимоги безкоштовної доставки").

en: Coupon expiry date
uk: Дата закінчення терміну дії купона

[ctx: placeholder]
en: YYYY-MM-DD
uk: РРРР-ММ-ДД

en: Minimum spend
uk: Мінімальна витрата

en: No minimum
uk: Немає мінімуму

en: Maximum spend
uk: Максимальна витрата

en: No maximum
uk: Немає максимума

en: Individual use only
uk: Тільки для індивідуального використання

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
uk: Відмітьте, якщо купон не може бути використаний в поєднанні з іншими купонами.

en: Exclude sale items
uk: Виключити позиції зі знижкою

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
uk: Відмітьте, якщо купон не повинен застосовуватися до позицій зі знижкою. За товаром купони будуть працювати, тільки якщо позиція не має знижки. За кошиком купони будуть працювати, тільки якщо у кошику немає позицій зі знижкою.

en: Search for a product&hellip;
uk: Пошук товару…

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
uk: Товари, які повинні бути в кошику, щоб використовувати цей купон, або для «знижки на товар» товари, які мають знижку.

en: Exclude products
uk: Виключити товари

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
uk: Товари, які не повинні бути в кошику, щоб використовувати цей купон, або для «знижки на товар», товари, які не мають знижку.

en: Product categories
uk: Категорії товарів

en: Any category
uk: Будь-яка категорія

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
uk: Товар повинен бути в цій категорії, щоб купон залишився в силі, або для «знижки на товар» товари в цих категоріях будуть зі знижкою.

en: Exclude categories
uk: Виключити категорії

en: No categories
uk: Немає категорій

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
uk: Товар не повинен бути в цій категорії для залишення купону в силі або для «знижки на товар», товарив цих категоріях не будуть мати знижку.

en: Email restrictions
uk: Обмеження на Email

en: No restrictions
uk: Немає обмежень

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
uk: Список дозволених email-ів для перевірки платіжного email замовника під час розміщення замовлення. Розділяйте адреси email комами.

en: Usage limit per coupon
uk: Ліміт використання на купон

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
uk: Необмежене використання

en: How many times this coupon can be used before it is void.
uk: Скільки разів цей купон може бути використано до того, як він стане недійсним.

en: Limit usage to X items
uk: Ліміт використання на X позицій

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
uk: Застосувати до всіх перелічених продуктів у кошику

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
uk: Максимальне число окремих позицій, на які поширюється купон при використанні знижки. Залиште порожнім, щоб застосувати до всіх позицій в кошику.

en: Usage limit per user
uk: Ліміт використання на одного користувача

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
uk: Скільки разів цей купон може бути використано окремим користувачем. Відстежуються платіжна електронна пошта для гостей, і ID користувача для зареєстрованих користувачів.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
uk: Код купона вже існує - клієнти будуть використовувати новіший купон з цим кодом.

en: Resend order emails
uk: Повторно відправити сповіщення про замовлення

en: Regenerate download permissions
uk: Перевантажити дозволи для завантаження

en: Apply
uk: Застосувати

en: Save %s
uk: Зберегти %s

en: Save/update the %s
uk: Зберегти/оновити %s

en: First Name
uk: Ім’я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Phone
uk: Телефон

en: Payment via %s
uk: Оплата через %s

en: Customer IP
uk: IP покупця

en: General Details
uk: Загальні деталі

en: Order date:
uk: Дата замовлення:

en: h
uk: г

en: Order status:
uk: Статус замовлення:

en: Customer:
uk: Покупець:

en: View other orders
uk: Переглянути інші замовлення

en: Billing Details
uk: Платіжні дані

en: Load billing address
uk: Завантажити платіжні дані

en: Address
uk: Адреса

en: No billing address set.
uk: Платіжну адресу не зазначено.

en: N/A
uk: Невідомо

en: Other
uk: Інше

en: Transaction ID
uk: ID транзакції

en: Shipping Details
uk: Реквізити доставки

en: Copy from billing
uk: Скопіювати з платіжної адреси

en: Load shipping address
uk: Завантажити адресу доставки

en: No shipping address set.
uk: Адресу доставки не зазначено.

en: Customer Provided Note
uk: Примітка від покупця

en: Customer's notes about the order
uk: Примітки покупця про замовлення

en: File %d
uk: Файл %d

en: Search for a downloadable product&hellip;
uk: Пошук по завантажуваних продуктах…

en: Grant Access
uk: Надати доступ

en: added on %1$s at %2$s
uk: додано %1$s о %2$s

en: by %s
uk: від %s

en: Delete note
uk: Видалити примітку

en: There are no notes yet.
uk: Ще немає приміток.

en: Add note
uk: Додати примітку

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
uk: Додати примітку для вашої довідки, або додати примітку покупця(користувач буде повідомлений).

en: Private note
uk: Приватна примітка

en: Note to customer
uk: Примітка для покупця

en: Add
uk: Додати

en: Product Type
uk: Тип товару

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
uk: Віртуальні товари - не матеріальні і не доставляються.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
uk: Завантажувані товари дають доступ до файлу після придбання.

en: Inventory
uk: Наявність

en: Shipping
uk: Доставка

en: Linked Products
uk: Супутні товари

en: Variations
uk: Варіації

en: Advanced
uk: Додатково

en: Stock Keeping Unit
uk: Артикул(SKU)

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
uk: Артикул є позицією обліку запасів, унікальний ідентифікатор для кожного окремого товару і послуги, які можуть бути придбані.

en: Product URL
uk: URL товару

en: Enter the external URL to the product.
uk: Введіть зовнішній URL на товар.

en: Button text
uk: Текст кнопки

[ctx: placeholder]
en: Buy product
uk: Придбати товар

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
uk: Цей текст буде показаний на кнопці, яка пов'язана із зовнішнім товаром.

en: Regular Price
uk: Звичайна ціна

en: Sale Price
uk: Ціна зі знижкою

en: Schedule
uk: Запланувати

en: Sale price dates
uk: Дати розпродажу

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
uk: З…

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
uk: По…

en: The sale will end at the beginning of the set date.
uk: Розпродаж завершиться на початку вказаної дати.

en: Downloadable files
uk: Файли для скачування

en: This is the name of the download shown to the customer.
uk: Це назва завантаження, яка буде показана покупцю.

en: File URL
uk: URL файлу

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
uk: Це URL або абсолютний шлях до файлу, до якого покупці отримуватимуть доступ. URL-адреси, введені тут вже повинні бути закодовані.

en: Add File
uk: Додати файл

en: Unlimited
uk: Без ліміту

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
uk: Залиште порожнім для необмеженої кількості повторних завантажень.

en: Never
uk: Ніколи

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
uk: Введіть кількість днів, по закінченню яких посилання на завантаження перестане працювати, або залиште порожнім.

en: Download type
uk: Тип завантаження

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
uk: Виберіть тип завантаження - цим управляє <a href="%s">схема</a>.

en: Standard Product
uk: Стандартний товар

en: Application/Software
uk: Додаток/Програмне забезпечення

en: Music
uk: Музика

en: Tax Status
uk: Статус податку

en: Taxable
uk: Оподатковуваний

en: Shipping only
uk: Тільки доставка

[ctx: Tax status]
en: None
uk: Немає

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
uk: Визначте, чи весь товар оподатковується, чи тільки вартість його доставки.

en: Standard
uk: Стандартний

en: Tax Class
uk: Клас податку

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
uk: Виберіть клас податку для цього товару. Податкові класи використовуються для застосування різних ставок податку, що відносяться до певних видів товарів.

en: Manage stock?
uk: Керувати запасами?

en: Enable stock management at product level
uk: Включити управління запасами на рівні товару

en: Stock Qty
uk: Кількість в запасі

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
uk: Кількість в запасі. Якщо даний продукт має варіацію, то це значення буде використовуватися для контролю залишків всіх варіацій, до тих пір, доки ви не визначите запаси на рівні варіацій.

en: Allow backorders?
uk: Дозволити резервування?

en: Do not allow
uk: Не дозволяти

en: Allow, but notify customer
uk: Дозволяти, але сповістити покупця

en: Product Description
uk: Опис товару

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
uk: Це основний блок інформації про ваші товари. Тут ви можете додати детальний опис ваших товарів.

en: Choose Product Type
uk: Виберіть тип товару

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
uk: Виберіть тип цього товару. Звичайний підходить для більшості фізичних товарів та послуг (зараз ми рекомендуємо створення звичайного товару).

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
uk: Варіативний підходить для більш складних товарів, таких, як футболки з декількома розмірами.

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
uk: Згруповані товари призначені для угруповання декількох простих товарів в один.

en: Finally, external products are for linking off-site.
uk: І нарешті, зовнішні товари призначені для поєднання з товарами поза сайтом.

en: Virtual Products
uk: Віртуальні товари

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
uk: Позначте "віртуальний", якщо це не фізичний товар, наприклад, послуга, яку не потрібно доставляти.

en: Downloadable Products
uk: Завантажувані товари

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
uk: Якщо придбання цього товару надає доступ покупцю до завантаження файлу, наприклад програмного забезпечення, - встановіть цей прапорець.

en: Prices
uk: Ціни

en: Next you'll need to give your product a price.
uk: Надалі вам потрібно надати вашому товару ціну.

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
uk: Додайте короткий опис для вашого товару тут. Він з'явиться на сторінці товару під його назвою.

en: Product Images
uk: Зображення товару

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
uk: Завантажте або назначте завантажене раніше зображення товару. Це зображення буде показано в каталозі.

en: Product Tags
uk: Позначки товарів

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
uk: Тут ви можете додатково "позначати" мітками свої товари. Ключові слова - мітки застосовуються в якості способу маркування ваших товарів, щоб зробити їх пошук зручнішим для покупців.

en: Product Categories
uk: Категорії товарів

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
uk: При бажанні ви можете призначити категорії для ваших товарів, щоб зробити зручнішим  їх перегляд та пошук у вашому магазині.

en: Publish Your Product!
uk: Опублікуйте ваш товар!

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
uk: Коли ви закінчите редагування товару, натисніть кнопку "Опублікувати", щоб опублікувати свій товар у магазині.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
uk: Товар оновлено. <a href="%s">Переглянути товар</a>

en: Custom field updated.
uk: Користувацьке поле оновлено.

en: Custom field deleted.
uk: Користувацьке поле видалено.

en: Product updated.
uk: Товар оновлено.

en: Product restored to revision from %s
uk: Відновлено стан товару від %s

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
uk: Товар опубліковано. <a href="%s">Переглянути товар</a>

en: Product saved.
uk: Товар збережено.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
uk: Товар розміщено. <a target="_blank" href="%s">Попередній перегляд товару</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
uk: Товар заплановано на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Попередній перегляд товару</a>

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
uk: Чернетку продукту оновлено. <a target="_blank" href="%s">Попередній огляд продукту</a>

en: Order updated.
uk: Замовлення оновлено.

en: Order restored to revision from %s
uk: Замовлення відновлено до стану від %s

en: Order saved.
uk: Замовлення збережено.

en: Order submitted.
uk: Замовлення розміщено.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
uk: Замовлення заплановано на: <strong>%1$s</strong>.

en: Order draft updated.
uk: Чернетку замовлення оновлено.

en: Order updated and email sent.
uk: Замовлення оновлено і листа надіслано.

en: Coupon updated.
uk: Купон оновлено.

en: Coupon restored to revision from %s
uk: Купон відновлено до стану від %s

en: Coupon saved.
uk: Купон збережено.

en: Coupon submitted.
uk: Купон розміщено.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
uk: Купон заплановано на: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon draft updated.
uk: Чернетку купону оновлено.

en: %s product updated. | %s products updated.
uk[0]: %s товар оновлено.
uk[1]: %s товари оновлено.
uk[2]: %s товарів оновлено.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
uk[0]: %s товар не оновлено, хтось його редагує.
uk[1]: %s товари не оновлено, хтось їх редагує.
uk[2]: %s товарів не оновлено, хтось їх редагує.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
uk[0]: %s товар видалено остаточно.
uk[1]: %s товари видалено остаточно.
uk[2]: %s товарів видалено остаточно.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
uk[0]: %s товар видалено до смітника.
uk[1]: %s товари видалено до смітника.
uk[2]: %s товарів видалено до смітника.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
uk[0]: %s товар відновлено із смітника.
uk[1]: %s товари відновлено із смітника.
uk[2]: %s товарів відновлено із смітника.

en: %s order updated. | %s orders updated.
uk[0]: %s замовлення оновлено.
uk[1]: %s замовлення оновлено.
uk[2]: %s замовлень оновлено.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
uk[0]: %s замовлення не оновлено, хтось його редагує.
uk[1]: %s замовлення не оновлено, хтось їх редагує.
uk[2]: %s замовлень не оновлено, хтось їх редагує.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
uk[0]: %s замовлення видалено остаточно.
uk[1]: %s замовлення видалено остаточно.
uk[2]: %s замовлень видалено остаточно.

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
uk[0]: %s замовлення видалено до смітника.
uk[1]: %s замовлення видалено до смітника.
uk[2]: %s замовлень видалено до смітника.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
uk[0]: %s замовлення відновлено із смітника.
uk[1]: %s замовлення відновлено із смітника.
uk[2]: %s замовлень відновлено із смітника.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
uk[0]: %s купон оновлено.
uk[1]: %s купони оновлено.
uk[2]: %s купонів оновлено.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
uk[0]: %s купон не оновлено, хтось його редагує.
uk[1]: %s купони не оновлено, хтось їх редагує.
uk[2]: %s купонів не оновлено, хтось їх редагує.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
uk[0]: %s купон видалено остаточно.
uk[1]: %s купони видалено остаточно.
uk[2]: %s купонів видалено остаточно.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
uk[0]: %s купон видалено до смітника.
uk[1]: %s купони видалено до смітника.
uk[2]: %s купонів видалено до смітника.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
uk[0]: %s купон відновлено із смітника.
uk[1]: %s купони відновлено із смітника.
uk[2]: %s купонів відновлено із смітника.

en: Image
uk: Зображення

en: SKU
uk: Артикул

en: Stock
uk: Запас

en: Price
uk: Ціна

en: Categories
uk: Категорії

en: Tags
uk: Позначки

en: Date
uk: Дата

en: Code
uk: Код

en: Coupon type
uk: Тип купону

en: Coupon amount
uk: Обсяг купону

en: Product IDs
uk: Ідентифікатори продуктів

en: Usage / Limit
uk: Використання / Обмеження

en: Expiry date
uk: Термін придатності

en: Status
uk: Статус

en: Order
uk: Замовлення

en: Purchased
uk: Придбано

en: Ship to
uk: Доставка в

en: Customer Message
uk: Повідомлення від покупця

en: Order Notes
uk: Примітки до замовлень

en: Total
uk: Загалом

en: Actions
uk: Дії

en: Grouped
uk: Згруповано

en: External/Affiliate
uk: Зовнішній/Партнерський

en: Virtual
uk: Віртуальний

en: Downloadable
uk: Завантажуваний

en: Simple
uk: Звичайний

en: Variable
uk: Варіативний

en: Toggle featured
uk: Перемикач "Рекомендоване"

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit this item
uk: Редагувати цю позицію

en: Edit this item inline
uk: Редагувати цю позицію в рядку

en: Quick&nbsp;Edit
uk: Швидке&nbsp;Редагування

en: Restore this item from the Trash
uk: Відновити цю позицію із смітника

en: Restore
uk: Відновити

en: Move this item to the Trash
uk: Перемістити цю позицію у смітник

en: Trash
uk: Смітник

en: Delete this item permanently
uk: Видалити цю позицію остаточно

en: Delete Permanently
uk: Остаточно видалити

en: Preview &#8220;%s&#8221;
uk: Попередній перегляд “%s”

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: View &#8220;%s&#8221;
uk: Перегляд “%s”

en: View
uk: Перегляд

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Y/m/d g:i:s A
uk: Р/м/д g:i:s A

en: Y/m/d
uk: Р/м/д

en: %d item | %d items
uk[0]: %d позиція
uk[1]: %d позиції
uk[2]: %d позицій

en: Via
uk: Через

en: plus %d other note | plus %d other notes
uk[0]: плюс %d інша примітка
uk[1]: плюс %d інші примітки
uk[2]: плюс %d інших приміток

en: %d note | %d notes
uk[0]: %d нотатка
uk[1]: %d нотатки
uk[2]: %d нотаток

en: Billing
uk: Платіж

en: Tel:
uk: Тел.:

en: Guest
uk: Гість

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
uk: %s від %s

en: Processing
uk: В обробці

en: Complete
uk: Виконано

en: Sort Products
uk: Сортування товарів

en: Mark processing
uk: Відмітити "В обробці"

en: Mark on-hold
uk: Відмітити "На утриманні"

en: Mark complete
uk: Відмітити "Виконано"

en: Order status changed by bulk edit:
uk: Статус замовлення, змінений масовим редагуванням:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
uk[0]: Статус замовлення змінено.
uk[1]: %s статуси замовлень змінено.
uk[2]: %s статусів замовлень змінено.

en: Show all product types
uk: Показати усі типи товарів

en: Grouped product
uk: Згрупований товар

en: External/Affiliate product
uk: Зовнішній/Партнерський товар

en: Variable product
uk: Варіативний товар

en: Simple product
uk: Звичайний товар

en: Show all types
uk: Показати всі типи

en: Search for a customer&hellip;
uk: Пошук покупця…

en: Product name
uk: Назва товару

en: Coupon code
uk: Код купону

en: Description (optional)
uk: Опис (не обов'язково)

en: Catalog/search
uk: Каталог/пошук

en: Catalog
uk: Каталог

en: Search
uk: Пошук

en: Hidden
uk: Прихований

en: Catalog visibility:
uk: Видимість в каталозі:

en: Enable this option to feature this product.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб "рекомендувати" цей товар.

en: Featured Product
uk: Рекомендований товар

en: OK
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Customer Billing Address
uk: Платіжна адреса покупця

en: First name
uk: Ім'я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Company
uk: Компанія

en: Address 1
uk: Адреса 1

en: Address 2
uk: Адреса 2

en: City
uk: Місто

en: Postcode
uk: Поштовий індекс

en: Country
uk: Країна

en: Select a country&hellip;
uk: Виберіть країну…

en: State/County
uk: Штат / Округ

en: State/County or state code
uk: Код штату/округу

en: Telephone
uk: Телефон

en: Customer Shipping Address
uk: Адреса доставки покупця

en: Orders
uk: Замовлення

en: Sales by date
uk: Продажі за датою

en: Sales by product
uk: Продажі за видами продуктів

en: Sales by category
uk: Продажі за категоріями

en: Coupons by date
uk: Купони за датою

en: Customers
uk: Покупці

en: Customers vs. Guests
uk: Покупці vs. Гості

en: Customer List
uk: Список покупців

en: Low in stock
uk: Закінчується

en: Most Stocked
uk: Найбільше в наявності

en: Taxes
uk: Податки

en: Taxes by code
uk: Податки за кодом

en: Taxes by date
uk: Податки за датою

en: Your settings have been saved.
uk: Ваші налаштування збережено.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
uk: Внесені зміни буде втрачено, якщо ви підете з цієї сторінки.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
uk: Установки розміру цього зображення були відключені через перезапис фільтром цього значення.

en: Hard Crop?
uk: Жорстка обрізка?

en: Select a page&hellip;
uk: Виберіть сторінку…

en: Choose a country&hellip;
uk: Виберіть країну…

en: Choose countries&hellip;
uk: Виберіть країни…

en: Select all
uk: Вибрати усі

en: Select none
uk: Відмінити вибір

en: Introduction
uk: Вступ

en: Page Setup
uk: Параметри сторінки

en: Store Locale
uk: Мова магазину

en: Shipping &amp; Tax
uk: Доставка і Податки

en: Payments
uk: Платежі

en: Ready!
uk: Готово!

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
uk: WooCommerce &rsaquo; Майстер встановлення

en: Return to the WordPress Dashboard
uk: Повернутися до майстерні WordPress

en: Welcome to the world of WooCommerce!
uk: Ласкаво просимо у світ WooCommerce!

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
uk: Дякуємо Вам за вибір WooCommerce для запуску інтернет-магазину! Цей швидкий майстер установки допоможе вам налаштувати основні параметри. <strong>Це зовсім необов'язково й не повинно зайняти більше часу, ніж п'ять хвилин.</strong>

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
uk: Не маєте часу зараз? Якщо ви не хочете проходити через майстра, ви можете пропустити і повернутися до майстерні WordPress. Поверніться в будь-який час, якщо ви передумаєте!

en: Let's Go!
uk: Вперед!

en: Not right now
uk: Не зараз

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
uk: Ваш магазин повинен мати кілька важливих %spages%s. Далі їх буде створено автоматично (якщо вони ще не існують):

en: Page Name
uk: Назва сторінки

[ctx: Page title]
en: Shop
uk: Магазин

en: The shop page will display your products.
uk: Сторінка магазину буде відображати ваші товари.

[ctx: Page title]
en: Cart
uk: Кошик

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
uk: Кошик є сторінкою, куди переходять покупці, щоб переглянути відібрані для покупки товари і почати оформлення замовлення.

[ctx: Page title]
en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
uk: На сторінку оформлення замовлення покупці переходять для оплати обраних ними продуктів.

[ctx: Page title]
en: My Account
uk: Мій обліковий запис

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
uk: Зареєстровані покупці зможуть керувати своїми реквізитами і переглядати останні замовлення на цій сторінці.

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
uk: Після створення цими сторінками можна керувати з вашої майстерні адміністратора в розділі %sСторінки%s. Ви можете контролювати, які сторінки відображаються на вашому сайті за допомогою %sЗовнішній вигляд > Меню%s.

en: Continue
uk: Продовжити

en: Skip this step
uk: Пропустити цей крок

en: Store Locale Setup
uk: Регіональні установки магазину

en: Where is your store based?
uk: Де розташований ваш магазин?

en: Which currency will your store use?
uk: Яку валюту ваш магазин буде використовувати?

en: Choose a currency&hellip;
uk: Виберіть валюту…

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
uk: Якщо вашу валюту не вказано, ви можете %sдодати її пізніше%s.

en: Currency Position
uk: Позиція валюти

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Left with space
uk: Зліва з пробілом

en: Right with space
uk: Праворуч з пробілом

en: Thousand Separator
uk: Роздільник тисяч

en: Decimal Separator
uk: Роздільник десятків

en: Which unit should be used for product weights?
uk: Яку одиницю використовувати для визначення ваги продукту?

en: kg
uk: кг

en: g
uk: г

en: lbs
uk: фунт

en: oz
uk: унція

en: Which unit should be used for product dimensions?
uk: Яка одиниця повинна використовуватися для визначення розмірів продуктів?

en: m
uk: м

en: cm
uk: см

en: mm
uk: мм

en: in
uk: дюйм

en: yd
uk: ярд

en: Shipping &amp; Tax Setup
uk: Установки доставки і податків

en: Will you be shipping products?
uk: Чи будете ви здійснювати доставку товарів?

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
uk: Так, я буду доставляти фізичні товари для покупців

en: Will you be charging sales tax?
uk: Ви будете включати податки у вартість замовлень?

en: Yes, I will be charging sales tax
uk: Так, я буду включати податки у вартість замовлень

en: How will you enter product prices?
uk: Як ви будете вводити ціни товарів?

en: I will enter prices inclusive of tax
uk: Я зазначатиму ціни з урахуванням податків

en: I will enter prices exclusive of tax
uk: Я зазначатиму ціни без податків

en: State
uk: Область

en: Rate (%)
uk: Ставка (%)

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
uk: WooCommerce може приймати і онлайн, і офлайн платежі. %2$sДодаткові способи оплати%3$s може бути встановлено пізніше і змінено в розділі %1$sНалаштування оформлення замовлення%3$s.

en: PayPal email address
uk: PayPal Email-адреса:

en: Armed Forces (AE)
uk: Збройні сили (AE)

en: Armed Forces (AP)
uk: Збройні сили (AP)

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Guam
uk: Гуам

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Eastern Cape
uk: Східно-Капська провінція

en: Free State
uk: Вільна держава (ПАР)

en: Gauteng
uk: Ґаутенг

en: KwaZulu-Natal
uk: Квазулу-Наталь

en: Limpopo
uk: Лімпопо

en: Mpumalanga
uk: Мпумаланга

en: Northern Cape
uk: Північна Капська провінція

en: North West
uk: Північно-Західна провінція (ПАР)

en: Western Cape
uk: Західна Капська провінція

en: Settings
uk: Налаштування

en: Backordered
uk: Зарезервовано

en: Free!
uk: Безкоштовно!

en: Subtotal:
uk: Разом:

en: Discount:
uk: Знижка:

en: Shipping:
uk: Доставка:

en: Fee
uk: Збір

en: Payment Method:
uk: Спосіб оплати:

en: Total:
uk: Всього:

en: Download %d
uk: Завантажити %d

en: Download
uk: Завантажити

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
uk: Статус замовлення змінений з %1$s на %2$s.

en: Item %1$s variation #%2$s stock reduced from %3$s to %4$s.
uk: Залишок позиції %1$s варіації #%2$s зменшився з %3$s до %4$s.

en: Item %s stock increased from %s to %s.
uk: Для позиції %s запас збільшено з %s до %s

en: Card Number
uk: Номер Картки

en: Expiry (MM/YY)
uk: Спливає (MM/РР)

en: MM / YY
uk: MM / РР

en: Card Code
uk: Код Картки

en: Add to cart
uk: Додати у кошик

en: Read more
uk: Читати далі

en: In stock
uk: Є в наявності

en: Only %s left in stock
uk: Лише %s в наявності

en: %s in stock
uk: %s в наявності

en: Available on backorder
uk: Доступний для повернення

en: Out of stock
uk: Немає в наявності

[ctx: min_price]
en: From:
uk: Від:

en: Rated %s out of 5
uk: Оцінено в %s з 5

en: out of 5
uk: з 5

en: key
uk: ключ

en: keys
uk: ключі

en: Description
uk: Опис

en: Consumer Key Ending In
uk: Ключ споживача закінчується

en: User
uk: Користувач

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Last Access
uk: Останній доступ

en: API Key
uk: Ключ API

en: ID: %d
uk: Ідентифікатор: %d

en: View/Edit
uk: Перегляд/Редагування

en: Revoke API Key
uk: Відкликати ключ API

en: Revoke
uk: Відкликати

en: Read
uk: Читання

en: Write
uk: Запис

en: Read/Write
uk: Читання/Запис

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
uk: %1$s в %2$s

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Keys/Apps
uk: Ключі/Додатки

en: Add Key
uk: Додати ключ

en: Search Key
uk: Знайти ключ

en: API Key revoked successfully.
uk: Ключ API успішно скасовано.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
uk: Дія не вдалася. Будь ласка, оновіть сторінку і повторіть спробу.

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
uk: Доступний один з результатів. Натисніть кнопку "enter", щоб вибрати його.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
uk: %qty% результатів доступно, використовуйте стрілки вверх і вниз для навігації

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
uk: Співпадінь не знайдено

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
uk: Помилка завантаження

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
uk: Будь ласка введіть 1 або більше символів

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
uk: Будь ласка, введіть %qty% або більше символів

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
uk: Будь ласка видаліть 1 символ

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
uk: Будь ласка видаліть %qty% символів

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
uk: Ви можете вибрати тільки 1 позицію

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
uk: Ви можете вибрати тільки %qty% позицій

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
uk: Завантаження результатів…

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
uk: Пошук…

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
uk: Будь ласка, введіть число в десятковому форматі (%s) без роздільника тисяч.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
uk: Будь ласка, введіть число в грошовому десятковому форматі (%s) без роздільника тисяч і символів валюти.

en: Please enter in country code with two capital letters.
uk: Будь ласка введіть код країни з двома великими літерами.

en: Please enter in a value less than the regular price.
uk: Будь ласка, введіть значення, яке менше звичайної ціни.

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
uk: Ви впевнені, що хочете пов'язати всі варіації? Це створить нову варіацію для кожної з можливих комбінацій атрибутів варіацій (максимум 50 у серії).

en: Enter a value
uk: Введіть значення

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
uk: Порядок в меню варіації (визначає позицію в переліку варіацій)

en: Enter a value (fixed or %)
uk: Введіть значення (фіксована або %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити всі варіації? Скасувати дію буде неможливо.

en: Last warning, are you sure?
uk: Останнє попередження, ви дійсно впевнені?

en: Choose an image
uk: Виберіть зображення

en: Set variation image
uk: Задайте зображення варіації

en: variation added
uk: варіацію додано

en: variations added
uk: варіації додано

en: No variations added
uk: Варіації не додано

en: Are you sure you want to remove this variation?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю варіацію?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
uk: Дата початку розпродажу (у форматі РРРР-MM-ДД або залиште порожнім)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
uk: Дата закінчення розпродажу (у форматі РРРР-MM-ДД або залиште порожнім)

en: Save changes before changing page?
uk: Зберегти зміни перед зміною сторінки?

en: %qty% variation
uk: %qty% варіація

en: %qty% variations
uk: %qty% варіацій

en: Select an option&hellip;
uk: Виберіть опцію…

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
uk: Ви дійсно бажаєте видалити вибрані позиції? Якщо ви вже зменшували запас цієї позиції, або цей продукт було замовлено покупцем, необхідно буде вручну відновити запас позиції.

en: Please select some items.
uk: Будь ласка, виберіть одну або декілька позицій.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
uk: Ви дійсно бажаєте почати процесс повернення? Цю дію не можна буде скасувати.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
uk: Ви дійсно бажаєте видалити це повернення? Цю дію не можна буде скасувати.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
uk: Ви дійсно бажаєте видалити податок? Цю дію не можна буде скасувати.

en: Remove this item meta?
uk: Видалити мета-дані цієї позиції?

en: Remove this attribute?
uk: Видалити цей атрибут?

en: Name
uk: Назва

en: Remove
uk: Видалити

en: Click to toggle
uk: Натисніть для зміни

en: Value(s)
uk: Значення

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
uk: Введіть деякий текст або атрибути, розділяючи значення вертикальною рискою (|).

en: Visible on the product page
uk: Видимість на сторінці товарів

en: Used for variations
uk: Використовувати для варіацій

en: Enter a name for the new attribute term:
uk: Введіть назву для нового значення атрибуту:

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
uk: Розрахувати підсумки, засновані на позиціях у замовленні, знижках, і доставці?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
uk: Розрахувати податки? Розрахунок податків заснований на країни замовника. Якщо не зазначено адресу платежу/доставки, буде застосовано країну розташування магазину.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
uk: Копіювати платіжну інформацію до інформації про доставку? Це видалить поточну інформацію про доставку.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
uk: Завантажити платіжну інформацію покупця? Це видалить вже введену платіжну інформацію.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
uk: Завантажити інформацію покупця про доставку? Це видалить вже введену інформацію про доставку.

en: Featured
uk: Рекомендовані

en: No customer selected
uk: Жодного покупця не обрано

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
uk: Не вдалося надати доступ - користувач може вже мати дозвіл для цього файлу або платіжну електронну пошту не встановлено. Переконайтеся, що платіжну адресу електронної пошти встановлено, і замовлення було збережено.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
uk: Ви дійсно бажаєте відкликати доступ до цього завантаження?

en: You cannot add the same tax rate twice!
uk: Ви не можете додати ту ж податкову ставку двічі!

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
uk: Ваш товар має варіації! Перед зміною типу товару, було б непогано видалити варіації, щоб уникнути помилок у звітах залишків.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
uk: Слаґ "%s" занадто довгий (28 символів максимум). Скоротіть, будь ласка.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
uk: Слаґ "%s" не доступний, оскільки цей термін зарезервовано. Змініть його, будь ласка.

en: Please, provide an attribute name and slug.
uk: Будь ласка, вкажіть назву атрибуту і слаґ.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
uk: Слаг "%s" вже використовується. Змініть його, будь ласка.

en: Attribute updated successfully
uk: Атрибут успішно оновлено

en: Edit Attribute
uk: Редагувати атрибут

en: Error: non-existing attribute ID.
uk: Помилка: неіснуючий ID атрибута.

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
uk: Назва атрибута (показується у фронтенді).

en: Slug
uk: Слаґ

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
uk: Унікальна скорочена назва/посилання для атрибута; повинно бути коротшим за 28 символів.

en: Enable Archives?
uk: Увімкнути архіви?

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
uk: Увімкніть, якщо ви хочете, щоб цей атрибут мав архіви продуктів у магазині.

en: Type
uk: Тип

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
uk: Визначає спосіб вибору атрибутів для продуктів. В меню адміністративної панелі -> Продукти -> Атрибути. Формат <strong> Текст</strong> припускає ручне введення, в той час, як <strong>Вибір</strong> надає попередньо сконфігуровані умови у випадаючому списку.

en: Default sort order
uk: Порядок сортування за замовчуванням

en: Custom ordering
uk: Користувацьке сортування

en: Name (numeric)
uk: Назва (числова)

en: Term ID
uk: Ідентифікатор значення

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
uk: Визначає порядок сортування значень на сторінках товарів у фронтенді магазину. При використанні довільного впорядкування можна перетягувати значення в цьому атрибуті.

en: Update
uk: Оновити

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Order by
uk: Сортувати за

en: Terms
uk: Значення

en: Edit
uk: Редагувати

en: Delete
uk: Видалити

en: Public
uk: Публікувати

en: Configure terms
uk: Налаштування значень

en: No attributes currently exist.
uk: Атрибутів поки ще не існує.

en: Add New Attribute
uk: Додати новий атрибут

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
uk: Атрибути дозволяють визначати додаткові дані про продукт, такі як розмір або колір. Ви можете використовувати ці атрибути в бічній панелі магазину за допомогою віджетів "багаторівневої навігації". Зверніть увагу: ви не зможете перейменувати атрибут пізніше.

en: Add Attribute
uk: Додати атрибут

en: Are you sure you want to delete this attribute?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей атрибут?

en: WooCommerce Recent Reviews
uk: Останні відгуки про товари

en: WooCommerce Status
uk: Статус WooCommerce

en: <strong>%s</strong> net sales this month
uk: <strong>%s</strong> продажів цього місяця

en: %s top seller this month (sold %d)
uk: %s бестселер цього місяця (продано %d)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
uk[0]: <strong>%s замовлення</strong> очікує обробки
uk[1]: <strong>%s замовлення</strong> очікують обробки
uk[2]: <strong>%s замовлень</strong> очікують обробки

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
uk[0]: <strong>%s замовлення</strong> на утриманні
uk[1]: <strong>%s замовлення</strong> на утриманні
uk[2]: <strong>%s замовлень</strong> на утриманні

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
uk[0]: <strong>%s товар</strong> залишився
uk[1]: <strong>%s товари</strong> залишилося
uk[2]: <strong>%s товарів</strong> залишилося

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
uk[0]: <strong>%s товару</strong> немає в наявності
uk[1]: <strong>%s товари</strong> немає в наявності
uk[2]: <strong>%s товарів</strong> немає в наявності

en: reviewed by
uk: відгук від

en: There are no product reviews yet.
uk: Відгуків поки що немає.

en: Make a duplicate from this product
uk: Зробити дублікат цього товару

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Copy to a new draft
uk: Скопіювати у нову чернетку

en: No product to duplicate has been supplied!
uk: Жодного товару для дублювання не обрано!

en: Product creation failed, could not find original product:
uk: Помилка створення товару, - не вдалося знайти оригінальний товар:

en: (Copy)
uk: (Копія)

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Product Settings
uk: Налаштування товарів

en: Tax Settings
uk: Налаштування податків

en: Checkout Settings
uk: Налаштування оформлення замовлень

en: Account Settings
uk: Налаштування облікових записів

en: Email Settings
uk: Налаштування електронної пошти

en: Webhook Settings
uk: Налаштування вебхука

en: Free Shipping
uk: Безкоштовна доставка

en: Local Delivery
uk: Місцева доставка

en: Local Pickup
uk: Самовивіз

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
uk: Категорії продуктів, Позначки, Класи доставки і Атрибути

en: Simple Products
uk: Звичайні товари

en: System Status
uk: Стан системи

en: Reports
uk: Звіти

en: Coupons
uk: Купони

en: Managing Orders
uk: Керування замовленнями

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, %splease read our documentation%s. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
uk: Якщо вам потрібна допомога в розумінні, використанні або розширенні WooCommerce, %sбудь ласка, ознайомтеся з документацією.%s Ви знайдете всі види ресурсів, включаючи витяги, підручники та багато іншого.

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
uk: Перед проханням про допомогу ми рекомендуємо перевіряти сторінку стану системи для виявлення будь-яких проблем з конфігурацією.

en: Education
uk: Навчання

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
uk: Якщо ви хочете вивчити WooCommerce за підтримки експертів, пройдіть курс користувача WooCommerce від наших партнерів.

en: View Education Partners
uk: Подивитися список партнерів з навчання

en: Found a bug?
uk: Знайшли помилку?

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
uk: Якщо ви виявили помилку у коді WooCommerce, ви можете повідомити про неї у сервісі <a href="%s">Github issues</a>. Переконайтеся, що ви ознайомилися з <a href="%s"> керівництвом помічника</a>, перш ніж відправити свій запит. Щоб допомогти нам вирішити порушене вами питання, постарайтеся описати його якомога більш дохідливо і включайте свій <a href="%s">звіт стану системи </a>.

en: Report a bug
uk: Повідомити про помилку

en: For more information:
uk: Для отримання додаткової інформації:

en: About WooCommerce
uk: Про WooCommerce

en: WordPress.org Project
uk: Проект WordPress.org

en: Github Project
uk: Проект Github

en: Official Themes
uk: Офіційні Теми

en: Official Extensions
uk: Офіційні Розширення

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
uk: Податкові ставки WooCommerce (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
uk: Імпортуйте <strong>податкові ставки</strong> до вашого магазину з використанням csv-файлу.

en: Shipping Classes
uk: Класи доставки

en: Sales Reports
uk: Звіти з продажів

en: WooCommerce Settings
uk: Налаштування WooCommerce

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
uk: Додатки/Розширення WooCommerce

en: Add-ons
uk: Додатки

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
uk: Замовлення

en: WooCommerce Endpoints
uk: Кінцеві точки WooCommerce

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Add to Menu
uk: Додати в меню

en: Visit Store
uk: Відвідати магазин

en: Product Short Description
uk: Короткий опис товару

en: Product Data
uk: Дані товару

en: Product Gallery
uk: Галерея товару

en: %s Data
uk: %s даних

en: %s Notes
uk: %s Приміток

en: Downloadable Product Permissions
uk: Дозволи на завантажуваний товар

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
uk: Примітка: Права доступу на позиції замовлень будуть автоматично надані при зміні стану замовлення на обробка/виконано.

en: %s Actions
uk: %s Дії

en: Coupon Data
uk: Дані купону

en: Reviews
uk: Відгуки

en: Cheatin&#8217; huh?
uk: Махлюєш, друже?

en: Product category base
uk: База категорій продукту

en: Product tag base
uk: База позначок продукту

en: Product attribute base
uk: База атрибутів продукту

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Product
uk: Товар

en: Shop base
uk: База магазину

en: Shop base with category
uk: База магазину з категорією

en: Custom Base
uk: Користувацька база

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
uk: Введіть користувацьку базу. База <strong>повинна</strong> бути встановленою, інакше WordPress буде використовувати встановлену за замовчуванням.

en: Product Name
uk: Назва товару

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
uk: Дайте назву вашому новому товару тут. Це поле є обов'язковим і буде показувати, як ваші покупці бачитимуть у вашому магазині.

en: Albay
uk: Албай

en: Antique
uk: Антіке

en: Apayao
uk: Апаяо

en: Aurora
uk: Аврора

en: Basilan
uk: Басілан

en: Bataan
uk: Батаан

en: Batanes
uk: Батанес

en: Batangas
uk: Батангас

en: Benguet
uk: Бенгет

en: Biliran
uk: Біліран

en: Bohol
uk: Бохол

en: Bukidnon
uk: Букіднон

en: Bulacan
uk: Булакан

en: Cagayan
uk: Кагаян

en: Camarines Norte
uk: Північний Камарінес

en: Camarines Sur
uk: Південний Камарінес

en: Camiguin
uk: Камігуін

en: Capiz
uk: Капіс

en: Catanduanes
uk: Катандуанес

en: Cavite
uk: Кавіте

en: Cebu
uk: Себу

en: Compostela Valley
uk: Долина Компостела

en: Cotabato
uk: Котабато

en: Davao del Norte
uk: Північний Давао

en: Davao del Sur
uk: Південний Давао

en: Davao Occidental
uk: Західний Давао

en: Davao Oriental
uk: Східний Давао

en: Dinagat Islands
uk: Острови Дінагат

en: Eastern Samar
uk: Східний Самар

en: Guimaras
uk: Гімарас

en: Ifugao
uk: Іфугао

en: Ilocos Norte
uk: Північний Ілокос

en: Ilocos Sur
uk: Південний Ілокос

en: Iloilo
uk: Ілоїло

en: Isabela
uk: Ісабела

en: Kalinga
uk: Калінга

en: La Union
uk: Ла-Уніон

en: Laguna
uk: Лагуна

en: Lanao del Norte
uk: Північний Ланао

en: Lanao del Sur
uk: Південий Ланао

en: Leyte
uk: Лейте

en: Maguindanao
uk: Магінданао

en: Marinduque
uk: Маріндуке

en: Masbate
uk: Масбате

en: Misamis Occidental
uk: Західний Місаміс

en: Misamis Oriental
uk: Східний Місаміс

en: Mountain Province
uk: Гірська провінція

en: Negros Occidental
uk: Західний Негрос

en: Negros Oriental
uk: Східний Негрос

en: Northern Samar
uk: Північний Самар

en: Nueva Ecija
uk: Нуева-Есіха

en: Nueva Vizcaya
uk: Нуева-Віская

en: Occidental Mindoro
uk: Західний Міндоро

en: Oriental Mindoro
uk: Східний Міндоро

en: Palawan
uk: Палаван

en: Pampanga
uk: Пампанга

en: Pangasinan
uk: Пангасінан

en: Quezon
uk: Кесон

en: Quirino
uk: Кіріно

en: Rizal
uk: Рісал

en: Romblon
uk: Ромблон

en: Samar
uk: Самар

en: Sarangani
uk: Сарангані

en: Siquijor
uk: Сікіхор

en: Sorsogon
uk: Сорсогон

en: South Cotabato
uk: Південний Котабато

en: Southern Leyte
uk: Південний Лейте

en: Sultan Kudarat
uk: Султан-Кударат

en: Sulu
uk: Сулу

en: Surigao del Norte
uk: Північний Сурігао

en: Surigao del Sur
uk: Південний Сурігао

en: Tarlac
uk: Тарлак

en: Tawi-Tawi
uk: Таві-Таві

en: Zambales
uk: Самбалес

en: Zamboanga del Norte
uk: Північна Замбоанга

en: Zamboanga del Sur
uk: Південна Замбоанга

en: Zamboanga Sibugay
uk: Замбоанга-Сібугей

en: Metro Manila
uk: Столичний регіон (Філіппіни)

en: Amnat Charoen (&#3629;&#3635;&#3609;&#3634;&#3592;&#3648;&#3592;&#3619;&#3636;&#3597;)
uk: Амнатчарен (อำนาจเจริญ)

en: Ang Thong (&#3629;&#3656;&#3634;&#3591;&#3607;&#3629;&#3591;)
uk: Ангтхонг (อ่างทอง)

en: Ayutthaya (&#3614;&#3619;&#3632;&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3629;&#3618;&#3640;&#3608;&#3618;&#3634;)
uk: Аюттхая (พระนครศรีอยุธยา)

en: Bangkok (&#3585;&#3619;&#3640;&#3591;&#3648;&#3607;&#3614;&#3617;&#3627;&#3634;&#3609;&#3588;&#3619;)
uk: Бангкок (กรุงเทพมหานคร)

en: Bueng Kan (&#3610;&#3638;&#3591;&#3585;&#3634;&#3628;)
uk: Бунгкан (บึงกาฬ)

en: Buri Ram (&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;&#3619;&#3633;&#3617;&#3618;&#3660;)
uk: Бурірам (บุรีรัมย์)

en: Chachoengsao (&#3593;&#3632;&#3648;&#3594;&#3636;&#3591;&#3648;&#3607;&#3619;&#3634;)
uk: Чаченгсао (ฉะเชิงเทรา)

en: Chai Nat (&#3594;&#3633;&#3618;&#3609;&#3634;&#3607;)
uk: Чайнат (ชัยนาท)

en: Chaiyaphum (&#3594;&#3633;&#3618;&#3616;&#3641;&#3617;&#3636;)
uk: Чаяпхум (ชัยภูมิ)

en: Chanthaburi (&#3592;&#3633;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Чантхабурі (จันทบุรี)

en: Chiang Mai (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3651;&#3627;&#3617;&#3656;)
uk: Чіангмай (เชียงใหม่)

en: Chiang Rai (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3619;&#3634;&#3618;)
uk: Чіанграй (เชียงราย)

en: Chonburi (&#3594;&#3621;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Чонбурі (ชลบุรี)

en: Chumphon (&#3594;&#3640;&#3617;&#3614;&#3619;)
uk: Чумпхон (ชุมพร)

en: Kalasin (&#3585;&#3634;&#3628;&#3626;&#3636;&#3609;&#3608;&#3640;&#3660;)
uk: Каласін (กาฬสินธุ์)

en: Kamphaeng Phet (&#3585;&#3635;&#3649;&#3614;&#3591;&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;)
uk: Кампхенгпхет (กำแพงเพชร)

en: Kanchanaburi (&#3585;&#3634;&#3597;&#3592;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Канчанабурі (กาญจนบุรี)

en: Khon Kaen (&#3586;&#3629;&#3609;&#3649;&#3585;&#3656;&#3609;)
uk: Кхонкен (ขอนแก่น)

en: Krabi (&#3585;&#3619;&#3632;&#3610;&#3637;&#3656;)
uk: Крабі (กระบี่)

en: Lampang (&#3621;&#3635;&#3611;&#3634;&#3591;)
uk: Лампанг (ลำปาง)

en: Lamphun (&#3621;&#3635;&#3614;&#3641;&#3609;)
uk: Лампхун (ลำพูน)

en: Loei (&#3648;&#3621;&#3618;)
uk: Лой (เลย)

en: Lopburi (&#3621;&#3614;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Лопбурі (ลพบุรี)

en: Mae Hong Son (&#3649;&#3617;&#3656;&#3630;&#3656;&#3629;&#3591;&#3626;&#3629;&#3609;)
uk: Мехонгсон (แม่ฮ่องสอน)

en: Maha Sarakham (&#3617;&#3627;&#3634;&#3626;&#3634;&#3619;&#3588;&#3634;&#3617;)
uk: Махасаракхам (มหาสารคาม)

en: Mukdahan (&#3617;&#3640;&#3585;&#3604;&#3634;&#3627;&#3634;&#3619;)
uk: Мукдахан (มุกดาหาร)

en: Nakhon Nayok (&#3609;&#3588;&#3619;&#3609;&#3634;&#3618;&#3585;)
uk: Накхоннайок (นครนายก)

en: Nakhon Pathom (&#3609;&#3588;&#3619;&#3611;&#3600;&#3617;)
uk: Накхонпатхом (นครปฐม)

en: Nakhon Phanom (&#3609;&#3588;&#3619;&#3614;&#3609;&#3617;)
uk: Накхонпханом (นครพนม)

en: Nakhon Ratchasima (&#3609;&#3588;&#3619;&#3619;&#3634;&#3594;&#3626;&#3637;&#3617;&#3634;)
uk: Накхонратчасіма (นครราชสีมา)

en: Nakhon Sawan (&#3609;&#3588;&#3619;&#3626;&#3623;&#3619;&#3619;&#3588;&#3660;)
uk: Накхонсаван (นครสวรรค์)

en: Nakhon Si Thammarat (&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3608;&#3619;&#3619;&#3617;&#3619;&#3634;&#3594;)
uk: Накхонсітхаммарат (นครศรีธรรมราช)

en: Nan (&#3609;&#3656;&#3634;&#3609;)
uk: Нан (น่าน)

en: Narathiwat (&#3609;&#3619;&#3634;&#3608;&#3636;&#3623;&#3634;&#3626;)
uk: Наратхіват (นราธิวาส)

en: Nong Bua Lam Phu (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3610;&#3633;&#3623;&#3621;&#3635;&#3616;&#3641;)
uk: Нонгбуалампху (หนองบัวลำภู)

en: Nong Khai (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3588;&#3634;&#3618;)
uk: Нонгкхай (หนองคาย)

en: Nonthaburi (&#3609;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Нонтхабурі (นนทบุรี)

en: Pathum Thani (&#3611;&#3607;&#3640;&#3617;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
uk: Патхумтхані (ปทุมธานี)

en: Pattani (&#3611;&#3633;&#3605;&#3605;&#3634;&#3609;&#3637;)
uk: Паттані (ปัตตานี)

en: Phang Nga (&#3614;&#3633;&#3591;&#3591;&#3634;)
uk: Пхангнга (พังงา)

en: Phatthalung (&#3614;&#3633;&#3607;&#3621;&#3640;&#3591;)
uk: Пхаттхалунг (พัทลุง)

en: Phayao (&#3614;&#3632;&#3648;&#3618;&#3634;)
uk: Пхаяо (พะเยา)

en: Phetchabun (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3641;&#3619;&#3603;&#3660;)
uk: Пхетчабун (เพชรบูรณ์)

en: Phetchaburi (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Пхетчабурі (เพชรบุรี)

en: Phichit (&#3614;&#3636;&#3592;&#3636;&#3605;&#3619;)
uk: Пхічіт (พิจิตร)

en: Phitsanulok (&#3614;&#3636;&#3625;&#3603;&#3640;&#3650;&#3621;&#3585;)
uk: Пхітсанулок (พิษณุโลก)

en: Phrae (&#3649;&#3614;&#3619;&#3656;)
uk: Пхре (แพร่)

en: Phuket (&#3616;&#3641;&#3648;&#3585;&#3655;&#3605;)
uk: Пхукет (ภูเก็ต)

en: Prachin Buri (&#3611;&#3619;&#3634;&#3592;&#3637;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Прачінбурі (ปราจีนบุรี)

en: Prachuap Khiri Khan (&#3611;&#3619;&#3632;&#3592;&#3623;&#3610;&#3588;&#3637;&#3619;&#3637;&#3586;&#3633;&#3609;&#3608;&#3660;)
uk: Прачуапкхірікхан (ประจวบคีรีขันธ์)

en: Ranong (&#3619;&#3632;&#3609;&#3629;&#3591;)
uk: Ранонг (ระนอง)

en: Ratchaburi (&#3619;&#3634;&#3594;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Ратчабурі (ระนอง)

en: Rayong (&#3619;&#3632;&#3618;&#3629;&#3591;)
uk: Районг (ระยอง)

en: Roi Et (&#3619;&#3657;&#3629;&#3618;&#3648;&#3629;&#3655;&#3604;)
uk: Рої Ет (ร้อยเอ็ด)

en: Sa Kaeo (&#3626;&#3619;&#3632;&#3649;&#3585;&#3657;&#3623;)
uk: Сакео (สระแก้ว)

en: Sakon Nakhon (&#3626;&#3585;&#3621;&#3609;&#3588;&#3619;)
uk: Саконнкахон (สกลนคร)

en: Samut Prakan (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3611;&#3619;&#3634;&#3585;&#3634;&#3619;)
uk: Самутпракан (สมุทรปราการ)

en: Samut Sakhon (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3634;&#3588;&#3619;)
uk: Самутсакхон (สมุทรสาคร)

en: Samut Songkhram (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3591;&#3588;&#3619;&#3634;&#3617;)
uk: Самутсонгкхрам (สมุทรสงคราม)

en: Saraburi (&#3626;&#3619;&#3632;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Сарабурі (สระบุรี)

en: Satun (&#3626;&#3605;&#3641;&#3621;)
uk: Сатун (สตูล)

en: Sing Buri (&#3626;&#3636;&#3591;&#3627;&#3660;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Сінгбурі (สิงห์บุรี)

en: Sisaket (&#3624;&#3619;&#3637;&#3626;&#3632;&#3648;&#3585;&#3625;)
uk: Сісакет (ศรีสะเกษ)

en: Songkhla (&#3626;&#3591;&#3586;&#3621;&#3634;)
uk: Сонгкхла (สงขลา)

en: Sukhothai (&#3626;&#3640;&#3650;&#3586;&#3607;&#3633;&#3618;)
uk: Сукхотхай (สุโขทัย)

en: Suphan Buri (&#3626;&#3640;&#3614;&#3619;&#3619;&#3603;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
uk: Супханбурі (สุพรรณบุรี)

en: Surat Thani (&#3626;&#3640;&#3619;&#3634;&#3625;&#3598;&#3619;&#3660;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
uk: Сураттхані (สุราษฎร์ธานี)

en: Surin (&#3626;&#3640;&#3619;&#3636;&#3609;&#3607;&#3619;&#3660;)
uk: Сурін (สุรินทร์)

en: Tak (&#3605;&#3634;&#3585;)
uk: Так (ตาก)

en: Trang (&#3605;&#3619;&#3633;&#3591;)
uk: Транг (ตรัง)

en: Trat (&#3605;&#3619;&#3634;&#3604;)
uk: Трат (ตราด)

en: Ubon Ratchathani (&#3629;&#3640;&#3610;&#3621;&#3619;&#3634;&#3594;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
uk: Убон Рачатані(อุบลราชธานี)

en: Udon Thani (&#3629;&#3640;&#3604;&#3619;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
uk: Удонтхані (อุดรธานี)

en: Uthai Thani (&#3629;&#3640;&#3607;&#3633;&#3618;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
uk: Утхайтхані (อุทัยธานี)

en: Uttaradit (&#3629;&#3640;&#3605;&#3619;&#3604;&#3636;&#3605;&#3606;&#3660;)
uk: Уттарадіт (อุตรดิตถ์)

en: Yala (&#3618;&#3632;&#3621;&#3634;)
uk: Яла (ยะลา)

en: Yasothon (&#3618;&#3650;&#3626;&#3608;&#3619;)
uk: Ясотхон (ยโสธร)

en: Adana
uk: Адана

en: Ad&#305;yaman
uk: Адіяман

en: Afyon
uk: Афьон

en: A&#287;r&#305;
uk: Агри

en: Amasya
uk: Амасья

en: Ankara
uk: Анкара

en: Antalya
uk: Анталія

en: Artvin
uk: Артвін

en: Ayd&#305;n
uk: Айдин

en: Bal&#305;kesir
uk: Баликесір

en: Bilecik
uk: Біледжик

en: Bing&#246;l
uk: Бінґьоль

en: Bitlis
uk: Бітліс

en: Bolu
uk: Болу

en: Burdur
uk: Бурдур

en: Bursa
uk: Бурса

en: &#199;anakkale
uk: Чанаккале

en: &#199;ank&#305;r&#305;
uk: Чанкири

en: &#199;orum
uk: Чорум

en: Denizli
uk: Денізлі

en: Diyarbak&#305;r
uk: Діярбакир

en: Edirne
uk: Едірне

en: Elaz&#305;&#287;
uk: Елязиґ

en: Erzincan
uk: Ерзінджан

en: Erzurum
uk: Ерзурум

en: Eski&#351;ehir
uk: Ескішехір

en: Gaziantep
uk: Ґазіантеп

en: Giresun
uk: Ґіресун

en: G&#252;m&#252;&#351;hane
uk: Ґюмюшхане

en: Hakkari
uk: Хаккярі

en: Hatay
uk: Хатай

en: Isparta
uk: Іспарта

en: &#304;&#231;el
uk: Мерсін

en: &#304;stanbul
uk: Стамбул

en: &#304;zmir
uk: Ізмір

en: Kars
uk: Карс

en: Kastamonu
uk: Кастамону

en: Kayseri
uk: Кайсері

en: K&#305;rklareli
uk: Киркларелі

en: K&#305;r&#351;ehir
uk: Киршехір

en: Kocaeli
uk: Коджаелі

en: Konya
uk: Конья

en: K&#252;tahya
uk: Кютаг'я

en: Malatya
uk: Малатья

en: Manisa
uk: Маніса

en: Kahramanmara&#351;
uk: Кахраманмараш

en: Mardin
uk: Мардін

en: Mu&#287;la
uk: Мугла

en: Mu&#351;
uk: Муш

en: Nev&#351;ehir
uk: Невшехір

en: Ni&#287;de
uk: Нігде

en: Ordu
uk: Орду

en: Rize
uk: Різе

en: Sakarya
uk: Сакар'я

en: Samsun
uk: Самсун

en: Siirt
uk: Сіїрт

en: Sinop
uk: Синоп

en: Sivas
uk: Сівас

en: Tekirda&#287;
uk: Текірдаґ

en: Tokat
uk: Токат

en: Trabzon
uk: Трабзон

en: Tunceli
uk: Тунджелі

en: &#350;anl&#305;urfa
uk: Шанлиурфа

en: U&#351;ak
uk: Ушак

en: Van
uk: Ван

en: Yozgat
uk: Йозгат

en: Zonguldak
uk: Зонгулдак

en: Aksaray
uk: Аксарай

en: Bayburt
uk: Байбурт

en: Karaman
uk: Караман

en: K&#305;r&#305;kkale
uk: Кириккалє

en: Batman
uk: Батман

en: &#350;&#305;rnak
uk: Ширнак

en: Bart&#305;n
uk: Бартин

en: Ardahan
uk: Ардахан

en: I&#287;d&#305;r
uk: Иґдир

en: Yalova
uk: Ялова

en: Karab&#252;k
uk: Карабюк

en: Kilis
uk: Кіліс

en: Osmaniye
uk: Османіє

en: D&#252;zce
uk: Дюздже

en: Alabama
uk: Алабама

en: Alaska
uk: Аляска

en: Arizona
uk: Арізона

en: Arkansas
uk: Арканзас

en: California
uk: Каліфорнія

en: Colorado
uk: Колорадо

en: Connecticut
uk: Коннектикут

en: Delaware
uk: Делавер

en: District Of Columbia
uk: Федеральний округ Колумбія

en: Florida
uk: Флорида

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
uk: Джорджія

en: Hawaii
uk: Гаваї

en: Idaho
uk: Айдахо

en: Illinois
uk: Іллінойс

en: Indiana
uk: Індіана

en: Iowa
uk: Айова

en: Kansas
uk: Канзас

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Louisiana
uk: Луїзіана

en: Maine
uk: Мен

en: Maryland
uk: Меріленд

en: Massachusetts
uk: Массачусетс

en: Michigan
uk: Мічиган

en: Minnesota
uk: Міннесота

en: Mississippi
uk: Міссісіпі

en: Missouri
uk: Міссурі

en: Nebraska
uk: Небраска

en: Nevada
uk: Невада

en: New Hampshire
uk: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

en: New York
uk: Нью-Йорк

en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: Ohio
uk: Огайо

en: Oklahoma
uk: Оклахома

en: Oregon
uk: Орегон

en: Pennsylvania
uk: Пенсильванія

en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

en: South Dakota
uk: Південна Дакота

en: Tennessee
uk: Теннессі

en: Texas
uk: Техас

en: Utah
uk: Юта

en: Vermont
uk: Вермонт

en: Virginia
uk: Вірджинія

en: Washington
uk: Вашингтон

en: West Virginia
uk: Західна Вірджинія

en: Wisconsin
uk: Вісконсин

en: Wyoming
uk: Вайомінг

en: Armed Forces (AA)
uk: Збройні сили (AA)

en: Biella
uk: Б'єлла

en: Bologna
uk: Болонья

en: Bolzano
uk: Больцано

en: Brescia
uk: Брешіа

en: Brindisi
uk: Бріндізі

en: Cagliari
uk: Кальярі

en: Caltanissetta
uk: Кальтаніссетта

en: Campobasso
uk: Кампобассо

en: Carbonia-Iglesias
uk: Карбонія-Іглезіас

en: Caserta
uk: Казерта

en: Catania
uk: Катанія

en: Catanzaro
uk: Катанцаро

en: Chieti
uk: К'єті

en: Como
uk: Комо

en: Cosenza
uk: Козенца

en: Cremona
uk: Кремона

en: Crotone
uk: Кротоне

en: Cuneo
uk: Кунео

en: Enna
uk: Енна

en: Fermo
uk: Фермо

en: Ferrara
uk: Феррара

en: Firenze
uk: Флоренція

en: Foggia
uk: Фоджа

en: Forlì-Cesena
uk: Форлі-Чезена

en: Frosinone
uk: Фрозіноне

en: Genova
uk: Генуя

en: Gorizia
uk: Горіція

en: Grosseto
uk: Гроссето

en: Imperia
uk: Імперія

en: Isernia
uk: Ізернія

en: La Spezia
uk: Ла Спеція

en: L&apos;Aquila
uk: Л'Аквіла

en: Latina
uk: Латина

en: Lecce
uk: Лечче

en: Lecco
uk: Лекко

en: Livorno
uk: Ліворно

en: Lodi
uk: Лоді

en: Lucca
uk: Лукка

en: Macerata
uk: Мачерата

en: Mantova
uk: Мантуя

en: Massa-Carrara
uk: Масса-Каррара

en: Matera
uk: Матера

en: Messina
uk: Мессіна

en: Milano
uk: Мілан

en: Modena
uk: Модена

en: Monza e della Brianza
uk: Монца і Бріанца

en: Napoli
uk: Неаполь

en: Novara
uk: Новара

en: Nuoro
uk: Нуоро

en: Olbia-Tempio
uk: Ольбія-Темпіо

en: Oristano
uk: Орістано

en: Padova
uk: Падова

en: Palermo
uk: Палермо

en: Parma
uk: Парма

en: Pavia
uk: Павія

en: Perugia
uk: Перуджа

en: Pesaro e Urbino
uk: Пезаро-е-Урбіно

en: Pescara
uk: Пескара

en: Piacenza
uk: П'яченца

en: Pisa
uk: Піза

en: Pistoia
uk: Пістоя

en: Pordenone
uk: Порденоне

en: Potenza
uk: Потенца

en: Prato
uk: Прато

en: Ragusa
uk: Рагуза

en: Ravenna
uk: Равенна

en: Reggio Calabria
uk: Реджо-Калабрія

en: Reggio Emilia
uk: Реджо-Емілія

en: Rieti
uk: Рієті

en: Rimini
uk: Ріміні

en: Roma
uk: Рим

en: Rovigo
uk: Ровіго

en: Salerno
uk: Салерно

en: Medio Campidano
uk: Медіо Кампідано

en: Sassari
uk: Сассарі

en: Savona
uk: Савона

en: Siena
uk: Сієна

en: Siracusa
uk: Сіракуза

en: Sondrio
uk: Сондріо

en: Taranto
uk: Таранто

en: Teramo
uk: Терамо

en: Terni
uk: Терні

en: Torino
uk: Турин

en: Ogliastra
uk: Ольястра

en: Trapani
uk: Трапані

en: Trento
uk: Тренто

en: Treviso
uk: Тревізо

en: Trieste
uk: Трієст

en: Udine
uk: Удіне

en: Varese
uk: Варезе

en: Venezia
uk: Венеція

en: Verbano-Cusio-Ossola
uk: Вербано-Кузіо-Оссола

en: Vercelli
uk: Верчеллі

en: Verona
uk: Верона

en: Vibo Valentia
uk: Вібо-Валентія

en: Vicenza
uk: Віченца

en: Viterbo
uk: Вітербо

en: Hokkaido
uk: Хоккайдо

en: Aomori
uk: Аоморі

en: Iwate
uk: Івате

en: Miyagi
uk: Міяґі

en: Akita
uk: Акіта

en: Yamagata
uk: Ямагата

en: Fukushima
uk: Фукусіма

en: Ibaraki
uk: Ібаракі

en: Tochigi
uk: Тотігі

en: Gunma
uk: Ґумма

en: Saitama
uk: Сайтама

en: Chiba
uk: Тіба

en: Tokyo
uk: Токіо

en: Kanagawa
uk: Канагава

en: Niigata
uk: Ніїґата

en: Toyama
uk: Тояма

en: Ishikawa
uk: Ісікава

en: Fukui
uk: Фукуй

en: Yamanashi
uk: Яманасі

en: Nagano
uk: Нагано

en: Gifu
uk: Ґіфу

en: Shizuoka
uk: Сідзуока

en: Aichi
uk: Айті

en: Mie
uk: Міе

en: Shiga
uk: Сіґа

en: Kyoto
uk: Кіото

en: Osaka
uk: Осака

en: Hyogo
uk: Хьоґо

en: Nara
uk: Нара

en: Wakayama
uk: Вакаяма

en: Tottori
uk: Тотторі

en: Shimane
uk: Сімане

en: Okayama
uk: Окаяма

en: Hiroshima
uk: Хіросіма

en: Yamaguchi
uk: Ямаґуті

en: Tokushima
uk: Токусіма

en: Kagawa
uk: Каґава

en: Ehime
uk: Ехіме

en: Kochi
uk: Кочі

en: Fukuoka
uk: Фукуока

en: Saga
uk: Саґа

en: Nagasaki
uk: Нагасакі

en: Kumamoto
uk: Кумамото

en: Oita
uk: Ойта

en: Miyazaki
uk: Міядзакі

en: Kagoshima
uk: Каґосіма

en: Okinawa
uk: Окінава

en: Jalisco
uk: Халіско

en: Nuevo León
uk: Нуево Леон

en: Aguascalientes
uk: Аґуаскальєнтес

en: Baja California
uk: Нижня Каліфорнія

en: Baja California Sur
uk: Південна Нижня Каліфорнія

en: Campeche
uk: Кампече

en: Chiapas
uk: Чіапас

en: Chihuahua
uk: Чіуауа

en: Coahuila
uk: Коауїла

en: Colima
uk: Коліма

en: Durango
uk: Дуранго

en: Guanajuato
uk: Гуанахуато

en: Guerrero
uk: Герреро

en: Hidalgo
uk: Ідальго

en: Edo. de México
uk: Штат Мехіко

en: Michoacán
uk: Мічоакан

en: Morelos
uk: Морелос

en: Nayarit
uk: Наяріт

en: Oaxaca
uk: Оахака

en: Puebla
uk: Пуебла

en: Querétaro
uk: Керетаро

en: Quintana Roo
uk: Кінтана-Роо

en: San Luis Potosí
uk: Сан-Луїс-Потосі

en: Sinaloa
uk: Сіналоа

en: Sonora
uk: Сонора

en: Tabasco
uk: Табаско

en: Tamaulipas
uk: Тамауліпас

en: Tlaxcala
uk: Тласкала

en: Veracruz
uk: Веракрус

en: Yucatán
uk: Юкатан

en: Zacatecas
uk: Сакатекас

en: Johor
uk: Джохор

en: Kedah
uk: Кедах

en: Kelantan
uk: Келантан

en: Negeri Sembilan
uk: Негрі-Сембілан

en: Pahang
uk: Паханг

en: Perak
uk: Перак

en: Perlis
uk: Перліс

en: Sabah
uk: Сабах

en: Sarawak
uk: Саравак

en: Selangor
uk: Селангор

en: Terengganu
uk: Теренггану

en: Northland
uk: Нортленд

en: Auckland
uk: Окленд

en: Waikato
uk: Ваікато

en: Bay of Plenty
uk: Бей оф Пленті

en: Taranaki
uk: Таранакі

en: Gisborne
uk: Гісборн

en: Hawke&rsquo;s Bay
uk: Хоукіс Бей

en: Manawatu-Wanganui
uk: Манавату-Вангануї

en: Wellington
uk: Веллінгтон

en: Nelson
uk: Нельсон

en: Marlborough
uk: Марлборо

en: Tasman
uk: Тасман

en: West Coast
uk: Західне узбережжя

en: Canterbury
uk: Кентербері

en: Otago
uk: Отаго

en: Southland
uk: Саутленд

en: El Callao
uk: Каяо

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
uk: Столична мерія Ліми

en: Ancash
uk: Анкаш

en: Apur&iacute;mac
uk: Апурімак

en: Arequipa
uk: Арекіпа

en: Ayacucho
uk: Аякучо

en: Cajamarca
uk: Кахамарка

en: Cusco
uk: Куско

en: Huancavelica
uk: Уанкавеліка

en: Hu&aacute;nuco
uk: Уануко

en: Ica
uk: Іка

en: Jun&iacute;n
uk: Хунін

en: La Libertad
uk: Ла-Лібертад

en: Lambayeque
uk: Ламбаєке

en: Lima
uk: Ліма

en: Loreto
uk: Лорето

en: Madre de Dios
uk: Мадре-де-Дьйос

en: Moquegua
uk: Мокеґуа

en: Pasco
uk: Паско

en: Piura
uk: Піура

en: Puno
uk: Пуно

en: San Mart&iacute;n
uk: Сан-Мартін

en: Tacna
uk: Такна

en: Tumbes
uk: Тумбес

en: Ucayali
uk: Укаялі

en: Abra
uk: Абра

en: Agusan del Norte
uk: Північний Агусан

en: Agusan del Sur
uk: Південний Агусан

en: Aklan
uk: Аклан

en: Sherpur
uk: Шерпур

en: Sirajganj
uk: Сіражганж

en: Sunamganj
uk: Сунамгандж

en: Sylhet
uk: Сілет

en: Tangail
uk: Тангайл

en: Thakurgaon
uk: Тхакургаон

en: Blagoevgrad
uk: Благоєвград

en: Burgas
uk: Бургас

en: Dobrich
uk: Добрич

en: Gabrovo
uk: Габрово

en: Haskovo
uk: Хасково

en: Kardzhali
uk: Кирджалі

en: Kyustendil
uk: Кюстендил

en: Lovech
uk: Ловеч

en: Montana
uk: Монтана

en: Pazardzhik
uk: Пазарджик

en: Pernik
uk: Перник

en: Pleven
uk: Плевен

en: Plovdiv
uk: Пловдив

en: Razgrad
uk: Разград

en: Ruse
uk: Русе

en: Shumen
uk: Шумен

en: Silistra
uk: Сілістра

en: Sliven
uk: Слівен

en: Smolyan
uk: Смолян

en: Sofia
uk: Софія

en: Sofia-Grad
uk: Софія-Град

en: Stara Zagora
uk: Стара Загора

en: Targovishte
uk: Тирговиште

en: Varna
uk: Варна

en: Veliko Tarnovo
uk: Велико Тирново

en: Vidin
uk: Видин

en: Vratsa
uk: Враца

en: Yambol
uk: Ямбол

en: Acre
uk: Акрі

en: Alagoas
uk: Алагоас

en: Amap&aacute;
uk: Амапа

en: Amazonas
uk: Амазонас

en: Bahia
uk: Баїя

en: Cear&aacute;
uk: Сеара

en: Distrito Federal
uk: Федеральний округ

en: Esp&iacute;rito Santo
uk: Еспіриту-Санту

en: Goi&aacute;s
uk: Гояс

en: Maranh&atilde;o
uk: Мараньян

en: Mato Grosso
uk: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
uk: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Minas Gerais
uk: Мінас Жерайс

en: Par&aacute;
uk: Пара

en: Para&iacute;ba
uk: Параіба

en: Paran&aacute;
uk: Парана

en: Pernambuco
uk: Пернамбуку

en: Piau&iacute;
uk: Піауі

en: Rio de Janeiro
uk: Ріо-де-Жанейро

en: Rio Grande do Norte
uk: Ріу-Гранді-ду-Норті

en: Rio Grande do Sul
uk: Ріу-Гранді-ду-Сул

en: Rond&ocirc;nia
uk: Рондонія

en: Roraima
uk: Рорайма

en: Santa Catarina
uk: Санта-Катаріна

en: S&atilde;o Paulo
uk: Сан-Паулу

en: Sergipe
uk: Сержипі

en: Tocantins
uk: Токантінс

en: Alberta
uk: Альберта

en: British Columbia
uk: Британська Колумбія

en: Manitoba
uk: Манітоба

en: New Brunswick
uk: Нью-Брансвік

en: Newfoundland and Labrador
uk: Ньюфаундленд і Лабрадор

en: Northwest Territories
uk: Північно-західні території (Канада)

en: Nova Scotia
uk: Нова Шотландія

en: Nunavut
uk: Нунавут

en: Ontario
uk: Онтаріо

en: Prince Edward Island
uk: Острів Принца Едуарда

en: Quebec
uk: Квебек

en: Saskatchewan
uk: Саскачеван

en: Yukon Territory
uk: Юкон

en: Yunnan / &#20113;&#21335;
uk: Юньнань / &#20113;&#21335;

en: Beijing / &#21271;&#20140;
uk: Пекін / &#21271;&#20140;

en: Tianjin / &#22825;&#27941;
uk: Тяньцзінь / &#22825;&#27941;

en: Hebei / &#27827;&#21271;
uk: Хебей / &#27827;&#21271;

en: Shanxi / &#23665;&#35199;
uk: Шаньсі / &#23665;&#35199;

en: Inner Mongolia / &#20839;&#33945;&#21476;
uk: Внутрішня Монголія / &#20839;&#33945;&#21476;

en: Liaoning / &#36797;&#23425;
uk: Ляонін / &#36797;&#23425;

en: Jilin / &#21513;&#26519;
uk: Цзілінь / &#21513;&#26519;

en: Heilongjiang / &#40657;&#40857;&#27743;
uk: Хейлунцзян / &#40657;&#40857;&#27743;

en: Shanghai / &#19978;&#28023;
uk: Шанхай / &#19978;&#28023;

en: Jiangsu / &#27743;&#33487;
uk: Цзянсу / &#27743;&#33487;

en: Zhejiang / &#27993;&#27743;
uk: Чжецзян / &#27993;&#27743;

en: Anhui / &#23433;&#24509;
uk: Аньхой / &#23433;&#24509;

en: Fujian / &#31119;&#24314;
uk: Фуцзянь / &#31119;&#24314;

en: Jiangxi / &#27743;&#35199;
uk: Цзянсі / &#27743;&#35199;

en: Shandong / &#23665;&#19996;
uk: Шаньдун / &#23665;&#19996;

en: Henan / &#27827;&#21335;
uk: Хенань / &#27827;&#21335;

en: Hubei / &#28246;&#21271;
uk: Хубей / &#28246;&#21271;

en: Hunan / &#28246;&#21335;
uk: Хунань / &#28246;&#21335;

en: Guangdong / &#24191;&#19996;
uk: Ґуандун / &#24191;&#19996;

en: Guangxi Zhuang / &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;
uk: Ґуансі / &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;

en: Hainan / &#28023;&#21335;
uk: Хайнань / &#28023;&#21335;

en: Chongqing / &#37325;&#24198;
uk: Чунцін / &#37325;&#24198;

en: Sichuan / &#22235;&#24029;
uk: Сичуань / &#22235;&#24029;

en: Guizhou / &#36149;&#24030;
uk: Ґуйчжоу / &#36149;&#24030;

en: Shaanxi / &#38485;&#35199;
uk: Шеньсі / &#38485;&#35199;

en: Gansu / &#29976;&#32899;
uk: Ґаньсу / &#29976;&#32899;

en: Qinghai / &#38738;&#28023;
uk: Цінхай / &#38738;&#28023;

en: Ningxia Hui / &#23425;&#22799;
uk: Нінся Хуей / &#23425;&#22799;

en: Macau / &#28595;&#38376;
uk: Макао / &#28595;&#38376;

en: Tibet / &#35199;&#34255;
uk: Тибет / &#35199;&#34255;

en: Xinjiang / &#26032;&#30086;
uk: Сіньцзян / &#26032;&#30086;

en: A Coru&ntilde;a
uk: Ла-Корунья

en: Araba/&Aacute;lava
uk: Араба/Алава

en: Albacete
uk: Альбасете

en: Alicante
uk: Аліканте

en: Almer&iacute;a
uk: Альмерія

en: Asturias
uk: Астурія

en: &Aacute;vila
uk: Авіла

en: Badajoz
uk: Бадахос

en: Baleares
uk: Балеарські острови

en: Barcelona
uk: Барселона

en: Burgos
uk: Бургос

en: C&aacute;ceres
uk: Касерес

en: C&aacute;diz
uk: Кадіс

en: Cantabria
uk: Кантабрія

en: Castell&oacute;n
uk: Кастельйон

en: Ceuta
uk: Сеута

en: Ciudad Real
uk: Сьюдад-Реаль

en: Cuenca
uk: Куенка

en: Girona
uk: Жирона

en: Granada
uk: Ґранада

en: Guadalajara
uk: Гвадалахара

en: Gipuzkoa
uk: Гіпускоа

en: Huelva
uk: Уельва

en: Huesca
uk: Уеска

en: Ja&eacute;n
uk: Хаен

en: Las Palmas
uk: Лас-Пальмас

en: Le&oacute;n
uk: Леон

en: Lleida
uk: Льєйда

en: Lugo
uk: Луго

en: Madrid
uk: Мадрид

en: M&aacute;laga
uk: Малага

en: Melilla
uk: Мелілья

en: Murcia
uk: Мурсія

en: Navarra
uk: Наварра

en: Ourense
uk: Оренсе

en: Palencia
uk: Паленсія

en: Pontevedra
uk: Понтеведра

en: Salamanca
uk: Саламанка

en: Santa Cruz de Tenerife
uk: Санта-Крус-де-Тенеріфе

en: Segovia
uk: Сеговія

en: Sevilla
uk: Севілья

en: Soria
uk: Сорія

en: Tarragona
uk: Таррагона

en: Teruel
uk: Теруель

en: Toledo
uk: Толедо

en: Valencia
uk: Валенсія

en: Valladolid
uk: Вальядолід

en: Bizkaia
uk: Біскайя

en: Zamora
uk: Самора

en: Zaragoza
uk: Сарагоса

en: Αττική
uk: Аттика

en: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη
uk: Східна Македонія та Фракія

en: Κεντρική Μακεδονία
uk: Центральна Македонія

en: Δυτική Μακεδονία
uk: Західна Македонія

en: Ήπειρος
uk: Епір

en: Θεσσαλία
uk: Фессалія

en: Ιόνιοι Νήσοι
uk: Іонічні острови

en: Δυτική Ελλάδα
uk: Західна Греція

en: Στερεά Ελλάδα
uk: Центральна Греція

en: Πελοπόννησος
uk: Пелопоннес

en: Βόρειο Αιγαίο
uk: Північні Егейські острови

en: Νότιο Αιγαίο
uk: Південні Егейські острови

en: Κρήτη
uk: Крит

en: Hong Kong Island
uk: Острів Гонконг

en: Kowloon
uk: Коулун

en: New Territories
uk: Нові Території (Гонконг)

en: Bács-Kiskun
uk: Бач-Кішкун

en: Békés
uk: Бекеш

en: Baranya
uk: Бараня

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
uk: Боршод-Абауй-Земплен

en: Budapest
uk: Будапешт

en: Csongrád
uk: Чонград

en: Fejér
uk: Феєр

en: Győr-Moson-Sopron
uk: Дьйор-Мошон-Шопрон

en: Hajdú-Bihar
uk: Гайду-Бігар

en: Heves
uk: Гевеш

en: Jász-Nagykun-Szolnok
uk: Яс-Надькун-Солнок

en: Komárom-Esztergom
uk: Комаром-Естерґом

en: Nógrád
uk: Но́ґрад

en: Pest
uk: Пешт

en: Somogy
uk: Шомодь

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
uk: Саболч-Сатмар-Береґ

en: Tolna
uk: Толна

en: Vas
uk: Ваш

en: Veszprém
uk: Веспрем

en: Zala
uk: Зала

en: Daerah Istimewa Aceh
uk: Ачех

en: Sumatera Utara
uk: Північна Суматра

en: Sumatera Barat
uk: Західна Суматра

en: Riau
uk: Ріау

en: Kepulauan Riau
uk: Острови Ріау

en: Jambi
uk: Джамбі

en: Sumatera Selatan
uk: Південна Суматра

en: Bangka Belitung
uk: Банка-Белітунг

en: Bengkulu
uk: Бенгкулу

en: Lampung
uk: Лампунг

en: DKI Jakarta
uk: Джакарта

en: Jawa Barat
uk: Західна Ява

en: Banten
uk: Бантен

en: Jawa Tengah
uk: Центральная Ява

en: Jawa Timur
uk: Східна Ява

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
uk: Джок'якарта

en: Bali
uk: Балі

en: Nusa Tenggara Barat
uk: Західна Південно-Східна Нуса

en: Nusa Tenggara Timur
uk: Східна Південно-Східна Нуса

en: Kalimantan Barat
uk: Західний Калімантан

en: Kalimantan Tengah
uk: Центральний Калімантан

en: Kalimantan Timur
uk: Східний Калімантан

en: Kalimantan Selatan
uk: Південний Калімантан

en: Kalimantan Utara
uk: Північний Калімантан

en: Sulawesi Utara
uk: Північне Сулавесі

en: Sulawesi Tengah
uk: Центральне Сулавесі

en: Sulawesi Tenggara
uk: Південно-Східне Сулавесі

en: Sulawesi Barat
uk: Західне Сулавесі

en: Sulawesi Selatan
uk: Південне Сулавесі

en: Gorontalo
uk: Горонтало

en: Maluku
uk: Малуку

en: Maluku Utara
uk: Північне Малуку

en: Papua
uk: Папуа

en: Papua Barat
uk: Західне Папуа

en: Andhra Pradesh
uk: Андхра-Прадеш

en: Arunachal Pradesh
uk: Аруначал-Прадеш

en: Assam
uk: Ассам

en: Bihar
uk: Біхар

en: Chhattisgarh
uk: Чхаттісґарх

en: Goa
uk: Гоа

en: Gujarat
uk: Гуджарат

en: Haryana
uk: Хар'яна

en: Himachal Pradesh
uk: Хімачал-Прадеш

en: Jammu and Kashmir
uk: Джамму і Кашмір

en: Jharkhand
uk: Джаркханд

en: Karnataka
uk: Карнатака

en: Kerala
uk: Керала

en: Madhya Pradesh
uk: Мадх'я-Прадеш

en: Maharashtra
uk: Махараштра

en: Manipur
uk: Маніпур

en: Meghalaya
uk: Меґхалая

en: Mizoram
uk: Мізорам

en: Nagaland
uk: Нагаленд

en: Orissa
uk: Орісса

en: Punjab
uk: Пенджаб

en: Rajasthan
uk: Раджастхан

en: Sikkim
uk: Сіккім

en: Tamil Nadu
uk: Таміл-Наду

en: Telangana
uk: Телангана

en: Tripura
uk: Тріпура

en: Uttarakhand
uk: Уттаракханд

en: Uttar Pradesh
uk: Уттар-Прадеш

en: West Bengal
uk: Західна Бенгалія

en: Andaman and Nicobar Islands
uk: Андаманські і Нікобарські острови

en: Chandigarh
uk: Чандігарх

en: Dadar and Nagar Haveli
uk: Дадра і Нагар-Хавелі

en: Daman and Diu
uk: Даман і Діу

en: Delhi
uk: Делі

en: Lakshadeep
uk: Лакшадвіп

en: Pondicherry (Puducherry)
uk: Пондічеррі (Пудучеррі)

en: Khuzestan  (خوزستان)
uk: Хузестан  (خوزستان)

en: Tehran  (تهران)
uk: Тегеран (تهران)

en: Ilaam (ایلام)
uk: Ілам (ایلام)

en: Bushehr (بوشهر)
uk: Бушер (بوشهر)

en: Ardabil (اردبیل)
uk: Ардебіль (اردبیل)

en: Isfahan (اصفهان)
uk: Ісфахан (اصفهان)

en: Yazd (یزد)
uk: Язд (یزد)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
uk: Керманшах (کرمانشاه)

en: Kerman (کرمان)
uk: Керман (کرمان)

en: Hamadan (همدان)
uk: Хамадан  (همدان)

en: Ghazvin (قزوین)
uk: Казвін (قزوین)

en: Zanjan (زنجان)
uk: Зенджан (زنجان)

en: Luristan (لرستان)
uk: Лурестан (لرستان)

en: Alborz (البرز)
uk: Альборз (البرز)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
uk: Східний Азербайджан (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
uk: Західний Азербайджан (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
uk: Чегармехаль і Бахтиарія (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
uk: Південний Хорасан (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
uk: Хорасан-Резаві (خراسان رضوی)

en: North Khorasan (خراسان جنوبی)
uk: Північний Хорасан (خراسان جنوبی)

en: Semnan (سمنان)
uk: Семнан (سمنان)

en: Fars (فارس)
uk: Фарс (فارس)

en: Qom (قم)
uk: Кум (قم)

en: Kurdistan / کردستان)
uk: Курдистан / کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
uk: Кохґілує і Боєрахмед (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Golestan (گلستان)
uk: Ґолестан (گلستان)

en: Gilan (گیلان)
uk: Ґілян (گیلان)

en: Mazandaran (مازندران)
uk: Мазендеран (مازندران)

en: Markazi (مرکزی)
uk: Меркезі (مرکزی)

en: Hormozgan (هرمزگان)
uk: Хормозґан (هرمزگان)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
uk: Систан і Белуджистан (سیستان و بلوچستان)

en: Agrigento
uk: Агрідженто

en: Alessandria
uk: Алессандрія

en: Ancona
uk: Анкона

en: Aosta
uk: Аоста

en: Arezzo
uk: Ареццо

en: Ascoli Piceno
uk: Асколі-Пічено

en: Asti
uk: Асті

en: Avellino
uk: Авелліно

en: Bari
uk: Барі

en: Barletta-Andria-Trani
uk: Провінція Барлетта-Андрія-Трані

en: Belluno
uk: Беллуно

en: Benevento
uk: Беневенто

en: Bergamo
uk: Бергамо

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: &#197;land Islands
uk: Аландські острови

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belau
uk: Белау

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенин

en: Bermuda
uk: Бермудські Острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
uk: Бонайре, Сінт-Естатіус і Саба

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве́

en: Brazil
uk: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія в Індійському океані

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віргінські Острови

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центральноафриканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Браззавіль)

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Cuba
uk: Куба

en: Cura&ccedil;ao
uk: Кюрасао

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська Республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська Республіка

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Falkland Islands
uk: Фолклендські острови

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Ґренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гаяна

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iran
uk: Іран

en: Iraq
uk: Ірак

en: Republic of Ireland
uk: Ірландія

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Italy
uk: Італія

en: Ivory Coast
uk: Кот-д'Івуар

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизія

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libya
uk: Лівія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macao S.A.R., China
uk: Особливий адміністративний район Макао, Китай

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М'янма

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk Island
uk: острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа-Нова Гвінея

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Saint Barth&eacute;lemy
uk: Сен-Бартелемі

en: Saint Helena
uk: острів Святої Єлени

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (французька частина)

en: Saint Martin (Dutch part)
uk: Сен-Мартен (голландський частина)

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: San Marino
uk: Сан-Маріно

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
uk: Сан-Томе і Принсіпі

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia
uk: Сербія

en: Seychelles
uk: Сейшельські острови

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia/Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія / Сандвічеві острови

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: South Sudan
uk: південний Судан

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Шпіцберген і Ян-Маєн

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Timor-Leste
uk: Тимор-Лешті

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонга

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Теркс і Кайкос острова

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom (UK)
uk: Великобританія

en: United States (US)
uk: Сполучені Штати Америки

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Vatican
uk: Ватикан

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс та Футуна

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Consumption tax
uk: Податок на споживання

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
uk: Автономне місто Буенос-Айрес

en: Buenos Aires
uk: Буенос-Айрес

en: Catamarca
uk: Катамарка

en: Chaco
uk: Чако

en: Chubut
uk: Чубут

en: C&oacute;rdoba
uk: Кордоба

en: Corrientes
uk: Коррієнтес

en: Entre R&iacute;os
uk: Ентре Ріос

en: Formosa
uk: Формоза

en: Jujuy
uk: Жужуй

en: La Pampa
uk: Ла-Пампа

en: La Rioja
uk: Ла-Ріоха

en: Mendoza
uk: Мендоса

en: Misiones
uk: Місьйонес

en: Neuqu&eacute;n
uk: Неукен

en: R&iacute;o Negro
uk: Ріо-Негро

en: Salta
uk: Сальта

en: San Juan
uk: Сан-Хуан

en: San Luis
uk: Сан-Луїс

en: Santa Cruz
uk: Санта-Крус

en: Santa Fe
uk: Санта-Фе

en: Santiago del Estero
uk: Сантьяго-дель-Естеро

en: Tierra del Fuego
uk: Вогняна Земля

en: Tucum&aacute;n
uk: Тукуман

en: Australian Capital Territory
uk: Австралійська столична територія

en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

en: Northern Territory
uk: Північна територія

en: Queensland
uk: Квінсленд

en: South Australia
uk: Південна Австралія

en: Tasmania
uk: Тасманія

en: Victoria
uk: Вікторія

en: Western Australia
uk: Західна Австралія

en: Bagerhat
uk: Багерхат

en: Bandarban
uk: Бандарбан

en: Barguna
uk: Баргуна

en: Barisal
uk: Барісал

en: Bhola
uk: Бхола

en: Bogra
uk: Богра

en: Brahmanbaria
uk: Брахманбарія

en: Chandpur
uk: Чандпур

en: Chittagong
uk: Читтагонг

en: Chuadanga
uk: Чуаданга

en: Comilla
uk: Комілла

en: Cox's Bazar
uk: Кокс-Базар

en: Dhaka
uk: Дакка

en: Dinajpur
uk: Дінаджпур

en: Faridpur
uk: Фарідпур

en: Feni
uk: Фені

en: Gaibandha
uk: Гайбандха

en: Gazipur
uk: Газипур

en: Gopalganj
uk: Гопалгандж

en: Habiganj
uk: Хабігандж

en: Jamalpur
uk: Джамалпур

en: Jessore
uk: Джессор

en: Jhalokati
uk: Джалокаті

en: Jhenaidah
uk: Дженайда

en: Joypurhat
uk: Джайпурхат

en: Khagrachhari
uk: Кхаграчхарі

en: Khulna
uk: Кхулна

en: Kishoreganj
uk: Кішоргандж

en: Kurigram
uk: Куріграм

en: Kushtia
uk: Куштія

en: Lakshmipur
uk: Лакшміпур

en: Lalmonirhat
uk: Лалмонірхат

en: Madaripur
uk: Мадаріпур

en: Magura
uk: Магура

en: Manikganj
uk: Манікгандж

en: Meherpur
uk: Мехерпур

en: Moulvibazar
uk: Маулвібазар

en: Munshiganj
uk: Муншигандж

en: Mymensingh
uk: Міменсінгх

en: Naogaon
uk: Наогаон

en: Narail
uk: Нарайл

en: Narayanganj
uk: Нараянгандж

en: Narsingdi
uk: Нарсінгді

en: Natore
uk: Натор

en: Nawabganj
uk: Навабгандж

en: Netrakona
uk: Нетрокона

en: Nilphamari
uk: Нілпхамарі

en: Noakhali
uk: Ноакхалі

en: Pabna
uk: Пабна

en: Panchagarh
uk: Панчагарх

en: Patuakhali
uk: Патуакхалі

en: Pirojpur
uk: Піроджпур

en: Rajbari
uk: Раджбарі

en: Rajshahi
uk: Раджшахі

en: Rangamati
uk: Рангаматі

en: Rangpur
uk: Рангпур

en: Satkhira
uk: Саткхіра

en: Shariatpur
uk: Шаріатпур

en: Additional information
uk: Додаткова інформація

en: Add product
uk: Додати товар

en: Add new product
uk: Додати новий товар

en: Product short description
uk: Короткий опис продукту (справа від фото)

en: Product data
uk: Дані товару

en: Product image
uk: Зображення товару

en: Product tags
uk: Теги товару

en: View product
uk: Переглянути товар

en: Edit product
uk: Редагувати товар

en: All categories
uk: Всі категорії
