WPML_EXPORT - en to it translation catalogue (1025 entries)

en:  %s translation
it: Traduzione di %s

en:  - (needs update)
it: - (da aggiornare)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
it: La chiave attuale del tuo sito (%s) non corrisponde al prodotto selezionato (%s).

en:  elements
it: elementi

en: %1$s Translation
it: Traduzione della %1$s

en: %1$s terms (in original language)
it: Termini della %1$s (in lingua originale)

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
it: %1s non è in grado di ricevere il feedback sulle traduzioni automaticamente. Accedi al sito web %1s e segnala questi problemi manualmente.

en: %d feedback was permanently deleted.
it: %d feedback è stato eliminato definitivamente.

en: %d feedback was restored.
it: %d feedback è stato ripristinato.

en: %d feedback was trashed.
it: %d feedback è stato spostato nel cestino.

en: %d feedback was updated.
it: %d feedback è stato aggiornato.

en: %d feedback were permanently deleted.
it: %d feedback sono stati eliminati definitivamente.

en: %d feedback were restored.
it: %d feedback sono stati ripristinati.

en: %d feedback were trashed.
it: %d feedback sono stati spostati nel cestino.

en: %d feedback were updated.
it: %d feedback sono stati aggiornati.

en: %s (current locale: %s) - suggested locale(s): %s
it: %s (impostazione attuale: %s) - impostazione/i consigliata/e: %s

en: %s are currently hidden to visitors.
it: %s sono al momento nascoste ai visitatori.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
it: %s non riesce ad accedere a %s per la registrazione. Riprova per vedere se si tratta di un problema temporaneo. Se il problema persiste, assicurati che questo sito abbia accesso a Internet. Puoi anche utilizzare il plugin senza effettuare la registrazione, ma non riceverai gli aggiornamenti automatici.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
it: %s non può essere aggiornato perché la registrazione del tuo sito non è valida. %sRegistra%s di nuovo %s per questo sito.

en: %s has been added as a translator for this site.
it: %s è stato aggiunto come traduttore per questo sito.

en: %s has been removed as a translator for this site.
it: %s non lavora più come traduttore per questo sito.

en: %s is currently hidden to visitors.
it: %s è al momento nascosta ai visitatori.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
it: %s è definito nel tuo tema. Il selettore di lingua può essere personalizzato solo utilizzando il CSS del tema.

en: %s is not translated. %sClick here to make this post type translatable.%s
it: %s non risulta tradotto. %sClicca qui per rendere traducibile questo tipo di articolo.%s

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
it: %s è registrato su questo sito. Riceverai aggiornamenti automatici fino al %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
it: %s è registrato su questo sito. Il tuo account Lifetime ti offre aggiornamenti a vita.

en: %s is translated via WPML. %sClick here to change translation options.%s
it: %s risulta tradotto tramite WPML. %sClicca qui per modificare le opzioni di traduzione.%s

en: %s item
it: %s elemento

en: %s items
it: %s elementi

en: %s orphan comments found.
it: Trovati %s commenti orfani.

en: %s support on wpml.org
it: %s assistenza su wpml.org

en: %sIMPORTANT:%s You are using a version of WooCommerce Multilingual that is not fully compatible with the current WPML version. The %sproducts translation editor has been deactivated%s for this reason.%sPlease upgrade to %sWooCommerce Multilingual 3.8%s to restore the translation editor for products and use all the other functions.
it: %sIMPORTANTE:%s stai utilizzando una versione di WooCommerce Multilingual che non è completamente compatibile con la versione attuale di WPML. Per questa ragione l'%seditor di traduzione dei prodotti è stato disattivato%s.%sPer ripristinare l'editor di traduzione dei prodotti e utilizzare tutte le altre funzioni, esegui l'upgrade a %sWooCommerce Multilingual 3.8%s.

en: %sRenew here%s.
it: %sRinnova qui%s.

en: (allowed: %s)
it: (formati consentiti: %s)

en: (embedded)
it: (integrato)

en: * The clean task may take several minutes to complete.
it: * La cancellazione potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
it: * Il tuo tema possiede un file %s, che imposta i valori predefiniti di WPML.

en: -- Please select --
it: -- Seleziona --

en: --None--
it: --Nessuno--

en: --select--
it: --seleziona--

en: 1. Content language
it: 1. Lingua dei contenuti

en: 1. Go to your %s%s account%s and add this site URL: %s
it: 1. Vai nel tuo %s%s account%s e aggiungi l'URL di questo sito: %s

en: 1. Translate these strings:
it: 1. Traduci queste stringhe:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
it: Stai aggiornando un articolo duplicato.

en: 2. Enter your site key
it: 2. Inserisci la chiave del tuo sito

en: 2. Translation languages
it: 2. Lingue di traduzione

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
it: 2. Quando avrai terminato la traduzione, torna qui e riavvia la sincronizzazione dei menu. Questo strumento utilizzerà le stringhe tradotte per aggiornare i menu.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
it: Per non perdere le modifiche, WPML imposterà questo articolo come da tradurre separatamente.

en: 3. Language switcher
it: 3. Selettore di lingua

en: 4. Registration
it: 4. Registrazione

en: <i>%s</i> integration
it: integrazione di <i>%s</i>

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>\n\t\t\t <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
it: <p>Alcuni termini delle tassonomie non sono sincronizzati tra le lingue. Questo significa che i contenuti in alcune lingue non possiedono i tag e le categorie appropriati.</p>\n\t\t\t <p>Per sincronizzare le tassonomie, dovrai passarle in rassegna dall'elenco che segue e cliccare sul pulsante "Aggiorna la gerarchia della tassonomia".</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %s and above. To upgrade from version %s, first, download <a%s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
it: <strong>Avvertenza per WPML:</strong> Gli upgrade a questa versione sono supportati solo dalle versioni %s e superiori. Per effettuare l'upgrade dalla versione %s, bisogna prima scaricare la <a%s>2.0.4</a>, eseguire l'upgrade del database e poi passare a questa versione.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
it: Il caricamento del file è stato interrotto da un'estensione PHP. PHP non fornisce alcun modo per verificare quale estensione abbia causato l'interruzione del caricamento del file. Potrebbe essere utile esaminare con phpinfo() l'elenco delle estensioni caricate.

en: A different domain per language
it: Un dominio diverso per ogni lingua

en: A memory limit of at least 128MB is required.
it: È richiesto un limite di memoria di almeno 128 MB.

en: A page
it: Una pagina

en: AJAX Error:
it: Errore AJAX:

en: Above post
it: Sopra l'articolo

en: Activate
it: Attiva

en: Activate after download
it: Attiva dopo il download

en: Activating %s
it: Attivazione in corso di %s

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Add / Remove languages
it: Aggiungi / Rimuovi lingue

en: Add Language
it: Aggiungi lingua

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
it: Aggiungi un elenco di argomenti URL separati da virgola che desideri far passare a WPML quando viene cambiata la lingua.

en: Add a language switcher
it: Aggiungi un selettore di lingua

en: Add a new language switcher to a menu
it: Aggiungi un nuovo selettore della lingua a un menu

en: Add a new language switcher to a widget area
it: Aggiungi un nuovo selettore della lingua all'area del  widget

en: Add a note to the administrator
it: Aggiungi una nota per l'amministratore

en: Add a note to the translator
it: Aggiungi una nota per il traduttore

en: Add menu translation:  %s
it: Aggiungi traduzione del menu:  %s

en: Add the following line:
it: aggiungere la seguente riga:

en: Add translation
it: Aggiungi traduzione

en: Add translation to %s
it: Aggiungi traduzione in %s

en: Adding language failed.
it: Errore. Lingua non aggiunta.

en: Adding translation for: %s.
it: Aggiunta della traduzione in corso per: %s.

en: Additional CSS
it: CSS aggiuntivo

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
it: Aggiunge informazioni sulla lingua agli articoli e alle tassonomie che non includono questi dati.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
it: Rettifica ID per la funzionalità multilingua

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin language
it: Lingua dell'area di amministrazione

en: Admin replied
it: L'amministratore ha risposto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Affected Taxonomies
it: Ha interessato le tassonomie

en: All
it: Tutto

en: All Languages
it: Tutte le lingue

en: All categories and tags will be translated if possible.
it: Tutte le categorie e i tag saranno tradotti se possibile.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
it: Tutti i selettori di lingua del tuo sito sono influenzati dalle impostazioni di questa sezione.

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: All languages are currently displayed.
it: Al momento sono visibili tutte le lingue.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
it: Al momento vengono visualizzate tutte le lingue. Scegli l'azione da intraprendere quando le lingue del sito sono nascoste.

en: All term names updated
it: Tutti i nomi dei termini sono stati aggiornati

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
it: Se reimposti i dati di WPML, tutti i dati delle traduzioni andranno persi e non potranno essere recuperati in seguito.

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
it: Consente il collegamento alle traduzioni esistenti dopo la modifica della definizione (nome) degli articoli personalizzati

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
it: Consente il collegamento alle traduzioni esistenti dopo la modifica della definizione (nome) delle tassonomie personalizzate

en: Already bought %s?
it: Hai già acquistato %s?

en: Already bought?
it: Già acquistato?

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
it: Chiedi sempre il feedback (nessun limite temporale per il feedback)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
it: Reindirizza sempre i visitatori in base alla lingua del browser (reindirizzali alla pagina iniziale se le traduzioni non sono disponibili)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
it: Il tentativo di apertura dell'URL specificato come pagina radice non è riuscito e ha generato il seguente errore:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
it: Per segnalare questo problema abbiamo inviato un'e-mail all'indirizzo %s. Controlla la tua posta elettronica per conoscere il feedback del destinatario.

en: Apply
it: Applica

en: Apply changes
it: Applica modifiche

en: Apply to all users
it: Applica a tutti gli utenti

en: Approved
it: Approvata

en: Archived
it: Archiviato

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
it: Eliminare questa lingua?%sTUTTI i dati associati ad essa saranno CANCELLATI!

en: Are you sure you want to remove this site key?
it: Rimuovere la chiave di questo sito?

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
it: Reimpostare tutti i dati delle lingue e delle traduzioni? Questa operazione non potrà essere annullata!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
it: Confermi il reset delle impostazioni predefinite?

en: Are you sure you want to unregister?
it: Annullare la registrazione?

en: As early as possible
it: Prima possibile

en: Ask for feedback about translated content that was %1s in the last %2s %3s
it: Chiedi il feedback sui contenuti tradotti che sono stati %1s da %2s %3s

en: Assign
it: Assegna

en: Assign translation status to duplicated content
it: Assegna alla traduzione lo stato di contenuto duplicato

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
it: Autenticazione e disconnessione automatica da tutti i domini

en: Auto-generated title. Click to edit.
it: Titolo generato automaticamente. Clicca per modificarlo.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
it: Cancella la cache automaticamente dopo la traduzione delle stringhe

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_theme_textdomain'
it: Carica automaticamente il file .mo del tema utilizzando 'load_theme_textdomain'

en: Available
it: Disponibile

en: Average rating - %s
it: Valutazione media: %s

en: Back
it: Indietro

en: Back to languages
it: Torna in Lingue

en: Background
it: Sfondo

en: Backwards compatibility
it: Compatibilità con le versioni precedenti

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
it: Poiché la crittografia non è supportata dal tuo host, ai dati sarà applicata solo una codifica standard mediante l'algoritmo bse64.

en: Before adding other languages, please select the language existing contents are written in:
it: Prima di aggiungere altre lingue, seleziona la lingua in cui sono redatti i contenuti esistenti:

en: Below post
it: Sotto l'articolo

en: Blue
it: Blu

en: Border
it: Bordo

en: Browser language redirect
it: Reindirizzamento in base alla lingua del browser

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
it: Il reindirizzamento alla lingua del browser potrebbe incidere sull'indicizzazione del tuo sito

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Buy %s
it: Acquista %s

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
it: Impossibile creare il duplicato. La traduzione è ancora in corso.

en: Cancel
it: Annulla

en: Categories
it: Categorie

en: Change
it: Modifica

en: Change default language
it: Modifica lingua predefinita

en: Change menu order for %s
it: Modifica l'ordine del menu di %s

en: Check for orphan comments
it: Cerca commenti orfani

en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Checking...
it: Ricerca in corso...

en: Choose a menu
it: Seleziona un menu

en: Choose a post to assign
it: Seleziona un articolo da assegnare

en: Choose a widget area
it: Seleziona un'area del widget

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
it: Scegli il formato dell'URL per la visualizzazione dei contenuti in una lingua

en: Choose language:
it: Seleziona la lingua:

en: Choose what to do when translating content with this field:
it: Scegli l'azione da intraprendere per la traduzione del contenuto di questo campo:

en: Clean orphan comments
it: Cancella commenti orfani

en: Clean up
it: Pulizia

en: Clear all colors
it: Deseleziona tutti i colori

en: Clear cache now
it: Svuota la cache ora

en: Clear language information and repopulate languages
it: Cancella le informazioni sulle lingue e immetti queste ultime nuovamente

en: Clear log
it: Cancella registro

en: Clear the cache in WPML
it: Cancella la cache di WPML

en: Click to see individual components options.
it: Clicca per visualizzare le opzioni sulle componenti individuali.

en: Code
it: Codice

en: Color themes:
it: Temi a colori:

en: Commercial
it: Commerciale

en: Communication:
it: Comunicazione:

en: Complete
it: Completata

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
it: Completati: %1$d articoli elaborati per "%2$s".

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
it: La configurazione per la compatibilità tra i plugin e i temi attivi viene aggiornata automaticamente ogni giorno.

en: Configure
it: Configura

en: Configure WPML
it: Configura WPML

en: Connect this post?
it: Collegare questo articolo?

en: Connect with translations
it: Collega alle traduzioni

en: Contact the translator
it: Contatta il traduttore

en: Continue
it: Continua

en: Copied From the Original
it: Copiati dall'originale

en: Copy
it: Copia

en: Copy content from %s
it: Copia contenuto da %s

en: Copy from original
it: Copia dall'originale

en: Copy from original to translation
it: Copia dall'originale

en: Copy once
it: Copia una volta

en: Copy publishing date to translations
it: Copia la data di pubblicazione nelle traduzioni

en: Copy taxonomy to translations
it: Copia tassonomia nelle traduzioni

en: Copy this term from original: %1$s to all other languages?
it: Copiare questo termine dall'originale %1$s in tutte le altre lingue?

en: Copy to all languages
it: Copia in tutte le lingue

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
it: Correggi l'assegnazione del tipo di articolo per le traduzioni dei tipi di articoli personalizzati nel caso si verifichino dei problemi.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
it: Correggi il conteggio dei termini in caso di problemi con il contenuto tradotto.

en: Corrected by:
it: Corretto da:

en: Could not fetch the status from %s.
it: Impossibile recuperare lo stato da %s.

en: Could not send the report to %s.
it: Impossibile inviare il report a %s.

en: Create duplicate
it: Crea duplicato

en: Create root page.
it: Crea pagina principale.

en: Creating new tables...
it: Creazione nuove tabelle...

en: Current
it: Attuale

en: Current content language
it: Lingua del contenuto corrente

en: Current language
it: Lingua corrente

en: Current language background color
it: Colore di sfondo lingua corrente

en: Current language font color
it: Colore carattere lingua corrente

en: Current page
it: Pagina corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom fields
it: Campi personalizzati

en: Custom flag
it: Bandiera personalizzata

en: Custom language switchers
it: Personalizza i selettori di lingua

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
it: inserire i selettori di WPML in posizioni personalizzate

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
it: Hai bisogno di altre opzioni? Scopri come puoi %s.

en: Custom taxonomies
it: Tassonomie personalizzate

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize the language switcher
it: Personalizza il selettore di lingua

en: Dashboard
it: Pannello

en: Data saved
it: Dati salvati

en: Date
it: Data

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Debug information
it: Informazioni di debug

en: Default admin language (currently %s)
it: Lingua predefinita dell'area di amministrazione  (al momento: %s)

en: Default admin language:
it: Lingua predefinita dell'area di amministrazione:

en: Default language (currently %s)
it: Lingua predefinita (al momento: %s)

en: Default locale
it: Codice predefinito della lingua

en: Delete
it: Elimina

en: Delete language switcher
it: Elimina il selettore della lingua

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleted comments:
it: Commenti eliminati:

en: Description
it: Descrizione

en: Descriptive content that will show in My Help Tab-body goes here.
it: Il contenuto descrittivo che comparirà nel corpo della scheda  Aiuto deve essere inserito qui.

en: Detailed error log
it: Archivio dettagliato degli errori

en: Details
it: Dettagli

en: Development
it: Sviluppo

en: Different languages in directories
it: Directory con lingue diverse

en: Disable browser language redirect
it: Disabilita reindirizzamento in base alla lingua del browser

en: Disable cache for language switcher templates
it: Disabilita la cache per i modelli dei selettori di lingua

en: Disable this feature
it: Disabilita questa funzione

en: Dismiss
it: Elimina

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questo avviso.

en: Display alternative languages in the HEAD section.
it: Mostra lingue alternative nella sezione HEAD.

en: Display hidden languages
it: Mostra lingue nascoste

en: Display on language:
it: Visualizzazione nella lingua:

en: Do not make '%s' translatable
it: Non rendere '%s' traducibile

en: Do not show it
it: Non mostrarlo

en: Do nothing
it: Nessuna azione

en: Do you really want to remove this item?
it: Eliminare questa voce?

en: Do you want to continue?
it: Continuare?

en: Don't have a key for this site? %sGenerate a key for this site%s
it: Non possiedi una chiave per questo sito? %sGenera  una chiave per questo sito%s

en: Don't translate
it: Non tradurre

en: Don't use String Translation to translate themes and plugins
it: Non utilizzare il modulo String Translation per tradurre i temi e i plugin

en: Done
it: Fine

en: Done.
it: Fine.

en: Download
it: Scarica

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
it: Download non riuscito!\n\nClicca su OK per convalidare di nuovo il tuo abbonamento o su ANNULLA per riprovare.

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
it: Download non riuscito!\n\nAggiorna la pagina e riprova.

en: Downloading
it: Download in corso

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
it: Non è possibile effettuare il download poiché WordPress non può scrivere nella cartella dei plugin. %sCome correggere ciò%s.

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
it: Download impossibile. WordPress non è in grado di creare le cartelle necessarie a causa della\n limitazione di 256 caratteri dell'attuale ambiente Windows.

en: Drag and drop the languages to change their order
it: Trascina e rilascia le lingue per modificarne l'ordinamento

en: Dropdown
it: A discesa

en: Duplicate
it: Duplica

en: E-mail sent to translation service
it: L'e-mail è stata inviata al servizio di traduzione

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
it: Ogni utente può scegliere la lingua dell'area di amministrazione. Puoi modificare le tue preferenze linguistiche visitando  <a href="%s">la pagina del tuo profilo</a>.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Footer Language Switcher
it: Modifica il selettore della lingua nel footer

en: Edit Menu Language Switcher
it: Modifica il menu del selettore della lingua

en: Edit Post Translations Language Switcher
it: Modifica il selettore della lingua delle traduzioni dell'articolo

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
it: Modifica il selettore della lingua attraverso le azioni degli shortcode

en: Edit Widget Area Language Switcher
it: Modifica il selettore della lingua dell'area del widget

en: Edit feedback
it: Modifica il feedback

en: Edit language switcher
it: Modifica il selettore della lingua

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
it: Modifica lingue

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
it: Questa tabella ti consentirà di modificare le lingue del tuo sito. Ogni riga rappresenta una lingua.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
it: Per ogni lingua, dovrai inserire le seguenti informazioni:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
it: Codice:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
it: un valore univoco che identifica la lingua. Una volta inserito, il codice della lingua non potrà più essere modificato.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
it: Traduzioni:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
it: il modo in cui il nome della lingua verrà visualizzato nelle varie lingue.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
it: Bandiera:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images.
it: la bandiera da visualizzare accanto alla lingua (scelta facoltativa). Potrai caricare la tua icona di bandiera o utilizzare una di quelle disponibili in WPML.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
it: Lingua predefinita:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
it: Questo stabilisce il valore della configurazione regionale di questa lingua. Per impostarlo correttamente, dovrai controllare il nome del file di localizzazione di WordPress.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
it: Codifica gli URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
it: sì/no, stabilisce se gli URL di questa lingua risultano codificati o utilizzano caratteri ASCII (lascia ‘no’ se non sei sicuro).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
it: il codice che Google si aspetta per questa lingua. L'attributo hreflang deve contenere almeno il codice della lingua (che consiste in genere in due lettere), oppure, se desideri specificare la nazione/regione, dovrebbe corrispondere alle stesse informazioni fornite dal codice della lingua, ma in un formato leggermente diverso. Se il codice della lingua per il francese canadese è fr_CA, il corrispondente attributo hreflang sarà fr-ca. Invece del trattino basso, usa il trattino (-) e scrivi tutte le lettere in minuscolo.

en: Edit root page.
it: Modifica pagina principale.

en: Edit the %s translation
it: Modifica la traduzione in %s

en: Edit this page to add translations
it: Modifica questa pagina per aggiungere le traduzioni

en: Edit translation
it: Modifica la traduzione

en: Editing language:
it: Modificare la lingua:

en: Elements to include in the language switcher.
it: Elementi da inserire nel selettore della lingua.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Translation Feedback
it: Abilita il feedback sulle traduzioni

en: Enable Translation Feedback module
it: Abilita il modulo Feedback sulla traduzione

en: Enable and configure the "Translation Feedback" feature
it: Abilita e configura la funzionalità "Feedback sulle traduzioni"

en: Enable cache for language switcher templates
it: Abilita la cache per i modelli dei selettori di lingua

en: Encode URLs
it: Codifica URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
it: Inserisci il CSS da aggiungere alla pagina. Il suo inserimento è utile quando si desidera aggiungere uno stile al selettore della lingua senza modificare il file CSS sul server.

en: Enter site key
it: Inserisci la chiave del sito

en: Enter textdomain:
it: Inserisci il text domain:

en: Enter the site key, from your wpml.org account, to receive automatic updates for WPML on this site.
it: Per ricevere aggiornamenti automatici di WPML su questo sito, inserisci la chiave del sito dal tuo account wpml.org.

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
it: Inserisci il titolo del widget oppure lascia il campo vuoto se intendi visualizzarlo senza titolo.

en: Error
it: Errore

en: Error adding flag.
it: Errore durante l'aggiunta della bandiera.

en: Error adding native name.
it: Errore durante l'aggiunta del nome originale.

en: Error adding translation %s for %s.
it: Errore durante l'aggiunta della traduzione in %s per %s.

en: Error uploading flag file.
it: Errore nel caricamento del file della bandiera.

en: Error: Language not found.
it: Errore: lingua non trovata.

en: Error: No custom field
it: Errore: nessun campo personalizzato

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
it: Errore: attivare il plugin WPML Translation Management

en: Error: Please provide translation action
it: Errore: fornire l'azione da intraprendere per la traduzione

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
it: Errore: il valore inserito nel campo sembra non valido. Le preferenze di traduzione non possono essere impostate.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
it: Errore: questa è la lingua predefinita. Non puoi eliminarla.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
it: Errore: plugin WPML Translation Management non avviato

en: Error: data not saved
it: Errore: dati non salvati

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Expiration date for Translation Feedback module:
it: Data di scadenza per il modulo Feedback sulla traduzione:

en: Failed to update the feedback.
it: L'aggiornamento del feedback non è riuscito.

en: Failed to write file to disk.
it: La scrittura su disco del file non è riuscita.

en: Feedback list navigation
it: Navigazione dell'elenco dei feedback

en: File extension not allowed.
it: Estensione del file non consentita.

en: Finalizing upgrade...
it: Ultimazione dell'upgrade...

en: Find how you can update PHP.
it: Scopri come aggiornare la versione di PHP.

en: Finish
it: Termina

en: First menu item
it: Prima voce del menu

en: First page
it: Prima pagina

en: Fix element_type collation
it: Correggi il confronto di element_type

en: Fix post type assignment for translations
it: Correggi l'assegnazione del tipo di articolo per le traduzioni

en: Fix terms count
it: Correggi conteggio termini

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
it: Corregge il confronto della colonna element_type in icl_translations nel caso in cui questa impostazione venga modificata per la colonna posts.post_type.

en: Flag
it: Bandiera

en: Footer language switcher
it: Selettore della lingua nel footer

en: For "%s"
it: Per "%s"

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
it: Per i componenti di WPML, puoi ricevere aggiornamenti dal tuo %s o automaticamente, dopo la registrazione a WPML.

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
it: Per l'accesso avanzato o per disinstallare completamente WPML e rimuovere i dati di tutte le lingue, consulta la pagina sulla %srisoluzione dei problemi%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
it: Per recuperare le informazioni di debug, se richieste da un membro dell'assistenza, consulta la pagina sulle %sinformazioni di debug%s.

en: Get personalized instructions for translating this site. You will also have access to WPML-users support.
it: Ottieni istruzioni personalizzate per tradurre questo sito. Avrai anche accesso all'assistenza riservata agli utenti WPML.

en: Get translation instructions
it: Ottieni le istruzioni per effettuare la traduzione

en: Getting started guide
it: Guida introduttiva

en: Go to WPML Network settings.
it: Vai in Impostazioni rete WPML.

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Good news! Your site has no orphan comments.
it: Buone notizie! Il tuo sito non contiene commenti orfani.

en: Gray
it: Grigio

en: Group does not exist.
it: Il gruppo è inesistente.

en: HTML file
it: File HTML

en: HTTP code: %s (%s)
it: codice HTTP: %s (%s)

en: Hidden languages:
it: Lingue nascoste:

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide language switchers on the root page
it: Nascondi il selettore della lingua nella pagina principale

en: Hide languages
it: Nascondi lingue

en: Hide system fields
it: Nascondi i campi del sistema

en: Hide this notice.
it: Nascondi questo avviso.

en: Hierarchy Synchronization
it: Sincronizzazione della gerarchia

en: Hover
it: Indugia con il mouse

en: How to fix
it: Come risolvere il problema

en: How to handle languages without translation
it: Come gestire le lingue prive di traduzione

en: How to translate
it: Come tradurre

en: How to translate strings in themes and plugins?
it: Come faccio a tradurre le stringhe dei temi e dei plugin?

en: I am about to reset all translation and language data.
it: Sto per reimpostare tutti i dati delle lingue e delle traduzioni.

en: I can see a lot of language errors
it: Ho riscontrato molti errori linguistici

en: I can't find user ID %d: he might have been removed as a translator for this site.
it: L'utente con l'ID %d non è stato trovato: deve essere stato rimosso come traduttore da questo sito.

en: I can't understand anything
it: È incomprensibile

en: I will add it manually (%1sinstructions%2s)
it: Lo aggiungerò manualmente (%1sistruzioni%2s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
it: Cancellerò la cache manualmente dopo la traduzione delle stringhe

en: Icon style:
it: Stile dell'icona:

en: If you are a human, do not fill in this field.
it: Se non sei un robot, non riempire questo campo.

en: If you don't have a WPML.org account or a valid subscription, you can %spurchase%s one and get later upgrades, full support and 30 days money-back guarantee.
it: Se non possiedi un account WPML.org o un abbonamento valido, puoi %sacquistarne%s uno e ricevere gli ultimi aggiornamenti, assistenza completa e chiedere il rimborso dopo 30 giorni.

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
it: Se visualizzi ancora questo messaggio e hai già acquistato o rinnovato il tuo abbonamento, riconvalida il tuo abbonamento

en: In order to edit or delete these you need to activate the corresponding language first
it: Per modificare o eliminare questi post è indispensabile attivare prima la lingua corrispondente

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
it: Al fine di visualizzare le informazioni sui prodotti, esegui il %scontrollo manuale degli aggiornamenti%s per inizializzare l'elenco dei prodotti o rimuovere (temporaneamente) il codice qui sopra.

en: In progress
it: In corso

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive content
it: Contenuto inattivo

en: Incorrect setup
it: Installazione non corretta

en: Individual components
it: Componenti individuali

en: Install
it: Installa

en: Installed
it: Installato

en: Installer
it: Programma di installazione

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
it: Il programma di installazione non riesce a contattare il nostro server degli aggiornamenti per scaricare le informazioni sui prodotti disponibili e verificare la disponibilità di nuove versioni. Se è la prima volta che visualizzi questo messaggio, puoi ignorarlo, in quanto potrebbe trattarsi di un problema di comunicazione temporaneo. Se invece il problema persiste e la tua area di amministrazione di WordPress risulta rallentata, puoi disabilitare la ricerca automatica di nuove versioni. Aggiungi la seguente riga al tuo file wp-config.php:

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
it: Il programma di installazione non è in grado di visualizzare le informazioni sui prodotti perché gli aggiornamenti automatici di %s sono stati esplicitamente disabilitati con la configurazione qui in basso (generalmente in wp-config.php):

en: Installing %s
it: Installazione in corso di %s

en: Integration WPML with ElasticPress
it: Integrazione di WPML con ElasticPress

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
it: Abilitalo ora

en: Invalid language code
it: Codice lingua non valido

en: Invalid nonce.
it: Nonce non valido.

en: Invalid product
it: Prodotto non valido

en: Invalid request!
it: Richiesta non valida!

en: Invalid site key for the current site.
it: Chiave non valida per il sito attuale.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
it: La chiave non è valida per il sito corrente. Se l'errore persiste, prova ad annullare la registrazione e a registrarlo di nuovo con la stessa chiave.

en: Issue tracking in %s
it: Tracciamento dei problemi in %s

en: Issues with translations
it: Problemi riscontrati nelle traduzioni

en: It could be improved
it: Potrebbe essere migliorata

en: It is OK
it: È ottima

en: It is perfect!
it: È perfetta!

en: It looks like languages per directories will not function.
it: Sembra che la creazione di directory diverse per ogni lingua non funzionerà.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
it: L'estensione %1$s, che è indispensabile per il funzionamento di WPML, risulta non installata. Per sapere come installare questa estensione, segui questo link: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
it: Impossibile aggiungere l'elemento (parent non tradotto)

en: Item changed position
it: L'elemento ha cambiato posizione

en: Item will be added
it: L'elemento verrà aggiunto

en: Item will be copied
it: L'elemento sarà copiato

en: Item will be removed
it: L'elemento sarà rimosso

en: Job removed
it: Lavoro rimosso

en: Label translation
it: Traduzione dell'etichetta

en: Language
it: Lingua

en: Language Switcher
it: Selettore della lingua

en: Language URL format
it: Formato degli URL per le lingue

en: Language filtering for AJAX operations
it: Filtro Lingua per le operazioni AJAX

en: Language menu items style:
it: Stile delle voci del menu della lingua:

en: Language name
it: Nome della lingua

en: Language name added as a parameter
it: Nome della lingua aggiunto come parametro

en: Language name in current language
it: Nome della lingua nella lingua corrente

en: Language of this %s
it: La lingua di questo/a %s

en: Language pairs for %s have been edited.
it: Le combinazioni linguistiche di %s sono state modificate.

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
it: I suffissi delle lingue sono stati rimossi dai termini selezionati.

en: Language switcher colors
it: Colori del selettore della lingua

en: Language switcher options
it: Opzioni selettore di lingua

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
it: Azione

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
it: Posizione

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
it: Anteprima

en: Language switcher style:
it: Stile del selettore della lingua:

en: Languages
it: Lingue

en: Last Update Time could not be determined
it: Impossibili stabilire la data dell'ultimo aggiornamento

en: Last checked on %s
it: Ultimo controllo il %s

en: Last menu item
it: Ultima voce del menu

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Later in the head section (priority %d)
it: In seguito nella sezione iniziale (priorità %d)

en: Learn more
it: Per saperne di più

en: Learn more about passing data between domains
it: Maggiori informazioni sul passaggio di dati tra domini

en: Learn more about translation feedback
it: Maggiori informazioni sulla funzionalità Feedback sulle traduzioni

en: Leave the text box to auto-save
it: Mantieni il salvataggio automatico del riquadro del testo

en: Legend:
it: Legenda:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
it: Lasciaci lavorare per te. Contatta %1sl'assistenza di WPML%2s e fornisci i seguenti dettagli sull'errore:

en: Link to home of language for missing translations
it: Link alla pagina iniziale della lingua per le traduzioni non disponibili

en: Links to translation of posts
it: Link alla traduzione degli articoli

en: List of languages
it: Elenco delle lingue

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading ...
it: Caricamento...

en: Loading Language Data for {post_name}
it: Dati delle lingue in caricamento per {post_name}

en: Localization options
it: Opzioni di localizzazione

en: Main Page (no parent)
it: Pagina principale (nessun genitore)

en: Make %s the original language for this %s
it: Modifica in %s la lingua originale di questo %s

en: Make '%s' appear as translated
it: Fai apparire '%s' come tradottto

en: Make '%s' translatable
it: Rendi '%s' traducibile

en: Make themes work multilingual
it: Fai funzionare i temi in modalità multilingue

en: Manage Languages
it: Gestisci lingue

en: Manage Media translation
it: Gestisci Traduzione file multimediali

en: Manage Navigation
it: Gestisci navigazione

en: Manage Sticky Links
it: Gestisci sticky link

en: Manage String Translation
it: Gestisci Traduzione stringhe

en: Manage Support
it: Gestisci assistenza

en: Manage Taxonomy Translation
it: Gestisci traduzione tassonomia

en: Manage Theme and Plugin localization
it: Gestisci localizzazione del tema e del plugin

en: Manage Translation Analytics
it: Gestisci Translation Analytics

en: Manage Translation Management
it: Gestisci Gestione traduzioni

en: Manage Troubleshooting
it: Gestisci risoluzione dei problemi

en: Manage WPML Menus Sync
it: Gestisci sincronizzazione menu WPML

en: Manage WooCommerce Multilingual
it: Gestisci WooCommerce Multilingual

en: Mark as fixed
it: Segna come corretta

en: Mark as new
it: Segna come nuova

en: Mature
it: In scadenza

en: Max execution time
it: Durata max di esecuzione

en: Max input vars
it: Variabili di input max

en: Max memory limit
it: Limite di memoria max

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Memory usage
it: Utilizzo della memoria

en: Menu Option: auto_add
it: Opzione del menu: auto_add

en: Menu Options will be updated
it: Le opzioni del menu saranno aggiornate

en: Menu language switcher
it: Menu del selettore della lingua

en: Menu synchronization will sync the menu structure from the default language of %s to the secondary languages.
it: La sincronizzazione dei menu sincronizzerà la struttura dei menu dalla lingua predefinita (%s) alle lingue secondarie.

en: Menu(s) syncing complete.
it: Sincronizzazione menu completata.

en: Messages and notifications
it: Messaggi e notifiche

en: Missing a temporary folder.
it: Manca una cartella temporanea.

en: Missing key "%s".
it: Chiave mancante "%s".

en: Missing post ID
it: ID dell'articolo non specificato

en: Missing site key.
it: Chiave del sito mancante.

en: Missing step
it: Fase mancante

en: Move to trash
it: Sposta nel cestino

en: Multilingual Content Setup
it: Impostazioni contenuto multilingua

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
it: WordPress multilingue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
it: con WPML

en: Multiple options
it: Opzioni multiple

en: Multisite
it: Funzionalità Multisite

en: Name
it: Nome

en: Native language name
it: Nome della lingua originario

en: Navigation
it: Navigazione

en: Need help with how to translate?
it: Hai bisogno di aiuto per eseguire la traduzione?

en: Needs update
it: Da aggiornare

en: Network settings
it: Impostazioni di rete

en: Never show this
it: Non mostrare mai

en: New
it: Nuovo

en: New Menu Language Switcher
it: Nuovo menu del selettore della lingua

en: New Widget Area language switcher
it: Nuovo selettore della lingua dell'area del widget

en: Next
it: Avanti

en: Next page
it: Pagina successiva

en: No %1$s found.
it: Nessuna %1$s.

en: No Batch
it: Nessun blocco

en: No Translation requests selected.
it: Nessuna richiesta di traduzione selezionata.

en: No errors were found in the assignment of post types.
it: Non è stato trovato nessun errore nell'assegnazione dei tipi di post.

en: No feedback found.
it: Nessun feedback.

en: No file was uploaded.
it: Non è stato caricato nessun file.

en: No menus found
it: Nessun menu

en: No posts found
it: Nessun articolo trovato

en: No repositories defined.
it: Non è stato definito nessun archivio.

en: No such post for ID = %d
it: Nessun articolo con l'ID = %d

en: No translator available for this language pair.
it: Non è disponibile alcun traduttore in questa combinazione linguistica.

en: Normal
it: Normale

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not installed
it: Non installato

en: Not translatable
it: Non traducibile

en: Not translated
it: Non tradotto

en: Not valid
it: Non valido

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
it: Nota: la condivisione delle tassonomie e dei campi personalizzati avviene attraverso tipi di articoli diversi.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
it: Nota: WPML deve risultare attivato sul sito primario o sulla rete.

en: Note: auto-adjust IDs will increase the number of database queries for your site.
it: Nota: la correzione automatica degli ID produrrà un aumento delle interrogazioni al database del tuo sito

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
it: Nota: se hai modificato la dichiarazione dell'articolo personalizzato, dovresti riconfigurare WPML e contrassegnarla come traducibile.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
it: Nota: se hai modificato la dichiarazione della tassonomia personalizzata, dovresti riconfigurare WPML e contrassegnarla come traducibile.

en: Nothing Sync
it: Nulla da sinc.

en: Nothing to configure.
it: Niente da configurare.

en: Nothing to sync.
it: Nulla da sincronizzare.

en: Notice does not exist.
it: L'avviso è inesistente.

en: Notice does not exists.
it: L'avviso è inesistente.

en: Old Name
it: Vecchio nome

en: One more step before you can translate %s
it: Prima di tradurre %s, è necessario un altro passaggio

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
it: Esegui WooCommerce Multilingual. Tutto su WCML eccetto la scheda delle impostazioni.

en: Operation complete!
it: Operazione completata!

en: Order of languages
it: Ordinamento delle lingue

en: Original language
it: Lingua originale

en: Original post:
it: Articolo originale:

en: Original term
it: Termine originale

en: Original:
it: Originale:

en: Other language background color
it: Colore di sfondo delle altre lingue

en: Other language font color
it: Colore dei caratteri dell'altra lingua

en: Overwrite existing translations
it: Sovrascrivi le traduzioni esistenti

en: Overwrite with %s content.
it: Sovrascrivi con il contenuto di %s.

en: PHP 5.6 and above are recommended. PHP 5.3 is the minimum requirement.
it: Si consiglia l'uso di PHP 5.6 o versioni successive. PHP 5.3 è il requisito minimo richiesto.

en: Pages
it: Pagine

en: Pass arguments via GET (the url)
it: Passa gli argomenti tramite GET (l'url)

en: Pass arguments via POST
it: Passa gli argomenti tramite POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
it: Passa gli argomenti della sessione tra i domini tramite il selettore di lingua

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
it: Fornisci qualche esempio degli errori riscontrati e la tua correzione:

en: Please go to the %s page and click on "%s" to fix this problem.
it: Per risolvere questo problema, vai alla pagina %s e clicca su "%s".

en: Please go to the %sPlugins%s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
it: Prima di provare a configurare il plugin, vai alla pagina %sPlugin%s e abilita il plugin WPML Multilingual CMS.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
it: Disconnettiti e autenticati di nuovo per poter accedere alle funzionalità dell'area di amministrazione dei domini in tutte le lingue.

en: Please make backup of your database before using this.
it: Esegui un backup del tuo database prima di utilizzare queste funzioni.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
it: Assicurati di aver salvato tutte le modifiche. Dovremo ricaricare la pagina.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
it: Se hai effettuato qualsiasi modifica, prima di continuare con quest'azione, assicurati di salvare l'articolo!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
it: Nota che se reimposti i dati di WPML, tutte le traduzioni inviate ai servizi di traduzione remota andranno perse e non potranno essere recuperate in seguito.

en: Please note that the site key is case sensitive.
it: Tieni presente che la chiave del sito è sensibile alle maiuscole.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
it: Nota: Dopo aver aggiunto e salvato una nuova lingua, il codice ad essa associato non potrà essere più modificato. Assicurati di aver inserito il codice corretto.

en: Please provide a short description of the website so that translators know what background is required from them.
it: Fornisci una breve descrizione del sito web in modo da informare i traduttori sul tipo di preparazione richiesto.

en: Please rate this translation:
it: Valuta questa traduzione:

en: Please save the settings first by clicking Save.
it: Salva prima le impostazioni cliccando su Salva.

en: Please select what to show for the root url.
it: Seleziona cosa mostrare nell'url della root.

en: Please update all components which you are using.
it: Aggiorna tutti i componenti che stai utilizzando.

en: Please, enter required data.
it: Inserisci i dati richiesti.

en: Please, enter valid data.
it: Inserire dei dati validi.

en: Plugin Name
it: Nome del plugin

en: Plugins will be updated to their most advanced version in the channel that you selected.
it: I plugin verranno aggiornati alle versioni più avanzate nel canale da te selezionato.

en: Plural
it: Plurale

en: Position of hreflang links
it: Posizione dei link hreflang

en: Position of link(s):
it: Posizione del/dei link:

en: Position:
it: Posizione:

en: Post Types Translation
it: Traduzione dei tipi di contenuti

en: Post not found
it: Articolo non trovato

en: Post type and source language assignment have been fixed for
it: L'assegnazione del tipo di post e della lingua d'origine sono stati corretti per

en: Post without a title
it: Articolo senza titolo

en: Posts
it: Articoli

en: Posts and pages synchronization
it: Sincronizzazione delle pagine e degli articoli

en: Preferences saved.
it: Preferenze salvate.

en: Preserve URL arguments
it: Preserva gli argomenti URL

en: Preserving URL arguments
it: Preservare gli argomenti degli URL

en: Preview update failed
it: Aggiornamento dell'anteprima non riuscito

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Private
it: Privata

en: Processing translations...
it: Elaborazione traduzioni...

en: Production
it: Produzione

en: Rate translation
it: Valuta la traduzione

en: Rate translation of this page
it: Valuta la traduzione di questa pagina

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
it: Reindirizza i visitatori in base alla lingua del browser solo se le traduzioni sono disponibili

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Register
it: Registra

en: Register %s
it: Registra %s

en: Registered
it: Registrato

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration is free and only takes a minute.
it: La registrazione è gratuita e richiede solo un minuto.

en: Release notes
it: Note sulla versione

en: Released
it: Rilasciata

en: Remember my preference.
it: Ricorda la mia preferenza.

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
it: Ricorda la lingua di preferenza dei visitatori per %s ore (inserisci 24 o suoi multipli).

en: Remind me later
it: Ricordamelo in seguito

en: Remote XML Config Log
it: Archivio di configurazione XML remota

en: Remove %s
it: Rimuovi %s

en: Remove all messages and notifications
it: Rimuovi tutti i messaggi e tutte le notifiche

en: Remove all messages and notifications, for all users.
it: Rimuovi tutti i messaggi e tutte le notifiche, per tutti gli utenti.

en: Remove comments that don't match the content's language
it: Rimuovi i commenti che non corrispondono alla lingua del contenuto

en: Remove current site key (%s)
it: Rimuovi la chiave attuale del sito (%s)

en: Remove debug logs of String Translation cache
it: Rimuovi i registri di debug della cache di String Translation

en: Remove ghost entries from the translation tables
it: Rimuovi dalle tabelle delle traduzioni le voci non correttamente collegate

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
it: Rimuovi i suffissi delle lingue dai nomi della tassonomia.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
it: Rimuovi la stringa 'filter_var' dalla direttiva 'disable_functions' o...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
it: Rimuove dalle tabelle di WPML le voci che non sono collegate correttamente. Ripulisce le tabelle da residui di aggiornamenti, correzioni di bug o di fattori indeterminati.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
it: Rimuove le righe non valide memorizzate nelle opzioni e nasconde l'avviso dell'amministratore.

en: Rename label to %s
it: Rinomina etichetta come %s

en: Renew %s
it: Rinnova %s

en: Replied
it: Ha risposto

en: Reply to admin
it: Risposta per l'amministratore

en: Reply to admin:
it: Risposta per l'amministratore:

en: Reply to translator
it: Risposta per il traduttore

en: Reply to translator:
it: Risposta per il traduttore:

en: Reset and deactivate WPML
it: Reimposta e disattiva WPML

en: Reset languages
it: Resetta lingue

en: Reset settings
it: Reimposta

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore default
it: Ripristina predefiniti

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
it: Ripristina messaggi e notifiche eliminati e nascosti.

en: Restore messages and notification
it: Ripristina messaggi e notifiche

en: Resume Upgrade Process
it: Recupera processo di upgrade

en: Retry
it: Riprova

en: Return to the plugins page
it: Torna alla pagina dei plugin

en: Return to the updates page
it: Torna alla pagina degli aggiornamenti

en: Revalidate subscription
it: Riconvalida l'abbonamento

en: Review
it: Revisione

en: Reviewed by:
it: Revisionato da:

en: Run Upgrade Process
it: Avvia processo di upgrade

en: Running now batch #%d
it: Ora è in esecuzione il blocco #%d

en: SEO Options
it: Opzioni SEO

en: Save
it: Salva

en: Scanning Results
it: Risultati della scansione

en: Scanning now, please don't close this page.
it: Scansione in corso, non chiudere questa pagina.

en: Search
it: Ricerca

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
it: Risultati della ricerca per &#8220;%s&#8221;

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Language
it: Seleziona lingua

en: Select Validation
it: Seleziona la verifica

en: Select a preset
it: Seleziona un'impostazione predefinita

en: Select bulk action
it: Selezione azione di gruppo

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
it: Seleziona la modalità di visualizzazione del selettore della lingua nel menu. Scegli "Elenco delle lingue" per visualizzare tutte le voci allo stesso livello o "Elenco a discesa" per visualizzare la lingua attuale come genitore e le altre lingue come figli.

en: Select the languages to enable for your site (you can also add and remove languages later).
it: Seleziona le lingue da attivare nel tuo sito (in seguito potrai anche aggiungerne altre o rimuovere quelle esistenti).

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
it: Seleziona i menu in cui rendere visibile il selettore della lingua.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
it: Seleziona la posizione in cui visualizzare il selettore della lingua nel menu.

en: Select the position to display the post translations links.
it: Seleziona la posizione in cui visualizzare i link delle traduzioni dell'articolo.

en: Select the style of the language switcher.
it: Seleziona lo stile del selettore della lingua.

en: Select the taxonomy to translate:
it: Seleziona la tassonomia da tradurre:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
it: Seleziona l'area del widget in cui inserire il selettore della lingua.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
it: Seleziona questa opzione se il tuo tema o i tuoi plugin utilizzano le operazioni AJAX nel front-end, che WPML deve filtrare. Utilizzando JavaScript, WPML imposterà un cookie che gli consentirà di restituire i contenuti giusti per le operazioni AJAX.

en: Select your language:
it: Seleziona la lingua:

en: Send
it: Invia

en: Send to translator
it: Invia al traduttore

en: Sent to translation service
it: Inviato al servizio di traduzione

en: Sent to translator
it: Inviato al traduttore

en: Set admin language as editing language.
it: Imposta la lingua dell'area di amministrazione come lingua di editing.

en: Set language information
it: Inserisci informazioni sulla lingua

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
it: Imposta la relazione alla pagina "Genitore" in accordo con quella impostata nella lingua originale

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
it: Parzialmente completa

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
it: Parzialmente completa.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
it: Potrebbero esserci altri contenuti da correggere: ripeti il processo.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
it: lavori di traduzione aggiornati

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
it: Assegna lo stato di DUPLICATO alle traduzioni nella tabella icl_translation_status, per gli articoli contrassegnati come duplicati.

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Settings updated
it: Impostazioni aggiornate!

en: Setup WPML
it: Installa WPML

en: Show
it: Mostra

en: Show Translation Feedback module for these languages:
it: Mostra il modulo Feedback sulla traduzione per queste lingue:

en: Show content in:
it: Mostra contenuti in:

en: Show details
it: Mostra i dettagli

en: Show language switcher in footer
it: Mostra selettore di lingua nel footer

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
it: Mostra i link al di sopra o al di sotto degli articoli, offrendoli nelle altre lingue

en: Show on the left side of the screen
it: Mostra sul lato sinistro della schermata

en: Show on the right side of the screen
it: Mostra sul lato destro della schermata

en: Show system fields
it: Mostra i campi del sistema

en: Show this notice.
it: Mostra questo avviso.

en: Showing content in:
it: Visualizzazione contenuto in:

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
it: A partire da WPML 3.6.0, i selettori di lingua non utilizzano più gli ID CSS e le classi CSS sono cambiate. Questa modifica è stata indispensabile per correggere alcuni bug e per uniformarsi agli standard più recenti. Se il tuo tema o i tuoi CSS personalizzati non dipendono da questi vecchi selettori, ti consigliamo di ignorare la retrocompatibilità. Tuttavia, potrai sempre riattivare questa opzione in seguito.

en: Singular
it: Singolare

en: Site
it: Sito

en: Site Languages
it: Lingue del sito

en: Site key:
it: Chiave del sito:

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
it: La chiave del sito è stata impostata da %s, molto probabilmente in wp-config.php. Rimuovi la costante prima di tentare la registrazione.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
it: La chiave del sito è stata impostata da %s, molto probabilmente in wp-config.php. Rimuovi la costante prima di tentare l'annullamento della registrazione.

en: Sitemaps for each language can be accessed below. You need to submit all these sitemaps to Google.
it: Le sitemap di ogni lingua sono accessibili qui in basso. Dovrai inoltrare tutte queste sitemap a Google.

en: Skip backwards compatibility
it: Ignora la retrocompatibilità

en: Skip language
it: Tralascia lingua

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %sClick here to enable.%s
it: La traduzione degli slug risulta disabilitata al momento in WPML. %sClicca qui per abilitarla.%s

en: Slugs are currently not translated.
it: Gli slug al momento non risultano tradotti.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
it: Gli slug al momento risultano tradotti. Clicca sul link qui sopra per modificare le traduzioni.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
it: Alcuni contenuti potrebbero non essere stati tradotti in tutte le lingue. Seleziona cosa deve apparire nel selettore della lingua se la traduzione è assente.

en: Some parameters are missing for this request.
it: Mancano alcuni parametri per questa richiesta.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
it: Si è verificato un problema e non è stato possibile installare tutti gli aggiornamenti del canale %s. Clicca qui per %sriprovare%s. Se gli errori persistono, torna al canale Produzione e contatta l'%s%sassistenza%s.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
it: Si è verificato un problema. Riprova o contatta l'assistenza.

en: Starting the upgrade process...
it: Avvio processo di upgrade...

en: Status
it: Stato

en: Status:
it: Stato:

en: Stop showing this message
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
it: Memorizza un cookie della lingua per supportare il filtro Lingua per AJAX

en: Strings for menus will be updated
it: Le stringhe dei menu saranno aggiornate

en: Styling the language switcher with additional CSS
it: Definire lo stile del selettore di lingua con un CSS aggiuntivo

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
it: L'abbonamento è scaduto. Dovresti acquistarne un altro o  effettuare l'upgrade se disponibile.

en: Subscription is expired.
it: Abbonamento scaduto.

en: Support
it: Assistenza

en: Switch
it: Cambia

en: Sync
it: Sincronizza

en: Synchronize comment status
it: Sincronizza lo stato del commento

en: Synchronize comments on duplicate content
it: Sincronizza i commenti per i contenuti che sono stati duplicati

en: Synchronize menus between languages.
it: Sincronizza i menu tra le lingue.

en: Synchronize page order for translations
it: Sincronizza la disposizione delle pagine per le traduzioni

en: Synchronize page template
it: Sincronizza il template della pagina

en: Synchronize password for password protected posts
it: Sincronizza la password degli articoli protetti da password

en: Synchronize ping status
it: Sincronizza lo stato del ping

en: Synchronize posts format
it: Sincronizza il formato degli articoli

en: Synchronize posts taxonomies
it: Sincronizza le tassonomie degli articoli

en: Synchronize private flag
it: Sincronizza le bandiere private

en: Synchronize sticky flag
it: Sincronizza la bandiera sticky

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
it: Sincronizza la gerarchia della tassonomia in base alla lingua: %1$s.

en: Syncing menus %1 of %2
it: Sincronizzazione menu %1 di %2

en: Tags
it: Tag

en: Target Language
it: Lingua di destinazione

en: Taxonomies Translation
it: Traduzione delle tassonomie

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Taxonomy Translation
it: Traduzione della tassonomia

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
it: L'assistenza tecnica per i clienti è disponibile tramite i %sforum di WPML%s.

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
it: Fai sapere al mondo che il tuo sito è multilingue grazie a WPML (verrà inserito un messaggio nel footer del tuo sito) - <a href="%s">per saperne di più</a>

en: Term translation
it: Traduzione del termine

en: Text for alternative languages for posts:
it: Testo da utilizzare per indicare in quali lingue l'articolo è disponibile

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
it: Grazie per aver registrato WPML su questo sito. Riceverai aggiornamenti automatici quando saranno disponibili nuove versioni.

en: Thank you for your rating and comment!
it: Ti ringraziamo per la tua valutazione e il tuo commento!

en: Thank you for your rating!
it: Ti ringraziamo per la tua valutazione!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database.\n\t\t\tThe action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.).\n\t\t\tIt only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
it: L'azione 'Reimposta' disattiverà il plugin WPML dopo aver eliminato dal database la tabella di WPML (la tabella con il prefisso 'icl_').\n\t\t\tL'azione NON eliminerà nessun contenuto (articoli, termini di tassonomia ecc.).\n\t\t\tAvrà effetto solo sui dati delle traduzioni e delle lingue che WPML associa a ciascun tipo di contenuto.

en: The Language code already exists.
it: Il codice della lingua esiste già.

en: The Language name already exists.
it: Il nome della lingua esiste già.

en: The URL of the HTML file is required
it: È richiesto l'URL del file HTML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
it: Il plugin WPML Multilingual CMS al momento non è attivo.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
it: Il pulsante risulta disabilitato poiché tutti i menu esistenti possiedono già un selettore di lingua. Tuttavia, puoi modificare le impostazioni dei selettori di lingua esistenti.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
it: Il pulsante risulta disabilitato poiché tutte le aree dei widget esistenti possiedono già un selettore di lingua. Tuttavia, puoi modificare le impostazioni dei selettori di lingua esistenti.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
it: Il pulsante risulta disabilitato poiché il sito è privo di menu. Aggiungi un menu e poi potrai abilitare il selettore di lingua all'interno di esso.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
it: Il pulsante risulta disabilitato poiché nel sito non sono presenti aree di widget registrate.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
it: Il contenuto corrente di questo/a %s andrà perso definitivamente. WPML copierà il contenuto di %s e lo sostituirà con il contenuto corrente.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
it: I dati verranno crittografati mediante l'algoritmo %s.

en: The default locale already exists.
it: Il codice della lingua predefinita esiste già.

en: The eval() PHP function must be enabled.
it: La funzione eval() PHP deve essere abilitata.

en: The expected value is: %s
it: Il valore previsto è: %s

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
it: L'estensione del filtro è abilitata per impostazione predefinita a partire da PHP 5.2, perciò deve essere disabilitata da te o dal tuo host.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was\n            used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
it: L'estensione del filtro è abilitata per impostazione predefinita a partire da PHP 5.2.0. Prima veniva utilizzata un'estensione PECL sperimentale.\n Tuttavia, l'uso e l'aggiornamento della versione PECL non è più raccomandato. (fonte:

en: The following components are not updated:
it: I seguenti componenti risultano non aggiornati:

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
it: I seguenti termini non possiedono una traduzione nelle lingue selezionate e saranno considerati come non collegati a questo articolo:

en: The hreflang already exists.
it: L'attributo hreflang esiste già.

en: The language %s was deleted.
it: La lingua (%s) è stata eliminata.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %s setting in your php.ini or .htaccess files to %s or more.
it: I menu di questa pagina potrebbero non essere sincronizzati perché quest'ultima richiede più variabili di input. Modifica l'impostazione %s nel file php.ini o .htaccess in %s o numero superiore.

en: The remote XML Config Log is empty
it: L'archivio di configurazione XML remota è vuoto

en: The selected menus have been synchonized.
it: Il menu selezionati sono stati sincronizzati.

en: The selected strings can now be translated using the %s string translation %s screen
it: Adesso le stringhe selezionate possono essere tradotte utilizzando la schermata di %straduzione delle stringhe%s

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
it: La gerarchia della tassonomia è già stata sincronizzata.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
it: La tassonomia della gerarchia è stata ora sincronizzata.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
it: La preferenza di traduzione per questo campo è controllata al momento da un file XML di configurazione della lingua. Se intendi controllarla manualmente, rimuovi la voce dal file di configurazione.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
it: Il feedback spostato nel cestino verrà eliminato definitivamente dopo %d giorni.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
it: Il file caricato supera i %s byte.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it: Il file caricato eccede la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file è stato caricato solo in parte.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
it: Il server web non è in grado di scrivere nel file .htaccess

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
it: Compatibilità del tema e dei plugin con WPML

en: Theme and plugins localization
it: Localizzazione del tema e dei plugin

en: There are no templates available.
it: Non sono disponibili modelli.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
it: Durante il passaggio al canale %s si è verificato un problema. Puoi %sriprovare%s, ma se il problema persiste, %sscarica %s%s e reinstallalo manualmente

en: There was an error uploading the file, please try again!
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file, riprova!

en: These languages are enabled for this site:
it: Queste lingue risultano abilitate per questo sito:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
it: È stato riscontrato che questi plugin presentano problemi di incompatibilità con WPML:

en: This action is not allowed
it: Azione non consentita

en: This allows to search for content in a specific language only.
it: Questo consente di cercare i contenuti solo in una determinata lingua.

en: This can be a result of either:
it: Questo può essere il risultato di entrambi:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
it: Questo documento è un duplicato di %s e WPML lo conserverà.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
it: Questa funzione trasforma i temi in temi multilingua, senza dover modificare alcun file in PHP.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
it: Questa funzione si basa su Javascript. Assicurati che il tuo sito non contenga errori JS.

en: This function is available through the Network Admin section.
it: Questa funzione è disponibile nella sezione Amministrazione di rete.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
it: Queste informazioni consentono al nostro team di assistenza di visualizzare le versioni di WordPress, i plugin e i temi del tuo sito. Se richiesto, fornisci queste informazioni nel nostro forum di assistenza. Non sono inclusi password o altri dati riservati.

en: This is a translation of
it: Questa è la traduzione per

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
it: Questo rapprsenta l'ordine in cui le lingue verranno visualizzate nel selettore.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to <a%s>your profile</a>.
it: Questo selettore di lingua stabilisce quali contenuti visualizzare. È possibile scegliere i contenuti redatti in una determinata lingua o tutti i contenuti. Per cambiare la lingua dell'interfaccia di amministrazione di  WordPress, vai al <a%s>tuo profilo</a>.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
it: Ciò potrebbe risolvere problemi come l'assenza di alcune lingue dal selettore di lingua.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
it: Questo significa che %s non è ancora consapevole del problema riscontrato nella traduzione e non potrà correggerla.

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
it: Questo processo richiede normalmente pochi secondi, ma potrebbe durare diversi minuti in caso di database molto estesi.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
it: Questa operazione copierà il contenuto della lingua originale su quello di questa traduzione. È utile quando si desidera iniziare con il contenuto originale, ma continuare a tradurre in questa lingua. Questo pulsante è attivo solo quando l'editor è privo di contenuto.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
it: Questa operazione rimuoverà e ricreerà la tabella delle lingue di WPML. Dovresti effettuarla se hai appena installato WPML e non visualizzi un elenco completo delle lingue disponibili.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
it: Questa operazione reimposterà e reinstallerà la tabella delle lingue di WPML. Tutte le lingue personalizzate aggiunte saranno rimosse.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
it: Questa operazione sincronizzerà questa traduzione con la lingua originale. Modificando l'originale, questa traduzione sarà aggiornata istantaneamente. È utile quando si desidera che il contenuto tradotto in questa lingua sia sempre identico al contenuto della lingua originale.

en: This option is not yet available for Multisite installs
it: Questa opzione non è ancora disponibile per le installazioni multisito

en: This page does not have a language since it's the site's root page.
it: Questa pagina non ha una lingua predefinita poiché è la pagina principale.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
it: Questa pagina ti consente di installare i plugin e di aggiornare quelli esistenti. Per rimuovere uno di questi plugin, vai alla pagina %sPlugin%s e se possiedi il permesso per rimuovere i plugin, dovresti riuscire a farlo.

en: This page was translated from:
it: Questa pagina è stata tradotta da:

en: This post is already duplicated.
it: Questo articolo è già stato duplicato.

en: This post is also available in:
it: Questo articolo è disponibile anche in:

en: This post is also available in: %s
it: Questo articolo è disponibile anche in: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
it: Questa schermata contiene le impostazioni delle lingue del tuo sito.

en: This term has additional meta fields:
it: Questo termine possiede metacampi aggiuntivi:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
it: Questo testo apparirà prima dell'elenco delle lingue. Tale testo dovrà includere la stringa %s che rappresenta il segnaposto per i link correnti.

en: This translation is currently in the trash. You need to either %s or %s it in order to continue.
it: Questa traduzione al momento si trova nel cestino. Per continuare, devi %s o %s questa traduzione.

en: This version of WPML allows the use of taxonomy terms with the same name across multiple languages. Your site currently has %d taxonomy terms that require an update, so they will not be displayed with language suffixes.
it: Questa versione di WPML consente l'uso di termini di tassonomia con lo stesso nome in più lingue. Il tuo sito al momento possiede %d termini di tassonomia che richiedono un aggiornamento, quindi non saranno visibili con i suffissi delle lingue.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
it: Questa versione di WPML include aggiornamenti e miglioramenti importanti.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
it: Questo avviso scomparirà appena il problema sarà risolto.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
it: Questa azione assegnerà gli stessi termini di tassonomia della lingua di partenza a ogni traduzione dell'articolo.

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
it: Questa azione riporterà le impostazioni dei selettori di lingua %s ai valori predefiniti impostati dal tema. Tieni presente che questo potrebbe comportare la rimozione di alcuni selettori e l'aggiunta di altri.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
it: Questa funzione cercherà i commenti redatti in una lingua diversa da quella del contenuto. Se vengono trovati, possiamo eliminarli per te. Li chiameremo 'commenti orfani'.

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
it: Per aggiungere categorie che già esistono in altre lingue vai alla <a%s>pagina di gestione delle categorie</a>

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
it: Per tradurre facilmente %s, devi aggiungere i seguenti componenti di WPML:

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
it: Per abilitarla, tu o il tuo host dovrete aprire il file php.ini del tuo sito web e:

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
it: Per garantire e migliorare la sicurezza del tuo sito web, WPML utilizza

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
it: Per correggere, apri "%s" e imposta i valori della "lingua predefinita" come mostrato qui sopra.

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
it: Per ricevere gli aggiornamenti automatici, devi registrare %s a questo sito. %sRegistra %s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
it: Per installare e aggiornare %s, %sregistra%s %s per questo sito.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
it: Per selezionare canali di aggiornamento diversi (beta, sviluppo), devi aggiornare i prodotti esistenti alle versioni stabili più recenti.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
it: Per sincronizzare i valori per le traduzioni, devi abilitare il modulo WPML Translation Management

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
it: Richiede una chiamata per tutti i domini del sito in lingue diverse sia all'accesso che alla disconnessione, quindi utilizzando questa funzione ci assisterà una lieve riduzione della performance del sito.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
it: Questa funzionalità consente al tema e ai plugin di funzionare correttamente sui siti che utilizzano domini in lingue diverse.

en: Total
it: Totale

en: Translatable - only show translated items
it: Traducibile: mostra solo gli elementi tradotti

en: Translatable - use translation if available or fallback to original language
it: Traducibile: se è disponibile, usa la traduzione oppure lascia la lingua originale

en: Translatable custom posts linking
it: Collegamento agli articoli personalizzati traducibili

en: Translatable taxonomies linking
it: Collegamento alle tassonomie traducibili

en: Translate
it: Traduci

en: Translate independently
it: Traduci separatamente

en: Translate menu strings and URLs for:
it: Traduci le stringhe del menu e gli URL per:

en: Translate themes and plugins using WPML's String Translation and always load .mo files as backup
it: Traduci i temi e i plugin utilizzando il modulo String Translation di WPML e carica sempre i file .mo come backup

en: Translate themes and plugins using WPML's String Translation only (don't load .mo files)
it: Traduci i temi e i plugin utilizzando esclusivamente il modulo String Translation di WPML (non caricare file .mo)

en: Translate this Document
it: Traduci questo documento

en: Translated by:
it: Tradotto da:

en: Translated post
it: Articolo tradotto

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
it: Stai traducendo %s? Per tradurre più facilmente, usa la tabella %s.

en: Translating content created with page builders
it: Tradurre i contenuti creati con Page builders

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation (new)
it: Traduzione (nuova)

en: Translation Feedback
it: Feedback sulla traduzione

en: Translation Feedback button on front-end:
it: Pulsante Feedback sulla traduzione nel front-end:

en: Translation entry not found for: %d
it: Traduzione non trovata per: %d

en: Translation fixed
it: La traduzione è stata corretta

en: Translation of
it: Traduzione di

en: Translation of %1$s
it: Traduzione di %1$s

en: Translation options
it: Opzioni di traduzione

en: Translation preferences
it: Preferenze di traduzione

en: Translation rating
it: Valutazione della traduzione

en: Translation requests cancelled.
it: Richieste di traduzione annullate.

en: Translation to:
it: Traduzione in:

en: Translation:
it: Traduzione:

en: Translations
it: Traduzioni

en: Translations of taxonomy %1$s labels - appearing in WordPress admin menu
it: Traduzioni delle etichette %1$s della tassonomia che compariranno nel menu di amministrazione di WordPress

en: Translator
it: Traduttore/trice

en: Translator replied
it: Il traduttore ha risposto

en: Trash
it: Cestino

en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

en: Type a post title
it: Digita il titolo di un articolo

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
it: Il tuo server web non è abilitato alla riscrittura degli URL.

en: URLs for menus will be updated
it: Gli URL dei menu saranno aggiornati

en: Unable to remove relationship!
it: Impossibile rimuovere la relazione!

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Unknown remote translation service
it: Servizio di traduzione remoto sconosciuto

en: Unknown repository
it: Archivio sconosciuto

en: Unknown reviewer
it: Revisore sconosciuto

en: Unregister %s from this site
it: Annulla la registrazione di %s da questo sito

en: Untranslated URL %s
it: URL non tradotto: %s

en: Untranslated URLs for menus
it: URL dei menu non tradotti

en: Untranslated string %s
it: Stringa non tradotta: %s

en: Untranslated strings for menus
it: Stringhe dei menu non tradotte

en: Update
it: Aggiorna

en: Update %s menu option to %s
it: Aggiorna l'opzione del menu %s in %s

en: Update %s translation
it: Aggiorna traduzione in %s

en: Update Plugin
it: Aggiorna il plugin

en: Update Taxonomy Hierarchy
it: Aggiorna la gerarchia della tassonomia

en: Update URL to %s
it: Aggiorna URL come %s

en: Update term names
it: Aggiorna i nomi dei termini

en: Updated Name
it: Nome aggiornato

en: Updates channel:
it: Canale degli aggiornamenti:

en: Updating %s
it: Aggiornamento in corso di %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
it: Aggiornamento dei plugin del tuo sito web in corso. Non chiudere o uscire da questa pagina.

en: Upload dir is not writable
it: La directory di caricamento non è scrivibile

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
it: Impossibile creare la directory di caricamento. Verifica i tuoi permessi.

en: Uploads
it: Caricamenti

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
it: Stai utilizzando il tema DIVI e per tradurre i contenuti hai scelto di usare l'editor standard.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
it: Alcune funzionalità potrebbero non funzionare correttamente. Ti invitiamo a utilizzare l'editor di traduzione.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
it: Troverai ulteriori informazioni qui: %s

en: Use directory for default language
it: Usa la directory per la lingua predefinita

en: Valid
it: Valido

en: Validate on save
it: Valida al salvataggio

en: Version
it: Versione

en: View post
it: Visualizza l'articolo

en: Visit
it: Visita

en: WP Menus Sync
it: Sincronizzazione dei menu di WordPress

en: WPML 3.2 release notes
it: Note sulla versione 3.2 di WPML

en: WPML Network Setup
it: Setup rete WPML

en: WPML Settings
it: Impostazioni WPML

en: WPML Update is Incomplete
it: L'aggiornamento di WPML non è stato completato

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
it: Per visualizzare le schermate dell'area di amministrazione di WPML è richiesto JavaScript. Al momento JavaScript non è abilitato nel tuo browser.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
it: WPML può eseguire il reindirizzamento automatico dei visitatori in base alla lingua del browser.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
it: WPML non è in grado di funzionare perché richiede la disabilitazione dell'estensione PHP!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %sShow details%s
it: WPML non è in grado di funzionare normalmente. Si è verificato un errore di installazione o di configurazione del server. %sMostra dettagli%s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
it: WPML non può essere attivato insieme a questi plugin meno recenti:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
it: WPML non è in grado di comunicare con il servizio di traduzione remoto. Assicurati che WPML Translation Management sia attivo.

en: WPML capabilities
it: Funzionalità di WPML

en: WPML could not create a cache directory in %s
it: WPML non è riuscito a creare una directory cache in %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
it: WPML non riesce a caricare i file di configurazione di cui necessita il tuo sito.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
it: WPML non è riuscito a scrivere nella directory cache: %s

en: WPML flag
it: Bandiera di WPML

en: WPML has been activated for the selected site.
it: WPML è stato attivato per il sito selezionato.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
it: WPML è stato disattivato per il sito selezionato.

en: WPML has been reset for the selected site.
it: WPML è stato resettato per il sito selezionato.

en: WPML is already registered network-wide.
it: WPML è già registrato su tutta la rete.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
it: WPML non dispone di alcuni record delle tabelle delle lingue e non può funzionare integralmente finché questo problema non sarà risolto.

en: WPML language settings
it: Impostazioni della lingua in WPML

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
it: WPML ti consente di aprire queste pagine al feedback, così i visitatori potranno informarti se hanno ravvisato degli errori.

en: WPML love
it: Link a WPML.org

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
it: WPML deve caricare i file di configurazione che gli indicano come tradurre il tuo tema e i plugin da te utilizzati. Se si verifica un problema, usa il pulsante Riprova. Se il problema persiste, contatta l'assistenza di WPML indicandogli i dettagli dell'errore, così il nostro team ti aiuterà a risolverlo.

en: WPML requires database upgrade
it: WPML richiede l'upgrade del database

en: WPML settings
it: Impostazioni WPML

en: WPML will be deactivated
it: WPML sarà disattivato

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
it: WPML copierà %s da %s al salvataggio di questo articolo.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
it: WPML copierà questo campo da %s al salvataggio di questo articolo.

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
it: WPML non sincronizzerà più questo/a %s con il contenuto originale.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
it: WPML resetterà tutte le informazioni sulle lingue ai valori predefiniti. Tutte le lingue aggiunte o modificate andranno perse.

en: WPML will work on your site, but you will not receive updates. WPML updates are essential for keeping your site running smoothly and secure. To receive automated updates, you need to complete the registration, in the %splugins admin%s page.
it: WPML sarà in esecuzione sul tuo sito, ma non riceverà gli aggiornamenti. Gli aggiornamenti di WPML sono indispensabili per l'esecuzione corretta e sicura del sito. Per ricevere gli aggiornamenti automatici, devi completare la registrazione alla pagina di %sgestione dei plugin%s.

en: WPML.org account
it: Account WPML.org

en: Waiting for translator
it: In attesa di un traduttore

en: Want to know if recent translations you received have problems?
it: Desideri sapere se le traduzioni che hai ricevuto di recente presentano dei problemi?

en: We are sending you to WPML.org to see your personalized translation instructions. If you need to access these instructions again, click on the "How to translate" button in the list of pages or in WPML's Translation Dashboard.
it: Ti stiamo reindirizzando a WPML.org per consentirti di visualizzare le tue istruzioni personalizzate per eseguire la traduzione. Se avessi bisogno di accedere nuovamente a tali istruzioni, clicca sul pulsante "Come tradurre" nell'elenco delle pagine o nella bacheca di traduzione di WPML.

en: What to include in the language switcher:
it: Cosa inserire nel selettore della lingua:

en: What to show for the root url:
it: Cosa mostrare nell'url della root:

en: When WPML accesses <a target="_blank" href="%s">%s</a> it gets:
it: Quando WPML accede a <a target="_blank" href="%s">%s</a> ottiene:

en: When deleting a post, delete translations as well
it: Eliminando un articolo, si eliminano anche le sue traduzioni

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
it: Quando viene eliminata una tassonomia (una categoria, un tag o una tassonomia personalizzata), saranno eliminate anche le rispettive traduzioni

en: White
it: Bianco

en: Widget area
it: Area del widget

en: Widget language switcher
it: Widget del selettore della lingua

en: Widget title:
it: Titolo del widget:

en: Will be added
it: L'elemento verrà aggiunto

en: Will be removed
it: L'elemento verrà rimosso

en: With WPML 3.8.0, you can now get visitor feedback for your translations (%slearn more%s).
it: Adesso con WPML 3.8.0, puoi ricevere il feedback dei visitatori sulle traduzioni (%smaggiori informazioni%s).

en: WordPress 3.9 or later is required.
it: Richiede WordPress 3.9 o versioni successive.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
it: WordPress non è in grado di scaricare automaticamente le traduzioni per le seguenti lingue:

en: WordPress is installed in a directory (not root) and you're using default links.
it: WordPress è installato in una directory (non principale) e tu stai utilizzando i link predefiniti.

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
it: Il file WordPress (.mo) della lingua è assente. Sarà mantenuta l'attuale lingua di visualizzazione.

en: Yes
it: Sì

en: You are about to change the language of {post_name}.
it: Stai per modificare la lingua di {post_name}.

en: You are about to connect the current post with these following posts
it: Stai per collegare l'articolo attuale con i seguenti articoli

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
it: Stai per resettare WPML per questo sito: %s.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
it: Non possiedi l'autorizzazione per gestire le impostazioni della rete WPML.

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
it: Stai eseguendo una versione aggiornata di %s e di %s, ma i seguenti componenti risultano non aggiornati:

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
it: Stai eseguendo una versione aggiornata di %s, ma il seguente componente risulta non aggiornato:

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
it: Stai tentando di utilizzare un URL esterno: questo non è consentito.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
it: Stai utilizzando PHP 7: in alcuni casi, l'estensione potrebbe essere stata rimossa durante un aggiornamento di sistema. In questo caso, consulta %3$s.

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
it: Stai utilizzando un plugin di caching. Quando traduci le stringhe la cache deve essere svuotata affinché la traduzione venga visualizzata.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
it: Per %s stai utilizzando un canale potenzialmente meno stabile. Se non l'hai abilitato di proposito, dovresti tornare al canale 'Produzione'.

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php). \n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
it: Per il sito stai utilizzando una chiave non valida definita come costante %s (molto probabilmente in wp-config.php). \n                                                Rimuovila o usa il valore giusto per effettuare correttamente la registrazione.

en: You can change the language of this label from the <a href="%s">string translation page</a>.
it: Puoi modificare la lingua di questa etichetta dalla <a href="%s">pagina di traduzione delle stringhe</a>.

en: You can change the language of this label if you install and activate <a href="%s">WPML String Translation</a>.
it: Puoi modificare la lingua di questa etichetta installando e attivando il modulo <a href="%s">WPML String Translation</a>.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
it: Puoi nascondere completamente ai visitatori e ai motori di ricerca i contenuti redatti in determinate lingue. Tuttavia, tu potrai continuare a visualizzarli in modo da poter esaminare le traduzioni in corso.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
it: Puoi rendere visibile il selettore di lingua nel footer del sito. Inoltre, puoi personalizzarlo e definirne lo stile qui.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
it: Puoi visualizzare il link alla traduzione dell'articolo prima o dopo l'articolo stesso. Questo link apparirà come "Questo articolo è disponibile in..."

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
it: Puoi abilitare te stesso alla sua/loro visualizzazione dalla pagina del tuo <a href="%s">profilo</a>.

en: You can't do that!
it: Questa azione non è consentita!

en: You can't do that.
it: Questa azione non è consentita.

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
it: Hai ricevuto vari lavori di traduzione e quest'ultimi sono ora visibili sul tuo sito.

en: You haven't entered translations for all slugs. Are you sure you want to save these settings?
it: Non hai inserito le traduzioni di tutti gli slug. Intendi salvare queste impostazioni?

en: You haven't set your synchronization preferences for these %s: %s. Default value was selected.
it: Non hai impostato le preferenze di sincronizzazione per questi/e %s: %s. È stato selezionato il valore predefinito.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
it: Per installare questa estensione, dovrai contattare il tuo amministratore di sistema o la tua società di hosting.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
it: Devi %s.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
it: salvare di nuovo i permalink del sito

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
it: Per scaricare gli aggiornamenti o ricevere assistenza per questo plugin, devi possedere un abbonamento valido. %sAcquista un abbonamento o inserisci una chiave esistente per il sito%s.

en: You need to configure WPML before you can start translating.
it: Prima di iniziare la traduzione, devi configurare WPML

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media translation".
it: Per accedere alla "localizzazione del tema e dei plugin" e alla "traduzione degli elementi multimediali", devi configurare almeno un'altra lingua.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
it: Per tradurre correttamente, devi abilitare l'editor di traduzione di WPML.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
it: Per continuare a ricevere assistenza e aggiornamenti, devi rinnovare il tuo abbonamento.

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
it: La pagina del tuo blog non esiste o la sua traduzione non è stata pubblicata in %s.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
it: Il tuo browser sembra non consentire l'impostazione dei cookie.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
it: La tua pagina iniziale non esiste o la sua traduzione non è stata pubblicata in %s.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
it: Il tuo menu include voci personalizzate che dovrai tradurre con String Translation di WPML.

en: Your php.ini file is located at
it: Il percorso del file php.ini è

en: Your rating:
it: La tua valutazione:

en: Your site will not work as it should in this configuration
it: Il tuo sito non funzionerà come dovrebbe con questa configurazione

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
it: Il tuo abbonamento sembra non essere più valido. Prova a registrare di nuovo il tuo sito utilizzando una chiave valida.

en: Your subscription expires in %d day.
it: Il tuo abbonamento scade tra %d giorno.

en: Your subscription expires in %d days.
it: Il tuo abbonamento scade tra %d giorni.

en: activated
it: attivazione riuscita

en: activating
it: attivazione in corso

en: add
it: aggiungi

en: add translation
it: aggiungi traduzione

en: all
it: tutto

en: any language
it: ogni lingua

[ctx: before the element of a list]
en: , and
it: , e

[ctx: between two elements of a list]
en:  and
it: e

en: day(s)
it: giorno/i

en: default
it: predefinita

en: downloaded
it: download riuscito

en: downloading...
it: download in corso...

en: duplicate
it: duplicato

en: edit
it: modifica

en: edit translation
it: Modifica traduzione

en: eval() availability from Suhosin
it: Disponibilità della funzione eval() da parte del Suhosin

en: failed!
it: non riuscito!

en: good for menus that display items as a list
it: adatto a menu in cui le voci compaiono come in un elenco

en: good for menus that support drop-downs
it: adatto a menu che supportano la funzione a discesa

en: help
it: guida

en: hidden
it: nascosta

en: hide
it: nascondi

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
it: in: opzioni, menu, widget, footer e shortcode

en: installed
it: installazione riuscita

en: installing...
it: installazione in corso...

en: item
it: elemento

en: items
it: elementi

en: learn more
it: per saperne di più

en: linked to:
it: collegato a:

en: loading
it: caricamento

en: local translator
it: traduttore locale

en: menu items
it: voci del menu

en: month(s)
it: mese/i

en: n/a
it: n/d

en: none
it: nessuno

en: not translated in current language
it: non tradotto nella lingua corrente

en: of
it: di

en: please enter path: absolute or relative to the WordPress installation folder
it: inserisci il percorso assoluto o relativo alla cartella di installazione di WordPress

en: published
it: pubblicato

en: published or updated
it: pubblicato o aggiornato

en: select parent
it: seleziona parent

en: show
it: mostra

en: some strings might be not registered
it: alcune stringhe potrebbero non essere registrate

en: string not registered
it: stringa non registrata

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
it: questa sarà la lingua della tua area di amministrazione e sarà impiegata anche per tradurre i commenti.

en: to
it: a

en: translate
it: traduci

en: untranslated
it: non tradotto

en: updated
it: aggiornato

en: updating...
it: aggiornamento in corso...

en: week(s)
it: settimana/e
