Continents & Cities - en to uk translation catalogue (450 entries)

en: Vincennes
uk: Венсенн

en: Winamac
uk: Вінамак

en: Inuvik
uk: Інувік

en: Iqaluit
uk: Ікалуїт

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Juneau
uk: Джуно

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Louisville
uk: Луїсвіль

en: Monticello
uk: Монтічелло

en: Knox IN
uk: Нокс, штат Індіана

en: La Paz
uk: Ла-Пас

en: Lima
uk: Ліма

en: Los Angeles
uk: Лос-Анджелес

en: Maceio
uk: Масейо

en: Managua
uk: Манагуа

en: Manaus
uk: Манаус

en: Martinique
uk: Мартініка

en: Mazatlan
uk: Масатлан

en: Menominee
uk: Меноміні

en: Merida
uk: Меріда

en: Mexico City
uk: Мехіко

en: Miquelon
uk: Мікелон

en: Moncton
uk: Монктон

en: Monterrey
uk: Монтеррей

en: Montevideo
uk: Монтевідео

en: Montreal
uk: Монреаль

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Nassau
uk: Нассау

en: New York
uk: Нью-Йорк

en: Nipigon
uk: Ніпігон

en: Nome
uk: Ном

en: Noronha
uk: Норонья

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: Center
uk: Центр

en: New Salem
uk: Нью-Салем

en: Panama
uk: Панама

en: Pangnirtung
uk: Панглао

en: Paramaribo
uk: Парамарібо

en: Phoenix
uk: Фінікс

en: Port-au-Prince
uk: Порт-о-Пренс

en: Port of Spain
uk: Порт Іспанія

en: Porto Acre
uk: Порто Акко

en: Porto Velho
uk: Порт Велью

en: Puerto Rico
uk: Порт Ріко

en: Rainy River
uk: Рейні Рівен

en: Rankin Inlet
uk: Ранкін Інлет

en: Recife
uk: Ресіфі

en: Regina
uk: Регіна

en: Resolute
uk: Резольют

en: Rio Branco
uk: Ріо Бранко

en: Rosario
uk: Росаріо

en: Santiago
uk: Сантьяго

en: Santo Domingo
uk: Санто-Домінго

en: Sao Paulo
uk: Сан-Паулу

en: Scoresbysund
uk: Скорсбі

en: Shiprock
uk: Шіпрок

en: St Barthelemy
uk: Сан-Бартелемі

en: St Johns
uk: Сан Джонс

en: St Kitts
uk: Сан Кіттс

en: St Lucia
uk: Сан Лучіа

en: St Thomas
uk: Сент-Томас

en: St Vincent
uk: Сан Вінсент

en: Swift Current
uk: Свіфт-Каррент

en: Tegucigalpa
uk: Тегусігальпа

en: Thule
uk: Ть’юлі

en: Thunder Bay
uk: Тандер-Бей

en: Tijuana
uk: Тіхуана

en: Toronto
uk: Торонто

en: Tortola
uk: Тортола

en: Vancouver
uk: Ванкувер

en: Virgin
uk: Вірджін

en: Whitehorse
uk: Уайтхорс

en: Winnipeg
uk: Вінніпег

en: Yakutat
uk: Якутат

en: Yellowknife
uk: Йеллоунайф

en: Antarctica
uk: Антарктика

en: Casey
uk: Кейсі

en: Davis
uk: Девіс

en: DumontDUrville
uk: Дюмон Дюрвіль

en: Mawson
uk: Моусон

en: Palmer
uk: Пальмер

en: Rothera
uk: Ротер

en: South Pole
uk: Південний полюс

en: Syowa
uk: Сева

en: Vostok
uk: Восток

en: Arctic
uk: Арктика

en: Longyearbyen
uk: Лонг’їр

en: Asia
uk: Азія

en: Aden
uk: Еден

en: Almaty
uk: Алмати

en: Amman
uk: Амман

en: Anadyr
uk: Анадир

en: Aqtau
uk: Актау

en: Aqtobe
uk: Актобе

en: Ashgabat
uk: Ашхабад

en: Ashkhabad
uk: Ашхабад

en: Baghdad
uk: Багдад

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Baku
uk: Баку

en: Bangkok
uk: Банґкок

en: Beirut
uk: Бейрут

en: Bishkek
uk: Бішкек

en: Brunei
uk: Бруней

en: Calcutta
uk: Калькута

en: Choibalsan
uk: Чойбалсан

en: Chongqing
uk: Чунцин

en: Chungking
uk: Чунцин

en: Colombo
uk: Коломбо

en: Dacca
uk: Дакка

en: Damascus
uk: Дамаск

en: Dhaka
uk: Дакка

en: Dili
uk: Ділі

en: Dubai
uk: Дубай

en: Dushanbe
uk: Душанбе

en: Gaza
uk: сектор Газа

en: Harbin
uk: Харбін

en: Ho Chi Minh
uk: Хо Ши Міна

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hovd
uk: Ховд

en: Irkutsk
uk: Іркутськ

en: Istanbul
uk: Стамбул

en: Jakarta
uk: Джакарта

en: Jayapura
uk: Джаяпура

en: Jerusalem
uk: Єрусалим

en: Kabul
uk: Кабул

en: Kamchatka
uk: Камчатка

en: Karachi
uk: Карачі

en: Kashgar
uk: Кашгар

en: Katmandu
uk: Катманду

en: Kolkata
uk: Калькутта

en: Krasnoyarsk
uk: Красноярськ

en: Kuala Lumpur
uk: Куала-Лумпур

en: Kuching
uk: Кучінг

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Macao
uk: Макао

en: Macau
uk: Макао

en: Magadan
uk: Магадан

en: Makassar
uk: Макассар

en: Manila
uk: Маніла

en: Muscat
uk: Мускат

en: Nicosia
uk: Нікосія

en: Novosibirsk
uk: Новосибірськ

en: Omsk
uk: Омськ

en: Oral
uk: Орал

en: Phnom Penh
uk: Пномпень

en: Pyongyang
uk: Пхеньян

en: Qatar
uk: Катар

en: Qyzylorda
uk: Кизилординська

en: Rangoon
uk: Рангун

en: Riyadh
uk: Ріяд

en: Saigon
uk: Сайгон

en: Sakhalin
uk: Сахалін

en: Samarkand
uk: Самарканд

en: Seoul
uk: Сеул

en: Shanghai
uk: Шанхай

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Taipei
uk: Тайбей

en: Tashkent
uk: Ташкент

en: Tbilisi
uk: Тбілісі

en: Tehran
uk: Тегеран

en: Tel Aviv
uk: Тель-Авів

en: Thimbu
uk: Тхімбу

en: Thimphu
uk: Тхімпху

en: Tokyo
uk: Токіо

en: Ujung Pandang
uk: Уджунг Панланг

en: Ulaanbaatar
uk: Улан-Батор

en: Ulan Bator
uk: Улан-Батор

en: Urumqi
uk: Урумчі

en: Vientiane
uk: В’єтнам

en: Vladivostok
uk: Владивосток

en: Yakutsk
uk: Якутськ

en: Yekaterinburg
uk: Єкатеринбург

en: Yerevan
uk: Єреван

en: Atlantic
uk: Атлантика

en: Azores
uk: Азорські острови

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Canary
uk: Канари

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Faeroe
uk: Фарерські

en: Faroe
uk: Фарерські острови

en: Jan Mayen
uk: Ян-Маєн

en: Madeira
uk: Мадейра

en: Reykjavik
uk: Рек’явік

en: South Georgia
uk: Південна Джорджія

en: St Helena
uk: Свята Єлена

en: Stanley
uk: Стенлі

en: Australia
uk: Австралія

en: ACT
uk: АСТ

en: Adelaide
uk: Аделаїда

en: Brisbane
uk: Брісбен

en: Broken Hill
uk: Брокен-Хілл

en: Canberra
uk: Канберра

en: Currie
uk: Каррі

en: Darwin
uk: Дарвін

en: Eucla
uk: Еукла

en: Hobart
uk: Хобарт

en: Lindeman
uk: Ліндеман

en: Lord Howe
uk: Лорд-Хау

en: Melbourne
uk: Мельбурн

en: North
uk: Північ

en: Perth
uk: Перт

en: Queensland
uk: Квінсленд

en: South
uk: Південь

en: Sydney
uk: Сідней

en: Tasmania
uk: Тасманія

en: Victoria
uk: Вікторія

en: West
uk: Захід

en: Yancowinna
uk: Янковінна

en: Etc
uk: І тп.

en: Greenwich
uk: Грінвіч

en: Universal
uk: Універсальний

en: Zulu
uk: Зулу

en: Europe
uk: Європа

en: Amsterdam
uk: Амстердам

en: Andorra
uk: Андорра

en: Athens
uk: Афіни

en: Belfast
uk: Белфаст

en: Belgrade
uk: Белград

en: Berlin
uk: Берлін

en: Bratislava
uk: Братислава

en: Brussels
uk: Брюссель

en: Bucharest
uk: Бухарест

en: Budapest
uk: будапешт

en: Chisinau
uk: Кишинів

en: Copenhagen
uk: Копенгаген

en: Dublin
uk: Дублін

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Guernsey
uk: Гуернсі

en: Helsinki
uk: Гельсінкі

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Kaliningrad
uk: Каланінград

en: Kiev
uk: Київ

en: Lisbon
uk: Лісабон

en: Ljubljana
uk: Любляна

en: London
uk: Лондон

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madrid
uk: Мадрид

en: Malta
uk: Мальта

en: Mariehamn
uk: Марієхамн

en: Minsk
uk: Мінськ

en: Monaco
uk: Монако

en: Moscow
uk: Москва

en: Oslo
uk: Осло

en: Paris
uk: Париж

en: Podgorica
uk: Подгоріца

en: Prague
uk: Прага

en: Riga
uk: Рига

en: Rome
uk: Рим

en: Samara
uk: Самара

en: San Marino
uk: Сан Маріно

en: Sarajevo
uk: Сараєво

en: Simferopol
uk: Сімферополь

en: Skopje
uk: Скоп’є

en: Sofia
uk: Софія

en: Stockholm
uk: Стокгольм

en: Tallinn
uk: Таллін

en: Tirane
uk: Тирана

en: Tiraspol
uk: Тирасполь

en: Uzhgorod
uk: Ужгород

en: Vaduz
uk: Вадуц

en: Vatican
uk: Ватікан

en: Vienna
uk: Відень

en: Vilnius
uk: Вільнюс

en: Volgograd
uk: Волгоград

en: Warsaw
uk: Варшава

en: Zagreb
uk: Загреб

en: Zaporozhye
uk: Запоріжжя

en: Zurich
uk: Цюріх

en: Indian
uk: Індійський

en: Antananarivo
uk: Антананаріву

en: Chagos
uk: Чагос

en: Christmas
uk: Крістмас

en: Cocos
uk: Кокосові острови

en: Comoro
uk: Коморські острови

en: Kerguelen
uk: Кергелен

en: Mahe
uk: Мае

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Pacific
uk: Тихоокеанський регіон

en: Apia
uk: Апіа

en: Auckland
uk: Окленд

en: Chatham
uk: Чатем

en: Easter
uk: Пасхи

en: Efate
uk: Ефате

en: Enderbury
uk: Ендербері

en: Fakaofo
uk: Факаофо

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Funafuti
uk: Фунафуті

en: Galapagos
uk: Галапагоські острови

en: Gambier
uk: Гамбіер

en: Guadalcanal
uk: Гуадалканал

en: Guam
uk: Гуам

en: Honolulu
uk: Гонолулу

en: Johnston
uk: Джонстон

en: Kiritimati
uk: Кірітімалі

en: Kosrae
uk: Косрае

en: Kwajalein
uk: Кваджалейн

en: Majuro
uk: Маджуро

en: Marquesas
uk: Маркізькі острови

en: Midway
uk: Мідвей

en: Nauru
uk: Науру

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk
uk: Норфолк

en: Noumea
uk: Нумеа

en: Pago Pago
uk: Паго-Паго

en: Palau
uk: Палау

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Ponape
uk: Понапе

en: Port Moresby
uk: Порт-Морсбі

en: Rarotonga
uk: Раротонга

en: Saipan
uk: Сайпан

en: Samoa
uk: Самоа

en: Tahiti
uk: Таїті

en: Tarawa
uk: Тарава

en: Tongatapu
uk: Тонгатапу

en: Truk
uk: Трук

en: Wake
uk: Вейк

en: Wallis
uk: Уолліс

en: Yap
uk: Яп

en: Kigali
uk: Кігалі

en: Kinshasa
uk: Кіншаса

en: Johannesburg
uk: Йоганнесбург

en: Kampala
uk: Кампала

en: Lubumbashi
uk: Лубумбаші

en: Luanda
uk: Луанда

en: Lome
uk: Ломе

en: Libreville
uk: Лібревілль

en: Lagos
uk: Лагос

en: Maputo
uk: Мапуту

en: Malabo
uk: Малабо

en: Lusaka
uk: Лусака

en: Ndjamena
uk: Нджамена

en: Nairobi
uk: Найробі

en: Maseru
uk: Масеру

en: Mbabane
uk: Мбабане

en: Mogadishu
uk: Могадішо

en: Monrovia
uk: Монровія

en: La Rioja
uk: Ла-Ріоха

en: Jujuy
uk: Жужуй

en: Cordoba
uk: Кордова

en: ComodRivadavia
uk: Комодоро Рівадавія

en: Catamarca
uk: Катамарка

en: Buenos Aires
uk: Буенос-Айрес

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Araguaina
uk: Арагуне

en: Antigua
uk: Антигуа

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Anchorage
uk: Анкорідж

en: Adak
uk: Адак

en: America
uk: Америка

en: Windhoek
uk: Віндхук

en: Tunis
uk: Туніс

en: Tripoli
uk: Тріполі

en: Timbuktu
uk: Тімбукту

en: Sao Tome
uk: Сан-Томе

en: Porto-Novo
uk: Порто-Ново

en: Ouagadougou
uk: Уагадугу

en: Nouakchott
uk: Нуакшот

en: Niamey
uk: Ніамей

en: El Aaiun
uk: Ель-Аюн

en: Douala
uk: Дуала

en: Harare
uk: Хараре

en: Freetown
uk: Фрітаун

en: Gaborone
uk: Габороне

en: Khartoum
uk: Хартум

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dar es Salaam
uk: Дар-ес-Саламі

en: Dakar
uk: Дакар

en: Conakry
uk: Конакрі

en: Ceuta
uk: Сеута

en: Casablanca
uk: Касабланка

en: Cairo
uk: Каїр

en: Bujumbura
uk: Бужумбура

en: Brazzaville
uk: Браззавіль

en: Blantyre
uk: Блантайр

en: Bissau
uk: Бісау

en: Banjul
uk: Банжул

en: Bangui
uk: Бангі

en: Bamako
uk: Бамако

en: Asmera
uk: Асмера

en: Algiers
uk: Алжир

en: Asmara
uk: Асмера

en: Addis Ababa
uk: Аддіс-Абеба

en: Abidjan
uk: Абіджан

en: Africa
uk: Африка

en: Accra
uk: Аккра

en: Mendoza
uk: Мендоса

en: Rio Gallegos
uk: Ріо-Гальєгос

en: San Juan
uk: Сан - Хуан

en: San Luis
uk: Сан - Луїс

en: Tucuman
uk: Тукуман

en: Ushuaia
uk: Ушуайя

en: Aruba
uk: Аруба

en: Asuncion
uk: Асунсьйон

en: Atikokan
uk: Атікокан

en: Atka
uk: Атка

en: Bahia
uk: Бахая

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belem
uk: Белем

en: Belize
uk: Беліз

en: Blanc-Sablon
uk: Бланк-Саблон

en: Boa Vista
uk: Боа Віста

en: Bogota
uk: Богота

en: Boise
uk: Бойсе

en: Cambridge Bay
uk: Кембрідж Бей

en: Campo Grande
uk: Кампо Гранде

en: Cancun
uk: Канкуні

en: Caracas
uk: Каракас

en: Cayenne
uk: Кайен

en: Cayman
uk: Кайман

en: Chicago
uk: Чикаго

en: Chihuahua
uk: Чихуахуа

en: Coral Harbour
uk: Коралова Гавань

en: Costa Rica
uk: Коста Ріка

en: Cuiaba
uk: Куяба

en: Curacao
uk: Кюрасао

en: Danmarkshavn
uk: Данмаркшавн

en: Dawson
uk: Доусон

en: Dawson Creek
uk: Доусон Грік

en: Denver
uk: Денвер

en: Detroit
uk: Детройт

en: Dominica
uk: Домінікана

en: Edmonton
uk: Едмонтон

en: Eirunepe
uk: Еіранеп

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Ensenada
uk: Енсенада

en: Fort Wayne
uk: Форт-Уейн

en: Fortaleza
uk: Форталеза

en: Glace Bay
uk: Глас Бей

en: Godthab
uk: Готхоб

en: Goose Bay
uk: Гус Бей

en: Grand Turk
uk: Гранд-Терк

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guayaquil
uk: Гуаякіль

en: Guyana
uk: Гайана

en: Halifax
uk: Галіфакс

en: Havana
uk: Гавана

en: Hermosillo
uk: Ермосільо

en: Indiana
uk: Індіана

en: Indianapolis
uk: Індіанаполіс

en: Knox
uk: Нокс

en: Marengo
uk: Маренґо

en: Petersburg
uk: Петербург

en: Tell City
uk: Тел Сіті

en: Vevay
uk: Вевай
