Administration - en to uk translation catalogue (2364 entries)

[ctx: default GMT offset or timezone string]
note: translators: default GMT offset or timezone string. Must be either a valid offset (-12 to 14) 	   or a valid timezone string (America/New_York). See http://us3.php.net/manual/en/timezones.php 	   for all timezone strings supported by PHP.
en: 0
uk: Europe/Kiev

note: translators: %s: wp_add_inline_script()
en: Better support has been added for script header/footer dependencies. New %s enables adding extra code to registered scripts.
uk: Краща підтримка додана для залежностей заголовку/підвалу скриптів. Нова функція %s дозволяє додавання додаткового коду до зареєстрованих скриптів.

en: Release Design Lead
uk: Керівник дизайну випуску

en: Release Deputy
uk: Заступник випуску

note: translators: %s: URL to customizer
en: Preview mobile, tablet, and desktop views directly in the <a href="%s" class="load-customize">customizer</a>.
uk: Попередній перегляд мобільного, планшетного, та настільного вигляду прямо в <a href="%s" class="load-customize">налаштовувачі</a>.

en: Preview mobile, tablet, and desktop views directly in the customizer.
uk: Попередній перегляд мобільного, планшетного, та настільного вигляду прямо в налаштовувачі.

en: Make sure your site looks great on all screens!
uk: Впевніться, що ваш сайт виглядає чудово на всіх екранах!

note: translators: %s: URL to the development post of the new feature
en: Embed templates have been split into parts and can be <a href="%s">directly overridden by themes</a> via the template hierarchy.
uk: Шаблони вставок поділені на частини та можуть бути <a href="%s">прямо пересилені темами</a> через ієрархію шаблонів.

en: Better Embed Templates
uk: Кращі шаблони вставок

note: translators: 1: URL to Menus section of the customizer, 2: URL to Widgets section of the customizer
en: See it in action with <a href="%1$s" class="load-customize">Menus</a> or <a href="%2$s" class="load-customize">Widgets</a>.
uk: Побачити це в дії з <a href="%1$s" class="load-customize">Меню</a> чи з <a href="%2$s" class="load-customize">Віджетами</a>.

en: JavaScript Library Updates
uk: Оновлення бібліотеки JavaScript

en: jQuery 1.12.3, jQuery Migrate 1.4.0, Backbone 1.2.3, and Underscore 1.8.3 are bundled.
uk: jQuery 1.12.3, jQuery Migrate 1.4.0, Backbone 1.2.3, та Underscore 1.8.3 вже включені.

en: Script Loader Improvements
uk: Покращення завантажувача скриптів

note: translators: %s: URL to the development post of the new feature
en: The customizer now supports a <a href="%s">comprehensive framework</a> for rendering parts of the preview without rewriting your PHP code in JavaScript.
uk: Налаштовувач тепер підтримує <a href="%s">comprehensive framework</a> для виконавчих частин попереднього перегляду без переписування вашого коду PHP на JavaScript.

note: translators: %s: URL to Menus section of the customizer
en: See it in action with <a href="%s" class="load-customize">Menus</a>.
uk: Побачити це в дії з <a href="%s" class="load-customize">Меню</a>.

en: The Twenty Fifteen and Twenty Sixteen themes have been updated to support custom logos, which can be found in the Site Identity section of the customizer.
uk: Теми "Twenty Fifteen" та "Twenty Sixteen" оновлено для підтримки користувацьких лого, що знаходяться в розділі налаштовувача "Ідентичність сайту".

en: Smart Image Resizing
uk: Розумна зміна розміру зображень

note: translators: %s: URL to the development post of the new feature
en: Generated images now load up to 50&#37; faster with no noticeable quality loss. <a href="%s">It&#8217;s really cool</a>.
uk: Генеровані зображення тепер завантажуються до 50&#37; швидше без помітної втрати якості. <a href="%s">Це дійсно чудово</a>.

en: Selective Refresh
uk: Вибіркове оновлення

note: translators: %s: URL to Site Identity section of the customizer
en: Your theme supports custom logos! Try it out right now in the <a href="%s" class="load-customize">Site Identity</a> section of the customizer.
uk: Ваша тема підтримує користувацькі лого! Випробуйте це прямо зараз у розділі налаштовувача <a href="%s" class="load-customize">Ідентичність сайту</a>.

en: Custom Logos
uk: Користувацькі лого

en: Themes can now support logos for your business or brand.
uk: Теми тепер можуть підтримувати лого вашого бізнесу чи бренду.

en: Do you enjoy using formatting shortcuts for lists and headings? Now they&#8217;re even more useful, with horizontal lines and <code>&lt;code&gt;</code>.
uk: Вам подобається використовувати скорочення форматування для списків і заголовків? Тепер вони навіть більш корисні, з горизонтальними лініями та <code>&lt;code&gt;</code>.

en: Customization Improvements
uk: Покращення налаштування

en: Live Responsive Previews
uk: Адаптивні попередні перегляди

en: Stay focused on your writing with a less distracting interface that keeps you in place and allows you to easily link to your content.
uk: Залишайтеся зосередженими на свому письмі з менш відволікаючим інтерфейсом, що залишає вас на місці та дозволяє вам легко посилатися на свій вміст.

en: Thank you for updating! WordPress %s streamlines your workflow, whether you&#8217;re writing or building your site.
uk: Дякуємо за оновлення! WordPress %s спрощує ваш робочий процес, пишете ви чи створюєте свій сайт.

en: Editing Improvements
uk: Покращення редагування

en: Inline Linking
uk: Пряме посилання

note: translators: %s: Codex URL
en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
uk: Користувацькі поля можуть бути використані щоби додавати додаткові метадані до запису, ви можете <a href="%s">використовувати їх у своїй темі</a>.

note: translators: %s: Codex URL
en: Allow <a href="%s">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
uk: Дозволити <a href="%s">зворотні посилання та сповіщення</a> на цій сторінці.

note: translators: %s: Codex URL
en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
uk: Зворотні посилання це шлях сповіщати інші блогові системи про те, що ви на них посилалися. Якщо ви посилаєтеся на інші сайти WordPress, то вони будуть сповіщені автоматично використовуючи <a href="%s">сповіщення</a>, ніяка інша дія непотрібна.

note: translators: %s: Codex URL
en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
uk: Уривки є необов’язковими підсумками вашого вмісту, створеними вручну, що можуть бути використані у вашій темі. <a href="%s">Дізнатися більше про ручні уривки</a>.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Note that &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags are converted to line breaks when switching to the Text editor to make it less cluttered. When you type, a single line break can be used instead of typing &lt;br&gt;, and two line breaks instead of paragraph tags. The line breaks are converted back to tags automatically.
uk: Текстовий режим дозволяє вам вводити код HTML разом із текстом вашого запису. Зауважте, що теги &lt;p&gt; та &lt;br&gt; перетворюються на розриви рядка при переключенні до текстового редактора для зручності. Коли ви друкуєте, одиночний розрив рядка може бути використано замість друкування &lt;br&gt;, та два розриви рядка замість тегів параграфу. Розриви рядка перетворюються назад на теги автоматично.

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
uk: Візуальний режим дає вам редактор, що нагадує текстовий процесор. Натисніть кнопку перемикача панелі інструментів, щоб отримати другий рядок кнопок керування.

note: translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: accessibility text, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">Переглянути деталі версії %4$s</a>. <em>Автоматичне оновлення недоступне для цього плагіну.</em>

note: translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: accessibility text, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: accessibility text, 4:
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a>.
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">Переглянути деталі версії %4$s</a>.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file restored from the trash. | %s media files restored from the trash.
uk[0]: %s медіа файл відновлено з кошика.
uk[1]: %s медіа файли відновлено з кошика.
uk[2]: %s медіа файлів відновлено з кошика.

en: Error saving media file.
uk: Помилка при збереженні медіа файлу.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file moved to the trash. | %s media files moved to the trash.
uk[0]: %s медіа файл переміщено до кошика.
uk[1]: %s медіа файли переміщено до кошика.
uk[2]: %s медіа файлів переміщено до кошика.

en: Media file attached.
uk: Медіа файл прикріплено.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file attached. | %s media files attached.
uk[0]: %s медіа файл прикріплено.
uk[1]: %s медіа файли прикріплено.
uk[2]: %s медіа файлів прикріплено.

en: Media file detached.
uk: Медіа файл відкріплено.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file detached. | %s media files detached.
uk[0]: %s медіа файл відкріплено.
uk[1]: %s медіа файли відкріплено.
uk[2]: %s медіа файлів відкріплено.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
uk[0]: %s медіа файл остаточно видалено.
uk[1]: %s медіа файли остаточно видалено.
uk[2]: %s медіа файлів остаточно видалено.

en: Media file updated.
uk: Медіа файл оновлено.

note: translators: 1: theme name, 2: version number translators: 1: plugin name, 2: version number
en: View %1$s version %2$s details
uk: Переглянути деталі %1$s версії %2$s

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
uk: <strong>Оприлюднити</strong> &mdash; Ви можете задавати умови оприлюднення свого запису в блоці "Оприлюднити". Для пунктів Статус, Видимість, і Оприлюднити (негайно), натисніть на посилання "Редагувати", щоби відкрити більше параметрів. "Видимість" включає параметри для захисту запису паролем або прикріплення його до верху вашого блогу. Параметр захисту паролем дозволяє вам задавати пароль для кожного запису. Параметр приватності ховає запис від усіх крім редакторів і адміністраторів. "Оприлюднити (негайно)" дозволяє вам задавати майбутню чи минулу дату та час, тобто ви можете відкласти запис до оприлюднення в майбутньому чи оприлюднити запис заднім числом.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
uk: Помилка при збереженні нової e-mail адреси. Будь-ласка, спробуйте ще раз.

note: translators: %s: new email
en: There is a pending change of your email to %s.
uk: Очікує зміна вашої e-mail адреси на %s.

note: translators: %s: edit page url
en: User has been added to your site. <a href="%s">Edit user</a>
uk: Користувача додано до вашого сайту. <a href="%s">Редагувати користувача</a>

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
uk: Ви можете звузити список по типу/статусі файлу, чи по даті, використовуючи випадаючі меню над таблицею медіа.

en: New theme activated.
uk: Нову тему активовано.

en: The following themes are installed but incomplete.
uk: Наступні теми встановлені неповністю.

en: Settings saved and theme activated.
uk: Налаштування збережені та тема активована.

en: The name of the database you want to use with WordPress.
uk: Назва бази даних, яку ви хочете використовувати з WordPress.

en: Your database username.
uk: Ваше ім’я користувача бази даних.

en: Your database password.
uk: Ваш пароль бази даних.

en: You are not allowed to manage this item.
uk: Вам не дозволено керувати цим елементом.

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s (will also <strong>delete its data</strong>)
uk: %1$s від %2$s (також <strong>видаляться його дані</strong>)

[ctx: plugin]
note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s
uk: %1$s від %2$s

note: translators: %s: new admin email
en: There is a pending change of the admin email to %s.
uk: Очікує зміна e-mail адреси адміністратора на %s.

note: translators: 1: UTC abbreviation, 2: UTC time
en: Universal time (%1$s) is %2$s.
uk: Універсальний час (%1$s) — %2$s.

en: Dismiss the welcome panel
uk: Відхилити вітальну панель

note: translators: %s: wp-config.php
en: Your %s file has an empty database table prefix, which is not supported.
uk: Ваш файл %s містить порожній префікс таблиці бази даних, це не підтримується.

note: translators: %s: DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES
en: The constant %s cannot be defined when installing WordPress.
uk: Константа %s не може бути визначена при встановленні WordPress.

en: WordPress has been installed. Thank you, and enjoy!
uk: WordPress встановлено. Насолоджуйтесь!

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s" aria-label="Please update WordPress now">Please update now</a>.
uk: Доступний <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a>! <a href="%2$s" aria-label="Будь-ласка, оновіть WordPress">Будь-ласка, оновіть WordPress</a>.

en: You are using a development version of WordPress. These feature plugins are also under development. <a href="%s">Learn more</a>.
uk: Ви використовуєте розробницьку версію WordPress. Ці плагіни також у розробці. <a href="%s">Дізнатися більше</a>.

en: Reviews
uk: Відгуки

en: Read all reviews on WordPress.org or write your own!
uk: Читати усі відгуки на WordPress.org або написати свій власний!

note: translators: 1: number of stars (used to determine singular/plural), 2: number of reviews
en: Reviews with %1$d star: %2$s. Opens in a new window. | Reviews with %1$d stars: %2$s. Opens in a new window.
uk[0]: Відгуки з %1$d зіркою: %2$s. Відкривається у новому вікні.
uk[1]: Відгуки з %1$d зірками: %2$s. Відкривається у новому вікні.
uk[2]: Відгуки з %1$d зірками: %2$s. Відкривається у новому вікні.

en: Click the image to edit or update
uk: Натисніть на зображення, щоби редагувати чи оновити

en: Attach to existing content
uk: Прикріпити до існуючого вмісту

en: Theme zip file
uk: .zip файл теми

en: Scale Image Help
uk: Допомога по зміні розмірів зображення

en: New dimensions:
uk: Нові розміри:

en: scale width
uk: ширина

en: scale height
uk: висота

en: Image Crop Help
uk: Допомога по обрізанню зображень

en: crop ratio width
uk: ширина

en: crop ratio height
uk: висота

en: selection width
uk: ширина обраного

en: selection height
uk: висота обраного

en: Thumbnail Settings Help
uk: Допомога по налаштуваннях мініатюр

[ctx: dashboard]
note: translators: 1: type of comment, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: %1$s on %2$s %3$s
uk: %1$s до %2$s %3$s

en: View more comments
uk: Переглянути більше коментарів

en: Dismiss the browser warning panel
uk: Відхилити панель попереджень браузера

en: Taxonomy Template
uk: Шаблон таксономії

en: Date Template
uk: Шаблон дати

en: Singular Template
uk: Одиночний шаблон

en: Single Page
uk: Окрема сторінка

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s comment in moderation | %s comments in moderation
uk[0]: %s коментар на модерації
uk[1]: %s коментарі на модерації
uk[2]: %s коментарів на модерації

en: View this comment
uk: Переглянути цей коментар

note: translators: %s: attachment title
en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
uk: Прикріпити &#8220;%s&#8221; до існуючого вмісту

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
uk: Перемістити &#8220;%s&#8221; до кошика

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
uk: Видалити &#8220;%s&#8221; остаточно

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
uk: Відновити &#8220;%s&#8221; із кошика

en: No plugins found for &#8220;%s&#8221;.
uk: Не знайдено плагінів за запитом &#8220;%s&#8221;.

en: Search for plugins in the WordPress Plugin Directory.
uk: Шукати плагіни у директорії плагінів WordPress.

note: translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
uk: Швидко редагувати &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Delete &#8220;%s&#8221;
uk: Видалити &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: taxonomy term name
en: View &#8220;%s&#8221; archive
uk: Переглянути архів &#8220;%s&#8221;

en: Update progress
uk: Перебіг оновлення

en: Another update is currently in progress.
uk: Наразі виконується інше оновлення.

en: Edit this comment
uk: Редагувати цей коментар

en: Quick edit this comment inline
uk: Швидко редагувати цей коментар

note: translators: %s: stream_get_contents()
en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function %s
uk: Доступне розширення ssh2 PHP, однак, вимагається функція PHP5 %s

[ctx: attachment filter]
en: Trash
uk: Кошик

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
uk: &#8220;%s&#8221; (Редагувати)

note: translators: %s: title of the post the attachment is attached to
en: Detach from &#8220;%s&#8221;
uk: Відкріпити від &#8220;%s&#8221;

en: Restore this comment from the spam
uk: Відновити цей коментар зі спаму

note: translators: %s: importer slug
en: The %s importer is invalid or is not installed.
uk: %s імпортер невірний або не встановлений.

[ctx: comment status]
en: Pending
uk: В очікуванні

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s wide.
uk: Зображення мають мати щонайменше %s ширини.

note: translators: %d: custom header width translators: %d: custom header height
en: %d pixels
uk: %d пікс.

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s tall.
uk: Зображення мають мати щонайменше %s висоти.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested width is %s.
uk: Рекомендована ширина %s.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested height is %s.
uk: Рекомендована висота %s.

en: Send User Notification
uk: Надіслати сповіщення

en: Send the new user an email about their account.
uk: Надіслати новому користувачу e-mail повідомлення про його обліковий запис.

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
uk: (Наразі встановлено: %s)

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
uk: У <strong>версії %s</strong> виправлено одну проблему безпеки.

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
uk: Ласкаво просимо до %s. Це ваш перший запис. Відредагуйте чи видаліть його, та починайте вести блог!

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
uk: Ви можете змінити забраження свого облікового запису на сайті <a href="%s">Gravatar</a>.

en: https://en.gravatar.com/
uk: https://uk.gravatar.com/

en: Profile Picture
uk: Зображення облікового запису

en: Maintenance Releases
uk: Випуски обслуговування

en: Security Releases
uk: Випуски безпеки

en: Maintenance and Security Releases
uk: Випуски обслуговування та безпеки

en: Plain
uk: Проста

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
uk: WordPress пропонує вам можливість створювати користувацькі структури URL для постійних посилань і архівів. Користувацькі структури URL можуть покращити естетичність, зручність, та сумісність ваших посилань. <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">Для цього є багато теґів</a>, і тут є декілька прикладів для початку.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
uk: Постійні посилання можуть містити корисні відомості, такі як дата запису, заголовок, або інші елементи. Ви можете обрати будь-який із запропонованих форматів постійних посилань, або створити свій власний за допомогою пункту Користувацька структура.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
uk: Потрібна допомога? <a href="%s">Вона тут</a>.

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
uk: Ви можете отримати ці відомості від свого хостинг-провайдера, якщо %s не працює.

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
uk: На жаль, не вдалося записати файл %s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
uk: Ви можете створити %s вручну, та вставити в нього наступний текст.

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
uk: Якщо з будь-яких причин це автоматичне створення файлу не працює, не хвилюйтеся. Це просто заповняє інформацію про базу даних у конфігураційному файлі. Ви можете також просто відкрити %1$s у текстовому редакторі, заповнити свою інформацію, та зберегти його як %2$s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
uk: Ця інформація буде використана, щоби створити файл %s.

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
uk: За замовчанням %s

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
uk: У темі відсутня таблиця стилів %s.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
uk: Таблиця стилів %s не містить правильного заголовку теми.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
uk: У темі відсутній файл %s.

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
uk: У мовному пакеті відсутній %1$s або %2$s файл.

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
uk: Якщо ви відмітили теми як улюблені на WordPress.org, ви можете переглядати їх тут.

en: Allow automatic database repair
uk: Дозволити автоматичне відновлення бази даних

en: Database repair results
uk: Результати відновлення бази даних

[ctx: themes]
en: Favorites
uk: Улюблені

en: Check secret keys
uk: Перевірити секретні ключі

en: WordPress database repair
uk: Відновлення бази даних WordPress

en: Before getting started
uk: Перед початком

en: Set up your database connection
uk: Встановіть з’єднання зі своєю базою даних

en: Successful database connection
uk: Успішне підключення до бази даних

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
uk: Клас Walker з іменем %s не існує.

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
uk: %s оновлено.

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
uk: Вимагає %1$s у файлі %2$s.

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
uk: Ви збираєтеся видалити %s.

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
uk: Літній час починається %s.

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
uk: Стандартний час починається %s.

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
uk: Файли в директорії %s виконуються автоматично.

en: You are not allowed to manage these items.
uk: Вам не дозволено керувати цими елементами.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
uk: Це видалить усі елементи зі списку недіючих віджетів. Ви не зможете відновити будь-які зміни.

en: Users list navigation
uk: Навігація по списку користувачів

en: Users list
uk: Список користувачів

en: One of the selected users is not a member of this site.
uk: Один із обраних користувачів не є учасником цього сайту.

en: Clear Inactive Widgets
uk: Видалити неактивні віджети

en: Filter users list
uk: Фільтрувати список користувачів

en: You do not have sufficient permissions to add users to this network.
uk: У вас недостатньо повноважень, щоби додавати користувачів до цієї мережі.

en: Filter media items list
uk: Фільтрувати список медіа елементів

en: Media items list navigation
uk: Навігація по списку медіа елементів

en: Media items list
uk: Список медіа елементів

en: You are not allowed to create users.
uk: Вам не дозволено створювати користувачів.

note: translators: %s: file extension
en: %s files
uk: файли %s

en: Filter themes list
uk: Фільтрувати список тем

en: Themes list
uk: Список тем

en: Install Parent Theme
uk: Встановити батьківську тему

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
uk: Обраний плагін <strong>видалено</strong>.

en: All selected plugins are up to date.
uk: Всі обрані плагіни оновлені.

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
uk: Редагування %s (діючий)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
uk: Огляд %s (діючий)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
uk: Редагування %s (недіючий)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
uk: Огляд %s (недіючий)

en: Filter plugins list
uk: Фільтрувати список плагінів

en: Plugins list navigation
uk: Навігація по списку плагінів

en: Plugins list
uk: Список плагінів

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Документація налаштування Nginx</a>.

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s.
uk: Місцевий час: %s

[ctx: site]
en: Add New
uk: Додати новий

en: Links list
uk: Список посилань

en: Toggle panel: %s
uk: Перемкнути панель: %s

en: Get Version %s
uk: Отримати версію %s

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
uk: Заголовок плагіна %1$s застарілий. Натомість використовуйте %2$s.

en: Edit permalink
uk: Редагувати постійне посилання

en: Saving revision&hellip;
uk: Збереження редакції&hellip;

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
uk: Що робити зі вмістом користувача %s?

en: Select a user
uk: Оберіть користувача

en: Site: %s
uk: Сайт: %s

en: User has no sites or content and will be deleted.
uk: Користувач не має сайтів і вмісту та буде видалений.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
uk: Коли ви натиснете &#8220;Підтвердити видалення&#8221;, користувач буде остаточно видалений.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
uk: Коли ви натиснете &#8220;Підтвердити видалення&#8221;, користувачі будуть остаточно видалені.

en: Theme Footer
uk: Підвал теми

en: Theme Header
uk: Заголовок теми

en: Invalid image URL
uk: Невірне посилання зображення

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
uk: Ви обрали видалити користувача зі всіх мереж та сайтів.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
uk: Ви обрали видалити наступних користувачів зі всіх мереж та сайтів.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
uk: Увага! Користувач %s не може бути видалений.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
uk: Увага! Користувач не може бути видалений. Користувач %s є адміністратором мережі.

en: Items list navigation
uk: Навігація по списку елементів

en: Items list
uk: Список елементів

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Boxes
uk: Блоки

en: %s column | %s columns
uk[0]: %s колонка
uk[1]: %s колонки
uk[2]: %s колонок

en: Pagination
uk: Нумерація сторінок

en: View Mode
uk: Режим перегляду

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
uk: Сталася помилка при оновленні %1$s: %2$s

en: No role
uk: Без ролі

[ctx: no user roles]
en: None
uk: Немає

en: View all drafts
uk: Переглянути всі чернетки

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
uk: Від %1$s %2$s

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, from a different calendar year, see http://php.net/date
en: M jS Y
uk: d.m.Y

en: End date:
uk: Кінцева дата:

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
uk: Користувач %s доданий

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Усі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Усі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Усі <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: В очікуванні <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: В очікуванні <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: В очікуванні <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Одобрено <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Одобрено <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Одобрено <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: spam comments count
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Спам <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Спам <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Спам <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: У кошику <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: У кошику <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: У кошику <span class="count">(%s)</span>

[ctx: column name]
en: Submitted On
uk: Відправлено

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
uk: Не вдалося ініціалізувати сесію підсистеми SFTP із сервером SSH2 %s

en: No pending comments
uk: Немає коментарів в очікуванні

en: Network Active
uk: Діючі в мережі

en: Network Only
uk: Тільки для мережі

en: Saving&hellip;
uk: Збереження&hellip;

en: Filter items list
uk: Фільтрувати список елементів

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
uk: Видалення категорії не видаляє записи цієї категорії. Навпаки, записи що були прив’язані тільки до видаленої категорії, прив’язуються до категорії %s.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
uk: Ви можете переглядати записи простим списком заголовків, або з уривками, використовуючи для налаштування вкладку Параметри екрану.

en: Content to export
uk: Вміст для експорту

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
uk: Відправлено %s

[ctx: comment]
en: Permalink:
uk: Постійне посилання:

en: Page scheduled for: %s.
uk: Сторінку відкладено до %s.

en: Page draft updated.
uk: Чернетку сторінки оновлено.

en: Page published.
uk: Сторінку оприлюднено.

en: Page submitted.
uk: Сторінка відправлена.

en: Post submitted.
uk: Запис відправлений.

en: Post scheduled for: %s.
uk: Запис відкладено до %s.

en: Post draft updated.
uk: Чернетку запису оновлено.

en: Post published.
uk: Запис оприлюднено.

en: View page
uk: Переглянути сторінку

en: Filter comments list
uk: Фільтрувати список коментарів

en: Comments list navigation
uk: Навігація по списку коментарів

en: Comments list
uk: Список коментарів

en: Preview post
uk: Переглянути запис

en: Preview page
uk: Перегляд сторінки

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
uk: У колонці <strong>Відправлено</strong> відображається дата та час появи коментаря. Натискання посилання дати/часу відправить вас до коментаря на вашому сайті.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
uk: У колонці <strong>Коментар</strong>, наведення на будь-який коментар дає вам можливість одобрити, відповісти (та одобрити), швидко редагувати, редагувати, позначити як спам, або перемістити до кошика цей коментар.

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
uk: Поточна тема не підтримує адаптивне зображення заголовку.

en: You are not allowed to edit comments.
uk: Вам не дозволено редагувати коментарі.

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
uk: Коментарі (%1$s) до &#8220;%2$s&#8221;

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
uk: У відповідь на %s.

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
uk: Поточна тема не підтримує завантаження користувацького зображення заголовку.

en: Formatting Shortcuts
uk: Скорочення форматування

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
uk: Ви використовуєте автоматично згенерований пароль для свого облікового запису. Ви би хотіли змінити його?

en: You have specified this user for removal:
uk: Ви вказали цього користувача для видалення:

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
uk: Завершити всі сесії %s.

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
uk: Втратили свій телефон або залишили свій обліковий запис відкритим на громадському комп’ютері? Ви можете завершити всі інші сесії, залишивши тільки цю.

en: Log Out Everywhere Else
uk: Завершити всі інші сесії

en: Cancel password change
uk: Скасувати зміну паролю

en: Sessions
uk: Сесії

en: Account Management
uk: Керування обліковими записами

en: Generate Password
uk: Згенерувати пароль

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
uk: Вам буде потрібен цей пароль, щоб увійти. Будь ласка, зберігайте його в безпечному місці.

en: No approved comments
uk: Немає одобрених коментарів

en: %s approved comment | %s approved comments
uk[0]: %s одобрений коментар
uk[1]: %s одобрені коментарі
uk[2]: %s одобрених коментарів

en: %s pending comment | %s pending comments
uk[0]: %s коментар очікує
uk[1]: %s коментарі очікують
uk[2]: %s коментарів очікують

en: No comments
uk: Коментарів немає

en: Image could not be processed.
uk: Зображення не може бути оброблене.

en: %s comment | %s comments
uk[0]: %s коментар
uk[1]: %s коментарі
uk[2]: %s коментарів

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
uk: Редагувати %s

note: translators: %s: plugin name
en: Network deactivate %s
uk: Вимкнути для мережі %s

note: translators: %s: plugin name
en: Network Activate %s
uk: Увімкнути для мережі %s

note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
uk: Видалити %s

note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
uk: Вимкнути %s

note: translators: %s: plugin name
en: Activate %s
uk: Увімкнути %s

en: Confirm use of weak password
uk: Підтвердіть використання слабкого паролю

en: Confirm Password
uk: Підтвердіть пароль

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
uk: Поки ви редагуєте свій файл %1$s, впевніться, що ви маєте всі 8 ключів і вони унікальні. Ви можете згенерувати їх, використовуючи <a href="%2$s">Сервіс секретних ключів WordPress.org</a>.

en: Show more details
uk: Показати більше деталей

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
uk: Попередній перегляд &#8220;%s&#8221;

en: %s post by this author | %s posts by this author
uk[0]: %s запис цього автора
uk[1]: %s записи цього автора
uk[2]: %s записів цього автора

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: This category already exists.
uk: Ця категорія вже існує.

en: More actions
uk: Інші дії

en: Comment status
uk: Статус коментаря

en: Date and time
uk: Дата та час

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
uk: У відповідь на: %s

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
uk: У відповідь на: %s

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
uk: Введіть адресу тут, якщо ви <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">хочете, щоби домашня сторінка вашого сайту була іншою ніж директорія встановлення WordPress.</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Управління редакціями</a>

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
uk: Ви можете також вставляти медіа з багатьох популярних сайтів, включаючи Twitter, YouTube, Flickr та інші, вставивши посилання окремим рядком у вміст вашого запису чи сторінки. Будь ласка, використовуйте Кодекс, щоби <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">дізнатися більше про вставки</a>.

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
uk: <strong>Формат</strong> &mdash; Формати записів визначають, як ваша тема буде відображати певний запис. Наприклад, у вас може бути <em>стандартний</em> запис із заголовком і абзацами, або коротка <em>примітка</em>, що оминає заголовок і містить трохи тексту. У Кодексі можна знайти <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">опис кожного формату записів</a>. Ваша тема може підтримувати всі або декілька з 10 можливих форматів.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
uk: WordPress не сповіщає <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">сервіси оновлень</a> відповідно до <a href="%s">налаштувань видимості</a> вашого сайту.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Документація позначок</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Документація про налаштування створення контенту</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Документація про додавання нових сторінок</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Документація про керування сторінками</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Документація меню</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Документація про імпортування</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Документація користувацького фону</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Документація редагування плагінів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Документація віджетів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Документація майстерні</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Документація про категорії посилань</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Документація керування записами</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Документація категорій</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Документація встановлення плагінів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Документація про додавання нових користувачів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Документація про налаштування читання</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Документація про створення посилань</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Документація про налаштування коментування</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Документація про налаштування постійних посилань</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Документація про профілі користувачів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Документація про завантаження медіа-файлів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Документація про керування користувачами</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Документація про коментарі</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Документація написання та редагування записів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Документація про оновлення WordPress</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Документація про налаштування медіа</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Документація про загальні налаштування</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Документація про експортування</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Документація про керування посиланнями</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Документація користувацького заголовоку</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Документація про інструменти</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Документація про медіабібліотеку</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Документація про редагування сторінок</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Документація про редагування медіа-файлів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Описи ролей і можливостей</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Документація про використання постійних посилань</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Документація про клавіатурні скорочення(гарячі клавіші)</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Документація створення плагінів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Документація</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Більше інформації</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Документація про спамерські коментарі</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Документація форматування дати та часу</a>.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
uk: Ви можете автоматично оновитись до <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a>, або ж завантажити збірку та встановити її вручну:

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
uk: <strong>Важливо:</strong> перед оновленням, будь ласка, <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">зробіть резервну копію своєї бази даних і файлів</a>. Для допомоги з оновленнями, відвідайте сторінку Кодексу <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Оновлення WordPress</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Документація про додавання нових тем</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Документація про розробку тем</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Документація про використання тем</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Документація про редагування файлів</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Документація теґів шаблонів (Template Tags)</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Документація керування плагінами</a>

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
uk: Параметр %s не зареєстровано. Незареєстровані налаштування застаріли. Дивіться https://codex.wordpress.org/Settings_API

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
uk: Неможливо встановити оновлення, тому що <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> потребує PHP версії PHP %2$s або вище та MySQL версії %3$s або вище.  У Вас PHP версії %4$s та MySQL версії %5$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
uk: Неможливо встановити оновлення, тому що <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> потребує PHP версії %2$s або вище. У вас версія %3$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
uk: Оновлення неможливо встановити, тому що <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> потребує MySQL версії %2$s або вище. У вас версія %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
uk: Ви не можете встановити оновлення, тому що <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> потребує PHP версії %2$s або вище та MySQL версії %3$s або вище. У Вас PHP версії %4$s та MySQL версії %5$s.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> вже доступний! Будь ласка, повідомте адміністратора сайту.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
uk: Неможливо встановити, тому що <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> потребує PHP версії %2$s або вище. У вас версія %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
uk: Оновлення неможливо, тому що <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a>потребує MySQL версії %2$s або вище. У вас версія %3$s.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
uk: Ви отримали це повідомлення тому, що тема якою Ви користуєтесь не підтримує віджетів, що свідчить про те, що Ви не можете змінювати вашу бокову панель (сайдбар). Для додаткової інформації чи віджетизації бокової панелі <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">дотримуйтесь цих інструкцій</a>.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
uk: Вам потрібно зробити цей файл доступним для запису, перед тим як ви зможете зберегти свої зміни. Перегляньте <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">Кодекс</a> для додаткової інформації.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service URLs with line breaks.
uk: Коли ви оприлюднюєте новий запис, WordPress автоматично повідомляє про це наступні сервіси оновлення сайту. Щоби дізнатися більше, дивіться <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Сервіси оновлення</a> в Кодексі. Відокремлюйте посилання декількох сервісів розривами рядка.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
uk: Якщо б Ваш файл <code>web.config(.htaccess)</code> був <a href="https://codex.wordpress.org/Make_a_Directory_Writable">відкритий для запису</a>, то Ви б змогли це робити автоматично. На жаль зараз це не так, тому ось правила для mod_rewrite, які Ви маєте самі помістити в файл <code>.htaccess</code>. Натисніть мишею в текстовому полі та скористуйтесь комбінацією клавіш <kbd>CTRL + a</kbd>, щоб позначити все.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
uk: Якщо б Ваш файл <code>web.config(.htaccess)</code> був <a href="https://codex.wordpress.org/Make_a_Directory_Writable">відкритий для запису</a>, то Ви б змогли це робити автоматично. На жаль зараз це не так, тому ось правила для mod_rewrite, які Ви маєте самі помістити в файл <code>.htaccess</code>. Натисніть мишею в текстовому полі та скористуйтесь комбінацією клавіш <kbd>CTRL + a</kbd>, щоб позначити все.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
uk: Якщо б Ваш файл <code>web.config(.htaccess)</code> був <a href="https://codex.wordpress.org/Make_a_Directory_Writable">відкритий для запису</a>, то Ви б змогли це робити автоматично. На жаль зараз це не так, тому ось правила для mod_rewrite, які Ви маєте самі помістити в файл <code>.htaccess</code>. Натисніть мишею в текстовому полі та скористуйтесь комбінацією клавіш <kbd>CTRL + a</kbd>, щоб позначити все.

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
uk: <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Кодування</a> вашого сайту (рекомендовано UTF-8)

en: Standard Editor
uk: Стандартний редактор

en: example: www.wordpress.org
uk: приклад: www.uk.wordpress.org

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
uk: Пошук по встановлених темах буде шукати збіги в їхніх іменах, описах, авторах, або позначках.

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
uk: В той же час, ви можете переглядати Вибрані, Популярні, та Нові теми. Коли ви знайдете тему, яка вам сподобається, ви можете її переглянути, або встановити.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
uk: Ви можете шукати теми за ключовим словом, автором, позначкою, або, для точніших результатів, користуватись пошуковим фільтром.

en: Number of Themes found: %d
uk: Кількість знайдених тем: %d

en: Custom time format:
uk: Користувацький формат часу:

en: example:
uk: приклад:

en: enter a custom time format in the following field
uk: введіть користувацький формат часу в наступному полі

en: Custom date format:
uk: Користувацький формат дати:

en: enter a custom date format in the following field
uk: введіть користувацький формат дати у наступне поле

en: Plugins updated successfully.
uk: Плагіни оновлено успішно.

en: %s Active Installs
uk: Активних встановлень: %s

en: Active Installs:
uk: Активних встановлень:

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
uk: Більше мільйона

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
uk: "Press This" - це маленький інструмент, який дозволяє ділитись частинками вебу і з легкістю створювати нові записи.

en: Detach
uk: Відкріпити

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
uk: Введіть розміщення на сервері, де знаходяться публічні та приватні ключі. Якщо потрібен пароль - введіть його полі для пароля зверху.

en: You have specified these users for deletion:
uk: Ви обрали цих користувачів для видалення:

en: What should be done with content owned by these users?
uk: Що робити з вмістом цих користувачів?

en: %s user deleted. | %s users deleted.
uk[0]: %s користувач видалений.
uk[1]: %s користувачі видалені.
uk[2]: %s користувачів видалено.

en: Delete Plugins
uk: Видалити плагіни

en: You are about to remove the following plugins:
uk: Ви збираєтеся видалити наступні плагіни:

en: %s item | %s items
uk[0]: %s елемент
uk[1]: %s елементи
uk[2]: %s елементів

en: These plugins may be active on other sites in the network.
uk: Ці плагіни можуть використовуватися на інших сайтах мережі.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
uk: 1 сторінка не оновлена, хтось її редагує.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
uk: 1 запис не оновлений, хтось його редагує.

en: Hide post options
uk: Сховати параметри запису

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
uk: В полі для редагування клавіатурна клавіша Tab вводить символ tab. Щоб переміститись в наступне поле натисканням Tab, спершу натисніть Esc, а тоді Tab. В деяких випадках потрібно натиснути Esc двічі.

en: Front Page
uk: Головна сторінка

en: This theme has not been rated yet.
uk: Ця тема ще не оцінена.

en: New translations are available.
uk: Доступні нові переклади.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
uk: Ви можете завершити сесії інших пристроїв, таких як ваш телефон чи громадський комп’ютер, натиснувши кнопку "Завершити всі інші сесії".

en: Open Press This
uk: Відкрити "Press This"

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
uk: Перейдіть за посиланням щоб відкрити "Press This". Тоді додайте його до закладок або на головний екран вашого пристрою.

en: Direct link (best for mobile)
uk: Пряме посилання (найкраще для мобільних)

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
uk: Якщо ви не можете перетягнути букмарклет до своїх закладок, скопіюйте наступний код та створіть нову закладку. Вставте код в поле для посилання (URL) нової закладки.

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
uk: Копіювати код букмарклета "Press This"

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
uk: Перетягніть букмарклет в закладки. Тоді, коли ви будете на потрібній сторінці, просто поділіться нею.

en: Bookmarklet
uk: Букмарклет

en: Install Press This
uk: Встановити "Press This"

[ctx: timezone date format]
note: translators: date and time format for exact current time, mainly about timezones, see http://php.net/date
en: Y-m-d H:i:s
uk: d.m.Y H:i

en: Edit selected menu
uk: Редагування вибраного меню

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
uk: Щоб додати користувацьке посилання, <strong>розгорніть розділ Користувацькі Посилання, введіть URL та текст посилання, і натисніть Додати до Меню</strong>

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
uk: Привіт ###USERNAME###,
    
    Нещодавно Ви натиснули на свому сайті посилання 'Видалити Сайт'
    і заповнили на тій сторінці форму.
    
    Якщо Ви дійсно хочете видалити свій сайт, натисніть наступне посилання.
    Це остаточна дія, тому впевніться що ви дійсно цього хочете:
    ###URL_DELETE###
    
    Якщо Ви видалите свій сайт, будь ласка, подумайте про створення
    десь в майбутньому тут нового сайту! (Але пам’ятайте, що цей сайт
    та облікові дані видаляються назавжди.)
    
    Дякую за користування сайтом,
    Вебмайстер
    ###SITE_NAME###

note: translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: accessibility text, 4: version number, 5: update URL, 6: accessibility text translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: accessibility text, 4:
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" class="update-link" aria-label="%6$s">update now</a>.
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">Переглянути деталі версії %4$s</a> або <a href="%5$s" class="update-link" aria-label="%6$s">оновити</a>.

en: Close details dialog
uk: Закрити вікно деталей

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
uk: Ви наразі редагуєте сторінку, яка показує ваші останні записи.

en: Posts Page
uk: Сторінка записів

en: Number of items per page:
uk: Число записів на сторінці:

en: Missing post ID.
uk: Відсутній ідентифікатор запису.

en: Size in megabytes
uk: Розмір в мегабайтах

en: Site Upload Space Quota
uk: Обмеження дискового простору сайту

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
uk: Привіт ###USERNAME###,
    
    Нещодавно Ви створили запит про зміну E-mail адреси свого облікового запису.
    
    Якщо це так, будь ласка, натисніть наступне посилання щоб її змінити:
    ###ADMIN_URL###
    
    Ви можете просто проігнорувати та видалити це повідомлення якщо ви передумали
    міняти свою E-mail адресу.
    
    Це повідомлення було надіслане на ###EMAIL###
    
    З повагою,
    Все на ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
uk: Привіт ###USERNAME###,
    
    Нещодавно Ви створили запит про зміну E-mail адреси адміністратора на свому сайті.
    
    Якщо це так, будь ласка, натисніть на наступне посилання щоб її змінити:
    ###ADMIN_URL###
    
    Ви можете просто проігнорувати та видалити це повідомлення якщо ви
    передумали міняти E-mail адресу адміністратора.
    
    Це повідомлення було надіслане на ###EMAIL###
    
    З повагою,
    Все на ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: UPDATE LOG
    ==========
uk: ЛОГ ОНОВЛЕННЯ
    ==========

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
uk: БЕТА ТЕСТУВАННЯ?
    =============
    
    Це повідомлення посилається коли ви використовуєте розробницьку версію WordPress.
    
    Якщо ви думаєте, що ці неполадки зумовлені помилкою WordPress, чи можете ви повідомити про неї?
     * Відкрийте нову тему на форумах підтримки: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Або, якщо Вам зручно, напишіть звіт про помилку: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Дякуємо! -- Команда WordPress

en: Back to post options
uk: Повернутися до налаштування записів

en: Suggested media
uk: Пропоновані медіа

en: Post title
uk: Заголовок запису

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
uk: Ви маєте оновити <a href="%s" target="_blank">ваш букмарклет</a> до останньої версії!

en: Scan
uk: Сканувати

en: Enter a URL to scan
uk: Ввести посилання (URL) для сканування

en: Scan site for content
uk: Сканувати контент на сайті

en: Show post options
uk: Показати параметри запису

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
uk: Джерело:

en: Search categories
uk: Шукати категорії

en: Search categories by name
uk: Шукати категорії за іменем

en: Toggle add category
uk: Перемикач додавання категорій

en: Error while adding the category. Please try again later.
uk: Помилка при додаванні категорії. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
uk: Ця категорія не може бути додана. Будь ласка, перейменуйте її та спробуйте ще раз.

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
uk: d.m.Y о H:i

en: Y/m/d g:i:s a
uk: d.m.Y H:i:s

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
uk: Не вдалося зв’язатися з файловою системою. Будь ласка, підтвердіть свої облікові дані.

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ H:i
uk: d.m.Y о H:i

en: Submitted on
uk: Відправлено

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
uk: У відповідь на

en: You are only logged in at this location.
uk: Ваша сесія активна тільки в цьому розміщенні.

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
uk: Ці пропозиції базуються на плагінах, які встановили ви та інші користувачі.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
uk: Ви можете увімкнути режим зосередженого письма, використовуючи іконку справа. Ця функція недоступна для старих браузерів та пристроїв з маленькими екранами. Також вона вимагає увімкнений в "Параметрах екрану" редактор на всю висоту.

en: Log Out Everywhere
uk: Вийти звідусіль

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
uk: Рекомендовані

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
uk: Ваш новий WordPress сайт успішно встановлено на:
    
    %1$s
    
    Ви можете увійти до облікового запису адміністратора, використовуючи наступну інформацію:
    
    Ім’я Користувача: %2$s
    Пароль: %3$s
    Заходити звідси: %4$s
    
    Ми сподіваємось що ви насолоджуєтесь своїм новим сайтом. Дякуємо!
    
    --Команда WordPress
    https://uk.wordpress.org/

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
uk: Ви не можете видалити тему, поки вона має діючу тему нащадка.

en: Manage in Customizer
uk: Налаштувати

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
uk: Ви можете вибрати мову, і необхідні файли будуть автоматично завантажені та встановлені (якщо ваша файлова система відкрита).

en: Mystery Person
uk: Загадкова Особа

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
uk: Імена користувачів можуть містити тільки букви, цифри, пробіли, нижні лінії, дефіси, крапки, та символ @.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
uk: <strong>Новини WordPress</strong> &mdash; Останні новини з офіційного проекту WordPress, <a href="https://planet.wordpress.org/">Планета WordPress</a>.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
uk: <strong>Новини WordPress</strong> &mdash; Останні новини з офіційного проекту WordPress, <a href="https://planet.wordpress.org/">Планета WordPress</a>, а також популярні та нові плагіни.

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
uk: Увімкнути редактор на всю висоту та режим зосередженого письма.

en: Untested with your version of WordPress
uk: Сумісність з вашою версією WordPress не перевірялася

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
uk: Тепер ви можете змінювати та переглядати Користувацький Заголовок в <a href="%1$s">Налаштовувачі</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
uk: Тепер ви можете змінювати та переглядати Користувацькі Фони в <a href="%1$s">Налаштовувачі</a>.

en: Filter by category
uk: Фільтрувати по категорії

en: Filter by comment type
uk: Фільтр по типу коментарів

en: You are now logged out everywhere else.
uk: Ваша сесія завершена всюди.

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
uk: Сесія користувача %s завершена.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
uk: Не вдалося завершити сесії користувача. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: This preview is unavailable in the editor.
uk: Цей попередній перегляд недоступний в редакторі.

en: You don't have permission to attach files to this post.
uk: У вас немає дозволу на додавання файлів до цього запису.

[ctx: term parent]
en: Parent
uk: Предок

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
uk: Ви можете вставляти медіа файли натисканням іконок над редактором записів та слідуючи за вказівками. Ви можете вирівнювати чи редагувати зображення, використовуючи панель керування, яка доступна у Візуальному режимі.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
uk: <strong>Редактор записів</strong> &mdash; Введіть текст свого запису. Є два режими редагування: Візуальний і Текстовий. Виберіть режим, натиснувши відповідну вкладку.

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
uk: Ласкаво Просимо

[ctx: theme editor]
en: Editor
uk: Редактор

[ctx: plugins]
en: Browse
uk: Огляд

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Всі <span class="count">(%s)</span>

[ctx: link name]
en: Name
uk: Назва

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag URLs here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
uk: Якщо хочете, тут ви можете задавати користувацьку структуру посилань для своїх категорій та позначок. Наприклад, якщо задати <code>topics</code> як основу для своїх категорій, то посилання ваших категорій виглядатимуть так - <code>%s/topics/uncategorized/</code>. Якщо ви залишите ці поля порожніми, то будуть використовуватися значення за замовчуванням.

en: Release Lead
uk: Керівник випуску

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
uk: Використовуйте стрілки у верхній частині вікна або клавіші вліво/вправо, щоб швидко переміщатися між файлами.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
uk: Можна переглядати файли у вигляді простої візуальної сітки або списку із стовпцями. Виберіть бажаний вигляд за допомогою іконок зліва над файлами.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
uk: Щоб видалити медіа, натисніть на Груповий Вибір зверху. Виберіть те, що ви хочете видалити, потім натисніть Видалити Обране. Натискання "Відмінити вибір" повертає вас до перегляду медіа.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
uk: Натискання одиниці відкриє вікно Деталі Додатка, яке дозволяє вам переглядати медіа та робити швидкі зміни. Будь-які зміни деталей додатків будуть автоматично збережені.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
uk: У вікні параметрів також можна видалити окремий елемент або перейти до розширеного редагуванню.

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
uk: Якщо ви просто хочете переглянути доступні плагіни, тоді перейдіть до Вибраних та Популярних плагінів, використовуючи посилання зверху зліва. Ці розділи оновлюються регулярно.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
uk: Всі файли, які ви завантажили, показуються в Медіа Бібліотеці, спочатку показуються новіші завантаження.

en: Add Plugins
uk: Додати плагіни

en: Invalid translation type.
uk: Невірний тип перекладу.

en: Note:
uk: Примітка:

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
uk: Константа %s у вашому файлі %s більше не потрібна.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
uk: Ласкаво просимо до відомого п’ятихвилинного процесу встановлення WordPress! Просто заповніть інформацію нижче, та скоро ви будете користуватись найбільш розширюваною та потужною платформою персональної публікації в світі.

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
uk: <strong>Несумісний</strong> з вашою версією WordPress

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
uk: <strong>Сумісний</strong> з вашою версією WordPress

en: %d star | %d stars
uk[0]: %d зірка
uk[1]: %d зірки
uk[2]: %d зірок

en: Select bulk action
uk: Виберіть групову дію

en: Month
uk: Місяць

en: Day
uk: День

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

[ctx: theme]
en: Already Installed
uk: Вже встановлено

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
uk: Попередня

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
uk: Наступна

en: BETA TESTERS:
uk: БЕТА ТЕСТЕРИ:

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
uk: Цей сайт буде оновлюватися до бета версій автоматично.

note: translators: %s: list view URL
en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
uk: Режим сітки в Медіа бібліотеці вимагає JavaScript. <a href="%s">Увімкнути режим списку</a>.

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
uk: Додати користувача, не посилаючи повідомлення що вимагає підтвердження.

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
uk: Команда WordPress прагне Вам допомогти. Надішліть це повідомлення на адресу %s і команда працюватиме з Вами щоб впевнитись, що ваш сайт працює.

en: %s failed to embed.
uk: Не вдалося вставити %s.

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
uk: Бета тестування

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
uk: Швидкодія

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
uk: Соціальні

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
uk: Інструменти

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: Install %s now
uk: Встановити %s

note: translators: 1: Plugin name and version translators: %s: theme name translators: %s: plugin name
en: Update %s now
uk: Оновити %s

en: More Details
uk: Більше деталей

en: View details
uk: Переглянути деталі

[ctx: Number/count of items]
en: Count
uk: Кількість

[ctx: themes]
en: Recently Updated
uk: Нещодавно Оновлені

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
uk: Відгуки

en: Donate to this plugin &#187;
uk: Пожертвувати цьому плагіну &#187;

en: Contributors
uk: Учасники

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
uk: Налаштовувач дозволяє переглядати внесені до вашого сайту зміни ще до їх оприлюднення. Ви також можете переходити до різних сторінок вашого сайту для їх попереднього перегляду.

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
uk: Якщо ви звернетесь до нас, ми гарантуємо, що такої проблеми у Вас більше не виникне.

en: Filtering by:
uk: Поточний фільтр:

en: No themes found. Try a different search.
uk: Теми не знайдено. Спробуйте інший запит.

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
uk: Щоб обрізати зображення, натисніть на нього і виділіть потрібну частину, утримуючи кнопку миші.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
uk: Можна змінити розмір початкового зображення із збереженням пропорцій. Для отримання найкращих результатів масштабування слід виконувати до обрізки, відображення і повороту. Зображення можна зменшити, але не збільшити.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
uk: Червона смужка зліва означає, що коментар чекає вашої перевірки.

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
uk: Користувачам клавіатури: Працюючи у візуальному редакторі, можна натиснути <kbd>Alt + F10</kbd>, щоб перейти до панелі інструментів.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
uk: Пропорції &#8212; це співвідношення ширини і висоти. При зміні розміру виділеної області можна зберегти пропорції, затиснувши Shift. Вкажіть бажані пропорції в полях нижче, наприклад 1:1 (квадрат), 4:3, 16:9 і т.д.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
uk: Виділивши область, можна її відрегулювати, вказавши розмір в пікселях. Мінімальний розмір області дорівнює розміру мініатюри, заданому на сторінці &laquo;Налаштування медіафайлів&raquo;.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
uk: Можна відредагувати зображення, але зберегти мініатюру. Це може бути корисно, якщо ви захочете залишити квадратну мініатюру, на якій буде лише частина зображення.

en: Displayed on attachment pages.
uk: Відображається на сторінках вкладень

[ctx: themes]
en: Browse
uk: Огляд

en: All comment types
uk: Всі типи коментарів

[ctx: themes]
en: Featured
uk: Вибрані

[ctx: themes]
en: Popular
uk: Популярні

[ctx: themes]
en: Latest
uk: Свіжі

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
uk: &laquo;Видалити&raquo; &#8212; дозволяє видалити користувача з сайту. Його записи залишаться недоторканими. Можна також видалити відразу декількох користувачів за допомогою меню &laquo;Дії&raquo;.

en: You are not allowed to add this item.
uk: Вам не дозволено додавати цей елемент.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
uk: <strong>Керування блоком</strong> &mdash; Натисніть на панель заголовку блоку, щоби розгорнути чи згорнути його. Деякі блоки, додані плагінами, можуть мати налаштування вмісту. При наведенні курсору на панелі заголовку з'являтиметься посилання &#8220;Налаштувати&#8221;.

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
uk: <strong>На виду</strong> &mdash; Відображає короткий звіт про вміст вашого сайту та вказує яку тему і версію WordPress ви використовуєте.

en: https://wordpress.org/support/forum/how-to-and-troubleshooting
uk: http://ru.forums.wordpress.org/forum/how-to-and-troubleshooting

en: &larr; Return to editor
uk: &larr; Повернутися до редактора

en: Add Themes
uk: Додати теми

en: Search Themes
uk: Шукати Теми

en: Search themes...
uk: Пошук тем...

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
uk: Опис і перегляд

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
uk: &laquo;Видалити&raquo; &#8212; викликає екран з підтвердженням, де можна назавжди видалити з сайту як самого користувача, так і створені ним записи. Можна також видалити відразу декількох користувачів за допомогою меню &laquo;Дії&raquo;.

en: What should be done with content owned by this user?
uk: Що потрібно зробити із записами цього користувача?

en: Delete all content.
uk: Видалити весь вміст

en: Attribute all content to:
uk: Передати весь вміст користувачу

en: Type
uk: Тип

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
uk: Дякуємо за творчість з <a href="%s">WordPress</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
uk: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Форуми підтримки</a>

en: Manage widgets
uk: Керувати віджетами

en: Manage menus
uk: Керувати меню

en: Edit status
uk: Редагувати статус

en: Edit visibility
uk: Редагувати видимість

en: Browse revisions
uk: Оглянути зміни

en: Edit date and time
uk: Редагувати дату та час

en: Search installed themes...
uk: Пошук встановлених тем...

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
uk: Коли з'явиться оновлення, ви побачите повідомлення у верхній панелі і в меню зліва.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
uk: <strong>WordPress</strong> &mdash; оновити WordPress дуже легко; достатньо <strong>натиснути на кнопку "Оновити"</strong>, коли буде доступна нова версія.

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
uk: У більшості випадків WordPress буде встановлювати технічні оновлення та оновлення безпеки автоматично у фоновому режимі.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
uk: <strong>Переклади</strong> - файли перекладу WordPress для вашої мови оновлюються разом з іншими файлами. Але якщо вони застаріли, ви можете <strong>натиснути кнопку &laquo;Оновити переклади&raquo;</strong>.

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
uk: У цьому розділі ви можете оновити WordPress, теми, плагіни, та переклади з репозиторіїв WordPress.org.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
uk: <strong>Теми та плагіни</strong> - щоб оновити окремі теми і плагіни, відзначте їх галочками, потім <strong>натисніть на відповідну кнопку &laquo;Оновити&raquo;</strong>. Щоб оновити всі теми чи плагіни відразу, перед натисканням на кнопку поставте галочку у верхній частині таблиці, щоб вибрати всі елементи.

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
uk: Ласкаво просимо до WordPress&nbsp;%s

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
uk: Якщо ви хотіли б розширити вибір тем, натисніть на кнопку &laquo;Додати нову&raquo;, і ви зможете подивитися або знайти додаткові теми в <a href="%s" target="_blank">каталозі тем на WordPress.org</a>. Теми в каталозі WordPress.org створюються третіми особами і сумісні з ліцензією WordPress. Так, і вони безкоштовні!

en: Fixed Layout
uk: Фіксований дизайн

en: Fluid Layout
uk: Гнучкий дизайн

en: Responsive Layout
uk: Адаптивний дизайн

en: %s Post | %s Posts
uk[0]: %s запис
uk[1]: %s записи
uk[2]: %s записів

en: %s Page | %s Pages
uk[0]: %s сторінка
uk[1]: %s сторінки
uk[2]: %s сторінок

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
uk[0]: %s на модерації
uk[1]: %s на модерації
uk[2]: %s на модерації

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, see http://php.net/date
en: M jS
uk: d.m.y

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
uk: %s МБ виділено

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
uk: %1$s МБ (%2$s%%) зайнято

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
uk: Коли використовується цей параметр, у віджеті Майстерні "На виду" відображається пам'ятка "Пошуковим системам запропоновано не індексувати сайт", щоб нагадати вам, що ваш сайт не індексується.

en: At a Glance
uk: На виду

en: Accessibility Ready
uk: Підтримка спеціальних можливостей

en: This is a child theme of %s.
uk: Це тема-нащадок теми %s.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
uk: Цей екран використовується для керування встановленими темами. Крім тем за замовчуванням, є теми що створюються третіми особами.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
uk: Наведіть курсор чи натисніть, щоб побачити кнопки "Увімкнути" і "Попередній перегляд"

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
uk: Натиснути на тему, щоб побачити її назву, версію, автора, опис, мітки і посилання &laquo;Видалити&raquo;.

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
uk: Натиснути кнопку &laquo;Налаштувати&raquo; для поточної теми або &laquo;Переглянути&raquo; для будь-якої іншої, щоб відкрити вікно попереднього перегляду.

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
uk: Поточна тема виділена кольором і відображається першою.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
uk: Натисніть або наведіть курсор на будь-яку тему, тоді натисніть кнопку "Попередній перегляд", щоби побачити попередній перегляд цієї теми, та змініть параметри теми в окремому вікні. Ви також можете знайти кнопку "Попередній перегляд" внизу розділу деталей теми. Будь-яка встановлена тема може бути попередньо переглянена та налаштована таким чином.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
uk: Тема, що переглядається, повністю інтерактивна - переходьте до різних сторінок, щоб побачити, як у цій темі виглядають записи, архіви і шаблони інших сторінок. Ці налаштування можуть відрізнятися, залежно від того, які функції підтримує тема, що переглядається. Щоби прийняти нові налаштування та увімкнути тему за один крок, натисніть кнопку "Зберегти та увімкнути" над меню.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
uk: При перегляді на невеликих моніторах можна натиснути іконку &laquo;Згорнути&raquo; у нижній частині лівої панелі. Панель буде прихована, звільняючи простір для перегляду вашого сайту з новою темою. Щоб повернути панель, натисніть іконку &laquo;Згорнути&raquo; ще раз.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
uk: Щоб задіяти віджет, перетягніть його на бічну колонку або натисніть на нього. Щоб вимкнути віджет і видалити його налаштування, перетягніть його назад.

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
uk[0]: Рейтинг %1$s на основі %2$s голоса
uk[1]: Рейтинг %1$s на основі %2$s голосів
uk[2]: Рейтинг %1$s на основі %2$s голосів

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
uk: Рейтинг %s

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
uk: Цей екран показує окремому користувачу всі його сайти в цій мережі, а також дозволяє цьому користувачу обрати основний сайт. Користувачі можуть використовувати посилання під кожним сайтом, щоби відвідувати зовнішню частину сайту чи Майстерню.

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
uk: Помилка при відкаті: [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
uk: Помилка: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
uk: Наступні плагіни успішно оновлені:

en: The following themes were successfully updated:
uk: Наступні теми успішно оновлені:

en: The following translations were successfully updated:
uk: Наступні переклади успішно оновлені:

en: The following plugins failed to update:
uk: Наступні доданки не вдалося оновити:

en: The following themes failed to update:
uk: Наступні теми не вдалося оновити:

en: The following translations failed to update:
uk: Наступні переклади не вдалося оновити:

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
uk: Не вдалося відправити цю форму, будь ласка, оновіть сторінку і спробуйте ще раз.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
uk: <strong>Параметри екрану</strong> &mdash; Використовуйте вкладку "Параметри екрану", щоб обрати потрібні блоки Майстерні.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
uk: <strong>Діяльність</strong> &mdash; Показує відкладені та нещодавно оприлюднені записи, а також недавні коментарі ваших записів, і дозволяє вам їх модерувати.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
uk: <strong>Швидка чернетка</strong> &mdash; Дозволяє вам створити новий запис і зберегти його як чернетку. Також відображає 5 останніх чернеток записів, які ви почали.

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю тему?
    
    Натисніть "Скасувати", щоб повернутися, або "Добре", щоб підтвердити видалення.

en: Add New Theme
uk: Додати нову тему

[ctx: Add new theme]
en: Add New
uk: Додати нову

en: Update Available
uk: Доступне оновлення

en: Show previous theme
uk: Показати попередню тему

en: Show next theme
uk: Показати наступну тему

en: Add Widget
uk: Додати віджет

en: Activity
uk: Діяльність

en: WordPress site: %s
uk: WordPress сайт: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
uk: УСПІХ: WordPress успішно оновлено до версії %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
uk: ПОМИЛКА: Неможливо оновити WordPress до версії %s

en: SUCCESS: %s
uk: УСПІХ: %s

en: FAILED: %s
uk: ПОМИЛКА: %s

en: [%s] There were failures during background updates
uk: [%s] При фонових оновленнях відбулися помилки

en: [%s] Background updates have finished
uk: [%s] Фонові оновлення завершені

en: Quick Draft
uk: Швидка чернетка

en: WordPress News
uk: Новини WordPress

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
uk: WordPress %1$s з темою %2$s.

en: What&#8217;s on your mind?
uk: Що у вас на думці?

[ctx: drafts]
en: View all
uk: Переглянути всі

en: Drafts
uk: Чернетки

en: Publishing Soon
uk: Скоро оприлюднюється

en: Recently Published
uk: Нещодавно оприлюднені

en: No activity yet!
uk: Діяльності ще не було!

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Popular Plugin
uk: Популярний плагін

en: Manage Uploads
uk: Керування файлами

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
uk: Оновлення не може бути встановлено, тому що нам не вдається скопіювати деякі файли. Зазвичай це пов'язано з невірними правами на файли.

en: WordPress %s is also now available.
uk: Також доступний WordPress %s.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
uk: На вашому сайті %1$s сталася критична помилка при спробі оновлення WordPress до версії%2$s.

en: Your site was running version %s.
uk: На вашому сайті була встановлена ​​версія %s.

en: Update Translations
uk: Оновити переклади

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
uk: Оновлення перекладів для %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
uk: Переклади для %s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
uk: [%1$s] Ваш сайт оновлено до WordPress %2$s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
uk: [%1$s] WordPress %2$s доступний. Будь ласка, оновіть!

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
uk: [%1$s] ТЕРМІНОВО: Ваш сайт може бути недоступний через невдале оновлення

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
uk: Привіт! Ваш сайт %1$s було автоматично оновлено до WordPress %2$s.

en: No further action is needed on your part.
uk: Дій з вашого боку не потрібно.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
uk: Подробиці про версію %s можна дізнатися на екрані &laquo;Про WordPress&raquo;:

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
uk: Будь ласка, оновіть свій сайт %1$s до WordPress %2$s.

en: We tried but were unable to update your site automatically.
uk: Ми спробували, але не змогли автоматично оновити ваш сайт.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
uk: Процедура оновлення проста і займе всього кілька секунд:

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
uk: На вашому сайті %1$s сталася критична помилка при спробі оновлення до поточної версії WordPress, %2$s.

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
uk: Можливо, ваш сайт недоступний або пошкоджений. Без паніки; це можна виправити.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
uk: Перевірте зараз свій сайт. Цілком можливо, що все працює. Якщо він запропонує оновитися, зробіть це:

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
uk: Своєчасно оновлювати сайт важливо з міркувань безпеки. Це також робить Інтернет більш безпечним місцем для вас і ваших читачів.

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
uk: Якщо ви зіткнетеся з проблемами і вам знадобиться підтримка, вам допоможуть волонтери на форумах WordPress.org.

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
uk: Також доступні оновлення декількох плагінів або тем. Оновіть їх:

en: The WordPress Team
uk: Команда WordPress

en: We have some data that describes the error your site encountered.
uk: У нас є дані з описом помилки, що сталася на вашому сайті.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
uk: Ця інформація дозволить вашому хостинг-провайдеру, волонтерам на форумі підтримки чи знайомому розробнику допомогти вам:

en: Error code: %s
uk: Код помилки: %s

en: ERROR: %s
uk: ПОМИЛКА: %s

en: This content is currently locked.
uk: Цей вміст наразі заблоковано.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
uk: Якщо ви перехопите запис, %s не зможе продовжити редагування.

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
uk: Якщо вам потрібно перевстановити версію %s, це можна зробити тут, або завантажити архів і перевстановити вручну:

en: Future security updates will be applied automatically.
uk: Наступні оновлення безпеки будуть застосовуватися автоматично.

en: Translations
uk: Переклади

en: Your translations are all up to date.
uk: Всі ваші переклади оновлені.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
uk: Деякі з ваших перекладів потребують оновлення. Почекайте ще кілька секунд, поки ми оновимо і їх теж.

en: The translation is up to date.
uk: Цей переклад не потребує оновлення.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
uk: Завантаження перекладу з <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
uk: Не вдалося оновити переклад.

en: Translation updated successfully.
uk: Переклад успішно оновлено.

en: Updating theme: %s
uk: Оновлення теми: %s

en: Updating plugin: %s
uk: Оновлення плагіна: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
uk: Недостатньо місця на диску, щоб завершити оновлення.

en: Comment must be manually approved
uk: Коментар мусить бути одобрений вручну

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
uk: Розміри, перераховані нижче, визначають найбільші розміри в пікселях при додаванні зображення до медіа бібліотеки.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
uk: При оновленні до нової версії теми зроблені тут зміни будуть перезаписані. Щоб уникнути цього, натомість подумайте про створення <a href="%s" target="_blank">теми-нащадка</a>.

en: Create a brand new user and add them to this site.
uk: Створити обліковий запис нового користувача і додати його до цього сайту.

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
uk: Пошук %1$s у %2$s

en: Attempting to roll back to previous version.
uk: Спроба відкотитися до попередньої версії.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
uk: Через помилку при оновленні був проведений відкат до попередньої версії WordPress.

en: Updating to WordPress %s
uk: Оновлення до WordPress %s

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
uk: Контрольна сума файлу (%1$s) не відповідає очікуваному значенню (%2$s).

en: This password will not be stored on the server.
uk: Цей пароль не буде зберігатися на сервері.

en: Preparing to install the latest version&#8230;
uk: Підготовка до встановлення свіжої версії&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
uk: Копіювання необхідних файлів&#8230;

en: Please provide a valid username.
uk: Будь ласка, введіть коректне ім'я користувача.

en: The username you provided has invalid characters.
uk: Введене ім'я користувача містить некоректні символи.

en: Your passwords do not match. Please try again.
uk: Паролі не збігаються. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: You must provide an email address.
uk: Ви повинні ввести адресу e-mail.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
uk: Вибачте, це некоректне адресу e-mail. Приклад адреси:<code>username@example.com</code>.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
uk: Ваша тема не підтримує довільні меню, однак ви можете використовувати їх в бічних колонках, додавши туди віджет &laquo;Довільне меню&raquo; на екрані <a href="%s">&laquo;Віджети&raquo;</a>.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
uk: Меню можуть відображатися в областях, передбачених темою оформлення, або в бічних колонках, якщо додати туди віджет &laquo;Довільне меню&raquo; на екрані <a href="%1$s">&laquo;Віджети&raquo;</a>. Якщо ваша тема не підтримує довільні меню (на відміну від початкових тем - %2$s та %3$s), за посиланням &laquo;Документація&raquo; праворуч ви можете дізнатися, як додати підтримку самостійно.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
uk: <strong>При натисканні на стрілку праворуч від будь-якого елемента меню</strong> в редакторі відкриється стандартний набір налаштувань. Додаткові параметри, такі як атрибут посилання "target", CSS класи, відносини посилань і описи посилань, можна увімкнути і вимкнути на вкладці "Параметри екрану".

en: Category added.
uk: Категорія додана.

en: Category deleted.
uk: Категорія видалена.

en: Category updated.
uk: Категорія оновлена.

en: Category not added.
uk: Категорія не додана.

en: Category not updated.
uk: Категорія не оновлена.

en: Categories deleted.
uk: Категорії видалені.

en: Tag added.
uk: Позначка додана.

en: Tag deleted.
uk: Позначка видалена.

en: Tag updated.
uk: Позначка оновлена.

en: Tag not added.
uk: Позначка не додана.

en: Tag not updated.
uk: Позначка не оновлена.

en: Tags deleted.
uk: Позначки видалені.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
uk[0]: %s запис не оновлений, хтось його редагує.
uk[1]: %s записи не оновлені, хтось їх редагує.
uk[2]: %s записів не оновлено, хтось їх редагує.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
uk[0]: %s запис видалено назавжди.
uk[1]: %s записи видалені назавжди.
uk[2]: %s записів видалено назавжди.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
uk[0]: %s запис переміщений до кошика.
uk[1]: %s записи переміщені до кошика.
uk[2]: %s записів переміщено до кошика.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
uk[0]: %s запис відновлено ​​з кошика.
uk[1]: %s записи відновлено ​​з кошика.
uk[2]: %s записів відновлено ​​з кошика.

en: %s page updated. | %s pages updated.
uk[0]: %s сторінка оновлена.
uk[1]: %s сторінки оновлено.
uk[2]: %s сторінок оновлено.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
uk[0]: %s сторінка не оновлена, хтось її редагує.
uk[1]: %s сторінки не оновлено, хтось їх редагує.
uk[2]: %s сторінок не оновлено, хтось їх редагує.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
uk[0]: %s сторінка видалена назавжди.
uk[1]: %s сторінки видалено назавжди.
uk[2]: %s сторінок видалено назавжди.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
uk[0]: %s сторінка переміщена до кошика.
uk[1]: %s сторінки переміщено до кошика.
uk[2]: %s сторінок переміщено до кошика.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
uk[0]: %s сторінка відновлена ​​з кошика.
uk[1]: %s сторінки відновлено ​​з кошика.
uk[2]: %s сторінок відновлено ​​з кошика.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
uk: Порівняння двох редакцій <strong>кліком по &#8220;Порівняти дві редакції&#8221;</strong> пліч-о-пліч.

en: Compare any two revisions
uk: Порівняння двох редакцій

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
uk: &laquo;%1$s&raquo; з альбому &laquo;%2$s&raquo; виконавця %3$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
uk: &laquo;%1$s&raquo; з альбому &laquo;%2$s&raquo;.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
uk: &laquo;%1$s&raquo; виконавця %2$s.

en: Revisions: %s
uk: Редакції: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
uk: Переглянути

en: Autosave by %s
uk: Збережено автоматично %s

en: Current Revision by %s
uk: Поточна редакція %s

en: Restore This Autosave
uk: Відновити те, що було збережено автоматично.

en: Revision by %s
uk: Редакція %s

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
uk: <strong>Втрачене з&#8217;єднання.</strong> Збереження не відбудеться, допоки з&#8217;єднання не відновиться.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
uk: Ми зберегли цю публікацію в вашому броузер про всяк випадок.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
uk: Пробачте, щось сталось незвичне. Не вдалося порівняти ці редакції.

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
uk: Прикріплення

en: Repeat New Password
uk: Повторіть новий пароль

en: Repeat Password
uk: Повторіть пароль

en: Add menu items from the column on the left.
uk: Додати пункти меню з лівої колонки.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
uk: Плагіни розширюють функціональність WordPress. Ви можете автоматично встановлювати плагіни з <a href="%1$s">директорії плагінів WordPress</a>, або завантажити плагін у форматі .zip на <a href="%2$s">цій сторінці</a>.

en: The package contains no files.
uk: Архів не містить файлів.

en: The theme contains no files.
uk: Тема не містить файлів.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
uk: Щоб перемикатися між редакціями, <strong>перетягуйте повзунок вліво або вправо</strong> або <strong>використовуйте кнопки &laquo;Попередня&raquo; і &laquo;Наступна&raquo;</strong>.

en: Loading&hellip;
uk: Завантажується&hellip;

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
uk: Елементу, який ви намагаєтеся перемістити в кошик, не існує.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
uk: Елементу, який ви намагаєтеся відновити з кошика, не існує.

en: This item has already been deleted.
uk: Цей елемент вже видалений.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
uk: Розташуйте елементи в бажаному порядку шляхом перетягування. Можна також клацнути на стрілку праворуч від елемента, щоб відкрити додаткові налаштування.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
uk: Якщо у вас поки немає жодного меню, <strong>натисніть посилання &#8217;створити нове меню&#8217;</strong>.

en: This screen is used for managing your content revisions.
uk: Цей екран використовується для управління редакціями.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
uk: Редакції - це збережені копії вашого запису або сторінки, які періодично створюються по мірі їх оновлення. Червоний текст зліва показує, що було видалено. Зелений текст справа показує, що було додано.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
uk: На цьому екрані можна переглядати, порівнювати і відновлювати редакції:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
uk: Щоб відновити редакцію <strong>клацніть Відновити цю редакцію</strong>.

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
uk: До:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
uk: Від:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
uk: Попередня

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
uk: Наступна

en: Menu locations updated.
uk: Області для меню оновлені.

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
uk: %1$s автор: %2$s.

en: Released: %d.
uk: Випущено: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
uk: Трек %1$s із %2$s.

en: Track %1$s.
uk: Трек %1$s.

en: Genre: %s.
uk: Жанр: %s.

en: Audio Format:
uk: Аудіо формат:

en: Audio Codec:
uk: Аудіо кодек:

en: Your latest changes were saved as a revision.
uk: Ваші останні зміни збережені у вигляді редакції.

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
uk: Цей екран використовується для управління вашими довільними меню.

en: From this screen you can:
uk: Ви можете:

en: Create, edit, and delete menus
uk: Створити, відредагувати і видалити меню

en: Add, organize, and modify individual menu items
uk: Додати, організувати та змінити певні пункти меню

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
uk: Блок керування меню у верхній частині екрану використовується для вибору меню, яке буде відображатися в редакторі нижче.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
uk: Щоб змінити існуюче меню, <strong>виберіть його у випадаючому списку та натисніть кнопку &laquo;Вибрати&raquo;</strong>.

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
uk: Ви можете призначити окреме меню для однієї або декількох областей теми, <strong>вибравши бажані параметри</strong> в нижній частині редактора меню. Щоб призначити меню для всіх областей теми одразу, <strong>перейдіть на вкладку &laquo;Керування областями&raquo;</strong> у верхній частині екрана.

en: Menu Management
uk: Налаштування меню

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
uk: Кожне довільне меню може містити посилання на сторінки, рубрики, довільні адреси та інші типи вмісту. Посилання додаються в меню шляхом вибору елементів з блоків що розкриваються в стовпці зліва.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
uk: Можна додати кілька пунктів одразу <strong>якщо поставите галочки біля кожного пункту і клацнете Додати в меню</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
uk: Щоб змінити порядок елементів меню, <strong>перетягніть їх мишею або використовуйте клавіатуру</strong>. Відтягніть або перемістіть елемент трохи вправо, щоб створити підменю.

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
uk: Видалити елемент меню можна, <strong>розкривши його і натиснувши посилання &laquo;Видалити&raquo;</strong>.

en: Editing Menus
uk: Редагування меню

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
uk: Цей екран використовується для співставлення меню областям, передбаченим темою оформлення.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
uk: Щоб призначити меню для однієї або декількох областей теми, <strong>виберіть меню в спадному списку відповідної області</strong>. Коли закінчите, <strong>натисніть &laquo;Зберегти зміни&raquo;</strong>.

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
uk: Щоб змінити меню, призначене для однієї з областей, <strong>натисніть посилання &laquo;Змінити&raquo; поруч з ним</strong>.

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
uk: Щоб створити нове меню замість призначення існуючого, <strong>натисніть посилання &laquo;Використовувати нове меню&raquo;</strong>. Ваше нове меню буде автоматично призначене для цієї області.

en: Edit Menus
uk: Редагувати меню

en: Manage Locations
uk: Визначити місце

en: Theme Location
uk: Розміщення теми

en: Assigned Menu
uk: Присвоєне меню

en: Select a Menu
uk: Оберіть меню

[ctx: menu]
en: Edit
uk: Редагувати

[ctx: menu]
en: Use new menu
uk: Додати нове меню

en: Restore This Revision
uk: Відновити цю редакцію

en: Capabilities
uk: Можливості

en: Denied: %s
uk: Відмовлено: %s

en: Move
uk: Перемістити

en: Up one
uk: Вище

en: Down one
uk: Нижче

en: To the top
uk: На початок

en: Menu Structure
uk: Структура меню

en: Menu Settings
uk: Налаштування меню

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
uk: Резервна копія цього запису у вашому браузері відрізняється від версії нижче.

en: Restore the backup.
uk: Відновити з бекапу.

en: Post restored successfully.
uk: Публікацію відновлено.

en: Undo.
uk: Скасувати.

en: Draft created on %1$s at %2$s
uk: Чернетку створено %1$s о %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
uk: %s перехопив і зараз редагує цей матеріал.

en: Take over
uk: Перехопити

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
uk: Ви не можете перемістити цей елемент до кошика. Його зараз редагує %s.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
uk: Відредагуйте меню нижче або <a href="%s">створіть нове меню</a>.

en: Select a menu to edit:
uk: Оберіть меню для редагування:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
uk: або <a href="%s">створіть нове меню</a>.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
uk: Дякуємо за оновлення! Будь ласка, відвідайте сторінку <a href="%s">Оновити мережу</a> щоб оновити всі ваші сайти.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
uk: Все добре! WordPress тепер може спілкуватися з вашою базою даних. Якщо ви готові, тепер час&hellip;

en: sub item
uk: дочірній елемент

en: Selected menus have been successfully deleted.
uk: Вибрані меню успішно видалені.

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
uk: Відредагуйте початкове меню, додавши або видаливши елементи. Розташуйте елементи в бажаному порядку шляхом перетягування. Натисніть &laquo;Створити меню&raquo;, щоб зберегти зміни.

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
uk: Назвіть своє меню, потім натисніть "Створити меню".

en: Auto add pages
uk: Автоматично додавати сторінки

en: Theme locations
uk: Області теми

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
uk: В меню &laquo;Документація&raquo; під редактором перераховані всі функції, виявлені у файлі плагіна. При натисканні на кнопку &laquo;Пошук&laquo; відкриється веб-сторінка з інформацією про цю функцію.

en: Look Up
uk: Пошук

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
uk: При редагуванні PHP-файлів можна використовувати меню що випадає &laquo;Документація&raquo; для вибору функцій, що містяться у файлі. Кнопка &laquo;Пошук&raquo; веде на веб-сторінку з інформацією про цю функцію.

en: %s is currently editing
uk: %s зараз редагує цей матеріал

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
uk: Ви можете завантажувати та вставляти медіа (зображення, аудіо, документи, тощо), натиснувши кнопку "Додати медіа". Ви можете обрати з-поміж зображень і файлів, які вже завантажені в медіа бібліотеку, або завантажити нові та додати їх до своєї сторінки чи запису. Щоби створити галерею зображень, оберіть зображення і натисніть кнопку "Створити нову галерею".

en: Image rotation is not supported by your web host.
uk: Повертання зображення не підтримується вашим хостером.

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
uk: Якщо ви шукаєте сторінку керування посиланнями, встановіть плагін <a href="%s">Link Manager</a>.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
uk: Керування <a href="%1$s">віджетами</a> та <a href="%2$s">меню</a>

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
uk: Щоби використовувати фонове зображення, просто завантажте його чи оберіть вже завантажене зображення з Медіа бібліотеки, натиснувши кнопку "Обрати зображення". Ви можете відображати зображення в одному екземплярі, або вкрити екран сіткою. Можна зробити фон фіксованим, щоби вміст сайту прокручувався над ним, також фон може прокручуватися разом із вмістом.

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
uk: Коли закінчите, не забудьте натиснути &laquo;Зберегти зміни&raquo;!

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
uk: Розташування заголовка і редактора зафіксоване, проте ви можете переміщати всі інші блоки шляхом перетягування. Можна також згортати і розгортати їх, натискаючи на заголовок блоку. На вкладці "Параметри екрану" можна увімкнути додаткові блоки ("Цитата", "Відправити зворотні посилання", "Користувацькі поля", "Обговорення", "Слаґ", "Автор"), а також вибрати розмітку екрану (1 або 2 колонки).

en: Inserting Media
uk: Вставлення медіа

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
uk: Декілька блоків цього розділу містять налаштування того, як ваш вміст оприлюднюватиметься, включаючи:

en: Publish Settings
uk: Налаштування оприлюднення

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
uk: <strong>Предок</strong> &mdash; Категорії, на відміну від позначок, можуть мати ієрархію. Ви можете мати категорію "Фрукти", яка матиме підкатегорії "Яблука" та "Груші". Але це необов’язково. Щоби створити підкатегорію просто оберіть іншу категорію з випадаючого списку "Предок".

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
uk: При зміні теми часто міняється кількість і параметри областей віджетів. Іноді ці конфлікти роблять перехід до нової теми не таким простим. Якщо ви змінили тему і у вас пропали віджети, прокрутіть цей екран вниз до області "Неактивні віджети", де збережені всі ваші віджети та їх налаштування.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
uk: Ви використовуєте багатофайловий завантажувач. Проблеми? Спробуйте <a href="%1$s" target="%2$s">завантажувач браузера</a>.

[ctx: media item]
en: Edit
uk: Редагувати

[ctx: color]
en: Default: %s
uk: За замовчуванням: %s

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
uk: Завантажено для

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
uk: Завантажений файл не являється зображенням. Спробуйте ще раз.

en: Choose a Background Image
uk: Виберіть фонове зображення

en: Choose a Custom Header
uk: Виберіть зображення для заголовку сайту

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
uk: Також можна вибрати колір фону, натиснувши кнопку &laquo;Вибрати колір&raquo; і ввівши коректний HEX-код, прийнятий в HTML (наприклад, &laquo;#ff0000&raquo; - червоний), або вибравши колір за допомогою інструменту, що з'явиться.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
uk: У розділі &laquo;Текст заголовку&raquo; на цій сторінці можна вибрати, відображати текст або приховати його. Можна також вказати колір тексту, натиснувши кнопку &laquo;Вибрати колір&raquo; і ввівши коректний HEX-код, прийнятий в HTML (наприклад, &laquo;#ff0000&raquo; - червоний), або вибравши колір за допомогою інструменту, що з'явиться.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
uk: Ви можете вибрати, чи повинен ваш сайт індексуватися роботами, сервісами повідомлень і веб-павуками. Якщо ви хочете, щоб ці служби ігнорували ваш сайт, поставте галочку &laquo;Попросити пошукові системи не індексувати сайт&raquo; та натисніть кнопку &laquo;Зберегти зміни&raquo; в нижній частині екрана. Зверніть увагу, що для повної приватності цього недостатньо; ваш сайт все одно видно іншим відвідувачам.

en: More Actions
uk: Інші дії

en: Turn comments on or off
uk: Увімкнути або вимкнути коментарі

en: Learn more about getting started
uk: Дізнайтеся більше про початок роботи з WordPress

en: File URL:
uk: Посилання на файл:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
uk: У колонці <strong>"У відповідь на"</strong> містяться три елементи. Текст - це назва запису, до якого був залишений коментар, і посилання на редагування цього запису. Посилання "Переглянути запис" веде до цього запису на зовнішній частині сайту. Маленька бульбашка з номером показує кількість одобрених коментарів цього запису. Якщо є коментарі в очікуванні, відображається червоний кружечок сповіщення з кількістю коментарів в очікуванні. Натиснувши на кружечок сповіщення, можна побачити коментарі в очікуванні, залишені тільки до цього запису.

en: Used: %1$s%% of %2$s
uk: Використано: %1$s%% из %2$s

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
uk: ID #%1$s: %2$s <strong>Поточного користувача не буде видалено.</strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
uk: ID #%1$s: %2$s <strong>Поточного користувача не буде видалено.</strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don&#8217;t have permission to remove this user.</strong>
uk: ID #%1$s: %2$s <strong>У вас немає права на видалення цього користувача.</strong>

en: Please select an option.
uk: Будь ласка, виберіть варіант.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Email-адреса вже використовується.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
uk: Змінна $image повинна бути об'єктом типу WP_Image_Editor

en: Use WP_Image_Editor::rotate
uk: Використовуйте WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
uk: Використовуйте WP_Image_Editor::flip

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
uk: Група &laquo;Конфіденційність&raquo; була вилучена. Використовуйте іншу групу налаштувань.

en: Search Engines Discouraged
uk: Пошуковим системам запропоновано не індексувати сайт

en: Welcome to WordPress!
uk: Ласкаво просимо до WordPress!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
uk: Ми зібрали деякі посилання для легкого початку роботи з WordPress:

en: Get Started
uk: Початок роботи

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
uk: або, <a href="%s">повністю змінити тему</a>

en: Next Steps
uk: Наступні кроки

en: Edit your front page
uk: Редагувати головну сторінку

en: Add additional pages
uk: Додати інші сторінки

en: Add a blog post
uk: Додати запис

en: Write your first blog post
uk: Напишіть свій перший запис

en: Add an About page
uk: Додайте сторінку "Про мене"

en: View your site
uk: Переглянути свій сайт

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
uk: Завантажено: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
uk: Якщо ви додали плагіни на WordPress.org в список улюблених, ви можете їх переглянути тут.

en: Your WordPress.org username:
uk: Ваше ім'я користувача на WordPress.org:

en: Get Favorites
uk: Отримати список

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
uk: Групу налаштувань "%s" було вилучено. Використовуйте іншу групу налаштувань.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
uk: Ласкаво просимо до WordPress %1$s. Ви будете перенаправлені до розділу "Про WordPress". Якщо ні, натисніть <a href="%2$s">сюди</a>.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
uk: Ви також можете керувати відображенням вашого вмісту в RSS каналах, включаючи максимальну кількість записів для відображення та обсяг тексту (цілий текст чи підсумок).

en: Search Engine Visibility
uk: Видимість для пошукових систем

en: Allow search engines to index this site
uk: Дозволити пошуковим системам індексувати цей сайт

en: Discourage search engines from indexing this site
uk: Запропонувати пошуковим системам не індексувати цей сайт

en: It is up to search engines to honor this request.
uk: Пошукові системи можуть ігнорувати цей запит.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
uk: Якщо ви знаєте, що шукаєте, варто скористатися пошуком. У блоці &laquo;Пошук&raquo; можна шукати плагіни з каталогу WordPress.org за певним ключовим словом, автором або міткою. Можна також виконувати пошук по каталогу, вибираючи популярні мітки. Більш великий шрифт мітки означає, що ця мітка була присвоєна більшому числу плагінів.

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
uk: Ви також можете переглянути список улюблених плагінів користувача, натиснувши посилання &laquo;Улюблені&raquo; у лівій верхній частині екрану і ввівши ім'я користувача на WordPress.org.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
uk: Якщо ви хочете встановити плагін, завантажений з іншого місця, натисніть посилання &laquo;Завантаження&raquo; зліва вгорі. Вам запропонують завантажити архів .zip, після чого ви зможете активувати новий плагін.

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
uk: Нижче ви маєте ввести свої деталі підключення до бази даних. Якщо ви не впевнені, зв'яжіться зі своїм хостинг-провайдером.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
uk: Після того, як ви це зробите, натисніть "Запустити встановлення".

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
uk: Ця <a href="%1$s">тема-нащадок</a> вимагає свою батьківську тему, %2$s.

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
uk: Цей екран дозволяє змінити чотири поля метаданих, що відносяться до файлу з бібліотеки.

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
uk: Улюблені

en: Flexible Header
uk: Гнучкий заголовок

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
uk: Щоб встановити тему і отримати можливість переглянути її з вмістом вашого сайту і зі своїми налаштуваннями, натисніть кнопку &laquo;Встановити&raquo; у верхній частині лівої панелі. Тема буде автоматично завантажена на ваш сайт. Після завантаження тема стане доступною для активації. Можна натиснути посилання &laquo;Активувати&raquo;, або перейти на екран &laquo;Управління темами&raquo; і натиснути посилання &laquo;Переглянути&raquo; під мініатюрою будь-якої з встановлених тем.

[ctx: widget]
en: Add
uk: Додати

[ctx: widget]
en: Edit
uk: Редагувати

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
uk: Це приклад сторінки. Вона відрізняється від записів блогу, бо залишається на одному місці і відображається в меню сайту (у більшості тем). Більшість людей починають зі сторінки, яка представляє їх потенційним відвідувачам сайту. На ній можна написати щось на кшталт цього:
    
    <blockquote>Привіт! Вдень я кур'єр, а ввечері - актор що подає надії. А це мій блог. Я живу у Львові, люблю свого чудового собаку Бровка та карпатський чай. (І ще потрапляти під дощ.)</blockquote>
    
    ...або цього:
    
    <blockquote>Компанія "Штучки АБВ" була заснована в 1992 році, і з тих пір забезпечує людей відмінними штучками. Компанія знаходиться в Стрию, має штат з понад 2000 співробітників і приносить багато користі жителям Стрия.</blockquote>
    
    Як новому користувачу WordPress, вам слід перейти до <a href="%s">вашої майстерні</a>, щоб видалити цю сторінку і створити нові сторінки для вашого вмісту. Насолоджуйтесь!

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
uk: Привіт! Це коментар.
    Щоб видалити коментар, увійдіть і подивіться на коментарі до запису. Там будуть посилання для їхньої зміни або видалення.

en: Search by tag
uk: Пошук за позначкою

en: Search by author
uk: Пошук за автором

en: Search by keyword
uk: Пошук за ключовим словом

en: Type of search
uk: Тип пошуку

en: Screen Options Tab
uk: Вкладка "Параметри екрану"

en: Contextual Help Tab
uk: Вкладка контекстної допомоги

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
uk: На жаль, ви використали весь доступний простір. Будь ласка, видаліть кілька файлів, щоб завантажити нові.

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
uk: Вибачте, ви заповнили весь простір для файлів (%s МБ).

en: Select comment
uk: Вибрати коментар

note: translators: %s: plugin name translators: %s: theme name
en: Select %s
uk: Вибрати %s

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
uk: Позначки можна вибірково перетворювати в категорії за допомогою <a href="%s">перетворювача позначок у категорії</a>.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
uk: Видалити рубрику посилань можна за допомогою випадаючого меню &laquo;Дії&raquo;, однак це не призведе до видалення посилань що містяться в ній. Вони будуть переміщені в рубрику за замовчуванням.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
uk: Створення сторінки дуже схоже на створення запису, екрани можна таким же чином налаштовувати за допомогою перетягування, вкладка "Параметри екрану" та згортання/розгортання блоків. Цей екран також має простір зосередженого письма, доступний як у візуальному, так і в текстовому режимі. Редактор сторінок працює майже так само, як і редактор записів, проте в блоці "Атрибути сторінки" є кілька особливостей, властивих тільки сторінкам.

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
uk: Ви можете задати зображення, яке буде показано у верхній частині вашого сайту, завантаживши його зі свого комп'ютера або вибравши з бібліотеки файлів. Після вибору зображення можна буде обрізати його.

en: Main content
uk: Основний контент

en: Skip to main content
uk: Переміститись до основного тексту

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
uk: У заголовку вашого сайту можна використовувати довільне зображення. Просто завантажте і обріжте зображення, і воно одразу потрапить на сайт. Можна також вибрати завантажене раніше зображення з бібліотеки файлів, натиснувши кнопку &laquo;Вибрати зображення&raquo;.

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
uk: Пропустити обрізання, оприлюднити зображення як є

en: Or choose an image from your media library:
uk: Обрати зображення з бібліотеки:

en: Collapse
uk: Згорнути

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
uk: Якщо ви взагалі не хочете виводити на сайті зображення в якості заголовка, натисніть кнопку &laquo;Видалити зображення заголовка&raquo; в нижній частині розділу &laquo;Зображення заголовка&raquo;. Якщо пізніше ви захочете повернути його, просто виберіть один із запропонованих варіантів і натисніть &laquo;Зберегти зміни&raquo;.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
uk: Ви спробували відредагувати елемент, який не є вкладенням. Будь ласка, спробуйте ще раз.

[ctx: plugin]
en: Installed
uk: Встановлено

en: This theme is already installed and is up to date
uk: Ця тема вже встановлена ​​і не вимагає оновлення

[ctx: theme]
en: Installed
uk: Встановлена

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
uk: Як тільки ви отримали список тем, будь-яку з них можна переглянути і встановити. Натисніть на мініатюру теми, яку ви хотіли б переглянути. Відкриється повноекранне вікно перегляду, щоб ви могли скласти більш повне враження про тему.

en: Previewing and Installing
uk: Перегляд і встановлення

en: Previewing and Customizing
uk: Перегляд та налаштування

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
uk: Ви використовуєте вбудований завантажувач файлів браузера. Завантажувач WordPress включає груповий вибір файлів і перетягування. <a href="#">Увімкнути багатофайловий завантажувач</a>.

en: Preview %s
uk: Попередній перегляд %s

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
uk: У категорій є ієрархія, тобто вони можуть бути вкладеними і містити підкатегорії. У міток ієрархії немає, і вкладеними вони бути не можуть. Іноді власники сайтів починають використовувати один варіант, але потім розуміють, що для їх вмісту інший підійшов би краще.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
uk: Посилання &laquo;Конвертор рубрик та міток&raquo; на цьому екрані веде на екран &laquo;Імпорт&raquo;, де цей конвертер доступний для завантаження як один з плагінів. Після його встановлення посилання &laquo;Активувати плагін і запустити імпорт&raquo; приведе вас на сторінку, де можна конвертувати мітки в рубрики або навпаки.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
uk: Цей екран використовується для налаштування заголовку вашої теми.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
uk: Ви можете обрати з-поміж стандартних зображень заголовку теми, або використовувати своє власне. Ви також можете налаштувати відображення назви сайту і ключової фрази.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
uk: В деякі теми включені додаткові зображення заголовка. Якщо ви бачите декілька зображень - виберіть те, яке вам подобається, і натисніть кнопку &laquo;Зберегти зміни&raquo;.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
uk: Якщо у вашій темі більше одного зображення заголовка за замовчуванням, або якщо ви самі завантажили більше одного зображення заголовка, у вас є можливість налаштувати WordPress для відображення випадкового зображення на кожній сторінці сайту. Виберіть варіант &laquo;Випадково&raquo; у розділі &laquo;Завантажені зображення&raquo; або &laquo;Зображення за замовчуванням&raquo;.

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
uk: Для більшості тем, текст заголовку це назва сайту та ключова фраза, задані в розділі <a href="%1$s">"Загальні налаштування"</a>.

en: Configuration Error
uk: Помилка конфігурації

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
uk: Можна перемкнути на <strong>завантажувач браузера</strong>, натиснувши посилання під областю перетягування.

en: User deleted.
uk: %s користувача видалено.

note: translators: %s: edit page url
en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
uk: Створено нового користувача. <a href="%s">Редагувати</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
uk: Не вдалося скопіювати файли. Ймовірно, закінчилося місце на диску.

en: Search for themes by keyword.
uk: Пошук тем по ключовому слову.

en: Find a theme based on specific features.
uk: Знайдіть тему за певними особливостям.

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
uk: Швидше за все, ці дані були надані вам вашим хостинг-провайдером. Якщо ви не маєте цієї інформації, тоді вам потрібно зв'язатися з ними перед тим, як ви зможете продовжувати. Якщо все готово&hellip;

en: This theme is broken.
uk: Ця тема пошкоджена.

en: Set as background
uk: Використати для фону

en: Set as header
uk: Обрати

en: Customize &#8220;%s&#8221;
uk: Додайте особливостей для теми «%s»

en: About
uk: Деталі

en: Edit comment
uk: Редагувати коментар

en: Enter title here
uk: Введіть заголовок

en: Word count: %s
uk: Кількість слів: %s

en: Target
uk: Мета

en: All
uk: Всі

en: Restore
uk: Відновити

en: %s ago
uk: %s назад

en: Actions
uk: Дії

en: Plugin
uk: Плагін

en: Version:
uk: Версія:

en: Submit
uk: Відправити

en: No comments yet.
uk: Коментарів ще немає.

en: Scale
uk: Масштабувати

en: Link URL
uk: Посилання

en: Enter a link URL or click above for presets.
uk: Введіть посилання або натисніть одну з кнопок.

en: Media
uk: Медіа

en: Add
uk: Додати

en: Select All
uk: Виділити все

en: Black
uk: Чорний

en: Blue
uk: Синій

en: Brown
uk: Коричневий

en: Gray
uk: Сірий

en: Green
uk: Зелений

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Pink
uk: Рожевий

en: Purple
uk: Пурпурний

en: Red
uk: Червоний

en: Silver
uk: Срібний

en: White
uk: Білий

en: Yellow
uk: Жовтий

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Будь ласка, введіть нік.

en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

en: (required)
uk: (обов’язково)

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
uk: Ця тема вимагає батьківську тему. Перевірка&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
uk: Підготовка до встановлення <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
uk: Батьківська тема <strong>%1$s %2$s</strong> встановлена.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
uk: Успішно встановлено батьківську тему <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
uk: <strong>Не вдалося знайти батьківську тему.</strong> Вам потрібно встановити батьківську тему <strong>%s</strong> перед тим, як ви зможете використовувати цю тему-нащадка.

en: Header Text
uk: Текст заголовку

en: Show header text with your image.
uk: Показувати назву і опис сайту

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: accessibility text, 4: version number, 5: update URL, 6: accessibility text
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" aria-label="%6$s">update now</a>.
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" aria-label="%3$s"> Переглянути деталі версії %4$s</a> або <a href="%5$s" aria-label="%6$s">оновити</a>.

en: By %s.
uk: Автор: %s.

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Add new Comment
uk: Додати новий коментар

en: Add Comment
uk: Додати коментар

en: Light
uk: Світлий

note: Description of the plugin/theme
en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
uk: Це не просто плагін, він символізує надію та ентузіазм цілого покоління, що виражені в двох словах з пісні, яка є найбільш відомою у виконанні Луїса Армстронга: &laquo;Hello, Dolly&raquo;. Після активації плагіна на кожній сторінці панелі управління в правому верхньому куті буде відображатися випадковий рядок з цієї пісні.

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
uk: <strong>Ласкаво просимо</strong> &mdash; Показує посилання на деякі з найпоширеніші завдання при створенні нового сайту.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: accessibility text, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" aria-label="%3$s">Переглянути деталі версії %4$s</a>. <em>Автоматичне оновлення недоступне для цієї теми.</em>

[ctx: Howdy]
en: Welcome
uk: Ласкаво просимо

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
uk: Я впевнений, що хочу назавжди відключити свій сайт, і усвідомлюю, що ніколи не зможу повернути його або використовувати %s знову.

en: Delete My Site Permanently
uk: Видалити мій сайт остаточно

en: Delete My Site
uk: Видалити  мій сайт

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
uk: Врахуйте, що після видалення сайт не можна буде відновити.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
uk: На жаль, посилання, за яким ви перейшли, застаріло. Будь ласка, виберіть інший варіант.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
uk: Дякуємо за роботу в мережі &laquo;%s&raquo;, ваш сайт видалений. Щасливої ​​дороги і до зустрічі!

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
uk: Якщо ви не хочете використовувати ваш сайт %s, ви можете видалити його за допомогою цієї форми. Коли ви натиснете <strong>Видалити мій сайт назавжди</strong>, ми відправимо вам листа з посиланням. Перейдіть по ньому, щоб видалити сайт.

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
uk: У вас недостатньо повноважень, щоб видалити цей сайт.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
uk: Дякуємо. Будь ласка, перевірте вашу електронну поштову скриньку на наявність посилання для підтвердження вашої дії. Ваш сайт не буде видалено, поки ви не натиснете на це посилання.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
uk: Файл занадто великий. Розмір файлів повинен бути менше %1$s КБ.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
uk: Ви використали весь простір. Видаліть старі файли, перш ніж завантажувати нові.

en: [%s] New Admin Email Address
uk: [%s] Нова адреса адміністратора

note: translators: %s: New email address
en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
uk: Ваш e-mail ще оновлений. Будь ласка, перевірте поштову скриньку %s на щодо листа з підтвердженням.

note: translators: Gigabytes
en: GB
uk: Гб

note: translators: Megabytes
en: MB
uk: Мб

en: [%s] New Email Address
uk: [%s] Нова адреса

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
uk: Вибачте, вам доведеться видалити файли, щоб завантажити інші.

en: Visit Dashboard
uk: Відвідати майстерню

en: Your Sites
uk: Ваші сайти

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
uk: Якщо ви потрапили на цей екран помилково і хочете відкрити один зі своїх власних сайтів, можна скористатися наведеними нижче посиланнями.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
uk: Ви спробували увійти в Майстерню сайту "%1$s", але на даний момент у вас немає прав доступу. Якщо ви вважаєте, що повинні мати доступ до Майстерні сайту "%1$s", будь ласка, зв'яжіться з вашим адміністратором мережі.

en: MB (Leave blank for network default)
uk: MB (залиште пустим, щоб використати значення по замовчуванню)

en: View Site
uk: Відвідати сайт

note: translators: My sites label
en: Primary Site
uk: Головний сайт

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
uk: Недостатньо вільного місця для завантаження.  Потрібно ще %1$s KB.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
uk: Щоб використовувати цю сторінку, потрібно бути учасником хоча б одного сайту.

en: Global Settings
uk: Загальні налаштування

en: The primary site you chose does not exist.
uk: Головний сайт, який ви обрали, не існує.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
uk: До виходу WordPress 3.0 мережу сайтів треба було встановлювати окремо за допомогою багатокористувацької платформи WordPress MU.

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
uk: На жаль, для роботи потрібен файл "wp-config-sample.php". Будь ласка, перезавантажте цей файл до свого встановлення WordPress.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
uk: Файл "wp-config.php" вже існує. Якщо вам потрібно скинути будь-який з параметрів, які знаходяться в ньому, спочатку видаліть його. Тепер можна <a href='%s'>запустити встановлення</a>.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
uk: Файл 'wp-config.php' вже існує на один рівень вище WordPress. Якщо вам потрібно скинути будь-який з його параметрів, будь ласка, спочатку видаліть його. Можете спробувати <a href='%s'>встановити</a>.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
uk: WordPress &rsaquo; Створення файлу конфігурації

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
uk: Ласкаво просимо до WordPress. Для початку потрібно ввести інформацію про базу даних. Вам потрібно знати наступне.

en: Database name
uk: Назва бази даних

en: Database username
uk: Ім'я користувача бази даних

en: Database password
uk: Пароль бази даних

en: Database host
uk: Сервер бази даних

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
uk: Табличний префікс (якщо ви хочете запустити більше ніж один WordPress сайт на одній базі даних)

en: Let&#8217;s go!
uk: Вперед!

en: Database Name
uk: Назва бази даних

[ctx: example password]
en: password
uk: пароль

en: Database Host
uk: Хост бази даних

en: Table Prefix
uk: Префікс для таблиць

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
uk: Якщо ви хочете мати одну базу даних для кількох інсталяцій WordPress, змініть це.

en: Run the install
uk: Запустити встановлення

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
uk: Щоб дозволити використання цієї сторінки для автоматичного ремонту бази даних, додайте в ваш файл <code>wp-config.php</code> наступний рядок. Після додавання перезавантажте сторінку.

en: No comments awaiting moderation.
uk: Немає коментарів, що чекають на одобрення.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
uk: Список змін

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
uk: Інші нотатки

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
uk: Часті питання

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
uk: Встановлення

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
uk: Опис

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
uk: Знімки екрану

en: You should update your web.config now.
uk: Тепер вам слід оновити web.config

en: Plugin Homepage &#187;
uk: Домашня сторінка плагіну &#187;

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
uk: Ви можете експортувати файл із вмістом вашого сайту, щоб імпортувати його до іншого встановлення чи платформи. Експортований файл буде у форматі XML під назвою WXR. Можуть бути включені записи, сторінки, коментарі, користувацькі поля, категорії та позначки. Ви можете задати, щоби файл WXR включав тільки певні записи чи сторінки, налаштувавши випадаючі фільтри для обмеження експортування за категорією, автором, діапазоном дати по місяцях або статусом оприлюднення.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
uk: Не вдалось відновити таблицю %1$s. Виникла помилка: %2$s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
uk: Нові користувачі отримають елекронного листа з повідомленням про те, що їх додано до користувачів вашого сайту. Цей лист також міститиме їхній пароль. Поставте галочку, якщо ви не хочете, щоб користувач отримав листа з привітанням.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
uk: Цей плагін згенерував стільки символів <strong>неочікуваного виводу</strong> під час активації: %d. Якщо ви помітите повідомлення &#8220;заголовки вже надіслані&#8221;, проблеми з каналами чи інші неполадки, спробуйте вимкнути чи видалити цей плагін.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
uk: Ви можете фільтрувати список користувачів по їх ролям, використовуючи посилання у верхньому лівому куті, щоб показати всіх, адміністраторів, редакторів, авторів, вкладників, або підписувачів. По замовчуванню показуються всі. Ролі в яких немає користувачів не відображаються.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
uk: Ви використовуєте розробницьку версію WordPress. Ви можете оновити версію до останньої нічної збірки автоматично чи завантажити нічну збірку та встановити її вручну:

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
uk: Налаштування оприлюднення по e-mail дозволяють вам надсилати вміст свого запису листом на WordPress сайт. Ви мусите налаштувати секретний обліковий запис e-mail із доступом через POP3, тоді будь-який лист, надісланий на цю адресу, буде оприлюднено, тому варто тримати цю адресу у великому секреті.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
uk: Є незбережені зміни, які будуть втрачені. Натисніть "Добре", щоби продовжити, або "Скасувати", щоб повернутися до редактора зображень.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
uk: У минулих версіях WordPress всі функції імпорту були вбудованими. Їх було перероблено у плагіни, тому що більшість людей використовувало їх один раз або дуже рідко.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
uk: Діюча тема поламана. Повернення до теми за замовчуванням.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
uk: Зображення не вдалось обробити. Будь ласка, поверніться назад і спробуйте ще раз.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
uk: Таблиця %1$s не в порядку. Вона повідомляє таку помилку: %2$s. WordPress спробує виправити цю таблицю&hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
uk: Є автозбереження цього запису, що новіше за версію нижче. <a href="%s">Переглянути автозбереження</a>

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
uk: Виправлення завершено. Будь-ласка заберіть цей рядок з wp-config.php щоб неавторизовані користувачі не могли скористатись цією сторінкою.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
uk: WordPress може автоматично пошукати проблеми бази даних і виправити їх. Це займе трохи часу, тож вам слід зачекати.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
uk: WordPress теж може спробувати оптимізувати базу даних. Це поліпшує швидкодію при деяких ситуаціях. Налагодження і оптимізація бази даних може зайняти багато часу і база даних буде заблокованою поки триває оптимізація.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
uk: Введіть електронну адресу або ім&#39;я вже зареєстрованого користувача у цій мережі, щоб запросити його на сайт. Цій людині буде надіслане повідомлення, в якому її проситимуть прийняти запрошення.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
uk: Аватар це зображення , яке з&#8217;являється біля вашого імені коли ви коментуєте на сайтах, які підтримують їх. Тут ви можете увімкнути відображення аватарів для людей, які коментують на вашому сайті.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
uk: <strong>Увага:</strong> Не варто змінювати діючі плагіни. Якщо ваші зміни призведуть до фатальної помилки, то плагін буде вимкнений автоматично.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
uk: Введіть електронну адресу або ім&#8217;я вже зареєстрованого користувача у цій мережі, щоб запросити його на сайт. Цій людині буде надіслане повідомлення, в якому її проситимуть прийняти запрошення.

en: Contributing Developers
uk: Розробники

en: Show Toolbar when viewing site
uk: Показувати панель інструментів при перегляді сайту

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
uk[0]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено проблему безпеки та %2$s помилку.
uk[1]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено проблему безпеки та %2$s помилки.
uk[2]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено проблему безпеки та %2$s помилок.

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
uk: Більше інформації можна отримати з <a href="%s">деталей випуску</a>.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
uk[0]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено декілька проблем безпеки та %2$s помилку.
uk[1]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено декілька проблем безпеки та %2$s помилки.
uk[2]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено декілька проблем безпеки та %2$s помилок.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
uk[0]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено %2$s помилку.
uk[1]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено %2$s помилки.
uk[2]: У <strong>версії %1$s</strong> виправлено %2$s помилок.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
uk: Ласкаво просимо до вашої Майстерні WordPress! Цей екран ви будете бачити, коли зайдете на свій сайт. Тут ви маєте доступ до всіх аспектів керування сайтом на WordPress. Ви можете отримати допомогу натиснувши на вкладку "Допомога" в правому верхньому куті екрану.

en: Maintenance and Security Release
uk: Випуск обслуговування та безпеки

en: What&#8217;s New
uk: Що нового

en: Security Release
uk: Випуск безпеки

en: Maintenance Release
uk: Випуск обслуговування

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
uk: У <strong>версії %s</strong> виправлено декілька проблем безпеки.

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
uk: Цей розділ дозволяє вам обирати структуру постійних посилань. Ви можете обрати один із запропонованих варіантів, або створити користувацьку структуру URL.

en: Return to Updates
uk: Повернутися до поновлень

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
uk: Ласкаво просимо до WordPress %1$s. <a href="%2$s">Дізнатися більше</a>.

en: Adding Categories
uk: Додавання категорій

en: Adding Tags
uk: Додавання позначок

en: Troubleshooting
uk: Вирішення проблем

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
uk: Тут можна завантажувати файли, не створюючи матеріал. Це дозволяє завантажити файли для подальшого використання в публікаціях та сторінках та/або отримати посилання на окремий файл, щоб поділитися ним. Завантажити файли можна трьома способами:

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
uk: Ви повинні присвоїти новому користувачеві пароль, який він зможе змінити після авторизації. Ім'я користувача, однак, змінити не можна.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
uk: Якщо ви хочете перетворити свої категорії у позначки (або навпаки), використовуйте <a href="%s">Перетворювач категорій і позначок</a>, доступний у розділі "Імпорт".

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
uk: Коли завершите, не забудьте натиснути кнопку «Додати нового користувача» в нижній частині екрану.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
uk: Коли ви збережете файл, ви зможете використовувати функцію імпорту на іншому сайті WordPress, щоб імпортувати вміст цього сайту.

en: Screen Display
uk: Відображення екрану

en: Attaching Files
uk: Прикріплення файлів

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
uk: Короткий огляд ролей користувачів і їх можливостей:

en: User Roles
uk: Ролі користувачів

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
uk: Щоб додати користувача на сайт, заповніть форму на цьому екрані і натисніть кнопку «Додати нового користувача».

en: Moderating Comments
uk: Модерування коментарів

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
uk: Учасники можуть читати коментарі, коментувати, отримувати розсилки і т.д., але створювати вміст сайту не можуть.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
uk: Якщо потрібного імпортера немає у списку, пошукайте його в <a href="%s">директорії плагінів</a>.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
uk: При масовому редагуванні ви можете змінити метадані (категорії, автора і т.д.) відразу всіх вибраних публікацій. Щоб видалити публікацію з групи, просто натисніть на хрестик поряд з її назвою.

en: Available Actions
uk: Доступні дії

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
uk: Автори можуть оприлюднювати та керувати своїми власними записами, а також завантажувати файли.

en: How to Update
uk: Як оновити

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
uk: На цьому екрані доступні всі Ваші публікації. Ви можете налаштувати відображення цього екрану відповідно до своїх вимог.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
uk: Можна також змінити або перемістити в кошик відразу кілька публікацій. Виберіть публікаці, відзначивши їх галочками, потім виберіть потрібну дію в меню «Дії» та натисніть «Застосувати».

en: Adding Plugins
uk: Додавання плагінів

en: Screen Content
uk: Вміст екрану

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
uk: Можна настроювати відображення вмісту на цьому екрані декількома способами:

en: Adding Themes
uk: Додати теми

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
uk: Плагіни підключаються до WordPress, розширюючи його функціональність додатковими можливостями. Плагіни розробляються незалежно від ядра WordPress тисячами розробників по всьому світу. Всі плагіни в офіційній <a href="%s" target="_blank">директорії плагінів WordPress.org</a> сумісні з ліцензією WordPress. Ви можете знайти нові плагіни за допомогою пошуку, або перегляду директорії прямо тут, у вашому власному розділі "Плагіни".

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
uk: Постійні посилання вказують на Ваші сторінки і публікації, а також архіви категорій і теґів. Постійне посилання — це веб-адреса, що використовується як посилання на Ваш опублікований матеріал. Адреса кожного матеріалу повинна бути постійною і ніколи не змінюватися, тому такі посилання і називаються постійними.

en: Common Settings
uk: Загальні налаштування

en: Custom Structures
uk: Власна структура

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
uk: Розділ "Завантаження файлів" дозволяє вам обрати теку та шлях для зберігання файлів, які ви завантажуєте.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
uk: Ви можете додавати вміст декількома різними способами; цей розділ містить налаштування для них всіх. Верхня частина контролює редактор Майстерні, інші ж контролюють зовнішні методи оприлюднення. Для отримання додаткової інформації про будь-який з цих методів, використовуйте посилання на документацію.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
uk: Встановлення тем у режимі мережі сайтів "Multisite" можливе тільки через розділ "Мережа сайтів".

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
uk: Якщо ви хочете, щоб відвідувачі сайту могли реєструватися самі, а не адміністратором сайту, поставте галочку "Членство". Можна задати роль користувача за замовчанням для всіх нових користувачів, зареєстрованих самостійно або адміністратором сайту.

en: Post Via Email
uk: Оприлюднення по e-mail

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
uk: Якщо потрібно, WordPress буде автоматично повідомляти різні сервіси про Ваші нові публікації.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
uk: Цей екран надає багато можливостей по налаштуванню керування й відображення коментарів і посилань на ваші публікації/сторінки. Їх насправді так багато, що всі вони тут не помістяться! :) Зверніться до документації по посиланнях праворуч, щоб отримати інформацію про кожне налаштування.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
uk: Ви можете змінити свій пароль, увімкнути клавіатурні скорочення, змінити колірну схему розділів адміністрування WordPress, вимкнути Візуальний редактор (WYSIWYG) і багато іншого. Ви можете сховати Панель інструментів (яка раніше називалася Адмін панель) із зовнішньої частини свого сайту, але вона не може бути вимкнена на розділах адміністрування.

en: Inactive Sidebar (not used)
uk: Неактивна бічна колонка (не використовується)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
uk: Ця бічна колонка вже недоступна та ніде не відображається на вашому сайті. Видаліть кожен віджет нижче, щоби повністю прибрати цю неактивну бічну колонку.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
uk: <strong>Перетягніть</strong> Ваші файли в спеціальну область нижче. Можна перетягнути відразу декілька файлів.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
uk: Кнопка <strong>«Огляд»</strong> (при використанні завантажувача браузера) відкриє вікно Вашої операційної системи для перегляду файлів. Виберіть файл і натисніть кнопку <strong>«Відкрити»</strong> — на екрані з'явиться смуга завантаження.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
uk: Можна групувати посилання, використовуючи категорії посилань. Назви категорій посилань повинні бути унікальними, а самі категорії посилань не мають відношення до категорій, які Ви використовуєте для публікацій.

en: Removing and Reusing
uk: Видалення та повторне використання

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
uk: Можна присвоювати публікаціям ключові слова, використовуючи <strong>теґи</strong>. На відміну від категорій, у теґів немає ієрархії - це означає, що вони не пов'язані між собою.

en: Missing Widgets
uk: Пошкоджені віджети

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
uk: Ви можете керувати коментарями на своєму сайті, подібно до того як ви керуєте публікаціями та іншим вмістом. Цей екран налаштовується так само, як і інші екрани керування. Можна працювати з коментарями, використовуючи посилання, що з'являються при наведенні курсору, або здійснюючи масові дії.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
uk: У колонці <strong>«Автор»</strong>, крім імені, e-mail і сайту автора, відображається також його IP-адреса. Натиснувши на це посилання, Ви побачите всі коментарі, зроблені з цієї IP-адреси.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
uk: Посилання в панелі інструментів у верхній частині екрану з’єднують вашу Майстерню та зовнішню частину вашого сайту, також вони забезпечують доступ до вашого облікового запису та корисної інформації про WordPress.

en: Deleting Links
uk: Видалення посилань

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
uk: При наведенні курсору на рядок таблиці з'являються посилання: «Редагувати», «Видалити остаточно» і «Переглянути». Натиснувши на «Редагувати» або на назву файлу, можна відкрити вікно для редагування метаданих цього файлу. Натиснувши "Видалити остаточно», можна видалити файл з бібліотеки (і всіх записів, до яких він прикріплений). Посилання «Переглянути» веде на сторінку, що відображає цей файл.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
uk: Редагування сторінок дуже схоже на редагування публікацій. Тут Ви також можете налаштовувати вигляд екрану.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
uk: Можна також здійснювати ті ж типи дій, включаючи деталізацію списку за допомогою фільтрів, роботу зі сторінкою за допомогою посилань, що з'являються при наведенні курсору, і масове редагування сторінок за допомогою меню «Дії».

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
uk: Якщо медіа файл не був прикріплений до будь-якого вмісту, ви побачите це в колонці "Завантажено для", та зможете натиснути "Прикріпити", щоби відкрити невелике вікно, яке дозволить вам знайти існуючий вміст і прикріпити файл.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
uk: Всі файли, які ви завантажили, зберігаються у медіа бібліотеці, останні з них відображаються на початку. Використовуючи вкладку "Параметри екрану", ви можете змінити вигляд цього екрану.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
uk: Сторінки схожі на записи тим, що вони мають заголовок, текст, і метадані, але вони відрізняються тим, що не є частиною хронологічного потоку блогу, щось на кшталт постійних записів. Сторінкам не присвоюються категорії та позначки, однак вони можуть мати ієрархію. Ви можете "гніздити" одні сторінки під іншими, обираючи Предка.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
uk: Багато користувачів для швидкої перевірки коментарів застосовують гарячі клавіші. За посиланням праворуч Ви знайдете додаткову інформацію.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
uk: Посилання можна групувати по категоріям, але це категорії посилань, інші, ніж у публікацій.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
uk: <a href="%s">Дізнатись більше про WordPress %s</a>.

en: Managing Pages
uk: Керування сторінками

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
uk: Можна приховувати/показувати стовпчики згідно ваших вподобань і вказувати кількість виведених користувачів на вкладці "Параметри екрану".

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
uk: <strong>«Попередній перегляд»</strong> показує, як виглядатиме Ваша чернетка після публікації. «Переглянути» — відкриває публікацію на зовнішній частині сайту. Яке з цих двох посилань буде відображатися, залежить від статусу матеріалу.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
uk: При наведенні курсору на рядок у списку користувачів з'являться посилання, що дозволяють управляти користувачами. Ви можете виконати наступні дії:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
uk: <strong>«В кошик»</strong> переміщує матеріал в кошик, де згодом він автоматично видаляється, або ж можна вручну видалити остаточно його там.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
uk: <strong>«Швидке редагування»</strong> надає швидкий доступ до метаданих, дозволяючи змінювати параметри матеріалу прямо на цьому екрані.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
uk: <strong>«Редагувати»</strong> відкриває екран редагування цієї публікації. Туди також можна потрапити, натиснувши на заголовок публікації.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
uk: "Редагувати" веде до розділу редагування облікового запису користувача. Туди також можна потрапити, натиснувши на ім'я користувача.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
uk: Ви можете переглянути всі записи, зроблені користувачем, натиснувши на число під колонкою "Записи".

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
uk: Оскільки це мережа сайтів, можна додавати існуючі в ній облікові записи, вказавши ім'я користувача або e-mail і вибравши роль. Щоб мати більше можливостей, наприклад призначати пароль, потрібно бути адміністратором мережі і використовувати випадаюче посилання для редагування облікового запису користувача в розділі "Мережа сайтів" > "Всі користувачі".

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
uk: Схоже, для виклику функції add_meta_box() був безпосередньо підключений файл wp-admin/includes/template.php. Так робити не можна. Використовуйте для виклику add_meta_box() дію add_meta_boxes.

en: Welcome to WordPress %s
uk: Ласкаво просимо до WordPress %s

en: Go to Dashboard &rarr; Home
uk: Перейти до "Майстерні" &rarr; "Домашня сторінка"

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
uk: Повернутися до "Майстерні" &rarr; "Оновлення"

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
uk: WordPress створено міжнародною командою пристрасних особистостей.

en: Under the Hood
uk: Під капотом

en: Customize Your Site
uk: Налаштувати свій сайт

en: Profile updated.
uk: Обліковий запис оновлено.

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
uk: Привіт,
    
    Вас запрошено приєднатися до сайту «%1$s»
    в мережі «%2$s» у ролі %3$s.
    
    Клацніть на посилання, щоб прийняти запрошення:
    %4$s

en: Core Developer
uk: Розробник ядра

en: The package could not be installed.
uk: Архів не вдалося встановити.

en: The plugin contains no files.
uk: Плагін не містить файлів.

en: No valid plugins were found.
uk: Коректних додатків не знайдено.

en: Attachment Post URL
uk: URL сторінки файлу

[ctx: admin menu]
en: All Links
uk: Всі посилання

en: Drop files here
uk: Перетягніть сюди файли

en: %s plugins
uk: плагінів: %s

en: %s plugin
uk: %s плагін

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
uk: Оптимізація таблиці %s пройшла успішно.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
uk: Не вдалось оптимізувати таблицю %1$s . Помилка: %2$s

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
uk: Успішно відновлено таблицю %s.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
uk: Ця таблиця %s вже оптимізована.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
uk: З таблицею %s все гаразд.

note: translators: %s: plugin version
en: View version %s details.
uk: Переглянути деталі версії %s.

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
uk: Встановити імпортер Tumblr, щоб імпортувати записи та медіа з Tumblr, використовуючи їх API.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
uk: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Оновити %2$s</a> або дізнатись більше про <a href="%3$s" class="browse-happy-link">сучасні браузери</a>

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
uk: Масштабувати зображення відповідно до великого розміру, зазначеного в  %1$sналаштуваннях медіафайлів%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Audio, Video, or Other File
uk: Аудіо, відео або інший файл

en: Insert media from another website
uk: Вставити медіа-файл з іншого сайту

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: сторінку налаштувань не знайдено.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
uk: <strong>ПОМИЛКА:</strong> Виникла помилка під час з&#8217;єднання з сервером, будь ласка, провірте правильність налаштувань.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
uk: ПОМИЛКА: ви відповідаєте на коментар до чернетки публікації.

en: ERROR: please type a comment.
uk: ПОМИЛКА: Будь ласка, введіть коментар.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
uk: У меню навігації зліва розташовані посилання на всі екрани управління WordPress, а при наведенні курсору з'являються підменю. Можна згорнути меню у вузьку смужку іконок, натиснувши на посилання «Згорнути меню» внизу.

en: Navigation
uk: Навігація

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
uk: <strong>Перетягування</strong> &mdash; Щоби впорядкувати блоки, натисніть на панель заголовку обраного блоку та відпустіть, коли побачите сірий прямокутник на тому місці, куди ви хочете помістити блок.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
uk: Ви можете використовувати наступні елементи керування, щоб впорядкувати екран Майстерні на власний смак. Також це підходить до більшості інших екранів адміністрування.

en: Overview
uk: Огляд

en: Updates %s
uk: Оновлення %s

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
uk: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: You can&#8217;t give users that role.
uk: Ви не можете надати користувачам цю роль.

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: <span class="count">(%s)</span> доступне оновлення
uk[1]: <span class="count">(%s)</span> доступні оновлення
uk[2]: <span class="count">(%s)</span> доступних оновлень

en: Caution:
uk: Увага:

en: Add New User
uk: Додати нового користувача

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень. щоб керувати налаштуваннями цього сайту.

[ctx: plugin editor]
en: Editor
uk: Редактор

en: Installed Plugins
uk: Встановлені плагіни

en: Confirm Deletion
uk: Підтвердити видалення

en: Deactivate
uk: Вимкнути

en: Version %s
uk: Версія %s

en: User added.
uk: Користувача додано.

en: View
uk: Переглянути

en: Super Admin
uk: Супер-адмін

en: You can&#8217;t remove users.
uk: Ви не можете видаляти користувачів.

en: Settings saved.
uk: Налаштування збережено.

en: Changed roles.
uk: Ролі змінено.

en: User removed from this site.
uk: Користувача видалено з цього сайту.

en: Search Users
uk: Пошук користувачів

en: Add Existing User
uk: Додати існуючого користувача

en: Role
uk: Роль

en: For more information:
uk: Більше інформації:

[ctx: user]
en: Add New
uk: Додати

en: Delete
uk: Видалити

en: All Users
uk: Всі користувачі

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Install
uk: Встановити

en: Plugins %s
uk: Плагіни %s

en: Delete Site
uk: Видалити сайт

en: About Pages
uk: Про сторінки

en: Customizing This Display
uk: Налаштування відображення

en: Title and Post Editor
uk: Заголовок і редактор

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
uk: Примітка: Ці настройки не блокують доступ до Вашого сайту. Чи будуть вони враховуватися — залежить від пошукових систем.

en: Post name
uk: Назва запису

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
uk: Цей скрипт для імпорту не встановлено. Будь ласка, встановіть його з  <a href="%s">основного сайту</a>.

en: Email Address
uk: E-mail адреса

en: Site Language
uk: Мова сайту

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
uk: Пробувати сповіщати блоги, посилання на які є у статті

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
uk: Привіт,
    Вас запрошено приєднатися до сайту «%1$s»
    в мережі «%2$s» у ролі %3$s.
    Якщо не бажаєте приєднуватися до сайту, проігноруйте
    цього листа. Це запрошення дійсне кілька днів.
    
    Клацніть на посилання, щоб активувати обліковий запис:
    %%s

en: Full Width Template
uk: Шаблон без сайдбару

en: Post Formats
uk: Формат публікацій

en: Featured Images
uk: Головні зображення

en: Featured Image Header
uk: Головне зображення в заголовку

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
uk: Схоже ви використовуєте стару версію %s. Для використання всіх можливостей WordPress, будь ласка, оновіть свій браузер.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
uk: Схоже ви використовуєте небезпечну версію %s. Використання застарілого браузера робить ваш комп'ютер небезпечним. Для використання всіх можливостей WordPress, будь ласка, оновіть свій браузер.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
uk: Деякі пункти меню некоректні. Будь ласка, перевірте і видаліть їх.

[ctx: term name]
en: Name
uk: Назва

[ctx: meta name]
en: Name
uk: Назва

[ctx: theme name]
en: Name
uk: Назва

note: translators: %s: Theme Directory URL
en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
uk: На цьому екрані ви можете знайти додаткові теми для Вашого сайту за допомогою механізму перегляду/встановлення тем, що відобразить теми з <a href="%s" target="_blank"> каталогу на WordPress.org </a> . Ці теми створюються третіми особами і поширюються безкоштовно за ліцензією GNU GPL, як і WordPress.

en: Re-install Now
uk: Перевстановити зараз

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
uk: Завантажений файл перевищує директиву upload_max_filesize у файлі php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
uk: Завантажений файл перевищує значення директиви MAX_FILE_SIZE, що вказано в HTML-формі.

en: External Libraries
uk: Сторонні бібліотеки

en: Available Tools
uk: Доступні інструменти

en: Network Setup
uk: Встановлення мережі

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
uk: Перекладачі

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
uk: WordPress розвивається, коли такі люди як ви розповідають про нього своїм друзям, а тисячі комерційних проектів і сервісів, побудованих на WordPress, діляться цим фактом зі своїми користувачами. Нам дуже приємно, коли хтось поширює добре слово, тільки спочатку <a href="%s">перегляньте правила використання нашої торгової марки</a>.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
uk: Кожен плагін і тема в директорії WordPress.org на 100%% сумісні з ліцензією GPL або іншою вільною ліцензією, тому ви можете безпечно знаходити там <a href="%1$s">плагіни</a> та <a href="%2$s">теми</a>. Якщо ви отримали плагін або тему з іншого джерела, спочатку <a href="%3$s">запитайте авторів чи їх ліцензія GPL</a>. Якщо вони не поважають ліцензію WordPress, ми їх не рекомендуємо.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
uk: WordPress це вільне та відкрите програмне забезпечення, створене широкою спільнотою добровільних розробників зі всього світу. WordPress надає стільки прав завдяки своїй <a href="%s">ліцензії</a>, GPL.

en: Lead Developer
uk: Головний розробник

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/
en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
uk: Хочете побачити своє ім'я на цій сторінці? <a href="%s"> Візьміть участь у проекті WordPress </a>.

en: Credits
uk: Учасники

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
uk: Вимкнути

en: Cofounder, Project Lead
uk: Співзасновник, керівник проекту

en: Core Contributors to WordPress %s
uk: Помічники розробки ядра WordPress %s

en: All Comments
uk: Всі коментарі

note: translators: 1: https://wordpress.org/about/, 2: https://make.wordpress.org/
en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
uk: WordPress розвивається завдяки <a href="%1$s">міжнародній команді</a> та силами ентузіастів. <a href="%2$s">Візьміть участь в проекті WordPress</a>.

en: Project Leaders
uk: Керівники проекту

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
uk: Ви маєте свободу використовувати програму, для будь-якої цілі.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
uk: Ви маєте доступ до вихідного коду, свободу вивчати як програма працює, та свободу змінювати її для досягнення бажаних можливостей.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
uk: Ви маєте свободу поширювати копії програми, тож ви можете допомогти своєму сусіду.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
uk: Ви маєте свободу поширювати копії змінених вами версій. Завдяки цьому ви можете дати цілій спільноті можливість отримати користь від ваших змін.

en: You are using an insecure browser!
uk: Ви використовуєте небезпечний браузер!

en: Your browser is out of date!
uk: Ваш браузер застарілий!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
uk: Хіба ви не бажаєте щоби все програмне забезпечення було з цими свободами? Ми так! Для отримання додаткової інформації, перейдіть за цим посиланням: <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: Freedoms
uk: Свободи

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
uk: Можна використати одну із цих класних  картинок або виводити їх у випадковому порядку.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
uk: Якщо Ви не бажаєте завантажити довільне зображення, то можете використати одне із запропонованих зображень.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
uk: Можна вибрати одну з завантажених раніше картинок або показувати їх у випадковому порядку.

en: Collapse menu
uk: Згорнути меню

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
uk: Дропіни це спеціальні плагіни в директорії %s, які можуть заміняти певні можливості WordPress.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
uk: <strong>Випадково:</strong> на кожній сторінці буде з’являтися інше зображення.

en: Uploaded Images
uk: Завантажені зображення

en: Layout
uk: Розмітка

en: You have specified this user for deletion:
uk: В обрали наступного користувача, щоб видалити:

en: &larr; Back to Users
uk: &larr; Повернутись до користувачів

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
uk: %1$s з %2$s

en: %s Page Template
uk: Шаблон сторінки «%s»

en: This plugin may be active on other sites in the network.
uk: Цей плагін може бути діючий на інших сайтах мережі.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
uk: Ви не можете видалити плагін, поки він діє на основному сайті.

en: Default Post Format
uk: Формат записів за замовчуванням

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для керування оновлення цього сайту.

[ctx: user]
en: Add Existing
uk: Додати існуючого користувача

[ctx: user]
en: Add New User
uk: Додати нового користувача

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
uk: Зміни файлів на цьому екрані будуть відображені на всіх сайтах мережі.

[ctx: user]
en: Add Existing User
uk: Додати існуючого користувача

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
uk: "Press This" - це букмарклет, який дозволяє легко створювати записи про те, що ви зустрічаєте в інтернеті. Його можна використовувати щоб просто зберегти посилання, або ж додати цитату у свій блог. "Press This" навіть дозволить вибрати зображення зі сторінки і додати його до свого запису. Просто перетягніть посилання "Press This" з цього екрану до закладок вашого браузера та відкрийте для себе легший спосіб створення записів. Натискання на букмарклет "Press This" в закладках вашого браузера, перебуваючи на іншому сайті, відкриє вікно зі всіма цими параметрами.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
uk: На екрані Майстерні доступні наступні блоки:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
uk: На цьому екрані перераховані всі існуючі користувачі вашого сайту. Кожен користувач має одну з п'яти ролей, призначених адміністратором: адміністратор, редактор, автор, учасник, або підписник. Користувачі, які не є адміністраторами, після входу матимуть менше можливостей, залежно від своєї ролі.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
uk: Якщо ви хочете внести зміни, але не хочете, щоб вони були перезаписані при оновленні плаґіну — можливо, Вам варто написати свій власний плаґін. Інформацію про те, як це зробити, можна знайти за посиланнями нижче.

en: Sample Page
uk: Зразок сторінки

en: Retro (Generated)
uk: Ретро (Згенеровано)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
uk: На даний момент для цього сайту доступна тільки одна тема. Відвідайте розділ "Мережа сайтів", щоб <a href="%1$s">дозволити</a> або <a href="%2$s">встановити</a> більше тем.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
uk: На даний момент для цього сайту доступна тільки одна тема. Відвідайте розділ "Мережа сайтів", щоб <a href="%1$s">дозволити</a> більше тем.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
uk: Права суперадміністратора не можна скасувати, оскільки цей користувач володіє e-mail адресою адміністратора мережі.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
uk: Зараз у вас встановлена тільки одна тема. У будь-який момент можна вибрати більше 1000 безкоштовних тем з каталогу WordPress.org: просто натисніть на вкладку <a href="%s">Встановити теми</a> вище.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
uk: Одна або декілька таблиць бази даних недоступні. Щоб дозволити WordPress полагодити їх, натисніть на кнопку «Відновити базу даних», Ремонт може зайняти деякий час, тому запасіться терпінням.

en: Visual Editor RTL Stylesheet
uk: RTL-cтиль візуального редактора

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
uk: Ця тема-нащадок успадковує шаблони з батьківської теми, %s.

en: This is a file in your current parent theme.
uk: Це файл у вашій поточній батьківській темі.

en: Network Enable
uk: Дозволити для мережі

en: Your WordPress database has been successfully updated!
uk: Вашу база даних WordPress було успішно оновлено!

en: Update WordPress Database
uk: Оновити БД WordPress

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
uk: Ви збираєтеся встановити <strong>англомовний</strong> WordPress %s. Є імовірність, що це оновлення спричинить неполадки перекладу. Можливо краще дочекатися випуску локалізованої версії.

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
uk: Процес оновлення бази даних може зайняти деякий час, тому будь ласка, будьте терплячі.

en: WordPress &rsaquo; Update
uk: Оновлення WordPress

en: Update Complete
uk: Оновлення завершене

en: Database Update Required
uk: Необхідне оновлення бази даних

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
uk: WordPress оновлено! Також необхідно оновити базу даних до останньої версії.

en: No Update Required
uk: Не потребує оновлень

en: Plugin updated successfully.
uk: Плагін оновлений успішно.

en: Update Theme
uk: Оновлення тем

en: Plugin update failed.
uk: Оновлення плагіну не вдалося.

en: Theme update failed.
uk: Оновлення теми не вдалося.

en: Theme updated successfully.
uk: Тема оновлена успішно.

en: Update Plugin
uk: Оновити плагін

note: translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: accessibility text, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%3$s">Переглянути деталі версії %4$s</a>. <em>Автоматичне оновлення недоступне для цієї теми.</em>

en: Update package not available.
uk: Пакет оновлення недоступний.

en: Date range:
uk: Діапазон дат:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
uk: Це буде містити всі ваші записи, сторінки, коментарі, користувацькі поля, групи, меню навігації та користувацькі записи.

en: Choose what to export
uk: Оберіть що експортувати

en: Authors:
uk: Автори:

en: All content
uk: Весь вміст

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
uk: Вибачте, цей тип файлів не дозволений із міркувань безпеки.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
uk: Панель «Доступні віджети» містить всі віджети, які можна вибрати. Як тільки Ви перетягніть віджет в бічну колонку, він відкриється для налаштування параметрів. Закінчивши налаштування, натисніть кнопку «Зберегти», і віджет з'явиться на сайті. Якщо натиснути на посилання «Видалити», віджет буде видалено.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
uk: Не забудьте натиснути кнопку «Оновити медіа», щоб зберегти зміни.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
uk: Зверніть увагу, що для обрізки зображення достатньо натиснути на нього (іконка «Обрізати» вже вибрана) і вибрати бажану частину, утримуючи кнопку миші. Потім натисніть «Зберегти », щоб записати результат.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
uk: Тільки для зображень, ви можете натиснути "Редагувати зображення" під мініатюрою, щоби відкрити редактор зображень із іконками для обрізання, повертання, чи перевертання зображення, а також скасування та повторення. Блоки праворуч дають вам більше можливостей для зміни розміру зображення, його обрізання, а також зміни розміру мініатюри. Ви можете натиснути посилання "Допомога" в цих блоках, щоб отримати більше інформації.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
uk: Цей екран дозволяє змінити п'ять полів метаданих, що відносяться до файлу з медіа-бібліотеки.

en: Email or Username
uk: E-mail або ім’я користувача

en: Search Installed Themes
uk: Шукати встановлені теми

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
uk: <strong>Будь ласка, зауважте:</strong> Будь-які зміни, внесені вами безпосередньо до файлів теми, будуть втрачені. Будь ласка, поміркуйте про використання <a href="%s">тем-нащадків</a> для внесення змін до тем.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: «Липучка» <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: «Липучки» <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: «Липучок» <span class="count">(%s)</span>

en: Please select one or more plugins to update.
uk: Будь ласка, оберіть один або більше плагінів для оновлення.

en: Please select one or more themes to update.
uk: Будь ласка, оберіть одну або кілька тем для оновлення.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
uk: Востаннє перевірено %1$s о %2$s

en: Check Again
uk: Перевірити знову

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
uk: Починається процес оновлення. Він може зайняти деякий час, тому будь ласка, будьте терплячі.

en: Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: RTL Language Support
uk: Підтримка мов із напрямом тексту справа наліво

en: Editor Style
uk: Стиль редактора створення контенту

en: Front Page Posting
uk: Оприлюднення з головної сторінки

en: Translation Ready
uk: Готова для перекладу

en: You are not allowed to edit this comment.
uk: Вам не дозволено редагувати цей коментар.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
uk: Щоби виконати запитувану дію, WordPress має отримати доступ до вашого веб сервера.

en: Current Page
uk: Поточна сторінка

en: No themes match your request.
uk: За Вашим запитом тем не знайдено.

en: Search Sites
uk: Пошук сайтів

en: Create a New User
uk: Створити нового користувача

en: You have %1$s and %2$s.
uk: У Вас є %1$s та %2$s.

en: %s site | %s sites
uk[0]: %s сайт
uk[1]: %s сайти
uk[2]: %s сайтів

en: %s user | %s users
uk[0]: %s користувач
uk[1]: %s користувачі
uk[2]: %s користувачів

en: http://wordpress.org/news/feed/
uk: http://feeds.feedburner.com/uawordpress

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
uk: (Реєстрація вимкнена. Тільки користувачі даного сайту можуть коментувати.)

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
uk: Нові користувачі отримують лист з повідомленням, що їх додали на цей сайт. За замовчуванням у цьому листі також міститься їх пароль. Зніміть галочку, якщо ви не хочете включати пароль у вітальний лист.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: accessibility text, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" aria-label="%3$s">View version %4$s details</a>.
uk: Доступна нова версія %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" aria-label="%3$s">Переглянути деталі версії %4$s</a>.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
uk: Збережіть меню, щоб оновити чернетки елементів.

en: Storage Space
uk: Дисковий простір

en: Create a New Site
uk: Створити новий сайт

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
uk: Зображення розміром <strong>%1$d &times; %2$d px</strong> буде використано без змін.

en: Crop and Publish
uk: Обрізати та оприлюднити

note: translators: 1: Plugin Browser/Installer URL, 2: WordPress Plugin Directory URL 3: local plugin directory
en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your %3$s directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
uk: Ви можете знайти додаткові плагіни для свого сайту, використовуючи можливості <a href="%1$s">оглядача/встановлювача плагінів</a>, або переглядаючи <a href="%2$s" target="_blank">директорію плагінів WordPress</a> та встановлюючи нові плагіни вручну. Щоби встановити плагін вручну, зазвичай вам потрібно просто завантажити файл плагіну до своєї директорії %3$s. Коли плагін встановлено, ви можете увімкнути його тут.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
uk: XFN розшифровується як <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, мікроформат для позначення соціальних взаємовідносин та є необов’язковим. WordPress дозволяє використовувати атрибути XFN. щоб показати Ваше відношення до сайту, на який Ви посилаєтеся.

en: FTP Password
uk: FTP Пароль

en: FTP Username
uk: Ім’я користувача FTP

en: FTP/SSH Password
uk: FTP/SSH Пароль

en: FTP/SSH Username
uk: Ім’я користувача FTP/SSH

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
uk: Ви можете обрати що показувати на головній сторінці вашого сайту. Це можуть бути записи в зворотному хронологічному порядку (класичний блог), або статична сторінка. Щоб зробити головну сторінку статичною, спочатку вам слід створити дві <a href="%s">сторінки</a>. Одна стане головною сторінкою, а інша міститиме ваші записи.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
uk: У блоці «Власна структура» можна налаштувати префікси, які буде видно в адресах архівів. Наприклад, адреса сторінки з усіма публікаціями з категорії «Некатегоризовано» може мати вигляд <code>/topics/uncategorized</code> замість <code>/category/uncategorized</code>.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
uk: Коли ви присвоює публікації кілька категорій або теґів, в посиланні може стати тільки одна з них: категорія з найменшим ID. Це відноситься до структур, що включає елементи <code>%category%</code> і <code>%tag%</code>.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
uk: Якщо ви обирете структуру, відмінну від Простої, ваш загальний шлях URL зі структурними теґами (вирази, оточені символами <code>%</code>), також з'явиться в полі Користувацької структури, і ваш шлях може бути змінений там.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
uk: Більшість тем виводять власні віджети за замовчуванням, доки Ви не додасте власні. Після додавання власних віджетів, стандартні віджети зникають.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
uk: Якщо ви хочете видалити віджет, але зберегти його налаштування для можливого майбутнього використання, просто перетягніть його до області "Неактивні віджети". Ви можете додати його назад звідти будь-коли. Це особливо корисно коли ви вмикаєте тему з іншими областями віджетів.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
uk: Для додавання нового користувача сайту, клацніть «Додати нового» (у верхній частині екрану, чи підпункт меню «Користувачі»).

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
uk: Можна задати максимальні зображень, що вставляються у контент. Також можна вставлять повнорозмірні зображення

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
uk: Більшість тем відображають назву сайту наверху кожної сторінки, у рядку назви браузера, та як ідентифікатор каналів. Ключова фраза також відображається багатьма темами.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
uk: <strong>Порядок</strong> &mdash; Сторінки зазвичай впорядковуються за азбукою, але ви можете обрати свій власний порядок, ввівши номер (1 для першої і т. д.) у цьому полі.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
uk: Будь ласка, вкажіть необхідні дані FTP або SSH для доступу.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
uk: Будь ласка, вкажіть дані з’єднання FTP для продовження.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
uk: Якщо ви не пам’ятаєте дані, їх можна дізнатися у технічної підтримки вашого хостинґу

note: translators: %s: /wp-content/themes
en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your %s directory.
uk: Ви можете завантажити тему вручну, якщо ви вже завантажили ZIP-архів з темою на свій комп'ютер (впевніться, що завантажено з першоджерела, вартого довіри). Ви також можете зробити це по-старому і скопіювати теку з завантаженою темою по FTP в свою директорію %s.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
uk: Ваш обліковий запис містить інформацію про вас, а також деякі особисті параметри, пов’язані з використанням WordPress.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
uk: <strong>Надсилати зворотні посилання</strong> &mdash; Зворотні посилання надають можливість сповіщати інші (не WordPress) блоги про те, що ви на них посилалися. Введіть посилання для надсилання зворотніх посилань. Якщо ж ви посилаєтеся на WordPress сайти, то сповіщення надійде автоматично за допомогою сповіщень, і це поле необов’язкове.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
uk: Помічники можуть писати та керувати своїми записами, але не оприлюднювати записи чи завантажувати медіа файли.

en: Administrators have access to all the administration features.
uk: Адміністратори мають доступ до усіх можливостей.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
uk: Ви можете використовувати редактор для внесення змін до PHP файлів ваших плагінів. Зауважте, що при оновлені плагіну ваші зміни перезапишуться.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
uk: Тут можна додати посилання, які будуть відображені на вашому сайті, зазвичай їх показують у вигляді <a href="%s">віджету</a>. У вигляді прикладу, наведено посилання на сайти WordPress.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
uk: Якщо ви видалите посилання, воно буде видалене остаточно, так як посилання ще не мають функції кошику.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
uk: На забудьте натиснути кнопку "Зберегти зміни", коли Ви закінчите.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
uk: Ви можете змінити вигляд Вашого сайту без редагування файлів теми, використовуючи свій фон. Фоном може бути як колір так і зображення.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
uk: <strong>Слаґ</strong> &mdash; "Слаґ" це сумісна з URL посиланнями версія назви. Зазвичай це маленькі латинські букви, цифри, та дефіси.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
uk: Ви також можете створювати записи букмарклетом <a href="%s">"Press This"</a>.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
uk: Лоґін змінити не можна, однак можна використовувати інші поля, щоб ввести Ваше справжнє ім'я або нік, а також вибрати ім'я, що відображається поряд з вашими публікаціями.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
uk: Обов'язкові поля вказані; інші необов'язкові. Інформація з профілю буде відображатися, тільки, якщо так налаштована тема оформлення.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
uk: Коли завершите, не забудьте зберегти зміни.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
uk: Редактори можуть оприлюднювати записи, керувати записами, а також керувати вмістом інших користувачів.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
uk: Ви також можете узгодити чи відхилити коментар на цьому екрані з допомогою блоку «Статус», де можна змінити і час додавання коментаря.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
uk: Ви можете редагувати інформацію, залишену у коментарі, якщо треба. Це корисно, наприклад, коли коментатор припустився орфографічної помилки.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
uk: UTC означає Універсальний Координований Час.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
uk: Поля не цьому екрані визначають головні налаштування Вашого сайту.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
uk: Цей екран містить параметри, які впливають на відображення вашого вмісту.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
uk: Щоб зберегти зміни, натисніть на кнопку «Зберегти зміни» знизу екрану.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
uk: Адреса URL WordPress та адреса сайту можуть бути як однаковими, так і різними. Наприклад, коли файли WP розміщено в підтеці example.com/wordpress

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
uk: Розміщення блоків імені посилання, веб адреси та опису зафіксоване, але інші блоки можна переміщувати перетягуванням. Ви також можете приховувати непотрібні блоки на вкладці "Параметри екрану", або згортати їх, натиснувши на заголовок блоку.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
uk: Поки ваш сайт оновлюється, він буде в режимі обслуговування. Після оновлення ваш сайт повернеться до нормального стану.

en: Your plugins are all up to date.
uk: Всі ваші плагіни оновлені.

en: You have the latest version of WordPress.
uk: У Вас встановлено останню версію WordPress.

en: Your themes are all up to date.
uk: Всі ваші теми оновлені.

en: An updated version of WordPress is available.
uk: Доступна для оновлення нова версія WordPress

en: Function Name&hellip;
uk: Назва функції&hellip;

en: Activate importer
uk: Увімкнути імпортер

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
uk: На цьому екрані Ви можете додавати/редагувати посилання. вказуючи інформацію в окремому блоці. обов’язкові поля — назва та адреса.

en: Return to Importers
uk: Повернутися до імпортерів

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
uk: Увімкнути плагін та запустити "Importer".

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
uk: Категорії можуть бути вибірково конвертовані в позначки за допомогою <a href="%s">перетворювача категорій в позначки</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
uk: Домівка: %s

en: ERROR:
uk: ПОМИЛКА:

en: Page Attributes
uk: Атрибути сторінки

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
uk: Потрібна допомога? Використовуйте вкладку "Допомога" зверху справа екрану.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
uk: На цьому екрані наведено посилання на плаґіни для імпортування контенту із інших платформ. Оберіть потрібний плаґін, встановіть та починайте роботу.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
uk: Після створення файлу WXR, його можна імпортувати на інший сайт WordPress. або на інший сайт, який підтримує такий формат імпорту.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
uk: Ви можете налаштовувати вигляд цього екрану, використовуючи вкладку "Параметри екрану", та/або випадаючі фільтри над таблицею посилань.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
uk: Виберіть плаґін для редагування в меню в правому верхньому кутку і натисніть кнопку «Вибрати». Натисніть на ім'я будь-якого файлу, щоб завантажити його в редактор, потім починайте редагувати. Коли закінчите, не забудьте зберегти зміни («Оновити файл»).

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
uk: У більшості випадків плаґіни коректно працюють з ядром WordPress та іншими плаґінами. Втім, іноді код одного плаґіну може стати перешкодою для роботи іншого, викликаючи проблеми сумісності. Якщо на вашому сайті відбуваються дивні речі, причина може бути в цьому. Спробуйте деактивувати всі плаґіни і повторно активувати їх у різних комбінаціях, щоб визначити, який з них став причиною проблеми.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
uk: Віджети можна використовувати багатократно. Кожному віджету можна дати заголовок, але це необов’язково.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
uk: Увімкнувши режим доступності на вкладці "Параметри екрану", ви зможете використовувати кнопки "Додати" і "Редагувати" замість перетягування.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
uk: Можна використати редактор тем для зміни CSS та PHP.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of the theme's template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
uk: Почніть, обравши тему для редагування з випадаючого меню та натиснувши "Обрати". З'явиться список шаблонів теми. Натисніть назву будь-якого файлу, щоби він з’явився у великому блоці Редактора.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
uk: Віджети - це незалежні блоки вмісту, які можна розміщувати в областях, передбачених Вашою темою (зазвичай їх називають бічними колонками). Щоб заповнити їх віджетами, перетягніть заголовки в бажану область. За замовчуванням розкривається тільки перша область. Щоб заповнити решта областей, розгорніть їх натисканням на заголовки.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
uk: <strong>Зауваження:</strong> Якщо ви редагуєте тему, яка використовується на сайті, то це може привести до порушення нормальної роботи сайту.

en: After typing in your edits, click Update File.
uk: Після внесення змін, натисніть на «Оновити файл».

en: (no parent)
uk: (без предка)

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
uk: <strong>Шаблон</strong> &mdash; Деякі теми мають спеціальні шаблони, які ви можете використовувати для певних сторінок, що можуть мати додаткові можливості чи структуру. Якщо такі є, ви побачите їх у цьому випадаючому меню.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
uk: <strong>Предок</strong> &mdash; Ви можете задати ієрархію для своїх сторінок, наприклад ви можете мати сторінку "Про", яка має сторінки "Історія мого життя" та "Мій собака". Немає обмежень щодо глибини вкладення сторінок.

en: All updates have been completed.
uk: Всі оновлення завершено.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
uk: При додаванні нового теґу на цьому екрані заповнюються наступні поля:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
uk: Можна групувати публікації у категорії. За замовчуванням публікації відносяться до категорії «Некатегоризоване», але це можна змінити у <a href="%s">налаштуваннях створення</a>.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
uk: Яка ж відмінність між теґами і категоріями? Зазвичай для теґів використовують ключові слова, які підходять для даної публікації. А в якості категорій використовують наперед підготовлені розділи. Якщо розглядати сайт як книжку — то категорії це зміст, а теґи це предметний покажчик.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
uk: Ви можете змінити вигляд цього екрану на вкладці "Параметри екрану", вказавши кількість елементів на екрані та видимі стовпчики в таблиці.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
uk: <strong>Опис</strong> &mdash; Опис схований за замовчуванням, але деякі теми можуть його відображати.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
uk: <strong>Назва</strong> &mdash; Назва, як вона відображається на вашому сайті.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
uk: При додаванні нової категорії на цьому екрані заповнюються наступні поля:

en: Default Images
uk: Стандартні зображення

en: Crop Header Image
uk: Обрізати зображення заголовку

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
uk: Це поверне стандартне зображення. Ви не зможете відновити це.

en: Remove Header Image
uk: Видалити зображення

en: Reset Image
uk: Скинути зображення

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
uk: Це відновить стандартні зображення і колір заголовку. Ви не зможете повернути це.

en: Restore Original Header Image
uk: Відновити стандартне зображення заголовоку

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Image Upload Error
uk: Помилка завантаження зображення

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
uk: Вам потрібен JavaScript аби обрати частину зображення.

en: Restore this comment from the Trash
uk: Відновити цей коментар із кошика

en: Delete this comment permanently
uk: Видалити цей коментар назавжди

en: Allow comments.
uk: Дозволити коментарі.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
uk: Встановити імпортер LiveJournal, щоб імпортувати записи з LiveJournal, використовуючи їх API.

en: Return to WordPress Updates page
uk: Повернутися до сторінки оновлення WordPress

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
uk: <strong>%s</strong> &mdash; Дозволяє асоціювати зображення з вашим записом без його вставлення. Зазвичай це корисно тільки якщо ваша тема може використовувати головне зображення як мініатюру запису на домашній сторінці, користувацький заголовок тощо.

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
uk: <strong>Заголовок</strong> &mdash; Введіть заголовок свого запису. Після цього, нижче ви побачите постійне посилання, яке ви можете редагувати.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
uk: <strong>Обговорення</strong> &mdash; Ви можете увімкнути чи вимкнути коментарі та сповіщення, і, якщо запис містить коментарі, ви можете їх тут бачити та модерувати.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
uk: Список публікацій можна деталізувати. Можна показати публікації певної категорії, певної дати, автора. Скористайтеся випадаючим меню, а потім натисніть на кнопку «Фільтрувати».

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
uk: На вкладці "Параметри екрану" ви можете ховати чи показувати стовпчики згідно ваших вподобань та вказувати кількість записів для показу.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
uk: Ви можете фільтрувати список записів за статусом, використовуючи текстові посилання зверху зліва щоби показувати всі, оприлюднені, чернетки, або записи у кошику. За замовчуванням показуються всі записи.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
uk: Ви можете змінити вигляд цієї сторінки такими способами:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
uk: При наведенні курсору на рядок із публікацію, з’являться посилання для керування цією публікацію. Ви можете виконати наступні дії:

en: Search Installed Plugins
uk: Шукати встановлені плагіни

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
uk: Поточна тема не підтримує меню або віджети.

en: Categories and Tags Converter
uk: Перетворювач категорій і позначок

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
uk: Встановити "Перетворювач категорій і позначок", щоб конвертувати існуючі категорії в позначки чи позначки в категорії, вибірково.

en: Most Recent
uk: Останні

en: Start date:
uk: Дата початку:

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
uk: Встановити імпортер WordPress, щоб імпортувати записи, сторінки, коментарі, користувацькі поля, категорії, та позначки з файлу експорту WordPress.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
uk: Встановити імпортер RSS, щоб імпортувати записи з каналу RSS.

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
uk: Встановити імпортер для меню посилань, щоб імпортувати посилання у форматі OPML.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
uk: Встановити імпортер Movable Type, щоб імпортувати записи та коментарі з блогу Movable Type чи Typepad.

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
uk: Встановити імпортер Blogger, щоб імпортувати записи, коментарі, та користувачів із блогу Blogger.

en: Install importer
uk: Встановити імпортер

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
uk: Стилі

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
uk: Теґ

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
uk: Теґ

[ctx: verb]
en: Clear
uk: Очистити

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
uk: Позначити як спам

en: Remove Background Image
uk: Видалити фонове зображення

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
uk: Коментарі до &#8220;%s&#8221;

en: Show advanced menu properties
uk: Показувати розширені властивості меню

note: translators: 1: plugin version, 2: new version translators: 1: theme version, 2: new version
en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
uk: У Вас встановлено версію %1$s. Оновити до %2$s.

[ctx: comment]
en: Not Spam
uk: Не спам

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
uk: Це відновить стандартні зображення і колір заголовку. Ви будете не в змозі повернути будь-яке з Ваших особистих змін.

en: WordPress Blog
uk: WordPress блог

en: &mdash; No role for this site &mdash;
uk: &mdash; Немає ролі на цьому сайті &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
uk: Використовуйте "Press This", щоби вставляти текст, зображення, та відео з будь-якої веб-сторінки. Тоді редагуйте та додавайте ще щось прямо з "Press This", перед тим як ви збережете чи оприлюдните запис на своєму сайті.

en: Remove Users from Site
uk: Видалити користувачів з сайту

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
uk: Вам не дозволено створювати публікації або чернетки в цьому сайті.

en: Custom site deleted message.
uk: Власне повідомлення про видалений сайт

en: Custom site suspended message.
uk: Власне повідомлення при «замороженому» сайті.

en: Custom site inactive message.
uk: Користувацьке повідомлення про неактивний сайт.

en: You are not allowed to create pages on this site.
uk: Вам не дозволено створювати сторінки на цьому сайті.

en: My Site
uk: Мій сайт

en: New WordPress Site
uk: Новий сайт WordPress

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для оновлення тем на цьому сайті.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
uk: У вас немає відповідних повноважень, щоби оновлювати плагіни цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для встановлення тем на цьому сайті.

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для редагування шаблонів цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
uk: У вас недостатньо повноважень для активації плагінів цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
uk: У вас недостатньо повноважень для встановлення плагінів на цьому сайті.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
uk: У вас недостатньо повноважень для вимикання плагінів цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
uk: У вас недостатньо повноважень для видалення плагінів цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для додавання посилань на цей сайт.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для керування посиланнями цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для експорту контенту цього сайту.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
uk: У Вас недостатньо повноважень для імпортування на цей сайт.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
uk: Якщо ви маєте записи чи коментарі в іншій системі, WordPress може імпортувати їх до цього сайту. Щоб почати імпортування, оберіть систему нижче:

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
uk: У вас недостатньо повноважень для редагування плагінів цього сайту.

en: No items.
uk: Немає пунктів.

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
uk: Щоби використовувати режим піддоменів, потрібна маска (wildcard) DNS. Зазвичай це означає додавання %s, що вказує на ваш сервер, в налаштуваннях DNS.

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
uk: Встановлювач спробував зв’язатися з випадковою адресою (%s) на вашому домені.

en: The menu item has been successfully deleted.
uk: Пункт меню успішно видалено.

en: Try again
uk: Спробувати знову

en: Please provide a custom field name.
uk: Будь ласка вкажіть значення власного поля.

en: Display Options
uk: Додаткові опції

en: Remove Image
uk: Видалити зображення

en: You have specified these users for removal:
uk: В обрали наступних користувачів, щоб видалити:

en: User deletion is not allowed from this screen.
uk: Видалення користувача не може бути санкціоноване з цього місця.

en: You can&#8217;t delete that user.
uk: Ви не можете видалити цього користувача.

en: Confirm Removal
uk: Підтвердити видалення

en: There are no valid users selected for removal.
uk: Не було обрано жодного правильного користувача для видалення.

en: You can't remove the current user.
uk: Ви не можете видалити поточного користувача.

en: Other users have been removed.
uk: Інших користувачів було видалено.

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
uk: %1$s успішно оновлено.

en: Show Details
uk: Показати деталі

en: Hide Details
uk: Сховати деталі

en: Yes, take me to my profile page
uk: Так, перейти до мого профайлу

en: Your chosen password.
uk: Ваш вказаний пароль.

en: No thanks, do not remind me again
uk: Ні, дякую, більше не нагадувати.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
uk: Вам не дозволено переміщувати цей пункт з кошика.

en: Error in deleting.
uk: Помилка при видалені.

en: Error in restoring from Trash.
uk: Помилка при відновленні з кошика.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
uk: Вам не дозволено відновлювати цей пункт з кошика.

en: Error in moving to Trash.
uk: Помилка при переміщенні в кошик.

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
uk[0]: %s коментар видалено з кошика.
uk[1]: %s коментарі видалено з кошика.
uk[2]: %s коментарів видалено з кошика.

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
uk[0]: %s коментар переміщено в кошик.
uk[1]: %s коментарі переміщено в кошик.
uk[2]: %s коментарів переміщено в кошик.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
uk: Вам не дозволено переміщувати цей пункт в кошик.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
uk: У наступних тем доступні нові версії. Оберіть ті, які ви хочете оновити та натисніть  &#8220;Оновлення тем&#8221;.

en: User has been added to your site.
uk: Користувач доданий до Вашого сайту.

en: That user is already a member of this site.
uk: Дане ім’я вже використано на цьому сайті.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
uk: Лист-запрошення відправлено користувачеві. Він зможе стати учасником сайту після переходу за посиланням для підтвердження.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
uk: Доступні нові версії наступних плагінів. Позначте ті, які ви хочете оновити та натисніть "Оновити плагіни".

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
uk: Це відновить стандартні зображення і колір заголовку. Ви будете не в змозі повернути будь-яке з Ваших особистих змін.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
uk: Вам доступна тільки поточна тема. Зв'яжіться з адміністратором сайту «%s», щоб отримати інформацію про доступ до інших тем.

en: Author Template
uk: Шаблон автора

en: Visual Editor Stylesheet
uk: Стиль візуального редактора

en: Tag Template
uk: Шаблон позначок

en: Page saved.
uk: Сторінку збережено

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
uk: Дізнатись більше про  %s

en: Update Now
uk: Оновити

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
uk: Надати користувачу права суперадміна для мережі.

en: Important:
uk: Важливо:

en: This user has super admin privileges.
uk: Цей користувач має права суперадміна.

en: Update to version %s
uk: Оновити до версії %s

en: items
uk: елементи

en: Usernames cannot be changed.
uk: Імена користувачів не можуть бути змінені.

en: The menu has been successfully deleted.
uk: Меню успішно видалено.

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
uk: У вас недостатньо повноважень, щоби керувати плагінами цього сайту.

en: In a few words, explain what this site is about.
uk: В декількох словах опишіть цей сайт.

en: Site Visibility
uk: Видимість сайту

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
uk: Групу «Різних налаштувань» видалено. Використайте іншу групу налаштувань.

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
uk: У вас недостатньо повноважень, щоби змінювати незареєстровані налаштування цього сайту.

en: CSS Classes (optional)
uk: CSS класи (необов’язково)

en: Save Menu
uk: Зберегти меню

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
uk: Оновлення теми %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
uk: Вам потрібно вказати доменне ім’я.

en: You must provide a name for your network of sites.
uk: Вам необхідно вказати назву мережі.

en: The network already exists.
uk: Мережа вже існує.

en: You must provide a valid email address.
uk: Ви мусите надати вірну адресу e-mail.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
uk: Це привело до повідомлення про помилку: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
uk: Можна використовувати основний сайт, але будь-який створений субдомен буде недоступним. Якщо Ви впевнені, що Ваші налаштування DNS вірні — проігноруйте це повідомлення.

en: Notice:
uk: Нотатки:

en: Get Shortlink
uk: Отримати коротке посилання

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
uk: Оновлення плагіну %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
uk: Оновлення %1$s не вдалося.

en: The password you chose during the install.
uk: Пароль, що Ви обрали під час інсталяції.

en: User already exists. Password inherited.
uk: Користувач вже існує. Пароль наслідувано.

en: WordPress updated successfully
uk: Оновлення WordPress пройшло успішно!

en: Update WordPress
uk: Оновити WordPress

en: Update Plugins
uk: Оновити плагіни

en: WordPress Updates
uk: Оновлення WordPress

en: Edit menu item
uk: Редагувати пункт меню

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
uk: Ця адреса використовується в цілях адміністрування. Якщо ви зміните її, на вашу нову адресу буде надіслано e-mail повідомлення для підтвердження. <strong>Нова адреса не буде діяти до підтвердження.</strong>

en: You are about to remove the following plugin:
uk: Ви збираєтеся видалити наступний плагін:

en: Delete Plugin
uk: Видалити плагін

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити ці файли та дані?

en: Yes, delete these files and data
uk: Так, видалити ці файли та дані

en: Inactive:
uk: Недіючі:

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Необхідно <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Необхідно <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Необхідно <span class="count">(%s)</span>

en: Go to Dashboard
uk: Перейти до майстерні

en: Please enter a valid menu name.
uk: Будь ласка, введіть правильну назву меню.

en: View All
uk: Все

en: This timezone is currently in daylight saving time.
uk: Цей часовий пояс зараз у літньому часі.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
uk: Цей часовий пояс не використовує літній час.

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Вкраплення <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Вкраплення <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Вкраплення <span class="count">(%s)</span>

en: Executed before Multisite is loaded.
uk: Виконується перед завантаженням мережі.

en: External object cache.
uk: Зовнішній кеш об’єктів.

en: Custom maintenance message.
uk: Власний повідомлення при режимі обслуговування

en: Custom install script.
uk: Власний скрипт встановлення.

en: Custom database error message.
uk: Власна повідомлення помилки при з’єднанні з базою даних.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
uk: Файл порожній. Будь ласка, завантажте щось більш вагоме.

note: translators: %s: plugin name
en: Install %s
uk: Встановити %s

en: Custom database class.
uk: Власний клас бази даних.

en: Advanced caching plugin.
uk: Розширений плагін кешування.

en: This comment is currently marked as spam.
uk: Цей коментар вже позначено як спам.

en: Moderate Comment
uk: Модерувати коментар

en: This comment is currently approved.
uk: Цей коментар наразі одобрено.

en: This comment is already approved.
uk: Цей коментар вже одобрено.

en: This comment is currently in the Trash.
uk: Цей коментар наразі в кошику.

en: Repeat
uk: Повторювати

en: This comment is already in the Trash.
uk: Цей коментар вже в кошику.

en: View Trash
uk: Переглянути кошик

en: This comment is already marked as spam.
uk: Цей коментар вже позначено як спам.

en: Screen Options
uk: Параметри екрану

en: Feature Filter
uk: Налаштування фільтру

en: Tan
uk: Жовто-коричневий

en: Dark
uk: Темний

en: One Column
uk: Одна колонка

en: Two Columns
uk: Дві колонки

en: Three Columns
uk: Три колонки

en: Four Columns
uk: Чотири колонки

en: Left Sidebar
uk: Лівий сайдбар

en: Right Sidebar
uk: Правий сайдбар

en: Features
uk: Функції

en: Custom Colors
uk: Власні кольори

en: Theme Options
uk: Параметри теми

en: Threaded Comments
uk: Деревовидні коментарі

en: Sticky Post
uk: Липучка

en: Microformats
uk: Мікроформати

en: Subject
uk: Тематика

en: Holiday
uk: Розважальна

en: Photoblogging
uk: Фотоблоґінґ

en: Seasonal
uk: Сезонна

en: Find Themes
uk: Шукати теми

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
uk: Якщо ви маєте тему у форматі .zip, ви можете встановити її, завантаживши її тут.

en: Details
uk: Деталі

en: Theme Install
uk: Встановити тему

en: Version: %s
uk: Версія %s

en: Unable to locate WordPress theme directory.
uk: Неможливо виявити теку тем WordPress.

en: Could not fully remove the theme %s.
uk: Не вдається повністю видалити тему %s

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
uk: Неможливо встановити оновлення, тому що WordPress %1$s потребує PHP версії %2$s або вище та MySQL версії %3$s або вище. У Вас PHP версії %4$s та MySQL версії %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
uk: Неможливо встановити оновлення, тому що WordPress %1$s потребує PHP версії %2$s або вище. У вас версія %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
uk: Оновлення неможливо встановити, тому що WordPress %1$s потребує MySQL версії %2$s або вище. У вас версія %3$s.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
uk: Перевіряю розпаковані файли&#8230;

en: The update could not be unpacked
uk: Не виходить відправити листа.

en: Upgrading database&#8230;
uk: Оновлення бази даних&#8230;

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
uk: Ви використовуєте розробницьку версію (%1$s). Чудово! Будь-ласка, <a href="%2$s">використовуйте останню версію</a>.

en: Update to %s
uk: Оновити до %s

en: Latest
uk: Останнє

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
uk: Автоматичне оновлення WordPress аварійно завершилось - <a href="%s">спробуйте ще раз</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
uk: Автоматичне оновлення WordPress не вдалося! Будь ласка, повідомте адміністратора сайту.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
uk: <strong><em>Уважно запам`ятайте цей пароль</em></strong>! Це <em>випадковий</em> пароль, згенерований спеціально для Вас.

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
uk: Ласкаво просимо до WordPress. Це ваш перший запис. Відредагуйте або видаліть його, тоді почніть писати!

en: Hello world!
uk: Привіт світ!

en: Mr WordPress
uk: Пан WordPress

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a password.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Будь ласка, введіть пароль.

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Пароль не може вміщувати символ "\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Будь ласка, введіть однаковий пароль в обох полях.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Будь ласка, введіть адресу e-mail.

en: WordPress &rsaquo; Installation
uk: WordPress &rsaquo; Встановлення

en: User(s) already exists.
uk: Користувач(і) вже існує(ють)

en: Your Email
uk: Ваша e-mail адреса

en: Double-check your email address before continuing.
uk: Двічі перевірте свою адресу e-mail перед тим, як продовжити.

en: Install WordPress
uk: Встановити WordPress

en: Insufficient Requirements
uk: Недостатні вимоги

en: Information needed
uk: Необхідна інформація

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
uk: Будь ласка, надайте наступну інформацію. Ви завжди зможете змінити ці налаштування пізніше.

en: Success!
uk: Чудово!

en: Add New Link
uk: Додати нове посилання

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
uk: Додати

en: %s link deleted. | %s links deleted
uk[0]: %s посилання видалено.
uk[1]: %s посилань видалено.
uk[2]: %s посилань видалено.

en: Search Links
uk: Пошук посилань

en: No links found.
uk: Посилань не знайдено.

en: Link not found.
uk: Посилання не знайдено.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
uk: Відновлення БД WordPress

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
uk: Деякі проблеми із базою даних неможливо виправити. Будь ласка напишіть про ці проблеми на <a href="%s">форумах підтримки WordPress (англ.)</a>

en: Repair Database
uk: Відновлення БД

en: Repair and Optimize Database
uk: Відновлення та оптимізація бази даних

en: Upload New Media
uk: Завантажити ще медіа

en: You are not allowed to edit this attachment.
uk: Вам не дозволено редагувати цю сторінку.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
uk: Ви намагались відредагувати сторінку, якої не існує. Можливо воно видалена?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
uk: Ви не можете редагувати це вкладення, оскільки воно знаходиться в смітнику. Спершу відновіть його, а тоді вже редагуйте.

en: Update Media
uk: Оновити медіа

en: Library
uk: Бібліотека

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
uk: Додати

en: Comments %s
uk: Коментарі %s

en: Appearance
uk: Вигляд

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
uk: Додати

en: Profile
uk: Обліковий запис

en: Your Profile
uk: Ваш обліковий запис

en: Tools
uk: Інструменти

[ctx: settings screen]
en: General
uk: Загальне

en: Writing
uk: Написання

en: Reading
uk: Читання

en: Permalinks
uk: Постійні посилання

en: Multisite support is not enabled.
uk: Підтримку мультисайтів вимкнено.

en: Visit
uk: Відвідати

en: Update Themes
uk: Оновлення тем

en: No users found.
uk: Користувачів не знайдено

en: Discussion Settings
uk: Налаштування обговорення

en: Default article settings
uk: Налаштування статті за замовчуванням

en: These settings may be overridden for individual articles.
uk: Ці налаштування можуть бути знехтувані для окремих статей.

en: Other comment settings
uk: Інші налаштування коментування

en: Comment author must fill out name and email
uk: Автор коментаря мусить заповнити поля імені та e-mail адреси

en: Users must be registered and logged in to comment
uk: Користувач повинен бути зареєстрованим і увійти, щоби коментувати

en: Automatically close comments on articles older than %s days
uk: Автоматично закривати коментарі в статтях, старіших %s днів

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
uk: Увімкнути багаторівневі коментарі %s-го рівня вкладеності

en: last
uk: останню

en: first
uk: першу

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
uk: Розбити коментарі на сторінки з такою кількістю коментарів верхнього рівня на кожній сторінці: %1$s. За замовчуванням відображати %2$s сторінку.

en: older
uk: старіші

en: newer
uk: свіжіші

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
uk: %s коментарі мають відображатися зверху кожної сторінки

en: Email me whenever
uk: Повідомляти по e-mail коли

en: Anyone posts a comment
uk: Хтось додає коментар

en: A comment is held for moderation
uk: Коментар чекає на одобрення

en: Before a comment appears
uk: Перед появою коментаря

en: Comment author must have a previously approved comment
uk: Автор коментаря мусить мати раніше одобрений коментар

en: Comment Moderation
uk: Модерація коментарів

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
uk: Затримати коментар для одобрення, якщо він містить %s, або більше посилань. (Поширена особливість коментаря зі спамом в тому, що він містить багато посилань.)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
uk: Коли коментар містить будь-яке з цих слів у вмісті, назві, посиланні, адресі e-mail, або IP-адресі, він буде затриманий для <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">одобрення</a>. Одне слово чи IP-адреса в одному рядку. Будуть включені внутрішні слова, наприклад слово "press" знайдеться у слові "WordPress".

en: Comment Blacklist
uk: Чорний список

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
uk: Коли коментар містить будь-яке з цих слів у вмісті, назві, посиланні, адресі e-mail, або IP-адресі, він буде переміщений до кошика. Одне слово чи IP-адреса в одному рядку. Будуть включені внутрішні слова, наприклад слово "press" знайдеться у слові "WordPress".

en: Avatars
uk: Аватари

en: Avatar Display
uk: Відображення аватару

en: Show Avatars
uk: Показувати аватари

en: Maximum Rating
uk: Максимальний рейтинг

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: G &#8212; Suitable for all audiences
uk: G &#8212; Підходить для всіх аудиторій

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
uk: PG &#8212; Можливий образливий вміст, для аудиторії 13+, рекомендується нагляд батьків

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
uk: R &#8212; Для дорослих, 17+, або обов’язковий нагляд дорослих

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: X &#8212; Even more mature than above
uk: X &#8212; Тільки для дорослих

en: Default Avatar
uk: Аватар за замовчуванням

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
uk: Для користувачів без користувацького аватару, ви можете відображати загальне лого, або згенероване на основі їх адреси e-mail.

en: Blank
uk: Порожній

en: Gravatar Logo
uk: Логотип Gravatar

en: Identicon (Generated)
uk: Identicon (Згенеровано)

en: Wavatar (Generated)
uk: Wavatar (Згенеровано)

en: MonsterID (Generated)
uk: MonsterID (Згенеровано)

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
uk: Ця адреса використовується для адміністрування, наприклад для сповіщення про нового користувача.

en: Membership
uk: Членство

en: Anyone can register
uk: Реєструватись може кожен

en: New User Default Role
uk: Роль нового користувача за замовчуванням

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Choose a city in the same timezone as you.
uk: Оберіть місто у свому часовому поясі.

en: This timezone is currently in standard time.
uk: Цей часовий  пояс зараз використовує звичний час.

en: Custom:
uk: Користувацький:

en: Week Starts On
uk: Тиждень починається з

en: Media Settings
uk: Налаштування медіа

en: Image sizes
uk: Розміри зображень

en: Thumbnail size
uk: Розмір мініатюр

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
uk: Обрізати мініатюри до вказаних розмірів (зазвичай мініатюри пропорційні)

en: Medium size
uk: Середній розмір

en: Max Width
uk: Макс. ширина

en: Max Height
uk: Макс. висота

en: Large size
uk: Великий розмір

en: Embeds
uk: Вставки

en: Uploading Files
uk: Завантаження файлів

en: Store uploads in this folder
uk: Зберігати завантажені файли в наступній теці

en: Full URL path to files
uk: Повний шлях до файлів

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
uk: Налаштування цієї функції є необов`язковим, за замовчуванням залишіть поле порожнім

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
uk: Впорядкувати мої завантаження в теки, відповідно до місяця і року.

en: Permalink Settings
uk: Налаштування постійних посилань

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
uk: Структура посилань оновлена. А зараз заберіть права запису до файлу web.config!

en: You should update your .htaccess now.
uk: Зараз Ви маєте оновити файл .htaccess

en: Permalink structure updated.
uk: Постійні посилання оновлено.

en: Day and name
uk: День і назва

en: Month and name
uk: Місяць і назва

en: Numeric
uk: Числова структура

en: Custom Structure
uk: Користувацька структура

en: Optional
uk: Необов’язково

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
uk: Основа категорій

en: Tag base
uk: Основа позначок

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
uk: Якщо Ви зробили ваш файл <code>web.config</code>  доступним для запису для генерації прав автоматично, то не забудьте повернути властивості після того, як права будуть збережені.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
uk: Якщо Ви зробили ваш файл <code>web.config</code>  доступним для запису для генерації прав автоматично, то не забудьте повернути властивості після того, як права будуть збережені.

en: Reading Settings
uk: Налаштування читання

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
uk: <a href="%s">Статичну сторінку</a> (оберіть нижче)

en: Front page: %s
uk: Головна сторінка: %s

en: Posts page: %s
uk: Сторінка записів: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
uk: <strong>Увага:</strong> ці сторінки не можуть бути однаковими!

en: Blog pages show at most
uk: Відображати не більше

en: posts
uk: записи

en: Syndication feeds show the most recent
uk: Канали новин показують останні

en: For each article in a feed, show
uk: Для кожної статті каналу відображати

en: Full text
uk: Текст повністю

en: Summary
uk: Короткий вміст

en: Encoding for pages and feeds
uk: Кодування для сторінок і каналів новин

en: Writing Settings
uk: Налаштування написання

en: Formatting
uk: Форматування

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
uk: При відображені конвертувати смайлики подібні до <code>:-)</code> та <code>:-P</code>, в зображення

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
uk: WordPress має автоматично виправляти невірно вкладений XHTML код

en: Default Post Category
uk: Категорія записів за замовчуванням

en: Default Link Category
uk: Категорія посилань за замовчуванням

en: Post via email
uk: Оприлюднення по e-mail

en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
uk: Щоб оприлюднювати записи у WordPress по e-mail, ви мусите налаштувати секретний обліковий запис e-mail із доступом через POP3. Будь-який лист, надісланий на цю адресу, буде оприлюднено, тому варто тримати цю адресу у великому секреті. Ось три випадкові рядки, які ви можете використати: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: Mail Server
uk: Поштовий сервер

en: Port
uk: Порт

en: Login Name
uk: Ім’я користувача

en: Default Mail Category
uk: Поштова категорія за замовчуванням

en: Update Services
uk: Служби оновлення

en: All Settings
uk: Всі налаштування

en: Edit Plugins
uk: Редагувати плагіни

en: No such file exists! Double check the name and try again.
uk: Такого файлу не існує! Перевірте написання імені та спробуйте ще раз.

en: Files of this type are not editable.
uk: Файл цього типу не редагується.

en: File edited successfully.
uk: Файл успішно відредаговано.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
uk: Цей плагін був вимкнений тому, що ваші зміни призвели до <strong>фатальної помилки</strong>.

en: Select plugin to edit:
uk: Оберіть плагін для редагування:

en: Plugin Files
uk: Файли плагінів

en: Documentation:
uk: Документація:

en: Update File and Attempt to Reactivate
uk: Оновити файл та спробувати активувати

en: Update File
uk: Оновити файл

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
uk: Вибрані

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
uk: Популярні

en: Are you sure you wish to delete these files?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити ці файли?

en: Yes, delete these files
uk: Так, видалити ці файли

en: No, return me to the plugin list
uk: Ні, повернутись до списку плагінів

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
uk: Плагіни розширюють можливості WordPress. Коли плагін встановлено, ви можете вмикати та вимикати його тут.

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
uk: Якщо з плагіном щось піде не так і ви не зможете використовувати WordPress, видаліть або перейменуйте файл у директорії %s, і плагін буде автоматично вимкнений.

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
uk: Плагін %1$s був <strong>вимкнений</strong> через помилку: %2$s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
uk: Плагін не вдалося активувати, бо він спричинив <strong>критичну помилку</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
uk: Плагін не вдалося видалити через помилку: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
uk: Обрані плагіни <strong>видалені</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
uk: Плагін <strong>активовано</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
uk: Обрані плагіни <strong>активовані</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
uk: Плагін <strong>вимкнений</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
uk: Вибрані плагіни <strong>вимкнені</strong>.

en: Network Deactivate
uk: Вимкнути для мережі

en: Network Activate
uk: Увімкнути для мережі

en: Visit plugin site
uk: Відвідати сайт плагіну

en: Clear List
uk: Очистити список

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Всі <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Діючі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Діючі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Діючі <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Нещодавно діючі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Нещодавно діючі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Нещодавно діючі <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Недіючі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Недіючі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Недіючі <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
uk: Плагінів не знайдено.

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
uk: Схоже, зараз ви не маєте доступних плагінів.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
uk: Ви намагались відредагувати сторінку, якої не існує. Можливо вона видалена?

en: You are not allowed to edit this item.
uk: Вам не дозволено редагувати цей пункт.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
uk: Ви не можете редагувати цю публікацію, оскільки вона знаходиться в смітнику. Спочатку відновіть її, а тоді вже редагуйте.

en: Unknown post type.
uk: Невідомий тип матеріалу.

en: View post
uk: Переглянути публікацію

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
uk: Порівняти редакції &#8220;%1$s&#8221;

en: Tags:
uk: Позначки:

en: Edit Themes
uk: Редагувати теми

en: Select theme to edit:
uk: Оберіть тему для редагування:

en: Templates
uk: Шаблони

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
uk: Ой-ой, такого файла не існує! Перевірте написання імені та спробуйте ще раз.

en: Theme deleted.
uk: Тему видалено.

en: Current Theme
uk: Поточна тема

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
uk: Ви збираєтеся видалити цю тему '%s'.
    Натисніть "Скасувати", щоб не робити цього, або "Добре", щоб видалити.

en: Broken Themes
uk: Пошкодженні теми

en: Download nightly build
uk: Завантажити нічну збірку

en: Download %s
uk: Завантажити %s

en: Hide this update
uk: Приховати це оновлення

en: Bring back this update
uk: Відкочуюсь від оновлення

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
uk: Ця локалізована версія містить переклад та локалізаційні налаштування. Ви можете не оновлюватися зараз, якщо бажаєте зберегти поточний переклад

en: Show hidden updates
uk: Показати приховані оновлення

en: Hide hidden updates
uk: Сховати приховані оновлення

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
uk: Сумісність із WordPress %1$s: 100%% (твердження автора)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
uk: Сумісність з WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "позитивних" голосів з загальної кількості %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
uk: Сумісність з WordPress %1$s: Невідомо

en: Installation Failed
uk: Встановлення невдале

en: Plugin Reactivation
uk: Повторна активація плагіну

en: Plugin reactivated successfully.
uk: Плагін успішно повторно активовано.

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
uk: Плагін не вдалося повторно активувати через критичну помилку.

en: Installing Plugin: %s
uk: Встановлення плагіну: %s

en: Upload Plugin
uk: Завантажити плагін

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
uk: Встановлення плагіну з завантаженого файлу: %s

en: Installing Theme: %s
uk: Встановлення теми: %s

en: Upload Theme
uk: Завантажити тему

en: Installing Theme from uploaded file: %s
uk: Встановлення теми з файлу: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
uk: Ваша база даних WordPress вже найновіша!

en: %s queries
uk: %s запитів

en: %s seconds
uk: %s сек.

en: You are not allowed to delete these items.
uk: Вам не дозволено видаляти ці елементи.

en: Media file permanently deleted.
uk: Медіа файл видалено остаточно.

en: Media file moved to the trash.
uk: Медіа файл переміщено до кошика.

en: Media file restored from the trash.
uk: Медіа файл відновлено з кошика.

en: Edit User
uk: Редагувати обліковий запис користувача

en: Invalid item ID.
uk: Невірний ідентифікатор елементу.

en: Use https
uk: Використовувати https

en: Always use https when visiting the admin
uk: Завжди використовувати захищене  https з'єднання при перегляді адміністративної панелі

en: You do not have permission to edit this user.
uk: Ви не маєте повноважень редагувати обліковий запис цього користувача.

en: User updated.
uk: Обліковий запис користувача оновлено.

en: Personal Options
uk: Особисті параметри

en: Visual Editor
uk: Візуальний редактор

en: Disable the visual editor when writing
uk: Вимикати візуальний редактор при написанні

en: Admin Color Scheme
uk: Кольори майстерні

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
uk: Увімкнути клавіатурні скорочення для модерації коментарів.

en: First Name
uk: Ім’я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Nickname
uk: Нік

en: Display name publicly as
uk: Відображати ім’я публічно як

en: Contact Info
uk: Контактна інформація

en: About Yourself
uk: Про себе

en: About the user
uk: Про користувача

en: Biographical Info
uk: Біографічна інформація

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
uk: Поділіться деякою біографічною інформацією для заповнення свого облікового запису. Це може бути показано публічно.

en: New Password
uk: Новий пароль

en: Type your new password again.
uk: Введіть Ваш новий пароль ще раз.

en: Additional Capabilities
uk: Додаткові можливості

en: Update Profile
uk: Оновити обліковий запис

en: Update User
uk: Оновити користувача

en: [%s] Joining confirmation
uk: [%s] Підтвердження приєднання.

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
uk: Новому користувачеві відправлено листа із запрошенням. Він зможе створити обліковий запис після переходу за посиланням для підтвердження.

en: Skip Confirmation Email
uk: Пропустити підтвердження email

en: You can&#8217;t edit that user.
uk: Ви не можете редагувати цього користувача.

en: You can&#8217;t delete users.
uk: В не можете видаляти користувачів.

en: Delete Users
uk: Видалити користувачів

en: There are no valid users selected for deletion.
uk: Не було обрано жодного правильного користувача для видалення.

en: New user created.
uk: Створено нового користувача.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
uk: Роль поточного користувача мусить мати можливості редагування користувачів.

en: Other user roles have been changed.
uk: Ролі інших користувачів було змінено.

en: You can&#8217;t delete the current user.
uk: Ви не можете видалити поточного користувача.

en: Other users have been deleted.
uk: Інших користувачів було видалено.

en: Change role to&hellip;
uk: Змінити роль на&hellip;

en: Change
uk: Змінити

en: Inactive Widgets
uk: Недіючі віджети

en: Widget %s
uk: Віджет %s

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
uk: Виберіть як сайдбар для цього віджету, так і позицію віджету, в цьому сайдбарі.

en: Position
uk: Розташування

en: Save Widget
uk: Зберегти віджет

en: Error while saving.
uk: Помилка при збереженні змін.

en: Error in displaying the widget settings form.
uk: Помилка у відображенні форми налаштування віджету.

en: Available Widgets
uk: Доступні віджети

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
uk: Перетягніть сюди віджети, щоб видалити їх із сайдбару, але зберегти налаштування.

en: Categories:
uk: Категорії:

en: Permanently Delete Comment
uk: Остаточно видалити коментар

en: You are about to approve the following comment:
uk: Ви збираєтеся одобрити наступний коментар:

en: Approve Comment
uk: Одобрити коментар

en: Unknown action.
uk: Невідома дія.

en: Custom Background
uk: Довільний фон

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
uk: Фон оновлено. <a href="%s">Переглянути сайт</a>

en: Choose an image from your computer:
uk: Обрати зображення з Вашого комп'ютера:

en: Upload
uk: Завантажити

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Custom Header
uk: Налаштування верхньої частини

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
uk: Заголовок оновлено. <a href="%s">Переглянути сайт</a>

en: Image Processing Error
uk: Помилка обробки зображення

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
uk: Оберіть частину зображення, що буде використовуватись як заголовок.

en: You do not have permission to customize headers.
uk: Ви не маєте повноважень, щоб робити це.

note: translators: %s: link name translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Edit &#8220;%s&#8221;
uk: Редагувати &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
uk: Переглянути &#8220;%s&#8221;

en: Unpublished
uk: Неоприлюднене

en: %s from now
uk: %s від зараз

en: (Unattached)
uk: (Неприкріплено)

en: Attach
uk: Прикріпити

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
uk[0]: %s коментар одобрено
uk[1]: %s коментарі одобрено
uk[2]: %s коментарів одобрено

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
uk[0]: %s коментар позначено як спам.
uk[1]: %s коментаря позначено як спам.
uk[2]: %s коментарів позначено як спам.

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
uk[0]: %s коментар відновлено зі спаму
uk[1]: %s коментарі відновлено зі спаму
uk[2]: %s коментарів відновлено зі спаму

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
uk[0]: %s коментар видалено остаточно
uk[1]: %s коментарі видалено остаточно
uk[2]: %s коментарів видалено остаточно

en: Search Comments
uk: Пошук коментарів

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
uk: Відображається  %s&#8211;%s з %s

en: Bulk Actions
uk: Групові дії

en: Unapprove
uk: Відхилити

en: Approve
uk: Одобрити

en: Move to Trash
uk: До кошика

en: Pings
uk: Пінґбеки

en: Filter
uk: Фільтрувати

en: Empty Spam
uk: Немає спаму

en: Empty Trash
uk: Спорожнити кошик

en: No comments found.
uk: Коментарів не знайдено.

en: Custom field updated.
uk: Власне поле оновлено.

en: Custom field deleted.
uk: Власне поле видалено

en: Post updated.
uk: Матеріал оновлено.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
uk: Запис відновлено до редакції від %s.

en: Post saved.
uk: Публікацію збережено.

en: Page updated.
uk: Сторінку оновлено.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
uk: Сторінку відновлено до редакції від %s.

en: Send Trackbacks
uk: Надсилати зворотні посилання

en: Custom Fields
uk: Користувацькі поля

en: Discussion
uk: Обговорення

en: Slug
uk: Слаґ

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
uk: Востаннє редаговано: %1$s, %2$s о %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
uk: Востаннє редаговано %1$s о %2$s

en: Update Comment
uk: Оновити коментар

en: Name:
uk: Ім’я:

en: Email:
uk: E-mail:

en: Visit site
uk: Відвідати сайт

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
uk: "Слаґ" це сумісна з URL посиланнями версія назви. Зазвичай це маленькі букви, цифри, та дефіси.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
uk: Опис схований за замовчуванням, але деякі теми можуть його показувати.

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
uk: Керування посилання ( <a href="%s">Редагувати</a> )

en: Update Link
uk: Оновити посилання

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
uk: <a href="%s">Посилання</a> / Додати нове посилання

en: Link added.
uk: Посилання додано.

en: Example: Nifty blogging software
uk: Приклад: Класна платформа блоґінгу

en: Web Address
uk: Веб-адреса

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
uk: Приклад: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; не забувайте <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
uk: Це буде показано тим, хто наведе курсор на це посилання, або (необов`язково) під ним.

en: The name is how it appears on your site.
uk: Назва, як вона відображається на вашому сайті.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
uk: Категорії, на відміну від позначок, можуть мати ієрархію. Ви можете мати категорію "Фрукти", яка матиме підкатегорії "Яблука" та "Груші". Але це необов’язково.

en: Item added.
uk: Елемент додано.

en: Item deleted.
uk: Елемент видалено.

en: Item updated.
uk: Елемент оновлено.

en: Item not added.
uk: Елемент не додано.

en: Items deleted.
uk: Елемент видалено.

en: You are not allowed to delete this item.
uk: Вам не можете видалити цей пункт.

en: %s post updated. | %s posts updated.
uk[0]: %s запис оновлено.
uk[1]: %s записи оновлено.
uk[2]: %s записів оновлено.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Моє <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Моє <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Моє <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Всі <span class="count">(%s)</span>

en: Excerpt View
uk: Перегляд деталей

en: Export
uk: Експорт

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
uk: Коли ви натиснете кнопку нижче, WordPress створить вам файл XML для збереження на своєму комп'ютері.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
uk: Цей формат, який ми називаємо "WordPress eXtended RSS" або WXR, буде містити ваші записи, сторінки, коментарі, користувацькі поля, категорії та позначки.

en: Download Export File
uk: Завантажити файл експорту

en: No importers are available.
uk: Немає засобів імпорту.

en: Continue
uk: Продовжити

en: Posts
uk: Записи

en: Movable Type and TypePad
uk: Movable Type та TypePad

en: Blogroll
uk: Меню посилань

en: Could not update link in the database
uk: Не вдалося оновити посилання в базі даних

en: Could not insert link into the database
uk: Неможливо записати термін до бази даних

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
uk: Змінюю до %s.

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
uk: Знайдено %s

en: The ftp PHP extension is not available
uk: Схоже ftp-модуль PHP недоступний

en: FTP hostname is required
uk: Необхідно зазначити ім`я серверу FTP

en: FTP username is required
uk: Ім’я користувача FTP є обов’язковим

en: FTP password is required
uk: Необхідно зазначити пароль FTP

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
uk: Не вдалося з’єднатися з сервером FTP %s

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
uk: Ім’я користувача/Пароль неправильні для %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
uk: Схоже ftp-модуль PHP недоступний

en: SSH2 hostname is required
uk: Необхідно зазначити ім`я серверу FTP

en: SSH2 username is required
uk: Ім’я користувача SSH2 є обов’язковим

en: SSH2 password is required
uk: Необхідно зазначити пароль FTP

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
uk: Не вдалося з’єднатися з сервером SSH2 %s

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
uk: Ключі Публічності та Приватності помилкові для %s

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
uk: Відмова надіслати команду. %s

en: Invalid Data provided.
uk: Неправильно вказані дані.

en: Could not access filesystem.
uk: Не можу дістатися файлової системи.

en: Filesystem error.
uk: Помилка файлової системи.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
uk: Неможливо знайти теку WordPress.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
uk: Неможливо знайти теку контенту WordPress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
uk: Неможливо виявити директорію плагінів WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
uk: Неможливо виявити Папку Шаблонів WordPress.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
uk: Неможливо знайти теку WordPress (%s).

en: Download failed.
uk: Завантаження не вдалося.

en: Installing the latest version&#8230;
uk: Встановлення останньої версії&#8230;

en: Destination folder already exists.
uk: Тека вже існує.

en: Could not create directory.
uk: Не можу створити теку.

en: Incompatible Archive.
uk: Несумісний архів

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
uk: Увімкнення режиму обслуговування&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
uk: Вимкнення режиму обслуговування&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
uk: Плагін останньої версії.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
uk: Завантаження оновлення з <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
uk: Розпакування оновлення&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
uk: Видалення старої версії плагіну&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
uk: Не вдалося видалити старий плагін.

en: Install package not available.
uk: Пакет оновлення недоступний.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
uk: Завантаження встановлюючого пакунку з <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
uk: Розпакування пакунку&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
uk: Встановлення плагіну&#8230;

en: Plugin install failed.
uk: Встановлення плагіну не вдалося.

en: Plugin installed successfully.
uk: Плагін успішно встановлено.

en: The theme is at the latest version.
uk: Ця тема останньої версії.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
uk: Видалення старої версії теми&#8230;

en: Could not remove the old theme.
uk: Неможливо видалити стару версію теми.

en: Installing the theme&#8230;
uk: Встановлення теми&#8230;

en: Theme install failed.
uk: Встановлення теми не вдалося.

en: Theme installed successfully.
uk: Тема встановлена успішно.

en: WordPress is at the latest version.
uk: У Вас встановлено WordPress останньої версії.

en: Could not copy files.
uk: Не можу скопіювати файли.

en: Activate Plugin
uk: Увімкнути плагін

en: Return to Plugins page
uk: Повернутися до сторінки плагінів

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
uk: Плагін <strong>%s %s</strong> успішно встановлено.

en: Return to Plugin Installer
uk: Повернутися до встановлювача плагінів

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
uk: Тему <strong>%1$s %2$s</strong> успішно встановлено.

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
uk: Перегляд &#8220;%s&#8221;

en: Activate &#8220;%s&#8221;
uk: Увімкнути &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
uk: Повернутися до встановлювача тем

en: Return to Themes page
uk: Повернутися до сторінки тем

en: Please select a file
uk: Будь ласка, оберіть файл

en: The uploaded file could not be moved to %s.
uk: Завантажений файл неможливо перенести в %s.

en: Right Now
uk: Прямо зараз

en: Other WordPress News
uk: Інші новини WordPress

en: View all
uk: Всі

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Comment
uk: Коментар

en: Submit for Review
uk: Відправити на узгодження

en: Approve this comment
uk: Одобрити цей коментар

en: Unapprove this comment
uk: Відхилити цей коментар

en: Reply to this comment
uk: Відповісти на цей коментар

en: Mark this comment as spam
uk: Позначити коментар як спам

[ctx: verb]
note: translators: mark as spam link
en: Spam
uk: Спам

en: Move this comment to the Trash
uk: Перемістити цей коментар до кошика

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s %3$s
uk: Від %1$s до %2$s %3$s

en: [Pending]
uk: [В очікуванні]

en: Loading&#8230;
uk: Завантаження&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
uk: Цей віджет вимагає  JavaScript.

en: Main Index Template
uk: Головний шаблон

en: RTL Stylesheet
uk: Стиль RTL

en: Popup Comments
uk: Спливаючі коментарі

en: Category Template
uk: Шаблон категорій

en: Page Template
uk: Шаблон сторінки

en: Search Results
uk: Результат пошуку

en: Search Form
uk: Форма пошуку

en: Single Post
uk: Окремий запис

en: 404 Template
uk: Сторінка 404

en: Links Template
uk: Шаблон посилань

en: Theme Functions
uk: Функції теми

en: Attachment Template
uk: Шаблон вкладень

en: Image Attachment Template
uk: Шаблон вкладених зображень

en: Video Attachment Template
uk: Шаблон вкладеного відео

en: Audio Attachment Template
uk: Шаблон вкладеного аудіо

en: Application Attachment Template
uk: Шаблон вкладених додатків

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
uk: my-hacks.php (старі латки)

en: .htaccess (for rewrite rules )
uk: .htaccess (директиви сервера)

en: Comments Template
uk: Шаблон коментарів

en: Popup Comments Template
uk: Шаблон коментарів у спливаючому вікні

en: The uploaded file was only partially uploaded.
uk: Файл було завантажено лише частково.

en: No file was uploaded.
uk: Жоден файл не завантажений.

en: Missing a temporary folder.
uk: Відсутня тимчасова тека.

en: Failed to write file to disk.
uk: Помилка запису файла на диск.

en: File upload stopped by extension.
uk: Завантаження файлу зупинене розширенням.

en: Invalid form submission.
uk: Неправильні дані форми

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
uk: Файл порожній. Будь ласка завантажте щось більш вагоме. Ця помилка також може бути спричинена забороною завантажень в вашому php.ini.

en: Specified file failed upload test.
uk: Вказаний файл не пройшов тест завантаження.

en: Invalid URL Provided.
uk: Невірно вказано URL

en: Could not create Temporary file.
uk: Неможливо створити тимчасовий файл

en: Could not retrieve file from archive.
uk: Не вдалося отримати файл з архіву.

en: Could not extract file from archive.
uk: Не вдалося розпакувати файл з архіву.

en: Could not copy file.
uk: Неможливо скопіювати файл.

en: Empty archive.
uk: Порожній архів.

en: Connection Information
uk: Інформація про з’єднання

en: Hostname
uk: Сервер:

en: Authentication Keys
uk: Автентифікаційні ключі:

en: Public Key:
uk: Ключ публічної автентифікації

en: Private Key:
uk: Приватний ключ:

en: Connection Type
uk: Тип з’єднання

en: Proceed
uk: Продовжити

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
uk: Не існує вмісту зображення. Будь ласка, завантажте знову зображення.

en: Crop
uk: Обрізання

en: Rotate counter-clockwise
uk: Обертання за годинниковою стрілкою

en: Rotate clockwise
uk: Обертання за годинниковою стрілкою

en: Flip vertically
uk: Віддзеркалити по вертикалі

en: Flip horizontally
uk: Повернути горизонтально

en: Scale Image
uk: Масштабування зображення

en: Original dimensions %s
uk: Оригінальний розмір %s

en: Restore Original Image
uk: Відновити початкове зображення

en: Discard any changes and restore the original image.
uk: Скасувати всі зміни і відновити вихідне зображення.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
uk: Раніше редаговані копії зображення не будуть видалені.

en: Restore image
uk: Відновити зображення

en: Image Crop
uk: Обрізання зображення

en: Crop Aspect Ratio
uk: Обрізання зі збереженням пропорцій

en: Crop Selection
uk: Обрізання виділеного

en: Aspect ratio:
uk: Збереження пропорцій:

en: Selection:
uk: Вибір:

en: Thumbnail Settings
uk: Налаштування мініатюр

en: Current thumbnail
uk: Поточна мініатюра

en: Apply changes to:
uk: Зберегти зміни до:

en: All image sizes
uk: Всі розміри зображень

en: All sizes except thumbnail
uk: Усі розміри, окрім мініатюр

en: Cannot load image metadata.
uk: Не можу завантажити метадані зображення.

en: Cannot save image metadata.
uk: Неможливо зберегти метадані зображення.

en: Image metadata is inconsistent.
uk: Несумісні метадані зображення.

en: Image restored successfully.
uk: Зображення успішно відновлено.

en: Unable to create new image.
uk: Невдала спроба створити нове зображення.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
uk: Трапилась помилка при збереженні відмасштабованого зображення. Перезавантажте сторінку і спробуйте ще раз.

en: Nothing to save, the image has not changed.
uk: Нічого зберігати, зображення не змінене.

en: Unable to save the image.
uk: Спроба збереження зображення невдала.

en: Image saved
uk: Зображення збережено

en: From Computer
uk: З комп’ютера

en: From URL
uk: З інтернету

en: Gallery
uk: Галерея

en: Gallery (%s)
uk: Галерея (%s)

en: Uploads
uk: Завантаження

en: File URL
uk: Адреса файлу

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
uk: Альтернативний текст для зображення, наприклад «Богдан Хмельницький»

en: Empty Title filled from filename.
uk: Порожня назва взята з назви файлу.

en: Order
uk: Порядок розміщення

en: Location of the uploaded file.
uk: Розміщення завантаженого файлу.

en: Upload date:
uk: Дата завантаження:

en: Insert into Post
uk: Вставити у запис

en: Add media files from your computer
uk: Додати медіа файли зі свого комп’ютера

en: Save all changes
uk: Зберегти всі зміни

en: All Tabs:
uk: Всі вкладки:

en: Sort Order:
uk: Порядок:

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Link thumbnails to:
uk: Прив’язати мініатюри до:

en: Image File
uk: Файл зображення

en: Order images by:
uk: Впорядкувати зображення за:

en: Menu order
uk: Порядок меню

en: Date/Time
uk: Дата/Час

en: Random
uk: Випадково

en: Order:
uk: Порядок:

en: Gallery columns:
uk: Колонки галереї:

en: Update gallery settings
uk: Оновити налаштування галереї

en: All Types
uk: Всі типи

en: Filter &#187;
uk: Фільтрувати &#187;

en: Image Caption
uk: Опис зображення

en: Link Image To:
uk: Прив’язати зображення до:

en: Link to image
uk: Посилання на зображення

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
uk: Текст посилання, наприклад &#8220;Влескнига (PDF)&#8221;

en: Preview Changes
uk: Переглянути зміни

en: Status:
uk: Статус:

en: Visibility:
uk: Видимість:

en: Password protected
uk: Захищено паролем

en: Stick this post to the front page
uk: Прикріпити цей запис до головної сторінки

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
uk: Планується: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
uk: Оприлюднено: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
uk: Оприлюднити <b>негайно</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
uk: Планується: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
uk: Оприлюднити в: <b>%1$s</b>

en: Most Used
uk: Найпопулярніші

en: + Add New Category
uk: + Додати нову категорію

en: New category name
uk: Назва категорії

en: Already pinged:
uk: Пінґ було надіслано:

en: Send trackbacks to:
uk: Надсилати зворотні посилання до:

en: Separate multiple URLs with spaces
uk: Розділяйте посилання пробілами

en: Show comments
uk: Відобразити коментарі

en: Parent
uk: Предок

en: Main Page (no parent)
uk: Головна сторінка (без предка)

en: Default Template
uk: Стандартний шаблон

en: Visit Link
uk: Перейти за посиланням

en: Keep this link private
uk: Тримати це посилання закритим

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
uk: Ви збираєтеся видалити це посилання '%s'
    Натисніть "Скасувати", щоб не робити цього, або "Добре", щоб видалити.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
uk: <code>_blank</code> - нове вікно або вкладка.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
uk: <code>_top</code> - поточне вікно або вкладка, без фреймів.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
uk: <code>_none</code> - те саме вікно або вкладка.

en: Choose the target frame for your link.
uk: Вибір цільового фрейму за Вашим посиланням.

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: identity
uk: ідентифікація

en: another web address of mine
uk: моя інша веб-адреса

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friendship
uk: дружба

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: contact
uk: контакт

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
uk: знайомий

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friend
uk: друг

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: none
uk: нема

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: physical
uk: фізично

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: met
uk: зустрічались

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: professional
uk: професійне

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-worker
uk: співробітник

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: colleague
uk: колега

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: geographical
uk: географічно

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-resident
uk: співвітчизник

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: neighbor
uk: сусід

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: family
uk: родина

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: child
uk: дитя

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: kin
uk: рідня

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: parent
uk: предок

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sibling
uk: брат/сестра

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: spouse
uk: чоловік/дружина

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: romantic
uk: романтичне

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: muse
uk: муза

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: crush
uk: об'єкт обожнення

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: date
uk: дата

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
uk: кохання

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
uk: Якщо це посилання стосується людини, Ви можете зазначити ступінь Ваших відношень за допомоги цієї форми. Дізнатися більше про цю можливість можна тут: <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
uk: Адреса зображення

en: RSS Address
uk: Адреса RSS

en: Notes
uk: Нотатки

en: Rating
uk: Рейтинг

en: (Leave at 0 for no rating.)
uk: ( 0 - без рейтингу.)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
uk: У Вас недостатньо повноважень для доступу до цієї сторінки.

en: Popular tags
uk: Популярні позначки

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
uk: Ви також можете шукати за популярними позначками в директорії плагінів:

en: Search Plugins
uk: Шукати плагіни

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
uk: Якщо ви маєте плагін у форматі .zip, ви можете встановити його, завантаживши його тут.

en: Plugin zip file
uk: zip-файл плагіну

en: Install Now
uk: Встановити

en: No plugins match your request.
uk: За Вашим запитом нічого не знайдено.

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
uk[0]: (на основі %s оцінки)
uk[1]: (на основі %s оцінок)
uk[2]: (на основі %s оцінок)

en: Plugin Install
uk: Встановлення плагіну

en: Install Update Now
uk: Встановити оновлення

en: Newer Version (%s) Installed
uk: Встановлена найновіша версія (%s)

en: Latest Version Installed
uk: Остання версія встановлена

en: Last Updated:
uk: Останнє оновлення:

en: Requires WordPress Version:
uk: Вимагає WordPress версії:

en: %s or higher
uk: %s або вище

en: Compatible up to:
uk: Сумісний до:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
uk: Сторінка плагінів WordPress.org &#187;

en: Average Rating
uk: Максимальний рейтинг

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
uk: <strong>Увага:</strong> Цей плагін <strong>не тестувався</strong> на сумісність з Вашою версією WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
uk: <strong>Увага:</strong> Цей плагін позначено як <strong>несумісний</strong> з Вашою версією WordPress.

en: The plugin generated unexpected output.
uk: Плагін призвів до збою системи.

en: One of the plugins is invalid.
uk: Один з плагінів пошкоджено.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
uk: Не вдалося повністю видалити плагін(и) %s.

en: Invalid plugin path.
uk: Неправильний шлях.

en: Plugin file does not exist.
uk: Файл плагіну не існує.

en: The plugin does not have a valid header.
uk: Плагін не має дійсного заголовка.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
uk: Вам не дозволено редагувати сторінки.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
uk: Вам не дозволено редагувати публікації.

en: You are not allowed to edit pages.
uk: Вам не дозволено редагувати сторінки.

en: You are not allowed to edit posts.
uk: Вам не дозволено редагувати публікації.

en: Auto Draft
uk: Авточернетка

en: Permalink:
uk: Постійне посилання:

en: Change Permalinks
uk: Змінити постійні посилання

note: translators: site tagline
en: Just another WordPress site
uk: Просто ще один сайт на WordPress

note: translators: site tagline
en: Just another %s site
uk: Просто ще один %s сайт

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Administrator
uk: Адміністратор

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Editor
uk: Редактор

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
uk: Автор

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
uk: Помічник

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
uk: Учасник

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
uk: Увага! Можливо, маска DNS невірно налаштована!

en: Quick Edit
uk: Швидке редагування

en: Quick&nbsp;Edit
uk: Швидке&nbsp;Редагування

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
uk: Назва

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
uk: Файл

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
uk: Дата

[ctx: column name]
en: Comment
uk: Коментар

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: Visible
uk: Видно

en: Bulk Edit
uk: Групове редагування

en: &mdash; No Change &mdash;
uk: &mdash; Без змін &mdash;

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
uk: &ndash;АБО&ndash;

en: Allow
uk: Дозволити

en: Do not allow
uk: Не дозволити

en: Allow Comments
uk: Дозволити коментарі

en: Allow Pings
uk: Дозволити пінґ

en: Sticky
uk: Липучка

en: Not Sticky
uk: Не липучка

en: Make this post sticky
uk: Зробити липучкою

en: Missed schedule
uk: Хибні відкладені

en: Last Modified
uk: Останні зміни

en: Reply to Comment
uk: Відповідь на коментар

en: Submit Reply
uk: Відправити коментар

en: Comment by %s moved to the trash.
uk: Коментар від %s викинуто в смітник.

en: Comment by %s marked as spam.
uk: Коментар від %s позначено як спам.

en: Value
uk: Значення

en: Key
uk: Ключ

en: Add New Custom Field:
uk: Додати нове користувацьке поле:

en: Enter new
uk: Ввести нову

en: Add Custom Field
uk: Додати користувацьке поле

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
uk: Перед завантаженням файлу імпорту, необхідно усунути такі помилки:

en: Choose a file from your computer:
uk: Оберіть файл з Вашого комп'ютера.

en: Maximum size: %s
uk: Максимальний розмір: %s

en: Upload file and import
uk: Завантажити та імпортувати файл

en: Install Themes
uk: Встановлення тем

en: Manage Themes
uk: Керування темами

en: Enable accessibility mode
uk: Увімкнути режим доступності

en: Disable accessibility mode
uk: Деактивувати режим доступності

en: Comment %d does not exist
uk: Коментар %d не існує

en: You did not enter a category name.
uk: Ви не зазначили назву категорії.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
uk: Пробачте, щоб відправити коментар, Вам необхідно зареєструватись.

en: Please provide a custom field value.
uk: Будь ласка вкажіть значення власного поля.

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
uk: Чернетку збережено о %s.

en: Someone
uk: Хтось

en: You are not allowed to edit this page.
uk: Вам не дозволено редагувати цю сторінку.

en: You are not allowed to edit this post.
uk: Вам не дозволено редагувати цей запис.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
uk: Автозбереження вимкнене: %s прямо зараз редагує цю сторінку.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
uk: Автозбереження вимкнене: %s прямо зараз редагує цю статтю.

en: Item not updated.
uk: Елемент не оновлено.

en: Date
uk: Дата

en: Status
uk: Статус

en: Scheduled
uk: Відкладено

en: Invalid plugin page
uk: Невірна сторінка плагіну

en: Cannot load %s.
uk: Не можу завантажити %s.

en: You are not allowed to import.
uk: Вам не дозволено робити імпортування.

en: Import
uk: Імпорт

en: Edit Comment
uk: Редагувати коментар

en: Go back
uk: Повернутися назад

en: You are not allowed to edit comments on this post.
uk: Вам не дозволено редагувати коментарі до цієї публікації.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
uk: Цей коментар знаходиться в кошику. Будь ласка, відновіть його, якщо хочете редагувати.

en: You are about to mark the following comment as spam:
uk: Ви збираєтесь позначити наступний коментар як спам:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
uk: Ви збираєтесь перемістити наступний коментар до кошика:

en: You are about to delete the following comment:
uk: Ви збираєтесь видалити наступний коментар:
